RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

Έχω την εντύπωση (για να μην πω απόλυτη βεβαιότητα) ότι η

Βίνα Ζούρα http://retrodb.gr/wiki/index.php?title=%CE%92%CE%AF%CE%BD%CE%B1_%CE%96%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B1

και η Βίνα Παπαδοπούλου http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%92%CE%AF%CE%BD%CE%B1_%CE%A0%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B4%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85

είναι το ίδιο πρόσωπο. Το ένα από τα δύο επίθετα πρέπει να είναι συζύγου. Μάλιστα στην σειρά "Το Τρίτο Στεφάνι" ακουγόταν η δική της φωνή στα πρώτα επεισόδια, επάνω στην εικόνα της ηθοποιού Χριστίνας Παπαδάκη.
 
latinsoapsfever είπε:
Έχω την εντύπωση (για να μην πω απόλυτη βεβαιότητα) ότι η Βίνα Ζούρα και η Βίνα Παπαδοπούλου είναι το ίδιο πρόσωπο.
Και καλα κανεις και εχεις την απολυτη βεβαιοτητα. Συμφωνω μαζι σου.
 
στη σειρα να προστεθουν-διορθωθουν οι ηθοποιοι (σιγουρα συμμετεχουν κι αλλοι εκτος των παρακατω):

Βαγγελης Πλοιος7.JPG,Γιωργος Παρμυ,Νικος Σταυριανος

η Αλικη Καμινελη λεγεται Μαγδα

1.JPG

3.JPG

6.JPG

2.JPG

4.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στη σειρα Δρομος χωρις γυρισμο, το ονομα της ηθοποιου που βλεπουμε στη φωτογραφια ειναι λαθος.

Δεν ειναι η Βερα Κρουσκα, αλλα η Αννα Αδριανου.
 
Ο Λουκας Μεταξας ειναι το ιδιο προσωπο μ αυτο της ταινιας "εταιρια θαυματων"; αν τελη 70ς αρχες 80ς ηταν παιδι τοτε σιγουρα το 1962 που γυριστηκε η ταινια δεν ηταν καν γεννημενος
 
katerinak είπε:
Ο Λουκας Μεταξας ειναι το ιδιο προσωπο μ αυτο της ταινιας "εταιρια θαυματων"; αν τελη 70ς αρχες 80ς ηταν παιδι τοτε σιγουρα το 1962 που γυριστηκε η ταινια δεν ηταν καν γεννημενος
Στους τιτλους της ταινιας αναφερεται ενας Π. Μεταξας, αλλα οπως και να' χει, ο Λουκας Μεταξας ηταν οπωσδηποτε αγεννητος το 1962.

Οποτε, θα πρεπει να αφαιρεσετε την εν λογω ταινια απο το ενεργητικο του ηθοποιου.
 
Όχι, όχι, την πρώτη φωτογραφία μονάχα (την οποία βλέπω ήδη πως έσβησες και σ' ευχαριστώ!)! Η άλλη χρησιμοποιείται στο λήμμα της ταινίας. Την ανέβασα κατά λάθος δύο φορές...

katerinak είπε:
Ο Λουκας Μεταξας ειναι το ιδιο προσωπο μ αυτο της ταινιας "εταιρια θαυματων"; αν τελη 70ς αρχες 80ς ηταν παιδι τοτε σιγουρα το 1962 που γυριστηκε η ταινια δεν ηταν καν γεννημενος

bambinella 100 είπε:
Στους τιτλους της ταινιας αναφερεται ενας Π. Μεταξας, αλλα οπως και να' χει, ο Λουκας Μεταξας ηταν οπωσδηποτε αγεννητος το 1962.Οποτε, θα πρεπει να αφαιρεσετε την εν λογω ταινια απο το ενεργητικο του ηθοποιου.
Τον επανέφερα ως "Π. Μεταξάς" και σας ευχαριστώ και τις δύο!! Έψαξα μπας και διασταυρώσω καμιά πληροφορία και βρω πιο είναι το μικρό του, αλλά τζίφος... Έχετε υπόψιν πάντως ότι μπορεί το "Π" να είναι και λάθος. Έχει συμβεί και σε άλλες περιπτώσεις στο παρελθόν. Όχι πως είναι ο Λουκάς, αλλά ενδέχεται ας πούμε να τον λένε Κώστα. Συμβαίνουν τέτοια λάθη σε ταινίες του Παλιού Ελληνικού Κινηματογράφου, σε τέτοιες περιπτώσεις ονομάτων. Έχω κάνει προσπάθειες να διορθώσω πολλά τέτοια ονόματα, όπως έχει κάνει και ο Μανώλης (lolisman) στο παρελθόν και ο Νάσος και η Βούλα (lass), αλλά δυστυχώς είναι πολλά ακόμη που δεν έχουν διασταυρωθεί. Θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να δείξω αναλυτικά τι έχει βρεθεί, μόλις βρω χρόνο. Επίσης, θα ήθελα να επαναλάβω για άλλη μια φορά ότι όλα εξετάζονται, όλα μπαίνουν στα "to do" και τίποτε απ' τα παραπάνω που μας έχετε δώσει και από αυτά που θα μας δώσετε μελλοντικά, δεν πρόκειται να ξεχαστεί. Απλώς έχουμε ένα κάρο δικές μας διορθώσεις να κάνουμε και στον ελάχιστο χρόνο που βρίσκουμε, τι να πρωτοπρολάβουμε...

Ο ίδιος πρέπει να 'χω σε "Λίστα Παρακολούθησης" (επιλογή που έχουμε οι τροφοδότες και αποθηκεύουμε σελίδες) εκατοντάδες λήμματα που έχω από κάποια μικρο-διόρθωση να κάνω και δεν το κάνω εκείνη τη στιγμή (γιατί έχω ήδη ανοιχτά πολλά μέτωπα (σε tabs) που δουλεύω και δεν είναι της παρούσης, ενώ το μηχάνημα αρχίζει και σέρνεται επικίνδυνα με το memory leak που δυστυχώς έχει ο Mozilla Firefox), μέχρι πιο χοντρές δουλειές και όλο αποθηκεύω αντί να σβήνω... Το έχω πει πολλές φορές, αλλά σας το λέω άλλη μία, διότι δε μπορείτε να ξέρετε όσοι παρακολουθείτε τις αλλαγές πόσες ώρες έχουμε φάει και τι άλλο έλεγχο έχουμε κάνει κι ας φαίνονται λίγες. Για να δείτε για παράδειγμα σε κάποια νέα ονόματα να ανοίγονται προφίλ, τις περισσότερες φορές ξοδεύω πολλές ώρες για να κάνω έλεγχο μπορεί και σε 250-300 ονόματα, αλλά να βλέπετε να ανοίγει προφίλ μονάχα σε 10 από αυτά (τα οποία εμφανίζονται σε δύο παραγωγές, τουλάχιστον). Και παρόλο που επιπρόσθετα κρατάω 2 φακέλους με bookmarks για να μαρκάρω που έχω "περάσει", πάντα μου ξεφεύγουν κάποια όπου αναπόφευκτα, μελλοντικά, τα τσεκάρω 2η & 3η φορά. Δεν είναι καθόλου να διαχειριστούμε τόσο λίγοι, τόσο πολλά δεδομένα. Γι' αυτό θέλω για άλλη μια φορά να ζητήσω να κάνετε υπομονή και όλα θα εξεταστούν και ότι χρειάζεται να περαστεί, θα περαστεί, αλλιώς θα ανακοινώσουμε ότι δεν περνιέται για τον τάδε λόγο (π.χ. να μην υπάρχει επαλήθευση στοιχείων). Αλλά όλα θα εξεταστούν με προσοχή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προστέθηκαν όλα τα νέα στοιχεία στη σειρά "Φόβος και πάθος"

Διορθώθηκε το όνομα στη φωτό του "Δρόμος χωρίς γυρισμό"

Έτοιμη και η ενωμένη σελίδα Βίνα Ζούρα & Βίνα Παπαδοπούλου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια μικρη διορθωση.ο σωστος τιτλος,οπως εμφανιζεται στους τιτλους της ταινιας

ειναι

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%AC_'%CF%80%CE%B1%CE%BD_%CE%BA%CE%B9_%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%B9_%CF%80%CE%BF%CF%85_%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE%B5%CE%AF%CF%87%CE%B1%CE%BD_%CF%80%CE%B9%CE%BF_%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B7ν

''Μας ταπαν κι άλλοι που την είχαν πιο μεγάλη''.

οποτε ο βασικος τιτλος πρεπει να αλλαξει.

και ο εναλλακτικος τιτλος ειναι Τά 'παν κι άλλοι που την είχαν πιο μεγάλη

θα το κανα εγω (ειμαι διαχειριστης) αλλα δεν ξερω πως :)
 
Pharcyde, έστω και με καθυστέρηση (σου εξήγησα για ποιον λόγο έγινε...), σου απάντησα σε αυτό που ζητάς!

Να διαγραφεί το συγκεκριμένο αρχείο, παρακαλώ.
 
Σ' ευχαριστώ! Θα αλλάξω και άλλα poster με τον καιρό για να μπουν σε καλύτερη ανάλυση.
 
Πίσω
Μπλουζα