RetroDB - Πρόοδος εργασιών

nasos kolias είπε:
Μετά από τον συνεχή εμπλουτισμό της retrodb με ένα πλήθος εκπομπών, δημιουργείται η ανάγκη να δημιουργηθεί μια νέα κατηγορία, αυτή των παρουσιαστών. Η μέχρι τώρα κατάταξη τους στην κατηγορία των ηθοποιών, προκειμένου να φαίνονται οι συμμετοχές τους, δεν είναι σωστή. Και επειδή στην κεντρική σελίδα υπάρχει μια κενή μπάρα, ίσως θα μπορούσαμε να δημιουργήσουμε αυτή την ξεχωριστή κατηγορία που ξεκινάει από τον Άλκη Στέα και τον Κώστα Βενετσάνο, τις πρώτες παρουσιάστριες της τηλεόρασης τον Ίκαρο και τον Χρήστο Οικονόμου και φτάνει μέχρι τους σημερινούς παρουσιαστές τηλεπαιχνιδιών, ενημερωτικών και πρωινών εκπομπές, παρουσιαστές ειδήσεων κλπ.Ίσως μάλιστα ένας τέτοιος κατάλογος να είναι και μοναδικός στο διαδίκτυο.

Ποιά λοιπόν είναι η γνώμη σας;
naso, είμαι απόλυτα σύμφωνος με την πρότασή σου.

Και ζητώ συγνώμη για την καθυστερημένη μου απάντηση, αλλά αυξημένος φόρτος εργασίας αρχικά και τεχνικά προβλήματα στη συνέχεια με κράτησαν σχεδόν 3 ολόκληρες εβδομάδες μακριά από το forum... :(
 
Ημερομηνία προβολής πρώτου / τελευταίου επεισοδίου σειρών

Καλησπέρα φίλοι μου,

Θα ήθελα να παρακαλέσω στην "Ημερομηνία προβολής πρώτου / τελευταίου επεισοδίου σειρών" να μην σβήνουμε την ημέρα (Δευτέρα / Τρίτη κτλ), ακόμα και αν καταχωρούμε την "Ημέρα προβολής" για την σειρά, διότι σε αρκετές περιπτώσεις:

1) η ημέρα προβολής αλλάζει κατά τη διάρκεια προβολής της σειράς ("Τρεις Χάριτες")

2) η σειρά μπορεί να προβάλλεται 2 φορές την εβδομάδα, οπότε πρέπει να καταχωρίσουμε τη μέρα προβολής του πρώτου ή του τελευταίου επεισοδίου της σειράς για να είμαστε ακριβείς ("Η γειτονιά μας")

3) ένα επεισόδιο (το πρώτο ή το τελευταίο) μπορεί εκτάκτως να προβλήθηκε διαφορετική μέρα από τη συνηθισμένη ("Λούνα Παρκ")

Εν πάσει περιπτώσει, εφ' όσον κάποιος έχει κάνει τον κόπο να επαληθεύσει την ημέρα προβολής, ας μην πηγαίνει ο επόμενος και του την σβήνει από τη RetroDB. Καλό θα ήταν να δουλεύουμε ομαδικά και όχι ατομικά...
 
Προσωπικά βάζω όλες τις ημέρες στο airDay! Δηλαδή αν είναι Δευτέρα-Παρασκευή το δίνω έτσι, αν είναι Δευτέρα και παρατηρήσω πως απ'την αλλαγή της χρονιάς παίζεται Τετάρτη το δίνω "Δευτέρα, Τετάρτη"! Ε τώρα θα ξεφύγουν ενδεχομένως ορισμένα ή σε άλλα δε θα ξέρω αν παίχτηκε ένα έκτακτο επεισόδιο ενδιάμεσα σε άλλη ημερομηνία αλλά γι'αυτό συμπληρώνει ο ένας τον άλλον!

Υ.Σ. Νόμιζα πως στο firstEpisodeAirDt και στο lastEpisodeAirDt δεν είναι απαραίτητη η μέρα μιας και με το calendar του ημερολογίου αμέσως αμέσως βρίσκεις για ποιά πρόκειται! Ο σκοπός δεν είναι να δούμε/έχουμε την περιοδικότητα της σειράς με το airDay; Σε εγκυκλοπαίδειες όπως ο "Οδηγός Τηλεοπτικών Σειρών (1967-1999)" αναφέρεται η ημέρα για να δείξει προφανώς ποιά μέρα προβάλονταν τα επεισόδια! Αν προσέξεις στις κινηματογραφικές ταινίες, δεν αναφέρεται η ημέρα σε εγκυκλοπαίδειες! Είναι η πρώτη ημερομηνία προβολής και μπορείς να την βρεις εύκολα, είπαμε, απ'το calendar. Δεν έχει νόημα να μπει. Τώρα αν καταλήξουμε να μπαίνουν και στα first και last, κανένα πρόβλημα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mandrake είπε:
Υ.Σ. Νόμιζα πως στο firstEpisodeAirDt και στο lastEpisodeAirDt δεν είναι απαραίτητη η μέρα μιας και με το calendar του ημερολογίου αμέσως αμέσως βρίσκεις για ποιά πρόκειται! Ο σκοπός δεν είναι να δούμε/έχουμε την περιοδικότητα της σειράς με το airDay; Σε εγκυκλοπαίδειες όπως ο "Οδηγός Τηλεοπτικών Σειρών (1967-1999)" αναφέρεται η ημέρα για να δείξει προφανώς ποιά μέρα προβάλονταν τα επεισόδια! Αν προσέξεις στις κινηματογραφικές ταινίες, δεν αναφέρεται η ημέρα σε εγκυκλοπαίδειες! Είναι η πρώτη ημερομηνία προβολής και μπορείς να την βρεις εύκολα, είπαμε, απ'το calendar. Δεν έχει νόημα να μπει. Τώρα αν καταλήξουμε να μπαίνουν και στα first και last, κανένα πρόβλημα!
Ο "Οδηγός Τηλεοπτικών Σειρών (1967-1999)" έχει και το airDay σαν στοιχείο σε πολλές σειρές, αλλά καταγράφει ταυτόχρονα και την ημέρα στο firstEpisodeAirDt και στο lastEpisodeAirDt.

Η γνώμη μου είναι ότι αν κάποιος RetroDB-feeder κάνει/έχει κάνει τον κόπο να καταγράψει την ημέρα στο firstEpisodeAirDt και στο lastEpisodeAirDt, τότε ας την αφήνουμε. Προσωπικά μου αρέσει να βλέπω αυτή την πληροφορία σε αυτό το πεδίο - μου δίνει καλύτερα την αίσθηση του χρόνου.
 
Κανένα πρόβλημα απ'την πλευρά μου! Ήδη πέτυχα κάποια στον "δρόμο" μου και δεν τα πείραξα. Αν βρω ποιά είχα αλλάξει παλαιότερα, προσωπικά, θα τα επαναφέρω! Αυτό που με απασχολεί εμένα είναι αν με τις τηλεταινίες, τελικά, κάνουμε κάτι. Υπάρχει κανένα σχέδιο; Γιατί παραμένουν καταχωνιασμένες στις τηλεοπτικές σειρές;
 
Έκανα ορισμένες αλλαγές στο template των θεατρικών παραστάσεων για να εξυπηρετούν τόσο τις τηλεοπτικές σειρές με θεατρικές παραστάσεις όσο και την κάθε παράστασή τους ξεχωριστά. Με λίγα λόγια υπάρχουν αλλαγμένα και επιπλέον τα εξής:

firstTheatrical (Ημερομηνία προβολής πρώτου θεατρικού)

lastTheatrical (Ημερομηνία προβολής τελευταίου θεατρικού)

episode (Επεισόδιο) (για αναφέρεται 1ο, 2ο, 22ο κτλ.)

period (Περίοδος) (για να αναφέρουμε 1η, 2η κτλ.)

firstEpisodeAirDt=Ημερομηνία Προβολής (αφαίρεσα το "πρώτου επεισοδίου" για ευνόητους λόγους)

Τώρα επειδή πρόκειται για υποείδη των θεατρικών παραστάσεων (όπως "μονόπρακτο" ή "οπερέτα"), έχω βάλει αναγκαστικά "Επεισόδιο" στο "episode". Αν θέλετε να μπει διαφορετικά ως "Θεατρική παράσταση" (1η, 2η κτλ.) ή κάπως αλλιώς πείτε μου να το αλλάξω άμεσα γιατί θα πρέπει να περάσω και σε άλλες σειρές το "ο" ή το "η" στο τέλος της αρίθμησης της παράστασης! Μην τα κάνω πάλι όλα edit από την αρχή... Επίσης αν σας φαίνεται μεγάλο το "Ημερομηνία προβολής πρώτου θεατρικού" πείτε μια άλλη πρόταση να δούμε πως θα μπει. Στην αρχή το έβαλα "πρώτης θεατρικής παράστασης" αλλά παραήταν σιδηρόδρομος. Λοιπόν;

Υ.Σ. Μην τρομάξετε πάλι ορισμένοι αν δείτε πολλές αλλαγές. Δεν ξέρω πως μπορεί να μου βγει και πειραματίζομαι. Δε μπορώ με την "προεσκόπιση", σε ένα template, να τσεκάρω το αποτέλεσμα. Πρέπει να σώσω. Σε κάθε περίπτωση ξέρω να το επαναφέρω αν κάτι πάει στραβά. Τώρα, ας πούμε, είχα ένα θέμα με "κενά" κάτω απ'το "Είδος" ή κάποια άλλα μικροπράγματα που εμφανίζονταν με τις αλλαγές αυτές, αλλά τα διόρθωνα και τσέκαρα διάφορα θεατρικά και τηλεοπτικές σειρές θεατρικών και είδα πως όλα είναι εντάξει πλέον.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι ώρα νομίζω να περιλάβουμε τις Κυπριακές σειρές, όπως και τα ιδιωτικά Κυπριακά κανάλια (Το ΡΙΚ ήδη υπάρχει στη βάση) στην RetroDB.

Ήδη υπάρχουν ταινίες αλλά και αρκετά θεατρικά έργα παραγωγής ΡΙΚ από το Θέατρο της Δευτέρας.

Περιμένω τις απόψεις των retromaniacs γι΄αυτό το θεμα.
 
Πιστευω οτι ειναι εξαιρετικη ιδεα!!
 
Mήπως θα ήταν συνετό να υπάρχει ένα test wiki για να κάνετε τις δοκιμές? Μιλάω για τις αλλαγές όπως αυτή του Mandrake.

Αν χρειάζεστε βοήθεια μου λέτε
 
nasos kolias είπε:
Είναι ώρα νομίζω να περιλάβουμε τις Κυπριακές σειρές, όπως και τα ιδιωτικά Κυπριακά κανάλια (Το ΡΙΚ ήδη υπάρχει στη βάση) στην RetroDB.Ήδη υπάρχουν ταινίες αλλά και αρκετά θεατρικά έργα παραγωγής ΡΙΚ από το Θέατρο της Δευτέρας.

Περιμένω τις απόψεις των retromaniacs γι΄αυτό το θεμα.
Πολύ καλή ιδέα και ασφαλώς συμφωνώ να συμπεριλάβουμε στη RetroDB στοιχεία και για την Κύπρο! Το μόνο θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βοηθήσω στο συγκεκριμένο (Κυπριακές σειρές), διότι δεν έχω καμία επαφή με το θέμα. Τουλάχιστον υπάρχουν πληροφορίες για Κυπριακές θεατρικές παραγωγές, ταινίες και σταθμούς, όπως είπες κι εσύ Νάσο...
 
Η Retrodb μεγαλώνει......

Η αρχή έγινε. Καταχωρήθηκαν οι δυο πρώτες Κυπριακές σειρές στην retrodb

1. Πανσέληνος (2009) ΑΝΤ1 Κύπρου

2. Ταξίδι μακρινό (2006) ΡΙΚ

Καλή συνέχεια.

Περιμένω ιδιαίτερη βοήθεια από τον φίλο Mandrake για την καταχώρηση των κυπριακών σειρών αφού η αρχική ιδέα και το ενδιαφέρον για την ενοποίηση όλων των ελληνικών σειρών στη retrodb είναι δική του, και βέβαια με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

Με το σκεπτικό ότι πράγματι αυτή τη στιγμή δεν έχουμε πολλά στοιχεία για τις κυπριακές σειρές, όποιος θέλει να βοηθήσει σε αυτό το έργο, ας το κάνει.
 
Καλη αρχη!!

Μπορουμε να βρουμε και να επικοινωνησουμε με παρομοιας θεματολογιας Κυπριακα sites που ισως μπορεσουν να βοηθησουν με προγραμματα τηλεορασης, πληροφοριες κτλ
 
Λέω να καταγράψω τους Επαγγελματίες (MEGA, άνοιξη 1996). Ο Θεός βοηθός. Είδα τις οδηγίες.
 
Ολα μου φαινονται κινεζικα. Πηγα στους Επαγγελματιες.

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%95%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B5%CF%82

Θελω να προσθεσω τα ονοματα των γκεστς στο εκαστοτε επεισοδιο. Και βγαζει αυτο.

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F%CE%B9_%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B5%CF%82:_%CE%A7%CE%B1%CF%81%CE%AC

Τι δεν κανω σωστα;

Και για να μην ξανακανω βλακειες οποιος θελει κι εχει χρονο μπορω να του στελνω τα στοιχεια σε ενα ωραιοτατο wordaki και να τα περναει εκεινος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια χαρά μου φαίνεται το επεισόδιο "Χαρά" που πέρασες! Έκανα κάποιες διορθώσεις και σου έστειλα pm λίγο μετά που το έφτιαξες! Δεν το διάβασες; Μ'αυτόν τον τρόπο ετοιμάζεται κάθε επεισόδιο. Κράτα στην "Παρακολούθηση" ως παράδειγμα και συνέχισε ομοίως με τα υπόλοιπα. :)

Υ.Σ. Συν αυτά που σου είχα πει στο pm, είχες ξεχάσει να κλείσεις αυτά που έφτιαξες με τα "}}" με αποτέλεσμα να φαίνονται όλα τα παραπάνω σαν κείμενο. Όλα κομπλέ! Μόνο η παραπομπή στο κεντρικό λήμμα μένει, αλλά το ξεκινάω σιγά σιγά με άλλες σειρές και θα φτάσω κι εκεί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σευχαριστω, εκτυπωσα τις οδηγιες σου. Παω να ξανατσεκαρω τους Επαγγελματιες γιατι δεν συγκρατησα τους τιτλους των επεισοδιων ως προς τους σκηνοθετες και τους σεναριογραφους, τους κρατησα μονο ονομαστικα, τωρα θα κανω την ταυτοποιηση. Αλλη μια ευκαιρια μου δινω! :)
 
ChristosM είπε:
Ελεος πια. Στο τελος θα μας κανουν να την σιχαθουμε. Και να σκεφτεις οτι (οπως ειπε και ο nick) αρκετες σειρες που γλυτωσαν την λεηλασια και τον βανδαλισμο των υπευθυνων της ΕΡΤ στα χρονια των 80'ς, εχουν να προβληθουν απο το 1992-93! Ενδεικτικα αναφερω τα: "Αναμεσα σε τρεις γυναικες", "Λουμπεν", "Τριτο Χριστιανικο Παρθεναγωγειο", "Ταξιτζης", "Μαντω Μαυρογενους".
Χρήστο μπορείς να μας πεις πιο συγκεκριμένα να τις περάσουμε στην βάση; Σειρά (χρονιά) και αν θυμάσαι/γνωρίζεις και κανάλι.
 
Mandrake είπε:
Χρήστο μπορείς να μας πεις πιο συγκεκριμένα να τις περάσουμε στην βάση; Σειρά (χρονιά) και αν θυμάσαι/γνωρίζεις και κανάλι.
Ναι, θα κοιταξω και θα επανελθω...
 
Mandrake είπε:
Έχουμε κανένα νέο; Βρέθηκε τελικά κάτι;

Μονο οι τιτλοι και οχι συγκεκριμενες ημερομηνιες. Παντως ολες αυτες οι επαναληψεις εγιναν μεταξυ 1992-1994
 
Πίσω
Μπλουζα