RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

η βιντεοταινια ειναι σιγουρα του 1990 ; μηπως ειναι των 80ς ; αν δεν κανω λαθος στο εξωφυλλο που εντοπισα φαινεται η Μαρια Αλιφερη7.JPGισως βοηθησει στο να βρεθει η χρονολογια της βιντεοταινιας

να προστεθουν και τα ονοματα (ετσι τα γραφει στους τιτλους) : Ανδριανοπουλος Βαγγελης,Θαλασης Νικος,Θειοπουλος Μιμης,Κατσουλινος-Κομοτας,Μακρη Αλεκα,Μονταναρη Ποπη,Μωραϊτοπουλου Μπεμπυ,Νακος Μακης,Παπαχρηστος Κωστας,Παπαστεργιου Τινα,Προβελεγγιος Αγγελος,Ρεντιφης Νικος,Σαββας Χρηστος,Σερεμετη Δημητρα,Κατη Ελενη,Κουρτογλου Ριτσα,Δεληαντωνιου Διαμαντης,Τζερεπας Πανος,Λυμπερης Χρηστος,Κατσικαλουδης Θοδωρος,Ζαχαριας Αριστειδης,Μπριλης Γιωργος,Καραμπελας Κωστας

εταιρια ειναι η Athens Film

στους τιτλους γραφεται με ενα "ν"

6.JPG
 
στην ταινια ο Νικος Βασταρδης δεν ειναι ο Πετρος Δελης αλλά ενας νευροψυχιατρος και ο Βασος Ανδρονιδης ειναι γιατρος

Ο Κωστας Μεσαρης ειναι και ο Στεφανος Στεφανου και ο Πετρος Δελης
 
katerinak ολα ετοιμα!
 
ευχαριστω lass ,αν μπορεις διορθωσε και την ημερομηνια στη βιντεοταινια "Μποννυ και Κλάιντ αλα ελληνικα",η σωστη ειναι 1987

ρωτησα το Θανο και μου ειπε οτι το γραφει το βιβλιο του Κολιοδημου
 
Παιδια,στο ''Οι κατασκοποι της συμφορας'' μουσικη εγραψε ο Λουκας Θανος (υπαρχει ηδη παραπομπη για αυτον) και οχι ο Θανος Λουκας.

Εταιρεια Ξυλοδαρμων Επε = Μουσικη Τονι Τσιγκος

Η Καμαριερα της Νυχτας = Μουσικη Τονι Τσιγκος

Ιπποτης της Λιγουρας = Μουσικη Τονι Τσιγκος

Ο θειος μου ο νιντζα = Μουσικη Τονι Τσιγκος

Σεριφης ο Μηχανοφαγος = Μουσικη Τονι Τσιγκος

Ροδα Τσαντα 2/3 = Μουσικη Τονι Τσιγκος

Χαλβαδομαγκας = Μουσικη Τονι Τσιγκος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Λουκάς Θάνος διορθώθηκε και σ' ευχαριστώ! Στις υπόλοιπες ταινίες που αναφέρεις, φίλε μου, ο Τόνι Τσίγκος έχει κάνει μουσική επιμέλεια και δεν είναι συνθέτης. Μέχρι να φτιαχτεί το template της "Μουσικής Επιμέλειας" που έχω αιτηθεί εδώ και πάρα πολύ καιρό (χρόνια), δε μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα. Όχι στην περίπτωση του Τόνι Τσίγκου, τουλάχιστον, εάν αποδειχθεί στην καταμέτρηση ότι οι παραγωγές που έχει κάνει τη μουσική επιμέλεια είναι περισσότερες από εκείνες που έχει διετελέσει ως συνθέτης.
 
Kατανοω πληρως την διακριση περι επιμελειας και συνθεσης,ομως επειδη παρακολουθω το θεμα Τσιγκος και ψαχνω κομματια του πρεπει να σας πω οτι υπαρχει ενας μυλος σε σχεση μετα κομματια του.

εξηγουμαι.

στο υφισταμενο θεμα του retrodb αναφερονται οι ταινιες που χει γραψει τη μουσικη.

τις εχω δει ολες και σας λεω οτι σε αλλες δεν εχει γραψει καθολου μουσικη ο ιδιος (εχω βρει δλδ ολα τα ξενα κομματια π παιζουν) ενω σε αλλες εχει γραψει και μουσικη και εχει επιμεληθει και κομματια ,με τα πρωτα οωμς να ειναι ελαχιστα σε σχεση με τα δευτερα (μεσα στις ταινιες).δλδ στις 30 ταινιες τωρα που υπαρχουν στο τοπικ αντε να ναι 30 τα δικα του κομματια και 300 απο πραγματικη ξενη δισκογραφια.

Δεν ξερω πως ακριβως μπορει να γινει αλλα θα πρεπει να εισαχθουν ολες οι ταινιες που εχει βαλει το χερι του,ειτε ως επιμελητης ειτε ως συνθετης...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε μπορεί να γίνει φίλε μου διότι δεν υπάρχει τέτοιο template. Αυτό σου εξηγώ παραπάνω. Μπορούμε να βάλουμε σε όσες έχει κάνει τη μουσική επιμέλεια (έχω εισάγει την μεταβλητή και στα templates των βιντεοταινιών, των κινηματογραφικών ταινιών, των τηλεοπτικών σειρών και των μαγνητοσκοπημένων θεατρικών παραστάσεων), αλλά εάν οι παραγωγές που έχει κάνει τη μουσική επιμέλεια είναι περισσότερες, τότε ως κανόνα θα πρέπει να τον τοποθετήσουμε σε αυτή την κατηγορία συντελεστή, της οποίας όμως template δεν υπάρχει. Δε μπορούμε να τον έχουμε ακόμη στους "Συνθέτες" και δεν κάνουμε εξαιρέσεις για κανέναν. Ακόμη κι αν πούμε ότι μελλοντικά που θα δημιουργηθεί το template θα τον μεταφέρουμε στη σωστή κατηγορία, ενδέχεται να το ξεχάσουμε και θα μείνει λάθος για πολύ πολύ καιρό. Στο προφίλ του εν τω μεταξύ θα αναφέρεται ότι έχει κάνει τη σύνθεση σε όλες αυτές τις παραγωγές και θα εξακολουθεί να βρίσκεται στην κατηγορία του "Συνθέτη", οπότε είναι μία η άλλη γιατί εκεί βρίσκεται και τώρα. Με τη διαφορά ότι τώρα φαίνεται πως οι παραγωγές στις οποίες έχει διετελέσει ως συνθέτης, είναι περισσότερες. Δε μπορώ να στο κάνω πιο λιανά... Για την ώρα το post σου παραμένει μέχρι να επιλυθεί αυτό το ζήτημα (της δημιουργίας template) και θα σε παρακαλέσω στις ήδη υπάρχουσες παραγωγές, όπου γνωρίζεις ότι έχει έχει διετελέσει ως συνθέτης και είναι λάθος, να μας το επισημάνεις για να το διορθώσουμε, εφόσον λες πως έχεις μελετήσει την περίπτωσή του! Εάν στην τελική καταμέτρηση προκύψει πάλι ότι έχει κάνει σε περισσότερες τη μουσική επιμέλεια, τότε τι να πω... Πάλι θα πρέπει να περιμένουμε, δε μπορούν οι τροφοδότες να κάνουν κάτι. Να φανταστείς..εκκρεμούν προφίλ τα οποία δεν ανοίγουν, επειδή ακριβώς δεν υπάρχει το template αυτό της "Μουσικής Επιμέλειας". Το τοπίο αυτό πρέπει κάποια στιγμή να ξεκαθαρίσει (υπάρχουν πάρα πολλά λάθη), αλλά τα χέρια μας είναι δεμένα.
 
Οκ,κατανοητο.

Λοιπον,η διορθωση για την οποια ειμαι εντελως σιγουρος οτι πρεπει να γινει,μιας και δεν εχω εντοπισει κανενα κομματι που να χει γραψει ο ιδιος και επομενως ειχε μονο μουσικη επιμελεια,ειναι οι 4 κινηματογραφικες (εθνικη παπαδων/ιπποτης λακουβας/ροκυ 0/τσιμπηστε μας και αφηστε μας) και ο προφητης με την πυρηνικη κεφαλη απτις βιντεοταινιες.για τις 5 αυτες δλδ δεν εχει γραψει μουσικη οποτε πρεπει να φυγουν απτην κατηγορια μουσικη συνθεση τονι τσιγκος.

Αναλογες διορθωσεις πρεπει να γινουν και για την Γιωτα Παπαθανασιου (η οποια δεν εχει γραψει μουσικη για καμια ταινια,ειχε παντα μουσικη επιμελεια).
 
στη βιντεοταινια να προστεθουν οι : Αναστ. Μπασσα , Γιαννης Κωστογλου, Σπυρος Μαυροειδης, Γιαν. Χειμωνιδης, Μαρ.Παπαδοπουλου, Δ.Σαμαρτζης, Βαγγ. Πυρινης, Π.Αθανασοπουλος, Δημ. Τρομπουκης

τραγουδι: Κατερινα Θεμενακη

gi.JPG
 
Cameo εμφάνιση του Πέτρου Τατσόπουλου, στα πρώτα λεπτά της ταινίας "Η καρδιά του κτήνους" (2005), που έχει βασιστεί σε δικό του βιβλίο. Η σκηνή είναι στην αρχή του έργου, όταν ο Ρένος Χαραλαμπίδης απολύεται κι επιστρέφει με καράβι από το στρατόπεδο. Δεν υπάρχει ομιλία κανενός, μόνο 2-3 πλάνα. Ο Πέτρος προσφέρει, νομίζω, τσιγάρο ή αναπτήρα. Να το στοπ-καρέ.

 
@Pharcyde, katerinak, ΦΖΠ1

έτοιμα! :)
 
Pharcyde είπε:
Οκ,κατανοητο.Λοιπον,η διορθωση για την οποια ειμαι εντελως σιγουρος οτι πρεπει να γινει,μιας και δεν εχω εντοπισει κανενα κομματι που να χει γραψει ο ιδιος και επομενως ειχε μονο μουσικη επιμελεια,ειναι οι 4 κινηματογραφικες (εθνικη παπαδων/ιπποτης λακουβας/ροκυ 0/τσιμπηστε μας και αφηστε μας) και ο προφητης με την πυρηνικη κεφαλη απτις βιντεοταινιες.για τις 5 αυτες δλδ δεν εχει γραψει μουσικη οποτε πρεπει να φυγουν απτην κατηγορια μουσικη συνθεση τονι τσιγκος.

Αναλογες διορθωσεις πρεπει να γινουν και για την Γιωτα Παπαθανασιου (η οποια δεν εχει γραψει μουσικη για καμια ταινια,ειχε παντα μουσικη επιμελεια).

Lass αυτη η διορθωση που χω προτεινει δεν εχει γινει...
 
Στο λήμμα περί Μιράντας Κουνελάκη η παράγραφος "Θεατρικές παραστάσεις στις οποίες έχει παίξει:" είναι κενή. Παρόλο που σίγουρα έχει παίξει σε πολλά έργα, το μόνο που θυμάμαι σίγουρα γιατί το είχα δει ήταν το "Καφέ Σαντάν" με το Πειραματικό Θέατρο Μαριέτας Ριάλδη στο θέατρο Αμιράλ τη σαιζόν 1977-1978. Συγγραφέας και σκηνοθέτις η Ριάλδη, μουσική Μίμης Πλέσσας. Η Κουνελάκη κρατούσε το βασικό γυναικείο ρόλο. Νομίζω πρωταγωνιστούσε και ο Λευτέρης Βουρνάς αλλά γι' αυτό δεν είμαι απολύτως σίγουρος οπότε δεν προτείνω να προστεθεί και στο δικό του λήμμα
 
Παιδιά, ενδεχομένως δεν έχετε καταλάβει ότι δεν είμαστε παραπάνω από 4 άτομα που έχουμε μείνει να τροφοδοτούμε την τεράστια αυτή βάση. Το πολύ 6 με κάποιες προσπάθειες που κάνουν κατά καιρούς παλαιότερα μέλη. Και δεν είμαστε καθημερινά όλοι παρόντες. Προσωπικά μιλώντας, μπορεί να περάσουν και μέρες για να εισάγω δεδομένα. Τώρα, δείτε πόσοι ηθοποιοί και γενικότερα συντελεστές είναι περασμένοι, δείτε πόσες παραγωγές υπάρχουν σε κάθε κατηγορία παραγωγής, συνυπολογίστε ότι το "Θέατρο" (όχι οι μαγνητοσκοπημένες παραστάσεις στα πλαίσια κάποιας τηλεοπτικής σειράς ή ως τηλεταινίες. Μ' αυτές τις περιπτώσεις έχουμε σχεδόν τελειώσει.) ξεκίνησε στη RetroDB τον Ιανουάριο του 2013 και σχεδόν όλα που υπάρχουν τα έχει περάσει σχεδόν κατ' αποκλειστικότητα η lass (με κάποιες να τις έχει περάσει και ο Νάσος). Υπολογίστε ότι θέατρο στην Ελλάδα έχουμε απ' τα τέλη του 19ου αιώνα με ένα σωρό νέες παραγωγές κάθε χρόνο και κάντε τα μαθηματικά για τις παραστάσεις που θα έπρεπε να φαίνονται σε κάθε ηθοποιό (αξιόλογο ή μη, αυτά είναι υποκειμενικά και δεν βάζουμε τέτοιου είδους προτεραιότητες). Είναι αδύνατον να βρισκόμαστε παντού και να καλύπτουμε τα πάντα... Όποιος θέλει να παρακολουθήσει τι περνιέται στη βάση σχεδόν καθημερινά, ας έχει υπόψιν αυτό εδώ το link και ανάλογα με τον ρυθμό που το παρακολουθεί, κάνει τις ρυθμίσεις που χρειάζεται. Ότι θέλετε και σας φαίνεται ότι λείπει, καταθέστε το κανονικά, βέβαια! Εμείς δε σας ξεχνούμε! Απλώς δε μπορούν να γίνονται "εδώ και τώρα". Χρειάζεται λίγη υπομονή. Δε θέλω να σας αποθαρρύνω, πολύ καλά το κάνετε! Απλώς ζητώ την κατανόησή σας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@elephadas

Για να μη δειχνει σημαινει οτι δεν εχουμε εισαγει ακομα καμια θεατρικη

παρασταση δικη της (εκτος των τηλεοπτικων παραστασεων).

Οποτε αν εχεις στοιχεια υποψην σου μας τα λες και ανοιγουμε λημμα.

Μονο για οτι στοιχεια μας δινετε να ειστε σιγουροι, να τα εχετε βρει απο

προγραμματα, αποκομματα εφημεριδων-περιοδικων, σελιδες των καλλιτεχνων κλπ.

Μπορεις να τα βαλεις στο thread που υπαρχει γι' αυτο το σκοπο στην ενοτητα του "Θεατρου".

@Pharcyde

αν θες γραψε ποια διορθωση εννοεις. Εγω προσωπικα διορθωσα και τα λημματα

του Τονι Τσιγκου και της Γιωτας Παπαθανασιου. Αν μπεις στις ταινιες που μας υπεδειξες

γραφει οτι εχουν κανει μουσικη επιμελεια.
 
lass είπε:
@elephadas Για να μη δειχνει σημαινει οτι δεν εχουμε εισαγει ακομα καμια θεατρικη

παρασταση δικη της (εκτος των τηλεοπτικων παραστασεων).

Οποτε αν εχεις στοιχεια υποψην σου μας τα λες και ανοιγουμε λημμα.

Μονο για οτι στοιχεια μας δινετε να ειστε σιγουροι, να τα εχετε βρει απο

προγραμματα, αποκομματα εφημεριδων-περιοδικων, σελιδες των καλλιτεχνων κλπ.

Μπορεις να τα βαλεις στο thread που υπαρχει γι' αυτο το σκοπο στην ενοτητα του "Θεατρου".

@Pharcyde

αν θες γραψε ποια διορθωση εννοεις. Εγω προσωπικα διορθωσα και τα λημματα

του Τονι Τσιγκου και της Γιωτας Παπαθανασιου. Αν μπεις στις ταινιες που μας υπεδειξες

γραφει οτι εχουν κανει μουσικη επιμελεια.
Iass,αν αναζητησω τις ταινιες οντως αναφερουν μουσικη επιμελεια τσιγκος.

Στο λημμα ομως Τσιγκος,αυτες τις ταινιες τις εμφανιζει ακομα στο '' ταινιες στις οποιες εχει γραψει τη μουσικη''.
 
Pharcyde, αυτο που αναφερεις γινεται λογω του template. Επειδη δεν υπαρχει

template για οσους κανουν μουσικη επιμελεια, αναγκαστικα τους βαζουμε ως

μουσικους. Στις ταινιες φαινεται οτι κανουν μουσικη επιμελεια ομως.
 
@lass

Για τον πρωταγωνιστικό ρόλο της Μιράντας Κουνελάκη στο "Καφέ Σαντάν" της Ριάλδη δεν έχω αμφιβολία, διότι όπως έγραψα την είχα δει την παράσταση η οποία είχε κάνει πάταγο τότε. Αλλά δεν έχω πρόγραμμα ή άλλες "αποδείξεις". Βεβαίως τη χρονιά και το θέατρο δεν τα θυμόμουν, και τα βρήκα στο νετ στη σελίδα

Κώδικας:
http://www.plessas.org/music_for_theater.html
η οποία μοιάζει υπεύθυνη (και αναφέρει και την Κουνελάκη). Αν δεν θεωρείται αξιόπιστη πληροφορία τότε μην τη βάλετε στην Retrodb, κανένα πρόβλημα.

Υπέθεσα ότι εδώ είναι το κατάλληλο μέρος για να προσθέσω ένα ακόμη πετραδάκι στο ψηφιδωτό της Retrodbase, αλλά συγγνώμην αν έπρεπε να το γράψω αλλού. Δεν μπορώ να βάλω τίποτε στο "Συγκέντρωση υλικού θεατρικών παραστάσεων" αφού δεν έχω κάποιο υλικό.
 
Πίσω
Μπλουζα