RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

Καλά εσύ είσαι οργανωμένος! Το "Αλέκος" όμως το λες εσύ! Το έχουμε πουθενά επίσημα; Διότι η "Βικιπαίδεια" φαίνεται πως διαφωνεί μαζί σου. Πέρα απ' αυτό όμως, εκείνος ο συνθέτης Αλέξανδρος Μυράτ, ποιος είναι; :confused:

Υ.Σ. Μπήκες στον κόπο ν' ανοίξεις τους υπερσυνδέσμους που δίνω; Διότι υπάρχει πλήρες βιογραφικό του Αλέξανδρου απ' τον Βόλο, όπως και φωτογραφία.
 
Καλά εσύ είσαι οργανωμένος! Το "Αλέκος" όμως το λες εσύ! Το έχουμε πουθενά επίσημα; Διότι η "Βικιπαίδεια" φαίνεται πως διαφωνεί μαζί σου. Πέρα απ' αυτό όμως, εκείνος ο συνθέτης Αλέξανδρος Μυράτ, ποιος είναι; :confused:

Υ.Σ. Μπήκες στον κόπο ν' ανοίξεις τους υπερσυνδέσμους που δίνω; Διότι υπάρχει πλήρες βιογραφικό του Αλέξανδρου απ' τον Βόλο, όπως και φωτογραφία.


Ο Αλέξανδρος όπως γράφω πιο πάνω είναι ο συνθέτης, γιος του Αλέκου από τον δεύτερο γάμο του με τη Ρίτσα Μελετιάδου ( Η Μελετιάδου δεν ήταν καλλιτέχνης οπότε μην την ψάξεις)
Το παραπάνω δέντρο είναι απο το ινστιτούτο Κυβέλης κι απο όσα γνωρίζω το έχει φτιάξει η Βαλεντίνη Στεφανίδη Ποταμιάνου (κόρη της Κυβέλης θεοχάρη που έπαιζε στον Ηλία του 16ου, εγγονή της Μιράντας και δισέγγονη της Κυβέλης). Στο παραπάνω όπως βλέπεις ο γιος του Μήτσου Μυράτ και της Κυβέλης γράφεται " Αλέκος" κι ο γιός ο δικός του (ο συνθέτης δλδ) Αλέξανδρος.

* Στο σύνδεσμο που δίνεις μου βγάζει έναν " Φίλιππο Τσαλαχούρη".
Ο συνθέτης Αλέξανδρος Μυρατ είναι γεννημένος στο Βόλο, διότι εκεί εργαζόταν τότε ως αρχιτέκτονας ο πατέρας του.

Απόσπασμα απο συνέντευξη του συνθέτη:
Η οικογένειά μου ήταν για γενεές μια οικογένεια ηθοποιών. Ο πατέρας μου ήταν κι αυτός για ένα μικρό χρονικό διάστημα, αλλά ξέφυγε κι έγινε αρχιτέκτονας.

Κι άλλη μια μαρτυρία για τη ζωή της οικογένειας Μυράτ στο Βόλο:
Στο συγκεκριμένο σπίτι έμειναν το πρώτο διάστημα που διέμειναν στο Βόλο ο Αλέκος Μυράτ και η σύζυγός του Ελευθερία και το ίδιο σπίτι συνδέθηκε με τις πρώτες μνήμες του διαπρεπούς μαέστρου, Αλέξανδρου Μυράτ. Ο Αλέκος Μυράτ ήταν Αρχιτέκτων Μηχανικός, εργολάβος δημοσίων έργων και δίδασκε στη Σχολή Υπομηχανικών Βόλου. Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι ως εργολάβος δημοσίων έργων συνεργάστηκε με τον συμπολίτη Μηχανικό κ. Τάσο Στρατηγόπουλο, πρώην Αντιδήμαρχο Βόλου.

Η συμπολίτισσα συγγραφέας θυμάται πάντα με αγάπη την οικογένεια Μυράτ, ενώ όπως αναφέρει μεταξύ άλλων «ζήσαμε ονειρεμένα με τους Μυράτ, οι οποίοι ήταν εξαιρετικοί άνθρωποι και συνδεθήκαμε με πολύ μεγάλη φιλία», υπογραμμίζοντας παράλληλα ιδιαιτέρως την «καλοσύνη του Αλέκου και την κομψότητα της Ελευθερίας (Ρίτσα) Μυράτ».

Ελπίζω να βοήθησα, κι ότι άλλο είναι ρωτάς, θα τη βρούμε την άκρη με τη χαοτική οικογένεια!

* Btw είμαι κοριτσάκι :)
 
Έχεις δίκιο, μου απέσπασμαν την προσοχή οι φωτογραφίες με το σχεδιάγραμμα και το διάβασα λίγο βιαστικά! Οργανωμένη λοιπόν και ζητώ συγγνώμη! Μας ενδιαφέρει όλο το σόι σε περίπτωση που ανοίξουμε προφίλ από κάποιον, επομένως και η Ρίτσα Μελετιάδου συμπεριλαμβάνεται σε αυτό! Δηλαδή στο "Τσάι με Κανέλλη" ήταν καλεσμένος ο υιός! Μείνε ήσυχη, θα τα φτιάξω! Και αν έχω κάποια απορρία, επανέρχομαι! Σ' ευχαριστώ πολύ!!
 
Έχεις δίκιο, μου απέσπασμαν την προσοχή οι φωτογραφίες με το σχεδιάγραμμα και το διάβασα λίγο βιαστικά! Οργανωμένη λοιπόν και ζητώ συγγνώμη! Μας ενδιαφέρει όλο το σόι σε περίπτωση που ανοίξουμε προφίλ από κάποιον, επομένως και η Ρίτσα Μελετιάδου συμπεριλαμβάνεται σε αυτό! Δηλαδή στο "Τσάι με Κανέλλη" ήταν καλεσμένος ο υιός! Μείνε ήσυχη, θα τα φτιάξω! Και αν έχω κάποια απορρία, επανέρχομαι! Σ' ευχαριστώ πολύ!!


η Βικιπαίδεια έχει κι άλλα λάθη στην οικογένεια. Αχταρμά τα έχουν κάνει (λογικό, είναι πολλοί κ σχεδόν όλοι καλλιτέχνες κι εκαναν δυο τρεις γάμους έκαστος). Στη σελίδα της Μιράντας Μυρατ πχ γράφει :Ήταν κόρη του Μήτσου Μυράτ και της Κυβέλης, αδελφή του αρχιτέκτονα Αλέξανδρου Μυράτ και ετεροθαλής αδελφή του Δημήτρη και της Ρίτας Μυράτ.

Φυσικά δεν είναι έτσι. Ήταν αδερφή του Αλέκου, αδερφή της Αλίκης Νορ ( ιδια μάνα) αδερφή του Γ.Γ. Παπανδρέου (ίδια μάνα) κι αδερφή του Δημήτρη Μυράτ (ίδιος πατέρας).
Του Αλέξανδρου ήταν θεία και της Ρίτας Μυράτ κουνιάδα (χιχιχιχι) αλλά πάει μακριά η βαλίτσα :)
 

Κάποιες πληροφορίες για τη Νανά Σκιαδά που δεν κυκλοφορούν στο διαδύκτιο:

Γεννήθηκε στην Αθήνα κι ήταν απόφοιτη της Δραματικής Σχολής του Εθνικού Θεάτρου. Έκανε την πρώτη της εμφάνιση το 1932 στο θίασο Κοτοπούλη με το έργο " Έγκλημα και Τιμωρία".
Παντρεύτηκε τον Χρήστο Πάρλα τον Ιανουάριο του 1964. Το 1968 προσελήφθησαν κι οι δύο στο ΚΘΒΕ όπου και παρέμειναν μέχρι το θάνατο της Σκιαδά το 1974.
Η ημερομηνία θανάτου πρέπει να είναι στις 6/2/74 κι όχι στις 7, αφού στις 7 έγραφαν την είδηση οι εφημερίδες.
Βρέθηκε νεκρή στο κρεβάτι της στις 6:30 το απόγευμα στο διαμερισμά της (λ. Βασιλίσσης ¨Όλγας 30) στη Θεσσαλονίκη, από κάποια συναδελφο της που πήγε να την πάρει για την πρόβα. Η Σκιαδά επρόκειτο να πρωταγωνιστήσει στην παράσταση ο "Φιάκας" της Πειραματικής Σκηνης του ΚΘΒΕ. Ο ιατροδικαστής είπε πως η αιτία του θανάτου της ήταν θρόμβωση στεφανιαίας αρτηρίας.
Σύμφωνα με την αναγγελία της κηδείας της ήταν 54 ( γέννηση είτε το 1919 είτε το 1920).
Γράφεται σε κάποιες σελίδες πως είχε μια κόρη, ωστόσο αυτό δεν πρέπει να ισχύει. Και οι δύο κόρες του Χ. Πάρλα πρέπει να είναι από την δεύτερη σύζυγο του.
 
Κάποιες πληροφορίες για τη Νανά Σκιαδά που δεν κυκλοφορούν στο διαδίκτυο:

Γράφεται σε κάποιες σελίδες πως είχε μια κόρη, ωστόσο αυτό δεν πρέπει να ισχύει. Και οι δύο κόρες του Χ. Πάρλα πρέπει να είναι από την δεύτερη σύζυγο του.


Σωστά. Σε ομάδα του fb για τον ελληνικό κιν/φο είχε γραφτεί πως έχει μια κόρη, ωστόσο η ίδια η κόρη του Πάρλα διευκρίνισε πως και οι δύο του κόρες είναι με την δεύτερη γυναίκα του, Λία Μανουσάκη.


Screenshot_2019-11-25 ΠΑΛΙΟΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ.png
 
Δεν ήξερα πως είχαν χωρίσει, αλλά για να το λέει η κόρη του Χ. Παρλα έτσι θα είναι. Πάντως διαζύγιο δεν πρέπει να είχε βγει διότι στην αναγγελία της κηδείας αναγράφεται ως σύζυγος.
Πρώτο σύζυγό της Σκιαδά βρήκα κάποιον Ζαγοραιο το 1949 χωρίς άλλες πληροφορίες. Ξέρει κανείς τίποτα; Επίσης πρέπει να υπάρχει κ δεύτερος γάμος μέσα στη δεκαετία του 50. Ο Πάρλας νομίζω ήταν ο τρίτος σύζυγος της Σκιαδά.
 
Στην ταινία «Ο άνθρωπος με το γαρύφαλλο» του 1980, δεν αναφέρεται στους συντελεστές ο Αντώνης Αντωνίου (ενώ είναι βασικός, κάνει τον Πλουμπίδη), ενώ υπάρχει το όνομά του στα trivia. Είναι κι άλλοι ηθοποιοί που δεν αναφέρονται, αλλά όχι από τους βασικούς συντελεστές τουλάχιστον.

vlcsnap-2019-11-23-16h40m42s709.png.jpg
 

Μερικές προσωπικές πληροφορίες για τον ηθοποιό:

Ήταν απόφοιτος της Νομικής Αθηνών και της δραματικής σχολής του Εθνικού θεάτρου. Στο θέατρο βγήκε με προτροπή του Φώτου Πολίτη του οποίου υπήρξε μαθητής.
Βασικό στέλεχος του Εθνικού για περίπου 30 χρόνια, εργάστηκε επίσης στο ελεύθερο θέατρο αλλά και στο ΚΘΒΕ.
Υπήρξε καθηγητής σε δραματικές σχολές, σκηνοθέτης, σεναριογράφος και ποιητής.
Παντρεύτηκε σε πρώτο γάμο τη γνωστή χορογράφο της εποχής Λουκία Σακαλλαριου Κωτσοπουλου και σε δεύτερο την ηθοποιό Άννα Ραυτοπούλου με την οποία απέκτησε ένα γιο.
 
Στην ταινία «Ο άνθρωπος με το γαρύφαλλο» του 1980, δεν αναφέρεται στους συντελεστές ο Αντώνης Αντωνίου (ενώ είναι βασικός, κάνει τον Πλουμπίδη), ενώ υπάρχει το όνομά του στα trivia. Είναι κι άλλοι ηθοποιοί που δεν αναφέρονται, αλλά όχι από τους βασικούς συντελεστές τουλάχιστον.
Πέρασα τον Αντώνη Αντωνίου και άλλους 33 ηθοποιούς που έλλειπαν και κάποιους λίγους ρόλους. Τα κοκκινισμένα ονόματα θέλω να τα κοιτάξω ξανά, σε περίπτωση που τα έχω περάσει λάθος και είναι καλλιτέχνες που έχουμε ήδη στη βάση. Εντόπισα άλλα τέσσερα τέτοια (μιας και τα τσέκαρα ένα προς ένα από την "IMDB") και τα διόρθωσα πριν σώσω, αλλά δεν έχω ολοκληρώσει το ψάξιμο.

Τα παραπάνω προφίλ που αναφέρατε θα εμπλουτιστούν/διορθωθούν όπου χρειάζεται. Λίγη υπομονή μονάχα!
 
Στρατής Φλώρος:
Γεννημένος το 1931. Ο ελπιδοφόρος ζεν πρεμιέ πέθανε στα 20 του χρόνια από μηνιγγίτιδα.


Ίντα Χριστινάκη:
Ηθοποιός και σεναριογράφος. Γεννημένη το 1925. Ασχολήθηκε και με ραδιοφωνικά σενάρια.


Πικρό ψωμί:
Χαρακτηρίστηκε ως η πρώτη νεορεαλιστική ταινία του ελληνικού κινηματογράφου. Με το τέλος των γυρισμάτων ο εικοσάχρονος πρωταγωνιστής Στρατής Φλώρος πέθανε απο μηνιγγίτιδα και ντουμπλαρίστηκε από τον Γιώργο Φούντα. Στην ταινία εργάστηκε ως καλλιτεχνικός διευθυντής ο Ντίμης Δαδήρας.

πηγή:
 

Συνημμένα

  • 108_-1_70033.pdf
    518,3 KB · Προβολές: 4
Τελευταία επεξεργασία:
Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα και ελαχιστοι τα γνωριζουν. Εγω παντως οχι.
Κarapiperim, το σχολιο σου θα μπορουσε και να εχει τιτλο "Καλλιτεχνες που πεθαναν απο μηνιγγιτιδα".
Black humor. o_O
 
Στρατής Φλώρος:
Γεννημένος το 1931. Ο ελπιδοφόρος ζεν πρεμιέ πέθανε στα 20 του χρόνια από μηνιγγίτιδα.


Ίντα Χριστινάκη:
Ηθοποιός και σεναριογράφος. Γεννημένη το 1925. Ασχολήθηκε και με ραδιοφωνικά σενάρια.


Πικρό ψωμί:
Χαρακτηρίστηκε ως η πρώτη νεορεαλιστική ταινία του ελληνικού κινηματογράφου. Με το τέλος των γυρισμάτων ο εικοσάχρονος πρωταγωνιστής Στρατής Φλώρος πέθανε απο μηνιγγίτιδα και ντουμπλαρίστηκε από τον Γιώργο Φούντα. Στην ταινία εργάστηκε ως καλλιτεχνικός διευθυντής ο Ντίμης Δαδήρας.

πηγή:

Έτοιμα και αυτά. Ξεκινώ με τους Μυράτ να δω εάν τα ξεμπερδέψω επιτέλους. Τσέκαρε αν δε σου κάνει κόπο και τους Κοτοπούλη (μιας και συνδέονται με τη Χρυσούλα Κοτοπούλη-Μυράτ), μήπως υπάρχουν λάθη ή πράγματα που πρέπει να συμπληρώσω και τυχόν γνωρίζεις. Η Κυβελίτσα θέλει επεξεργασία σίγουρα, απ' ότι βλέπω. Για κάποιο λόγο δεν την έπιασα ποτέ από τότε που δημιούργησε το λήμμα ο Νάσος...

EDIT: Έφτιαξα λήμμα για τον Αλέξανδρο Μυράτ που δεν είχαμε, μιας και έχει εμφανιστεί (όπως προείπα) στην τηλεοπτική εκπομπή "Τσάι με Κανέλλη" τη δεκαετία του '90 και το 2015 στην τηλεοπτική εκπομπή "Στάσεις Ζωής", με παρουσιάστρια την Ρένα Παπαδάκη. Μία ωραία συνέντευξη από μία πολύ καλή εκπομπή λόγου (έχω παρακολουθήσει αρκετές συνεντεύξεις, γενικότερα), της οποιάς, δυστυχώς, δεν έχουμε ακόμη λήμμα στη βάση...

Επιμελήθηκα τα προφίλ των: Κυβέλη, Μήτσος Μυράτ, Δημήτρης Μυράτ, Μιράντα Μυράτ, Ρίτα Μυράτ, Χρυσούλα Μυράτ & Κυβέλη Μυράτ. Ελπίζω τώρα να είναι σωστές οι πληροφορίες για τις μεταξύ τους σχέσεις & συγγένειες. Θα "κλείσει" όλο αυτό, όταν εντοπίσουμε έστω και μία παραγωγή όπου έπαιξε/εμφανίστηκε/συμμετείχε με κάποιον τρόπο ο Πωλ Νορ και η Πόπη Κοτοπούλη, των οποίων λήμματα δεν έχουμε ακόμη. Τον Αλέκο Μυράτ δε νομίζω να τον βρούμε πουθενά να συμμετέχει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η φίλη karapiperim μου δίνει διαρκώς πληροφορίες με μηνύματα για την οικογένεια Μυράτ και διορθώσεις/προσθήκες που χρειάζεται ακόμη να γίνουν και την παρότρυνα να τα γράφει καλύτερα εδώ, για να φαίνεται και η συνεισφορά της. Δε θα τα αντιγράψω τώρα, να της πω μονάχα (για να συνεχίσουμε και την κουβέντα εδώ) ότι βρέθηκε η Γιάννα Μυράτ (που δεν είχαμε αναφέρει προηγουμένως) όπου υποδύεται ένα μικρό κορίτσι στην ταινία "Αφοσίωση" ('63), φαντάζομαι πως είναι η ίδια, επομένως άνοιξα προφίλ και σε αυτήν με κάποιες πληροφορίες που βρήκα! Για τον Λευτέρη Αποστόλου τώρα που μου λες πως είναι ο 2ος σύζυγος της Μιράντας Μυράτ, πρόκειται άραγε για τον ίδιο που παίζει στο ντοκιμαντέρ "Άρης Βελουχιώτης: Το Δίλημμα" ('81); Είναι ηθοποιός κι αν όχι, γνωρίζουμε με τι ασχολείται/ασχολούνταν; Αν είναι αυτός, μπορώ επίσης να του ανοίξω προφίλ! Τη Βάνα Θεοχάρη την έχουμε και αυτή στη βάση, να παίζει στην ταινία "Η Φωνή της Καρδιάς" ('43), επομένως θα της ανοίξω προφίλ αμέσως μετά.
 
@Mandrake πολύ σωστές οι διορθώσεις στη Βάνα Θεοχάρη. Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι πως η Βάνα Θεοχάρη απο τη Φωνή της Καρδιάς
δηλαδή αυτήν:

και η Βάνα Φιλιππίδου που έπαιξε στην Άγνωστο και την έχουμε στη βάση εδώ:
είναι το ίδιο πρόσωπο. Αν θες συμπλήρωσε πως ήταν παντρεμένη και είχε τρια παιδιά και πως ασχολήθηκε με τον χορό.
*Το Θεοχάρη είναι το πατρωνυμικό της (δεν ήταν παντρεμένη στη φωνή της καρδιάς) και το Φιλιππίδου του άντρα της.

* Ο Λευτέρης Αποστόλου δεν έχω ιδέα ποιος είναι. Ξέρω όμως πως ήταν δευτερος συζυγος της Μιράντας. Σου βάζω και την πηγή. Πάντως δεν πρέπει να είναι αυτός της ταινίας. Δεν την ΄έχω δει αλλά υποθέτω πως αυτός ο Λευτέρης Αποστόλου ήταν το στέλεχος του ΚΚΕ κ ιδρυτικό μέλος του ΕΑΜ. Δεν πιστεύω να ήταν αυτός ο σύζυγος της Μιράντας διότι αυτός ήταν πολύ γνωστός κι όλο και κάποιος θα το είχε αναφέρει. Άλλωστε αυτός το 64 που γράφτηκε το παρακάτω άρθρο ήταν στη Ρουμανία. Θα ψάξω κι άλλο, δυστυχώς το Λευτέρης Αποστόλου δεν είναι και σπάνιο όνομα και δεν ελπίζω σε πολλά.

* Η Γιάννα Μυράτ πρέπει να είναι αυτήν της ταινίας. Όπως διαβάζουμε στο γενεαλογικό δέντρο της οικογένειας που έχω βάλει πιο πάνω, παντρεύτηκε σε πρώτο γάμο τον πολύ σημαντικό εκδότη Θανάση Καστανιώτη κι απέκτησαν έναν γιο, τον Αργύρη Καστανιώτη.
 

Συνημμένα

  • kiveli.pdf
    571,9 KB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία:
Παντα πιστευα πως οποιος καταφερνει και ξεμπερδευει τους Μυρατ μπορει και να λυσει το μυστηριο της χαμενης Ατλαντιδας. :)
 
Ο Θανάσης Καστανιώτης (ιδιοκτήτης των εκδόσεων "Καστανιώτη"!) βρέθηκε ως καλεσμένος σε δύο τηλεοπτικές εκπομπές, στη βάση, επομένως δημιουργήθηκε και δικό του προφίλ. Βρήκαμε "λαβράκι" και για τις παραγωγές που έπαιξε η Βάνα Θεοχάρη, οπότε έτοιμο και το δικό της προφίλ με συγχώνευση. Έγιναν, φυσικά και οι διορθώσεις στους υπερσυνδέσμους των επί μέρους προφίλ. Μπήκαν και οι τελευταίες πληροφορίες που μου είπες. Να δούμε που θα μας βγάλει όλο αυτό..! Εκκρεμούν σχετικές αναφορές & υπερσυνδέσμοι σε συγγενείς της Αλίκης Θεοδωρίδου & της Κυβέλης, αλλά αύριο πάλι...
 
στη σειρα "τ' αδελφια" να προστεθουν και οι ηθοποιοι :
Κωστας Κοκακης (απ την περιληψη επεισοδιου της ΕΡΤ), Ολγα Πολιτου, Χρηστος Φωτιδης, Αθηνα Μαυροματη, Θοδωρος Συριωτης, Βαρβαρα Μερτυρη, Γιαννης Θιακος, Σταματης Μιχαλινος, Γιαννης Σαμαρτζης, Αποστολος Σοφιανος, Βασιλης Τσαγκλος, Παυλος Χαϊκαλης, Ευαγγελια Σαμιωτακη, Γιαννης Μποσταντζογλου, Κωστας Κοντογιαννης, Τωνης Γιακωβακης, Στελλα Κωνσταντινιδου, Αντιγονη Γλυκοφρυδη, Θοδωρος Δημητριεφ

ο εικονιζομενος που εχει το ρολο του ταχυδρομου δεν ξερω ποιος ειναι :

Προβολή συνημμένου 183010
Σ' ευχαριστώ πολύ και γι' αυτά εδώ! Περάστηκαν όλοι και οι τρεις στους οποίους αναγράφονται λάθος τα ονόματα (ελπίζω εσύ να τα αντέγραψες σωστά όσα παραθέτεις εδώ!), ενημερώθηκαν αντίστοιχα τα προφίλ τους! Τη φωτογραφία θα τη βάλω στο λήμμα αναφέροντάς τον ως "άγνωστο", αν και καλό θα ήταν να την περάσεις και στο νήμα όπου ψάχνετε να βρείτε για ποιον ηθοποιό πρόκειται, μήπως τον αναγνωρίσει κάποιος συμφορουμήτης.
 
Πίσω
Μπλουζα