RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

Θα τα φτιάξουμε όλα Βιβή και σ' ευχαριστώ πολύ! :) Όσο για τις περιλήψεις, προσωπικά έχω περάσει ελάχιστες στη βάση αλλά εάν κάποια στιγμή περνούσα περισσότερες, θα έκανα ακριβώς το ίδιο πράγμα. Θα έβαζα κάποιες που θα έβρισκα στο διαδίκτυο και σε βιβλιογραφία. Αντιλαμβάνεσαι φυσικά πως ούτε θέλησει υπάρχει, ούτε χρόνος να παρακολουθήσουμε χιλιάδες παραγωγές για να φτιάξουμε δικές μας περιλήψεις. Όσες γνωρίζουμε από ιδία πείρα, ασφαλώς και θα τις διορθώσουμε! Οι υπόλοιπες θα διορθωθούν εφόσον κάποιο μέλος μας δώσει οδηγίες στο τι θα πρέπει ν' αλλάξουμε! Οι περιλήψεις σε γενικές γραμμές, πάντως, δε θα πρέπει να ξεπερνούν τις 3-4 προτάσεις. Και πολλές λέω. Από κει και πέρα ξεφεύγει κανείς και ενέχει ο κίνδυνος να αναφερθούν spoilers, κάτι που προσωπικά απεχθάνομαι αλλά που έτσι κι αλλιώς δεν είναι σωστό να παρουσιάζεται σε κάποιον, όταν δεν έχει παρακολουθήσει μία ταινία ή σειρά. Όσο παλιά κι αν είναι αυτή. Συνοπτικά πρέπει να γίνεται μια περιγραφή. Γι' αυτό άλλωστε λέγεται και "περίληψη" και αυτός είναι κι ο λόγος που δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, όπως και με τα βιογραφικά. Όταν ο καιρός είναι ώριμος για κάτι τέτοιο, θα κοιτάξω ν' αποκτήσω σχετική βιβλιογραφία για τα δεύτερα. Έχω ήδη εδώ και χρόνια σταμπάρει κάποια βιβλία, δηλαδή, αλλά από τη μία δεν έχω τη δυνατότητα να τ' αγοράσω μαζεμένα, από την άλλη λείπουν τόσα από τη βάση που έχω να περάσω ακόμα, που αν καταπιαστώ και με βιογραφικά, κάηκα... Όπως έχω ξαναπεί, λοιπόν, για την ώρα περιορίζομαι στα απολύτως απαραίτητα περί ταυτοποίησης. Περιλήψεις φτιάξτε και δικές σας όσες θέλετε και δώστε μας τις να τις περάσουμε! Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός σε αυτό! Εάν διαδικτυακά Βιβή έχεις να υποδείξεις κάποια άλλη πηγή που να ξέρεις ότι στην πλειοψηφία της (τουλάχιστον) έχει περιληπτική πλοκή μιας ταινίας, ευχαρίστως να την ακούσουμε! Έτσι κι αλλιώς, όλες αυτές οι ιστοσελίδες, τα περιοδικά, η βιβλιογραφία, οι βάσεις δεδομένων, τα ιστολόγια, οι συμφορουμήτες κτλ. θα συμπεριληφθούν ως "πηγές" στη σελίδα που θα φτιαχτεί κάποια στιγμή απ' τη Δ.Ο. του RetroManiaX.
 
η βιντεοταινια μαλλον κυκλοφορησε το 1991 και σε μορφη μινι σειρας 4 επεισοδιων,βρηκα στο διαδικτυο στοιχεια..

επισης στη σειρα υπαρχει αφηγητης,ο Φιλιππος Ζαβιτσιανος που συμμετεχει και στη σειρα

kleftsolon.JPG

ηθοποιοι που συμμετεχουν : Αλεκος Τζανετακος,Κωστας Μακεδος,Δαφνη Κωνσταντινιδου(Στελλα),Κατια Κυβελου(Νικολ),Ζωζα Μεταξα(Αυγη),Σουλα Διακατου (Νονα),Μινα Αντουλακη(Καλλιοπη),Φιλιππος Ζαβιτσιανος(κυριος Σολων),Βαγγελης Πλοιος(Αρης),Φωτης Στασουλακης(Βαγγελας),Αποστολος Φρυδας(Λευτερης),Γιωργος Παπαθεοδωρου(Γιωργος),Νερινα Αβραμη(Βικυ),Μπετυ Μοσχονα(κυρια Μαρικα),Βαγγελης Πρωτοπαππας(αστυνομος),Μιμης Θειοπουλος,Αλεκος Μαυριδης,Τασος Πολυχρονοπουλος,Λιανα Ρουσσεα,Βαγγελης Τσιντουκιδης,Γιαννης Κασελακης,Κωστας Λασκος,Παντης Κουσης,Χρυσα Γλυκου,Γεωργια Νικολαϊδου,Χρηστος Τζελλας(μικρος)

τραγουδι:Φωτης Στασουλακης,Ανθη Αγγελιδου

μουσικη επενδυση:Τασος Στασουλακης

σεναριο:Δημητρης Τζελλας,Πετρος Γεωργιοπουλος

παραγωγη:Γιαννη Λεοντσινη
 
Mandrake είπε:
Εάν διαδικτυακά Βιβή έχεις να υποδείξεις κάποια άλλη πηγή που να ξέρεις ότι στην πλειοψηφία της (τουλάχιστον) έχει περιληπτική πλοκή μιας ταινίας, ευχαρίστως να την ακούσουμε!
Κατι εχω....Ας πουμε το σαϊτ 90lepta εχει ολιγολογες και κυριως σωστες περιληψεις, απο οσες εχω δει μεχρι στιγμης τουλαχιστον.

Αυτη ειναι η περιληψη που δινει για την ταινια στην οποια αναφερθηκα πιο πανω και νομιζω πως ειναι αψογη:

http://90lepta.com/m1862.html
 
Pharcyde είπε:
Ηθελα να ξανατονισω μια σημαντικη διορθωσηστη σελιδα

http://retrodb.gr/wiki/index.php/D.N.A._Studio

Κατω κατω στα σχολια/trivia Πρεπει να γραφτει οτι το μουσικο συγκροτημα αποτελουν οι:

Αγης Γυφτοπουλος (Υπαρχει λημμα,να μπει με link παραπομπης αν γινεται)

Δανιηλ Φωκας

Νικος Παναγιωτατος

και αυτο,διευκρινιζω πρεπει να συμβει επειδη DNA Studio και D.N.A. Studio ειναι εν τελει 2 διαφορετικα πραγματα.

ευχαριστω.
Παιδια Please Μην ξεχασετε και αυτο!

Ακομα η ταινια

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F_%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%B2%CE%B1%CE%B4%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%82

Να μετατραπει σε ''Χαλβαδόμαγκας''

η ταινια

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%81%CF%81%CE%AE%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%BC%CE%B5_%CF%84%CE%BF_%CE%B6%CF%8C%CF%81%CE%B9

να μετατραπει σε ''Διαρηκτης... με το ζόρι'' και να της προστεθεί μουσική επιμέλεια Τόνι Τσίγκος,ώστε να φαίνεται και στο profile του.Θενξ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βιβή πέρασα την περίληψη αυτή και σ' ευχαριστώ! Δημήτρη προχωράμε το προφίλ σου με τον Νάσο, αλλά ταυτόχρονα προκύπτουν κι άλλοι συντελεστές & πληροφορίες στις τηλεοπτικές σειρές που συμμετέχεις (και που μέχρι τώρα έχω ασχοληθεί προσωπικά) και φτιάχνω λίστες επεισοδίων. Κατερίνα & Pharcyde υπομονή παιδιά... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στη βιντεοταινια συμπληρωστε τα παρακατω:

ηθοποιοι: Γιωργος Παναγοπουλος,Αντζελα Μυριβηλη,Μιχαλης Φωτεινος,Σοφια Κυριαζη,Δημητρα Νομικου

1.JPG

περιληψη του uploader "Η ομορφη Λιζα που μετα το θανατο του πατερα της εχει αναλαβει την εποπτεια των ξενοδοχειων τους πιανει δουλεια σε ενα απο αυτα στην Ευβοια με σκοπο να ανακαλυψει αν ο διευθυντης του ειναι οντως αναμειγμενος σε υποπτες δραστηροτητες".
 
Συμπληρώθηκε η βιντεοταινία "Μοιραία ανακάλυψη" με τους πρωταγωνιστές, την υπόθεση και φωτογραφικό υλικό.
 
στην ταινια να προστεθουν οι ηθοποιοι : Μαρί Μέρλου,Βανεσσα Ντζελβέ,Γιωργος Πολίτης,στους τιτλους εχει καποιον "Μαριο Ρευματα" δεν ξερω αν εννοει το Μακη Ρευματα... , Μιχαλης Συμεωνιδης

τραγουδι : Μιλλυ Καραλη
 
Επανάληψη των σειρών "H Δίψα" (1990, Mega) και "Χαραυγή" (1994, Mega)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στους τιτλους της ταινιας βλεπουμε οτι ο τιτλος εχει και αρθρο,ειναι "Τα βηματα της φωτιας"24.JPG

επισης να προστεθει η φωτογραφια της ηθοποιου

25.JPG

μουσικη επιμελεια: Χρηστος Μουραμπας
 
Mandrake είπε:
Να 'σαι καλά φίλε μου! :) Έκανα τη διόρθωση και σου άνοιξα το προφίλ (πέρασα και κάποια πράγματα που εκκρεμούσαν στο λήμμα της τηλεοπτικής σειράς "Φάε Τη Σοκολάτα Σου") και σιγά σιγά θα το σουλουπώσω όπως πρέπει και θα μπει κάθε τι στη θέση του! Κώστας λέγομαι εγώ και για ότι χρειαστείς, είμαστε στη διάθεσή σου!
Σε ευχαριστώ πολύ, Κώστα.

Θα μπορούσες ίσως ακόμα να προσθέσεις, ότι το πραγματικό μου όνομα είναι Δημήτρης Τρουπής και με αυτό αναφέρομαι στους τίτλους του "Κάτω από την Ακρόπολη".

Επίσης, το κανάλι που φιλοξενεί τα τραγούδια μου άλλαξε και τα link πλέον είναι τα παρακάτω:

ΤΑΞΙΔΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΑΗΜΟ

https://www.youtube.com/watch?v=pMapJMaH2YA

ΤΡΟΧΟΝΟΜΟΣ (Bossa Nova Version)

Να 'σαι καλά, Κώστα μου. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
στην ταινια να προστεθουν οι ηθοποιοι : Μαρί Μέρλου,Βανεσσα Ντζελβέ,Γιωργος Πολίτης,στους τιτλους εχει καποιον "Μαριο Ρευματα" δεν ξερω αν εννοει το Μακη Ρευματα... , Μιχαλης Συμεωνιδης
τραγουδι : Μιλλυ Καραλη
Επιβεβαιώνεις ότι τα ονόματα τα βλέπεις στους τίτλους έτσι όπως ακριβώς τα γράφεις; Για να κάνω τις απαραίτητες προσθήκες στα προφίλ των ηθοποιών, σε ρωτώ.Ήθελα να σου πω επίσης, όταν βάζεις "τραγούδι" να ξέρεις ότι όταν απλώς ακούγεται ένα τραγούδι ή γράφεται έτσι στους τίτλους αλλά τραγουδιστή δε βλέπουμε στην ταινία/σειρά, δεν τον περνάμε στη βάση. Θα πρέπει να τον δούμε γιατί μόνο τότε θεωρείται πως συμμετέχει. Όσοι είναι στο soundtrack, δεν ανήκουν στις εμφανίσεις. Η Μίλλη Καράλη λοιπόν; Επιβεβαίωσε και για το όνομα σε παρακαλώ αν αναγράφεται όπως το λες. Δε χρειάζονται αποδείξεις με captures, απλώς ο λόγος σου. Όσους ξέρω αρκετό καιρό σ' αυτό εδώ το νήμα, τους εμπιστεύομαι ότι δεν έχουν σκοπό να αλλοιώσουν τα δεδομένα της βάσης κατά οποιονδήποτε τρόπο! :) Κατά τ' άλλα είναι όλα έτοιμα απ' τον Νάσο και σ' ευχαριστούμε! Προς Νάσο: Επιβεβαιώνεις ότι πρόκειται για τον Μάκη Ρευματά που έβαλες; Μισές δουλειές όμως φίλε μου, διότι αυτές τις ιδιαιτερότητες στα ονόματα θα πρέπει να τις γράφουμε ξεκάθαρα στα εκάστοτε προφίλ των συντελεστών, για να μην υπάρχει μελλοντικά κάποια σύγχιση ούτε από μας σε συνεννόηση με αναγνώστες, ούτε από μελλοντικούς feeders... Η πληροφορία αυτή εδώ, σε μερικές ημέρες μέσα έχει χαθεί δια παντώς. Αφού το ξέρεις και μπαίνεις στη διαδικασία να το αναλάβεις, μην το αμελείς σε παρακαλώ.

Gus είπε:
Επανάληψη των σειρών "H Δίψα" (1990, Mega) και "Χαραυγή" (1994, Mega)
Φίλε μου, για τη "Δίψα" σημείωσα φέτος και "Mega". Αν μπορείς επαλήθευσε. Πες μας και για τη "Χαραυγή". Μπορεί να την εντόπισεις σε τηλεπετιοδικά ότι παίχτηκε σε επανάληψη πριν 10 χρόνια. Γίνε λίγο πιο σαφής διότι αν δεν είμαι ενήμερος, δε μπορώ να γνωρίζω τι εννοείς. Αλλά αν ήμουν, δε θα τα είχα περάσει κι ο ίδιος; :) Εάν γνωρίζεις και τις ημερομηνίες πρώτης ή τελευταίας προβολής (για όταν τελειώσουν οι επαναλήψεις τέλος πάντων), εάν προβάλλονταν πολλά επεισόδια μαζί, εάν ήταν αυτά με συρραφή και για πόσα μιλάμε ή ακόμα και περιοδικότητα, είναι δεδομένα που περνάμε στη βάση (ασχέτων αν λείπουν άπειρα για τις επαναλήψεις). Σε περίπτωση που γνωρίζεις, ας μας πεις να τα εισάγουμε!

katerinak είπε:
η βιντεοταινια μαλλον κυκλοφορησε το 1991 και σε μορφη μινι σειρας 4 επεισοδιων,βρηκα στο διαδικτυο στοιχεια..επισης στη σειρα υπαρχει αφηγητης,ο Φιλιππος Ζαβιτσιανος που συμμετεχει και στη σειρα

Προβολή συνημμένου 135753

ηθοποιοι που συμμετεχουν : Αλεκος Τζανετακος,Κωστας Μακεδος,Δαφνη Κωνσταντινιδου(Στελλα),Κατια Κυβελου(Νικολ),Ζωζα Μεταξα(Αυγη),Σουλα Διακατου (Νονα),Μινα Αντουλακη(Καλλιοπη),Φιλιππος Ζαβιτσιανος(κυριος Σολων),Βαγγελης Πλοιος(Αρης),Φωτης Στασουλακης(Βαγγελας),Αποστολος Φρυδας(Λευτερης),Γιωργος Παπαθεοδωρου(Γιωργος),Νερινα Αβραμη(Βικυ),Μπετυ Μοσχονα(κυρια Μαρικα),Βαγγελης Πρωτοπαππας(αστυνομος),Μιμης Θειοπουλος,Αλεκος Μαυριδης,Τασος Πολυχρονοπουλος,Λιανα Ρουσσεα,Βαγγελης Τσιντουκιδης,Γιαννης Κασελακης,Κωστας Λασκος,Παντης Κουσης,Χρυσα Γλυκου,Γεωργια Νικολαϊδου,Χρηστος Τζελλας(μικρος)

τραγουδι:Φωτης Στασουλακης,Ανθη Αγγελιδου

μουσικη επενδυση:Τασος Στασουλακης

σεναριο:Δημητρης Τζελλας,Πετρος Γεωργιοπουλος

παραγωγη:Γιαννη Λεοντσινη
Μάλλον πως δεν είναι τηλεοπτική μίνι σειρά, αλλά πρόκειται για βιντεοσειρά 4άρων επεισοδίων (δηλαδή κυκλοφόρησε σε 4 βιντεοκασέτες). Μπερδεύτηκε κι ο Νάσος και την έβαλε ως τηλεοπτική σειρά, αλλά εγώ σήμα καναλιού δε βλέπω και η ποιότητα μοιάζει βιντεοκασέτας. Νάσο, ας το έχουμε υπόψιν για να ξέρουμε που θα πρέπει να τοποθετηθεί καλύτερα. Σ' ευχαριστούμε Κατερίνα για την πληροφορία!

katerinak είπε:
ψαχνοντας στο αρχειο της ΕΡΤ ανακαλυψα οτι υπαρχουν ολα τα θεματα της εκπομπης
Στο τηλεοπτικο προγραμμα που ανεφερα στο ποστ η εκπομπη με θεμα "επισκεψη στο συνεργειο" γραφει οτι ειναι η 10η και οχι η 11η που λεει το αρχειο της ΕΡΤ.Ποιος εχει δικιο; Μου φαινονται λιγο μπερδεμενα τα πραγματα στο αρχειο αφου σε καποιες περιγραφες αναφερουν τον αριθμο του επεισοδιου ενω σε καποιες αλλες οχι..
Αν θες την προσωπική μου άποψη, το "Αρχείο της ΕΡΤ" είναι για κλωτσιές. Πασαλείμματα και προχειροδουλειές, παντού με κακής ποιότητας και χαμηλής ανάλυσης βίντεο, ανάκατα επεισόδια στις σειρές χωρίς αριθμήσεις και με μια κοινή ημερομηνία πρώτης προβολής σε όλα, που προφανώς αναφέρεται μονάχα στο 1ο επεισόδιο και κατά συνέπεια την εκκίνηση της εκάστοτε σειράς. Επομένως εάν εμείς περάσουμε τις πληροφορίες, δε ξέρουμε τις σωστή σειρά με την οποία προβλήθηκαν, κατά συνέπεια δε μπορούμε να βάλουμε αριθμήσεις. Θα περαστούν όμως, κάπως... Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι!

rpil είπε:
Σε ευχαριστώ πολύ, Κώστα.Θα μπορούσες ίσως ακόμα να προσθέσεις, ότι το πραγματικό μου όνομα είναι Δημήτρης Τρουπής και με αυτό αναφέρομαι στους τίτλους του "Κάτω από την Ακρόπολη".

Επίσης, το κανάλι που φιλοξενεί τα τραγούδια μου άλλαξε και τα link πλέον είναι τα παρακάτω:

https://www.youtube.com/watch?v=pMapJMaH2YA - ΤΑΞΙΔΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΑΗΜΟ

Αγαπητέ Δημήτρη, όλα θα τα φτιάξουμε και θα συμπληρώσω ότι μου ζήτησες! Δεν έχω προλάβει ο έρμος και με τα προηγούμενα και υπάρχουν εκκρεμότητες... Σ' ευχαριστώ πολύ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mandrake είπε:
Επιβεβαιώνεις ότι τα ονόματα τα βλέπεις στους τίτλους έτσι όπως ακριβώς τα γράφεις; Για να κάνω τις απαραίτητες προσθήκες στα προφίλ των ηθοποιών, σε ρωτώ.Ήθελα να σου πω επίσης, όταν βάζεις "τραγούδι" να ξέρεις ότι όταν απλώς ακούγεται ένα τραγούδι ή γράφεται έτσι στους τίτλους αλλά τραγουδιστή δε βλέπουμε στην ταινία/σειρά, δεν τον περνάμε στη βάση. Θα πρέπει να τον δούμε γιατί μόνο τότε θεωρείται πως συμμετέχει. Όσοι είναι στο soundtrack, δεν ανήκουν στις εμφανίσεις. Η Μίλλη Καράλη λοιπόν; Επιβεβαίωσε και για το όνομα σε παρακαλώ αν αναγράφεται όπως το λες. Δε χρειάζονται αποδείξεις με captures, απλώς ο λόγος σου. Όσους ξέρω αρκετό καιρό σ' αυτό εδώ το νήμα, τους εμπιστεύομαι ότι δεν έχουν σκοπό να αλλοιώσουν τα δεδομένα της βάσης κατά οποιονδήποτε τρόπο! :) Κατά τ' άλλα είναι όλα έτοιμα απ' τον Νάσο και σ' ευχαριστούμε! Προς Νάσο: Επιβεβαιώνεις ότι πρόκειται για τον Μάκη Ρευματά που έβαλες; Μισές δουλειές όμως φίλε μου, διότι αυτές τις ιδιαιτερότητες στα ονόματα θα πρέπει να τις γράφουμε ξεκάθαρα στα εκάστοτε προφίλ των συντελεστών, για να μην υπάρχει μελλοντικά κάποια σύγχιση ούτε από μας σε συνεννόηση με αναγνώστες, ούτε από μελλοντικούς feeders... Η πληροφορία αυτή εδώ, σε μερικές ημέρες μέσα έχει χαθεί δια παντώς. Αφού το ξέρεις και μπαίνεις στη διαδικασία να το αναλάβεις, μην το αμελείς σε παρακαλώ.
ναι Κωστα,τα ονοματα τα εγραψα ετσι οπως φαινονται στους τιτλους

Η Μιλλυ Καραλη (ετσι τη γραφει στους τιτλους,στο επιθετο της δεν εχει τονο) δεν εμφανιζεται να τραγουδαει,δεν ηξερα οτι περνατε στη βαση μονο οποιον τραγουδιστη φαινεται.Αν ομως βλεπουμε να "τραγουδαει" ενας ηθοποιος που ντουμπλαρεται απο τραγουδιστη τοτε τι γινεται στην περιπτωση αυτη;μπαινει στη βαση το ονομα του τραγουδιστη που δε φαινεται αλλα ακουγεται η φωνη του;

Mandrake είπε:
Αν θες την προσωπική μου άποψη, το "Αρχείο της ΕΡΤ" είναι για κλωτσιές. Πασαλείμματα και προχειροδουλειές, παντού με κακής ποιότητας και χαμηλής ανάλυσης βίντεο, ανάκατα επεισόδια στις σειρές χωρίς αριθμήσεις και με μια κοινή ημερομηνία πρώτης προβολής σε όλα, που προφανώς αναφέρεται μονάχα στο 1ο επεισόδιο και κατά συνέπεια την εκκίνηση της εκάστοτε σειράς. Επομένως εάν εμείς περάσουμε τις πληροφορίες, δε ξέρουμε τις σωστή σειρά με την οποία προβλήθηκαν, κατά συνέπεια δε μπορούμε να βάλουμε αριθμήσεις. Θα περαστούν όμως, κάπως... Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι!
εσεις που ασχολειστε με τη βαση τα ξερετε αυτα :)
 
katerinak είπε:
ναι Κωστα,τα ονοματα τα εγραψα ετσι οπως φαινονται στους τιτλουςΗ Μιλλυ Καραλη (ετσι τη γραφει στους τιτλους,στο επιθετο της δεν εχει τονο) δεν εμφανιζεται να τραγουδαει,δεν ηξερα οτι περνατε στη βαση μονο οποιον τραγουδιστη φαινεται.Αν ομως βλεπουμε να "τραγουδαει" ενας ηθοποιος που ντουμπλαρεται απο τραγουδιστη τοτε τι γινεται στην περιπτωση αυτη;μπαινει στη βαση το ονομα του τραγουδιστη που δε φαινεται αλλα ακουγεται η φωνη του;

εσεις που ασχολειστε με τη βαση τα ξερετε αυτα :)
Καλημέρα και πάλι! Θα περαστούν Κατερίνα, απλώς δε θα λέει "Λίστα Επεισοδίων" αλλά "Λίστα Επεισοδίων με αλφαβητική σειρά" ή κάτι τέτοιο, μέχρι να βρούμε τουλάχιστον την κανονική σειρά. Όσο για τις ντουμπλαρισμένες φωνές ενώ φαίνεται άλλος, εννοείται πως θα πρέπει να τους περνάμε, ναι! Και αφηγητές περνάμε και κασκαντέρ περνάμε και ντουμπλέρ-ντουμπλέζ γενικότερα, επομένως ναι! Αλλά αν ανοίξουν οι συντελεστές το ραδιόφωνο και παίξει ένα κομμάτι και ακούσεις φωνή με στίχο, ε τότε δε μπαίνει. Αυτά ανήκουν καθαρά στο soundtrack μιας παραγωγής. Και τα πρώτα ανήκουν δηλαδή, απλά εκεί μπορεί κανείς να τους συμπεριλάβει και στο cast. Η IMDB τους λεγόμενους "Stunts" τους έχει σε άλλη κατηγορία και όχι στο cast των ηθοποιών, αλλά στις ελληνικές παραγωγές δεν υπάρχουν τόσο πολλές περιπτώσεις για να ανοίγουμε κατηγορία και να φαίνεται στα προφίλ. Είναι κουταμάρα να κάνουμε κάτι τέτοιο. Στους ηθοποιούς όμως θα πρέπει να τους περνάμε και θα αναφέρουμε ότι πρόκειται για ντουμπλέρ στο ρόλο του και ποιον υποδύεται. Ότι έχουμε κάνει μέχρι σήμερα, δηλαδή, σε διάφορες περιπτώσεις.
 
Κωστα ευχαριστω για τις πληροφοριες,στο θεμα των αφηγητων πιθανον να βοηθησει και το θρεντ

φωτο του μικρου απ την ταινια "επιστροφη απ το μετωπο"

ep.dim.JPG

ep.dimitrisgrigoriou.JPG
 
στην ταινια να προστεθει η φωτογραφια του μικρου Σπυρου Βεδουρα (οποια θελετε απ τις δυο)

gia000.JPG

επισης στους τιτλους αναφερονται τα ονοματα των τραγουδιστων ως Φιλιω και Αχιλλεας Κουλαξιζη και οχι Κουλαξη (δεν ξερω ποιο απ τα δυο ειναι σωστο)

40.JPG

Επισης στους τιτλους δεν αναφερεται οτι τραγουδαει ο Βαγγελης Ιωαννιδης,μονο για τη Βικυ Μοσχολιου λεει και για το ζευγος Κουλαξιζη κι οτι ο Ζαμπετας παιζει μπουζουκι

42.JPG

βεβαια στην κοπια που ειδα δε φαινεται κανενας να τραγουδαει,σιγουρα ειναι ελλειπης,δεν εξηγειται αλλιως

απο τραγουδι ακουγεται ολος κι ολος ενας στιχος κι αυτος ειναι με τη φωνη του Μπιθικωτση (το ονομα του δεν αναφερεται καθολου στους τιτλους,μαλλον εγινε η προσθηκη αυτου του τραγουδιου γιατι ταιριαζε με τη σκηνη που η Αντζελα Ζηλεια πηγαινε ν αφησει το παιδι της στα σκαλοπατια της "πεθερας" της)

μουσικη επιμελεια: Χρηστος Μουραμπας

41.JPG

gia.JPG
 
katerinak είπε:
Κωστα ευχαριστω για τις πληροφοριες,στο θεμα των αφηγητων πιθανον να βοηθησει και το θρεντ
φωτο του μικρου απ την ταινια "επιστροφη απ το μετωπο"

Προβολή συνημμένου 136673Προβολή συνημμένου 136674

katerinak είπε:
στην ταινια να προστεθει η φωτογραφια του μικρου Σπυρου Βεδουρα (οποια θελετε απ τις δυο)Προβολή συνημμένου 136728Προβολή συνημμένου 136729

επισης στους τιτλους αναφερονται τα ονοματα των τραγουδιστων ως Φιλιω και Αχιλλεας Κουλαξιζη και οχι Κουλαξη (δεν ξερω ποιο απ τα δυο ειναι σωστο)

Προβολή συνημμένου 136725

Επισης στους τιτλους δεν αναφερεται οτι τραγουδαει ο Βαγγελης Ιωαννιδης,μονο για τη Βικυ Μοσχολιου λεει και για το ζευγος Κουλαξιζη κι οτι ο Ζαμπετας παιζει μπουζουκι

Προβολή συνημμένου 136726Προβολή συνημμένου 136727

βεβαια στην κοπια που ειδα δε φαινεται κανενας να τραγουδαει,σιγουρα ειναι ελλειπης,δεν εξηγειται αλλιως

απο τραγουδι ακουγεται ολος κι ολος ενας στιχος κι αυτος ειναι με τη φωνη του Μπιθικωτση (το ονομα του δεν αναφερεται καθολου στους τιτλους,μαλλον εγινε η προσθηκη αυτου του τραγουδιου γιατι ταιριαζε με τη σκηνη που η Αντζελα Ζηλεια πηγαινε ν αφησει το παιδι της στα σκαλοπατια της "πεθερας" της)

μουσικη επιμελεια: Χρηστος Μουραμπας

Με το 1ο τέλος και με το 2ο νομίζω πως είμαστε εντάξει. Πρόσθεσα/διόρθωσα πληροφορίες στα προφίλ του ντουέτου, ενώ τους πέρασα και σε κάποιες άλλες παραγωγές στις οποίες δεν υπήρχαν καθόλου. Ότι άλλο προκύψει, διορθώνουμε! Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις φωτογραφίες Κατερίνα!

Shock είπε:
Παιδιά στο Δεκατρείς γυναίκες έχει δύο Types. Πιο ισχύει;

Πέρασα το σωστό. Σχεδόν όλες οι τηλεταινίες μεταφέρθηκαν πλέον στο νέο template που δημιούργησες. Εκκρεμούν κάποιες επειδή θα πρέπει να κουβεντιάσουμε με τον Νάσο για κάποιες αλλαγές που ενδεχομένως χρειάζεται να γίνουν, πρώτα. Περιμένω μιαν απάντηση σε μήνυμα που έστειλα Αντώνη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα