RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

katerinak είπε:
προσθεστε στη retrodb και τη Τζοβανα Φραγκουλη,φωτο υπαρχει στο ποστ
Τελικά ο Νάσος δεν πέρασε ποτέ τη φωτογραφία αυτή... Το link που μου δίνεις πάει στην πρώτη σελίδα. Υπάρχει η φωτογραφία ακόμη, μην ψάχνω τσάμπα; Και πάλι σ' ευχαριστώ Κατερίνα για τη συνεισφορά σου!
 
Εγώ απλά σας παραθέτω τα ποστ που γίνονται μέσα στα θέματα εδώ για να μη "χαθούν". Από κει και πέρα εσείς ξέρετε καλύτερα.

Οι φωτογραφίες διαγράφηκαν (δεν τις είχα προσέξει). Αν υπάρχει κάτι άλλο σε εκκρεμότητα πείτε το μου. :)
 
Και πολύ καλά κάνεις! Δεν είναι δυνατόν να παρακολουθούμε τα πάντα και τα μέλη δε γνωρίζουν πολλές φορές γι' αυτά εδώ τα νήματα για να έρθουν να μας βρούνε... Τις πέρασα τις μέρες, όπως μας υπέδειξε ο φίλος. Στη λέξη "λάθος" είναι που στάθηκα, απλώς. Ευχαριστώ για τις διαγραφές!
 
Παρακαλώ αν γίνεται προσθέστε αυτές τις νέες πληροφορίες και τη φωτό από τα γυρίσματα της σειράς
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mandrake είπε:
Τελικά ο Νάσος δεν πέρασε ποτέ τη φωτογραφία αυτή... Το link που μου δίνεις πάει στην πρώτη σελίδα. Υπάρχει η φωτογραφία ακόμη, μην ψάχνω τσάμπα; Και πάλι σ' ευχαριστώ Κατερίνα για τη συνεισφορά σου!
δυστυχως Κωστα μετα την "αναβαθμιση" χαθηκαν πολλα και δυο απ αυτα τα πολυ βασικα για μενα ειναι η αναζητηση μεσα στα ιδια τα θεματα καθως και τα λινκς που αντι να μας μεταφερουν στα ποστς που πρεπει μας πανε στην αρχικη σελιδα του καθε θεματος..

η φωτογραφια υπαρχει ακομα,δεν εσβησα τιποτα απ αυτα που ανεβασα,θα τη βρεις στο ποστ 93 http://www.retromaniax.gr/vb/forum/%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BB%CE%AD%CF%83%CF%87%CE%B7/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%AF%CE%B6-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%85/26619-cameo-%CE%B5%CE%BC%CF%86%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B7%CE%B8%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8E%CE%BD?p=597180#post597180
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για τη σειρά "Θα σε δω στο πλοίο", μερικές συμπληρώσεις στα ονόματα των ρόλων:

Το επιθετο του Λεωνίδα (Γιώργος Παρτσαλάκης) ήταν Φωκάς

Το επίθετο του Χάρη (Τάσος Χαλκιάς) ήταν Κανέλλος

Το επίθετο της Άντζης (Κάτια Νικολαίδου) ήταν Άντζη Λάμπρου-Βόνμπεργκ, ρεσεψιονιστ του πλοίου

Το επίθετο του Αριστείδη (Γιάννης Καπετάνιος) ήταν Αριστείδης Δρούγκας, λογιστής του πλοίου

Η Θεώνη Σκαλέρη έπαιζε την Δήμητρα Σιδέρη, ανθυποπλοίαρχος

Η Μαρία Γεωργιάδου επαιζε την Ηρώ Μαρούδα-Φωκά, ευρωβουλευτής και σύζυγος του Λεωνίδα

Η Κατερίνα Μουτσάτσου επαιζε την Μίνα Φωκά, κόρη του Λεωνίδα και της Ηρώς

Ο Χρήστος Γιάνναρης επαιζε τον Πήτερ Βόνμπεργκ, σύζυγος της Άντζης

Η Μαρίνα Ρώμα επαιζε την Αννα Κανέλλου, αδερφή του Χάρη

Ο Τάσος Κωστής (ο οποίος επαιξε quest σε επεισόδιο του Α κύκλου) ήταν ο Γιάγκος Μαυρόπουλος, υποψήφιος ύπαρχος του πλοίου

Η Ευαγγελία Βαλσαμά (η οποία επαιξε quest σε επεισόδιο του Α κύκλου) ήταν η Βιργινία, ανηψιά του Ζαν Πιέρ και η προήγουμενη τραγουδίστρια του πλοίου πριν την Βαλέρια

Η Ελευθερία Βιδάκη και ο Σπύρος Μεριανός (οι οποίοι έπαιξαν quests σε επεισόδιο του Α κύκλου) ήταν Λουκία Γεωργιάδη, πρώην αρραβωνιαστικιά του Χάρη και σύζυγος του Ρένου Γεωργιάδη και ο Ρένος Γεωργιάδης, τραπεζίτης και σύζυγος της Λουκίας

Στο δεύτερο κύκλο, επαιζαν οι ηθοποιοί:

Η Κατερίνα Διδασκάλου επαιζε την Χαρά Παπαστεφάνου, μητέρα της Μέλας

Η Μαρία Γουλά επαιζε την Μέλα Παπαστεφάνου-Κανέλλου, γυμνάστρια του πλοιου και εξωγαμη κόρη του Χάρη και της Χαράς

Ο Σπύρος Σαραφιανός επαιζε τον Χρήστο Χανς Παπαστεφάνου, πατριός της Μέλας

Επίσης σε καποια επεισόδια του Β κύκλου, ο Γιώργος Παρτσαλάκης και ο Τάσος Χαλκιάς έπαιζαν διπλούς ρόλους υποδυόμενοι και τις μητέρες τους:

την Εριέτη Φωκά, μητέρα του Λεωνίδα (Γιώργος Παρτσαλάκης)

την Κουλίτσα Κανέλλου, μητέρα του Χάρη (Τάσος Χαλκιάς)



συνεχίζεται.....

k.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο, θα φροντίσω όσο πιο γρήγορα μπορώ να τροφοδοτήσω την RetroDB! Απλά πνίγομαι αυτές τις μέρες... Θα ήθελα κι εγώ να ζητήσω διαγραφή αυτής εδώ της φωτογραφίας.
 
Mandrake είπε:
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο, θα φροντίσω όσο πιο γρήγορα μπορώ να τροφοδοτήσω την RetroDB! Απλά πνίγομαι αυτές τις μέρες... Θα ήθελα κι εγώ να ζητήσω διαγραφή αυτής εδώ της φωτογραφίας.

Κώστα θα με βοηθούσε περισσότερο αν μου έδινες το url στην retrodb. Όπως στις προηγούμενες εικόνες :)
 
πολλες ελλειψεις εχει η σειρα , προσθεστε και τους ηθοποιους : Μαρια Ζαφειρακη(Αννα,αδερφη Χαραλαμπου Καππαδοκη),Νικολεττα Νεφελη(Ντορα,κοπελα Νασου),

Στελιος Χαλκιαδακης (δασκαλος),Μαιρη Βανδωρου,Αντωνης Σαραλης,Αριαδνη Γκουμα,Δημ. Νικολαϊδης,Νικος Βανδωρος,Ανδρεας Παπαδοπουλος,Τουλα Ζαχαριουδακη,Τασος Παλαντζιδης,Ελενη Γερασιμιδου,Κωστας Μπακαλης,Αννα Πατσελη,Κυριακη Μαλαμα,Τετα Κωνσταντα,Γιαννης Ματαραγκας,Σοφια Γιαννικου,Δημητρης Μαυρος,Μιχαλης Συμεωνιδης,Αθηνοδωρος Προυσαλης (Λαζαρος),Σοφια Φιλιππιδου,Τακης Βλαστος,Κοραλια Καραντη,Βασιλης Τσαγκλος

πρεπει να ειναι κι αλλοι,οποιος εγραψε τη σειρα σε dvd μπορει να συμπληρωσει τα κενα

μουσικη: Γιωργος Χατζηνασιος

Δεν ξερω για ποιο λογο η ΕΡΤ στο προγραμμα της εγραψε τον τιτλο "Βιος και πολιτεια του Χαραλαμπου Κωνστα" αφου στη σειρα το επιθετο του ειναι "Καππαδοκης"



μερικα screenshots τιτλων

viosk.JPG

vi1.JPG

vi2.JPG

vi3.JPG

vi4.JPG

vi5.JPG

vi6.JPG

vi7.JPG

vi8.JPG

vi13.JPG

vi14.JPG

vi15.JPG

vi18.JPG
 
στον ηθοποιο βασιλη λαζαριδη φαινεται να συμμετεχει σε ταινια του 1962 ,αυτο αποκλειεται γιατι γεννηθηκε μια χρονια μετα

επισης ο ηθοποιος σημητρης σουλης που παιζει σε 2 ταινιες ειναι αλλος απο τν δημητρη σουλη που παιζει στο δοκτωρ ζιβεγγο,αυτος ειναι θειος του λεωνιδα σουλη που πρωταγωνιστει σε πολλες διαφημησεις (φανταστικος τροχονομος κα/) και εχει εμαφανιστει σε 2 μονο ταινιες σαυτην ,δηλαδη στον δοκτωρ ζιβεγγο και στο κρανιου τοπος.ειναι γεννημενος το 1939.αποφοιτος της σχολης του καρολου κουν
 




H εικονιζόμενη εδώ ως Μαρία Χούκλη

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php...8C%CF%84%CE%B1

μου θυμίζει περισσότερο Ε.Κατρίτση





και όχι Μ.Χούκλη νομίζω ...



Βέβαια πιθανότατα θα είναι η ιδέα μου

μια το retrodb entry ειναι του Nasos (nasos kolias )/(και το σχετικό screenshot/video είναι του Ford 231)

και είναι δύσκολο να έχει γίνει λάθος στην retrodb .

rdb1.jpg

Megagegonota2.JPG

ek2.jpg

ek1.jpg

mh2.jpg

mh1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρήκα μία ακόμη σειρά, το ρετιρέ (επ. 80) όπου εμφανίζεται η Καίτη Φούτση. Στο ρόλο της ιδιόμορφης οικιακής βοηθού που συζητούν με την Ελένη και τον Ιάσονα.
 
Συμπληρώνω λήμματα για τη σειρά Λαβ Σόρρυ (1994)

Συμφωνα με την επισημη ιστοσελίδα του Mega βλέπουμε ότι τα επεισόδια ήταν:

Επεισόδιο 1: «Ποιος τραγουδάει στο μπάνιο;»

Επεισόδιο 2: «Προγαμιαίες σχέσεις»

Επεισόδιο 3: «Η βρύση»

Επείσόδιο 4: «Το χαρέμι»

Επεισόδιο 5: «Ο εξαίρετος επιστήμονας»

Επεισόδιο 6: «Ο άλλος υδραυλικός»

Επεισόδιο 7: «Γύρω-γύρω όλοι»

Επεισόδιο 8: «Η συναυλία και οι λογαριασμοί»

Επεισόδιο 9: «Η μισή αλήθεια»

Επεισόδιο 10: «Ποιος πληρώνει»

Επεισόδιο 11: «Το λαχείο»

Επεισόδιο 12: «Το γαιδουράγκαθο»

Επεισόδιο 13: «Σόλο»

Επεισόδιο 14: «Ψυχολογικά προβλήματα»

Επεισόδιο 15: «Καλά Χριστούγεννα»

Επεισόδιο 16: «Η ζημιά»

Επεισόδιο 17: «Το εξώγαμο»

Επεισόδιο 18: «Η αρχή του τέλους»

Επεισόδιο 19: «Απέναντι»

Επεισόδιο 20: «Η εξαφάνιση»

Επεισόδιο 21: «Συνάντηση»

Επεισόδιο 22: «Ανεπίκαιρα»

Επεισόδιο 23: «Επίσημος αγαπημένος»

Επεισόδιο 24: Δεν είχε τίτλο το επεισόδιο

Επεισόδιο 25: Δεν είχε τίτλο το επεισόδιο

Επεισόδιο 26: «Επόμενη μέρα»

Επεισόδιο 27: «Και τώρα τι γίνεται;»

Επεισόδιο 28: «Ανακωχή»

Επεισόδιο 29: «Πρόταση γάμου»

Επεισόδιο 30: «Το μυστικό»

Επεισόδιο 31: «Η μικρή αδερφή»

Επεισόδιο 32: «Ο κουμπάρος και η προίκα»

Επεισόδιο 33: «Το έθιμο»

Επεισόδιο 34: «Ο γάμος»

Επεισόδιο 35: «Επίλογος»

Επεισόδιο 36: Πίσω από τις κάμερες (backstages)

Ωστόσο όμως στο youtube υπάρχουν τρείλερς απο έξτρα εορταστικά :

(μάλλον Αποκριάτικο) με καλεσμένους την Καίτη Γαρμπή και την Στέλλα Κονιτοπουλου.
Ο Τρύφωνας ήταν και αυτός γιατρός, συνταξιούχος πλέον.

Στο επεισόδιο 16, η Ρωρώ αναφέρει ότι το επίθετο του Σάκη ήταν Αναστασίου («Αναστασίου Σάκης! υδραυλικός! έλεγα μήπως σας έχει και εσάς πελάτισσα!»)

Στο επεισόδιο 10, ο Σάκης αναφέρει στο τηλέφωνο ότι το επίθετο της Λίλης ήταν Μάρκου («Ναι; Νοσοκομείο εκεί; Την Λίλη Μάρκου θα ήθελα»)

Στο επεισόδιο 15, ο Επαμεινώνδας αναφέρει ο ίδιος ότι το επιθετό του ήταν Λεγάκος («ω! Θέε μου! πως βρέθηκα εγώ εδώ! ο Επαμεινώνδας Λεγάκος συνταξιούχος γυμνασιάρχης με όλα αυτά τα πακέτα στο χέρι!»)

Η Ολυμπία, αν και σε διάσταση με τον σύζυγο της, τόνιζε διαρκώς «Ολυμπία σύζυγος Κωστομανωλοπούλου»!

Στη σειρά υπήρχαν επιπλέον χαρακτήρες που επηρέαζαν τις ζωές των ηρώων δημιουργώντας τους ευτράπελα, γινόταν διαρκώς αναφορά στα ονοματά τους και όμως δεν εμφανίστηκαν ποτέ! Αυτά τα «αόρατα» πρόσωπα ήταν:

1) γιατρός Τηλέμαχος (πρώην αρραβωνιαστικός της Λίλης)

2) κος Κωστομανωλόπουλος (εν διαστάσει σύζυγος της Ολυμπίας εγκατεστημένος στο εξωτερικό)

3) Σούλα, Μπία, Λίτσα (πρώην ερωμένες του Σάκη).

Η Ειρήνη Κονίδου (Ρωρώ) εμφανίστηκε στα επεισόδια 16, 17 και 26 υποδυόμενη μια γνωστή του Σάκη και συγκεκριμένα μια φίλη της πρωην ερωμένης του, της Σούλας.

Η μικρούλα Δανάη Παρίση εμφανίστηκε στα επεισόδια 16 και 17 ως βαφτιστήρα της Ρωρώς την οποία η Ρωρώ πήγε στο ιατρείο της Λίλης για την εξετάσει.

Ο Νίκος Βαρνάς (Θωμάς) εμφανίστηκε στα επεισόδια 22, 23, 29 και 34 ως αρραβωνιαστικός της Πάτρας

Η Ευτυχία Λιβανίου (Ελλη) εμφανίστηκε στα επεισόδια 31, 32, 33, 34 και 35 ως η γκουβερνάντα της μικρής Ρίκας

Η μικρή Ηρα Ρωμαίδου (Ρίκα) εμφανίστηκε στα επεισόδια 31, 32, 33, 34 και 35 ως η εξώγαμη μικρή κόρη του Τρύφωνα, την οποία ο Τρύφωνας έκρυβε απο την Λίλη όλα αυτά τα χρόνια

Η μικρή Σοφία Χαραλαμπίδου (Σοφία) εμφανίστηκε στο επεισόδιο 31 ως φίλη της Ρίκας

Ετσι λοιπόν με βαση αυτά, εχουμε ως συμπληρωμα στους ρόλους:

Τάσος Χαλκιάς (Σάκης Αναστασίου, ο υδραυλικός) , Κωνσταντίνα Μιχαήλ (Λίλη Μάρκου, γιατρός) , Τρύφων Καρατζάς (Τρύφων Μάρκος, πατέρας της Λίλης - συνταξιούχος γιατρός) , Δημήτρης Τσούτσης (Επαμεινώνδας Λεγάκος, νονός της Λίλης - συνταξιούχος γυμνασιάρχης) , Χριστίνα Βαρζοπούλου (Ολυμπία Αναστασίου-Κωστομανωλοπούλου, μεγάλη αδελφή του Σάκη) , Ελένη Μαυρομάτη (Πηνελόπη, γραμματέας της Λίλης) , Θέμις Μαρσέλλου (Άρτα Κωστομανωλοπούλου, κόρη της Ολυμπίας) , Ελένη Ιωάννου (Πάτρα Αναστασίου, μικρότερη αδελφή του Σάκη) , Γιώργος Λαμπάτος (Θανάσης, βοηθός του Σάκη) , Περικλής Λιανός (Περικλής, γιατρός-συνάδελφος της Λίλης) , Ειρήνη Κονίδου (Ρωρώ, γνωστή του Σάκη), Δανάη Παρίση (βαφτιστήρα της Ρωρώς) , Νίκος Βαρνάς (Θωμάς, αρραβωνιαστικός της Πάτρας) , Ευτυχία Λιβανίου (Έλλη, γκουβερνάντα της μικρής Ρίκας) , Ηρα Ρωμαίδου (μικρή Ρίκα Μάρκου, εξώγαμη μικρότερη κόρη του Τρύφωνα) , Σοφία Χαραλαμπίδου (μικρή Σοφία, φίλη της Ρίκας)

Να συμπληρώσω οτι στο επεισόδιο 20 εμφανίστηκε ο εν λόγω ηθοποιος ως quest υποδυόμενος τον Κώστα, φίλο του Σάκη, αλλά δεν τον γνωρίζω και δεν αναφέρεται και το όνομα του στους τίτλους αρχής του επεισοδίου



1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο προφιλ του Σταθη Ψαλτη,

οι ταινιες

''Ενας ακαταμαχητος πιλοτος'' και ''Και πεταει και πηδαει''

που ουσιαστικα ειναι η ιδια ταινια με διαφορετικο τιτλο,εμφανιζονται ως δυο διαφορετικες ταινιες...
 
Μερικά ακομα συμπληρώματα για το Λαβ Σορρυ, σε οτι αφορά στα Trivia-Backstages:

Ο Τάσος Χαλκιάς πολλάκις σε συνεντεύξεις του έχει αναφερθεί στην αγάπη που τρέφει για την πόλη του, το Χαϊδάρι. Καλεσμένος στην εκπομπή του Alpha «Ελένη» στις

εκμυστηρεύτηκε ότι την εποχή του «Λαβ Σόρρυ», εκείνος ήταν που παρότρυνε την σεναριογράφο Ελένη Μαβίλη να εντάξει μέσα στο σενάριο το Χαϊδάρι ως η περιοχή που κατοικεί ο Σάκης με τις αδερφές του.«Όταν κάναμε το περίφημο Λαβ Σορρυ με την Ελένη Μαβίλη, εγώ την έπεισα και να είναι καλά γιατί το δέχτηκε, να τοποθετήσουμε γεωγραφικά τη γειτονιά και το σπίτι του Σάκη στο Χαϊδάρι».

Η Κωνσταντίνα Μιχαήλ στην εκπομπή του Antenna «Η Γερμανού ξανάρχεται» στις 21/12/2013 ανέφερε ότι μετά το Λάβ Σόρρυ έκανε μεγάλη προσπάθεια προκειμένου να ξεκολλήσει το ρόλο της Λίλης από πάνω της, και αυτό γιατί η μεγάλη επιτυχία της σειράς είχε ως αποτέλεσμα την ταυτοποίηση της με το χαρακτήρα της Λίλης όχι μόνο σαν ρόλο, αλλά και σαν άνθρωπο.

«Από κάποια στιγμή και μετά σε καταδυναστεύει αυτό το πράγμα (σ.σ. η επιτυχία ενός ρόλου). Εμένα η Λίλη, μου φορέθηκε και σαν προσωπικότητα! ότι ήμουν και στη ζωή μου αυτό το άπειρο και νερόβραστο πλάσμα. Κάθομαι στο καφέ και καπνίζω ένα τσιγάρο και πιάνει η άκρη του ματιού μου -δεν κυκλοφορούσα πολύ εκείνο τον καιρό- μια κυρία που όλη της η κατάσταση ήταν εν εξάλλω με το που με είδε να καπνίζω. Μόλις την είδα, λέω "ωχ!" και αρχισα και μαζευόμουνα. Και έρχεται, μου βουτάει το τσιγάρο από το χέρι "Λίλη..Καπνίζεις!" και μου το σβήνει!»
 


O A.Γκόλφης του "Τρελλός παλαβός και Βέγγος" δεν είναι ο Αλέξης Γκόλφης (> retrodb)

αλλά ο Ανδρέας Γκόλφης και είναι αυτό εύκολο να το

καταλάβει κανείς όταν στο ~3.30 ο Θ.Βέγγος απαριθμεί τα 7 Αδέλφια

(6 που παρουσιάζονται στη φωτο απάνω +Μηλιάδη)

και ο τελευταίος ειναι ο στην ταινία επονομαζόμενος "Ηρακλής" )



Φαντάζομαι δεδομένων και των εμμονών του Θ.Βέγγου κι αναφέρομαι σε αυτές που αφορούσαν τις επιλογές των συνεργατών του

ενδεχομένως να ισχύει το ίδιο και για την άλλη ταινία του Βέγγου -που φέρεται να παίζει ο Αλέξης Γκόλφης στην retrodb-

την - Βοήθεια! Ο Βέγγος φανερός πράκτωρ "000" - ....

άλλωστε το επιβεβαιώνει κατόπιν απ'ότι είδα και το blog του greekactor.gr

g1.jpg

g2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα