RetroDB - Πρόοδος εργασιών

Mandrake είπε:
ChristosM ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως! Θα δούμε πως θα περαστούν στην βάση.
Δεν υπάρχει βιασύνη. Ας βρούμε τηλεοπτικά προγράμματα του 1992-1994 να επιβεβαιώσουμε σταθμούς και χρονολογίες και έπειτα κάνουμε τις καταχωρήσεις στη RetroDB...
 
ChristosM είπε:
... Και να σκεφτεις οτι (οπως ειπε και ο nick) αρκετες σειρες που γλυτωσαν την λεηλασια και τον βανδαλισμο των υπευθυνων της ΕΡΤ στα χρονια των 80'ς, εχουν να προβληθουν απο το 1992-93! Ενδεικτικα αναφερω τα: "Αναμεσα σε τρεις γυναικες", "Λουμπεν", "Τριτο Χριστιανικο Παρθεναγωγειο", "Ταξιτζης", "Μαντω Μαυρογενους".

Mandrake είπε:
Χρήστο μπορείς να μας πεις πιο συγκεκριμένα να τις περάσουμε στην βάση; Σειρά (χρονιά) και αν θυμάσαι/γνωρίζεις και κανάλι.
Ανάμεσα σε πολλά άλλα στοιχεία που βρήκα πρόσφατα, μόλις επιβεβαίωσα και τα στοιχεία για τις επαναλήψεις για τις 2 από τις 5 σειρές που αναφέρει ο ChristosM παραπάνω και τα πέρασα στη RetroDB:

Ο ταξιτζής

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ταξιτζής

και

Γ' Χριστιανικό Παρθεναγωγείο

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Τρίτο_Χριστιανικό_Παρθεναγωγείο

Επιτέλους - διότι κι εγώ αναρωτιόμουν πολύ καιρό για τις ακριβείς ημερομηνίες των επαναλήψεων...
 
Παιδακια δε θα προλαβω τελικα να τα περσω. Σας δινω τα στοιχεια ομως οποτε ευκαιρισετε.

Επαγγελματιες (απο το 2ο):

Με τη Βέρα Κρούσκα και τον Γιάννη Βούρο. Κώστας Σιμενός. Πρωταγωνιστούν: Κωνσταντίνος Μαρκουλάκης, Θανάσης Ζέρβας, Παύλος Φωλτίδης, Φρόσω Λύτρα.

"Η χαρά": Πέτρος Ζαρκάδης, Γιάνκα Αβαγιανού, Μαριάννα Ρουσσάκη, Θανάσης Παγώνης.

"Αρχαιοκάπηλοι": Σοφία Σεϊρλή, Ανδρέας Νάτσιος, Νίκος Χύτας, Αναστασία Κατσαρού.

"Νύχτα με φεγγάρι": Ναταλία Καποδίστρια, Νίκη Σερέτη.

"Το μυστικό του Κουρτ": Δέσποινα Μεμπεδέλη, Δημήτρης Καμπερίδης, Μανώλης Σορμαΐνης, Μαριάννα Λαγουρού, Μαριάννα Καυκαρίδου.

"Ενυδρείο": Ιάκωβος Ψαρράς, Ολγα Τουρνάκη, Μπάμπης Γιωτόπουλος, Αλεξάνδρα Παντελάκη, ο μικρός Νηρέας Μαρκάκης.

"Το μοιρολόι του σκύλου": Χρήστος Τσάγκας, Μπάμπης Αλατζάς, Νίνος Μακρής, Κατερίνα Λινάρδη, Εκτωρ Καλούδης, Νίνα Μιχαλοπούλου, Ολγα Χαΐνη.

"Τατουάζ": Δημήτρης Μαυρόπουλος (έκτακτη συμμετοχή), Μιχάλης Γιαννάτος, Βασίλης Καμίτσης, Γιώργος Καλαϊτζής, Δημήτρης Κατσιμάνης, Εφη Παπαθεοδώρου, Νίκη Σερέτη.

"Μάθημα ιστορίας": Βάνα Πεφάνη, Οδυσσέας Σταμούλης, Βασίλης Βασιλείου και τα παιδιά Σέβη Μακρυγιάννη, Νίκος Λάττας, Τάσος Τούντας.

"Σονάτα για δύο": Ιφιγένεια Αστεριάδου, Λουκία Πιστιόλα, Μαρία και Αντώνης Ξενίου.

"Τα μάτια της ψυχής": Ρένος Χαραλαμπίδης, Εύα Μουστάκα και η Μαρία Κωνσταντάρου.

"Υπόθεση αυτοδικίας": Αννα Κοζαδίνου, Άντρια Ράπτη και η μικρή Στεφανία Χατζηγουλά και έκτακτη συμμετοχή: Βασίλης Κολοβός, Τάσος Παλατζίδης, Πέτρος Ζαρκάδης.

"Ασπρο-μαύρο": Mottel Hathaway, Κώστας Λαός [Ναός;], Γιάννης Θωμάς, Αντώνης Παπαδάκης, Βαγγέλης Μίτας και ο κασκαντέρ Κώστας Δερβένης.

"...και το όνειρο δρόσισε": Αντώνης Ραμπαούνης, Ουρανία Γκιώνη, Μαρία Ζαφειράκη, Αντώνης Πάλλης, Αννα Σοτρίνη, Παντελής Σκούφαλος, Μαρία Κυριάκη και τα παιδιά Γιώργος Κοντοδήμας, Ελένη Κυριάκη.

Σενάριο: Μαρία Κυριάκη (5 επ. & 1 επιμέλεια σεναρίου), Νίκος Κροντηράς (2 επ.), Σπύρος Καπώνης (2 επ.), Κώστας Σιμενός (2 επ.), Γιώργος Κωνσταντινόπουλος (1 επ. +σκηνοθ.), Μαίρη Ζαφειροπούλου-Σταύρος Καλαφατίδης (1 επ.). Σε μια ιδέα των Γιώργου Κωνσταντινόπουλου, Κώστα Σιμενού.
 
Ok mhmerotategiatipino θα αναλάβω τις καταχωρήσεις.

Σ' ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες για μια σειρά που έλειπαν πολλά.
 
Συνεχίζω τις σχετικές καταχωρήσεις στη RetroDB για τις ρετρό τηλεοπτικές σειρές που προβλήθηκαν σε επανάληψη από την κρατική τηλεόραση μεταξύ των ετών 1989-1992. Μεταξύ άλλων:

Λούμπεν

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Λούμπεν

Το μυστικό του άσπρου βράχου

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Το_μυστικό_του_άσπρου_βράχου

και

Ανάμεσα σε τρεις γυναίκες

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ανάμεσα_σε_τρεις_γυναίκες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλημέρα παιδιά,

Είχα αρκετό χρόνο στη διάθεσή μου τις τελευταίες 2 εβδομάδες και έκανα μια δουλειά που ήθελα πολύ καιρό να κάνω: Κατ' αρχάς, συνέλεξα όλα τα σχετικά στοιχεία και στη συνέχεια ενημέρωσα τη RetroDB με όλες τις επαναλήψεις Ελληνικών σειρών που προβλήθηκαν από την ΕΡΤ (ΕΤ1, ΕΤ2 και ΕΤ3) μεταξύ των ετών 1990 (Σεπτέμβριος) -1994 (Ιούλιος). Της ΕΤ3 συγκεκριμένα, οι επαναλήψεις των σειρών έχουν περαστεί από το ξεκίνημα του σταθμού (1989) μέχρι το 1994. Τώρα, σειρά έχει η συλλογή στοιχείων για τις επαναλήψεις σειρών από το 1976 μέχρι το 1990 στην ΕΡΤ/ΕΤ1 και ΥΕΝΕΔ/ΕΡΤ2/ΕΤ2, πράγμα πολύ πιο εύκολο, λόγω του ό,τι είναι αριθμητικά πολύ λιγότερες.
 
Παρατηρώ ότι έχουμε ξεφύγει τελείως απ'τον στόχο μας τελευταία και ο Bernard ξεκινάει να περάσει στην βάση ότι να'ναι... Ξεκινήσαμε με μια "Κάντυ Κάντυ", περνάμε στον "Σπορτ Μπίλλυ" και η συνέχεια ποιά άραγε; Η βάση επίσημα πλέον δε φιλοξενεί ότι Ελληνική παραγωγή έχει γίνει αλλά πιάνει Αμερικανικά, Ρωσικά, Βαλκανικά, Ιαπωνικά, Κινέζικα και Γαλλικά κινούμενα σχέδια όπως "Μια Φορά Κι Έναν Καιρό Ήταν... Ο Άνθρωπος", "Η Οδύσσεια Του Διαστήματος", "Ο Σερίφης Του Διαστήματος" "Αστυνόμος Σαϊνης". Και θα πιάνει μέχρι live action σειρές από σαπουνόπερες Βραζιλιάνικες, Μεξικανικές και Αμερικάνικες όπως "Κορίνα, Η Αγριόγατα", "Μαρία", "Μιλάγκρος, Η Ατίθαση", "Μαριμάρ", "Το Μικρό Σπίτι Στο Λιβάδι", "Power Rangers", "Σουσάμι Άνοιξε" ή εκπομπές σημερινές όπως το "Η Χαρά Της Ζωγραφικής", το άλλο με τον φυσικό στην ΕΤ3 και ντοκυμανταίρ αντίστοιχα. Καλή τύχη! Εγώ δεν πρόκειται να συμμετάσχω σε κάτι τέτοιο. Αυτά θα μπορούσαν κάλλιστα να γίνουν, ωραιότατα, παρουσιάσεις στο φόρουμ που καταπιάνεται με πολλά και διαφορετικά κομμάτια των αναμνήσεών μας. Αλλά σε μια βάση δεδομένων που ξεκίνησε με στόχο να καταγράψει οτιδήποτε έχει να κάνει με Ελληνική παραγωγή (ή έστω συμπαραγωγή βρε αδερφέ..!) το να μπαίνουν Ιαπωνικά anime και Βραζιλιάνικες τηλενουβέλες, επειδή τα κανάλια έψαχναν φτηνές λύσεις και μεταγλώττιζαν για να μην πληρώνουν δικαιώματα, το βρίσκω τουλάχιστον τραγικό...

Δεν ανήκουν στην βάση και η οικειοποίησή τους ως "δικά μας" επειδή έβαλε φωνή η Ματίνα Καρρά και ο Τάσος Κωστής, είναι πραγματικά αστεία. Και μη μου πείτε θα μπουν ορισμένα επειδή "καλό θα ήταν να υπάρχουν". Δεν είναι δικαιολογία αυτή. Θα πρέπει να μπουν όλα και όταν βρίσκονται οι "φωνές", να περνιούνται. Υπάρχουν άπειρες εκπομπές, ντοκυμανταίρ και ταινίες μικρού και μεγάλου μήκους που έχουμε στοιχεία γι'αυτές και δεν περνάμε, ενώ μας έλειψαν το Σπορτ Μπίλλυ και ο Καμπαμαρού; Αναλογιστείτε απλά και μόνο πόσο πολυεθνική γίνεται η βάση. Προσωπικά δε μου'ρχεται χώρα που να μην έχει γίνει μεταγλώττιση, έστω σε ντοκυμανταίρ! Αν είναι πάντως να πάρει τέτοια οδό, εγώ προσωπικά δε θα συμμετάσχω. Καλό θα ήταν εν τω μεταξύ να αλλάξει λίγο η διατύπωση σ'αυτό που βρίσκεται στην αρχική σελίδα της βάσης:

"Το παρόν project αποτελεί μια συλλογική προσπάθεια καταγραφής όλων των Ελληνικών Τηλεοπτικών Σειρών, Θεατρικών, Τηλεπαιχνιδιών, Ελληνικών Βιντεοταινιών, Ελληνικών Κινηματογραφικών Ταινιών καθώς και των συντελεστών, των τηλεοπτικών καναλιών, των εταιρειών παραγωγής και γενικά με ότι εμπλέκεται στα παραπάνω."

Υ.Σ. Έπαθα ένα ατύχημα πριν ένα μήνα περίπου (σκίστηκα σε 3 σημεία στο αριστερό χέρι με γυαλί από μπουκάλι) και γι'αυτό δεν συμμετείχα τελευταία στην βάση... Τώρα γράφω μόνο με το δεξί. Νόμιζα πως γλίτωσα με τον τένοντα αλλά τελικά έχω χτυπήσει κάποιο νεύρο στον καρπό και το αριστερό είναι σχεδόν παράλυτο στην κίνηση δακτύλων. Επειδή είναι απίστευτα κουραστικό όμως να γράφω με το ένα χέρι, εάν και όταν με το καλό δούμε καλυτέρευση, θα επανέλθω. Προς το παρόν δύσκολο...
 
παιδια λογω φορτου δεν εχω παρακολουθησει τις εξελιξεις το τελευταιο καιρο.

Αν υπαρχει λημμα Σπορτ Μπιλυ ειναι κατα την αποψη μου λαθος.

Ομως δεν χρειαζεται να ειμαστε βιαστικοι και κατηγορηματικοι.

Τα δεδομενα ειναι σωστα στημενα οποτε αργα ή γρηγορα θα τα βαλουμε σε σχεσιακη βαση απο την οποια η εισαγωγη, φιλτραρισμα, διαγραφη, ανακαταταξη θα ειναι παιχνιδακι.

Συνιστω ψυχραιμια
 
Όπως έχω ξαναπει τα δεδομένα είναι ήδη σε σχεσιακή βάση, την ίδια που είναι στην εφαρμογή της RetroDB για το iPhone.

Ότι ανάλυση θέλετε ή cross check πείτε μου
 
Mandrake είπε:
Παρατηρώ ότι έχουμε ξεφύγει τελείως απ'τον στόχο μας τελευταία και ο Bernard ξεκινάει να περάσει στην βάση ότι να'ναι... Ξεκινήσαμε με μια "Κάντυ Κάντυ", περνάμε στον "Σπορτ Μπίλλυ" και η συνέχεια ποιά άραγε; Η βάση επίσημα πλέον δε φιλοξενεί ότι Ελληνική παραγωγή έχει γίνει αλλά πιάνει Αμερικανικά, Ρωσικά, Βαλκανικά, Ιαπωνικά, Κινέζικα και Γαλλικά κινούμενα σχέδια όπως "Μια Φορά Κι Έναν Καιρό Ήταν... Ο Άνθρωπος", "Η Οδύσσεια Του Διαστήματος", "Ο Σερίφης Του Διαστήματος" "Αστυνόμος Σαϊνης". Και θα πιάνει μέχρι live action σειρές από σαπουνόπερες Βραζιλιάνικες, Μεξικανικές και Αμερικάνικες όπως "Κορίνα, Η Αγριόγατα", "Μαρία", "Μιλάγκρος, Η Ατίθαση", "Μαριμάρ", "Το Μικρό Σπίτι Στο Λιβάδι", "Power Rangers", "Σουσάμι Άνοιξε" ή εκπομπές σημερινές όπως το "Η Χαρά Της Ζωγραφικής", το άλλο με τον φυσικό στην ΕΤ3 και ντοκυμανταίρ αντίστοιχα. Καλή τύχη! Εγώ δεν πρόκειται να συμμετάσχω σε κάτι τέτοιο. Αυτά θα μπορούσαν κάλλιστα να γίνουν, ωραιότατα, παρουσιάσεις στο φόρουμ που καταπιάνεται με πολλά και διαφορετικά κομμάτια των αναμνήσεών μας. Αλλά σε μια βάση δεδομένων που ξεκίνησε με στόχο να καταγράψει οτιδήποτε έχει να κάνει με Ελληνική παραγωγή (ή έστω συμπαραγωγή βρε αδερφέ..!) το να μπαίνουν Ιαπωνικά anime και Βραζιλιάνικες τηλενουβέλες, επειδή τα κανάλια έψαχναν φτηνές λύσεις και μεταγλώττιζαν για να μην πληρώνουν δικαιώματα, το βρίσκω τουλάχιστον τραγικό...
Δεν ανήκουν στην βάση και η οικειοποίησή τους ως "δικά μας" επειδή έβαλε φωνή η Ματίνα Καρρά και ο Τάσος Κωστής, είναι πραγματικά αστεία. Και μη μου πείτε θα μπουν ορισμένα επειδή "καλό θα ήταν να υπάρχουν". Δεν είναι δικαιολογία αυτή. Θα πρέπει να μπουν όλα και όταν βρίσκονται οι "φωνές", να περνιούνται. Υπάρχουν άπειρες εκπομπές, ντοκυμανταίρ και ταινίες μικρού και μεγάλου μήκους που έχουμε στοιχεία γι'αυτές και δεν περνάμε, ενώ μας έλειψαν το Σπορτ Μπίλλυ και ο Καμπαμαρού; Αναλογιστείτε απλά και μόνο πόσο πολυεθνική γίνεται η βάση. Προσωπικά δε μου'ρχεται χώρα που να μην έχει γίνει μεταγλώττιση, έστω σε ντοκυμανταίρ! Αν είναι πάντως να πάρει τέτοια οδό, εγώ προσωπικά δε θα συμμετάσχω. Καλό θα ήταν εν τω μεταξύ να αλλάξει λίγο η διατύπωση σ'αυτό που βρίσκεται στην αρχική σελίδα της βάσης:

"Το παρόν project αποτελεί μια συλλογική προσπάθεια καταγραφής όλων των Ελληνικών Τηλεοπτικών Σειρών, Θεατρικών, Τηλεπαιχνιδιών, Ελληνικών Βιντεοταινιών, Ελληνικών Κινηματογραφικών Ταινιών καθώς και των συντελεστών, των τηλεοπτικών καναλιών, των εταιρειών παραγωγής και γενικά με ότι εμπλέκεται στα παραπάνω."

Υ.Σ. Έπαθα ένα ατύχημα πριν ένα μήνα περίπου (σκίστηκα σε 3 σημεία στο αριστερό χέρι με γυαλί από μπουκάλι) και γι'αυτό δεν συμμετείχα τελευταία στην βάση... Τώρα γράφω μόνο με το δεξί. Νόμιζα πως γλίτωσα με τον τένοντα αλλά τελικά έχω χτυπήσει κάποιο νεύρο στον καρπό και το αριστερό είναι σχεδόν παράλυτο στην κίνηση δακτύλων. Επειδή είναι απίστευτα κουραστικό όμως να γράφω με το ένα χέρι, εάν και όταν με το καλό δούμε καλυτέρευση, θα επανέλθω. Προς το παρόν δύσκολο...
Καλησπέρα,

Είχα συντάξει από το βράδυ της Κυριακής το παρακάτω μήνυμα και ετοιμαζόμουν να το γράψω στο ακόλουθο thread:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=7406 (Προτάσεις RetroDB)

στο οποίο είχε ξεκινήσει μια συζήτηση για το θέμα, αλλά αφού με πρόλαβε ο Mandrake, το ποστάρω το μήνυμά / την πρότασή μου εδώ:

Το μήνυμα/πρόταση έχει ως εξής:

"Θέλω να επαναφέρω για συζήτηση μια πρόταση που είχε γίνει στο παρελθόν για τα παιδικά (τότε) και τη RetroDB, κάνοντάς τη ακόμα πιο συγκεκριμένη.

 


Πριν προχωρήσω όμως στη συζήτηση επί του θέματος, να πω πρώτα το εξής:


 


Πιστεύω ότι όσον αφορά το τηλεοπτικό κομάτι, στις κατηγορίες των:



1) Ελληνικών τηλεοπτικών σειρών,



2) Ελληνικών τηλεοπτικών εκπομπών,



3) Ελληνικών Τηλεπαιχνιδιών και



4) Ελληνικών τηλεοπτικών θεατρικών παραστάσεων,



η RetroDB ξεχωρίζει,



διότι δεν υπάρχει άλλη διαδικτυακή βάση στην Ελλάδα με τόσες πολλές πληροφορίες και τόσο καλά ταξινομημένες.



Το θέμα της
Ελληνικής τηλεόρασης το καλύπτουμε και το καλύπτουμε καλά, με στοιχεία, φωτογραφίες και αποσπάσματα.

 


Όσον αφορά τις
ξένες τηλεοπτικές σειρές και εκπομπές που έχουν προβληθεί από την Ελληνική τηλεόραση, δεν πιστεύω ότι θα είχε νόημα να καταπιαστούμε, λόγω του ότι 1) είναι πάρα πολλές και 2) το κυριότερο: υπάρχουν ήδη πολλές άλλες βάσεις με αυτή την πληροφορία (πχ wikipedia, tv.com. imdb), οι οποίες έχουν και ευκολότερη πρόσβαση στην πληροφορία και 2) (και κυριότερο: ) έχουν πολλούς περισσότερους feeders με το χρόνο και τις γνώσεις να "τελειοποιήσουν" τα συγκεκριμένα λήματα.

 


Εκεί όμως που θα μπορούσαμε να επεκταθούμε είναι οι
μεταγλωτισμένες στα Ελληνικά τηλεοπτικές παραγωγές, ένα κομάτι που περιλαμβάνει από οικογενειακές σειρές (πχ Μικρό σπίτι στο λιβάδι) μέχρι (και το κυριότερο: ) παιδικές σειρές, από τον Βασιλιά Αρθούρο, στην Κάντυ Κάντυ και από τον Σπορτ Μπίλλυ, στον Αστυνόμο Σαϊνη. Αλλά, μόνο τις μεταγλωτισμένες, ούτως ώστε να είναι συγκεκριμένη η κατηγορία και να μπορέσουμε να περάσουμε μέσα και τις πληροφορίες των ηθοποιών που υποδύονταν τους ήρωες (πχ Ματίνα Καρρά, Αργύρης Παυλίδης, Σοφοκλής Πέππας, κτλ). Αυτές είναι σειρές που όλοι μας αγαπήσαμε και για τις οποίες υπάρχουν ένα σωρό πληροφορίες ήδη στο forum μας, τις οποίες μπορούμε (σε πρώτη φάση) να αξιοποιήσουμε και να χτίσουμε πάνω σε αυτές. Όσο για τα templates της RetroDB, μπορούμε να μην ανοίγουμε νέα, αλλά να χρησιμοποιήσουμε τα υπάρχοντα, ("series" και "TVekpompes") με κάποιες μικρές (απλούστατες) τροποποιήσεις (που έχουν ήδη γίνει). Κατ' αυτόν τον τρόπο, θα έχουμε και πάλι μια "αποκλειστικότητα" στην Ελλάδα, να συγκεντρώσουμε όλη την πληροφορία για κάποιες ξένες μεν σειρές, αλλά που προβλήθηκαν στα Ελληνικά και όλα τα στοιχεία που τις αφορούν.

 


http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Κάντυ_Κάντυ

 


http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Σπορτ_Μπίλλυ"

Το παραπάνω μήνυμα είχα σκοπό να το γράψω ως πρόταση για κάτι καινούργιο στη RetroDB... Ούτε έχω "ξεφύγει τελείως" απ'τον στόχο μας, ούτε έχει "ξεκινήσει ο Bernard να περάσει στην βάση ότι να'ναι..." H Κάντυ Κάντυ και ο Σπορτ Μπίλλυ αποτελούν απλώς δύο παραδέιγματα του τι θα μπορούσαμε να φτιάξουμε στη βάση και αντικέιμενα προς συζήτηση.

Τα υπόλοιπα που αναφέρει ο Mandrake αρνούμαι να τα σχολιάσω.

Το μόνο που θέλω να πω επί του θέματος της RetroDB είναι ότι είχε ξεκινήσει ως μια συλλογική προσπάθεια ενημέρωσης μιας βάσης δεδομένων για ένα θέμα που όλοι αγαπούμε και που όλοι έχουμε κάτι να συνεισφέρουμε. Από τη στιγμή που στέλνω pm στις 21/11 με τίτλο "Δύο θέματα που αφορούν τη RetroDB" το οποίο καταλήγει με τη φράση "Αναμένω παιδιά τις απόψεις σας επί του θέματος, ..." και το εν λόγω μέλος δεν μπαίνει καν στον κόπο να μου απαντήσει, αλλά βρίσκει το χρόνο να γράψει το παραπάνω μήνυμα για να κριτικάρει δημόσια την πρωτοβουλία μου ("το βρίσκω τουλάχιστον τραγικό..."), χωρίς πρώτα να επικοινωνήσει μαζί μου πιστεύω ότι λέει πολλά για το κλίμα συνεργασίας (??) και δηλώνω ότι τέτοιο κλίμα δεν μου ταιριάζει και δεν το θέλω.

Σου ανταποδίδω λοιπόν την ευχή "Καλή τύχη!", διότι η RetroDB σταματά οριστικά εδώ για μένα. Επιτέλους τα κατάφερες!!! Καλό βράδυ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να θυμίσω στον Bernard ότι περιμένω εδώ και ΜΗΝΕΣ δική του απάντηση, που του απέστειλα pm για την RetroDB και τοποθετούμουν στην "μορφοποίηση" που κάνω ενίοτε στις σειρές με τις διακεκομένες γραμμές για να διαχωρίζουμε λίστες επεισοδίων απ'το trivia και τις αριθμήσεις επεισοδίων, και ζητούσα τη γνώμη του. Όσο είδατε εσείς απάντηση σε pm άλλο τόσο είδα κι εγώ. Οπότε μη μου λες φίλε μου τι δε σου'γραψα και γιατί. Πριν καιρό το είχα μάλιστα αναφέρει με pm στον Νάσο ότι δεν απάντησες ποτέ όταν του έκανα μια ερώτηση για συγκεκριμένη τηλεοπτική σειρά, και με παρέπεμψε σ'εσένα που γνώριζες περισσότερα γι'αυτήν. Του είπα ακριβώς ότι δοκίμασα προσέγγιση με pm παλαιότερα και δεν απάντησες ποτέ.

Παρόλα αυτά είπα να σου απαντήσω (και συστηθώ) αλλά επειδή σε κάποια δεν συμφωνούσα ακριβώς κι επειδή ενδεχομένως θα χρειαζόταν feedback μέχρι να τα λύσουμε, προτίμησα να μην το κάνω. Φαντάζομαι ούτε καν αντιλαμβάνεσαι τη δυσκολία να γράψω έστω και τώρα εδώ. Νόμισα πως με το Υ.Σ. παραπάνω θα αντιλαμβανόσουν τον λόγο που δεν έστειλα το pm.

Για την "δημόσια κριτική" (που δεν είναι δυνατόν τέτοια σοβαρά ζητήματα να τα λύνουμε οι δυο μας με pm, χωρίς να συμμετέχει και η υπόλοιπη ομάδα) νομίζω πως δεν υπάρχει. Εδώ και καιρό το thread "Πρόοδος Εργασιών" δε φαίνεται πουθενά! Έτσι δεν είναι; Και φαντάζομαι πως είναι πρωτοβουλία των admins γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο! Για να μη φαίνεται "δημόσια".

Και άσε σε παρακαλώ φράσεις τύπου "τα κατάφερες". Ίσα ίσα που αν είμαστε λιγότεροι ζορίζομαι κι ο ίδιος και θα προτιμούσα να είχαμε και περισσότερα χέρια γι'αυτή την δουλειά! Μη φαντάζεσαι πράγματα που δεν υπάρχουν... Και για να κλείσω εγώ, να πω μόνο πως "μεταγλωτισμένες στα Ελληνικά τηλεοπτικές παραγωγές" δεν είναι σίγουρα Ελληνικές. Και η αντιπρόταση ήταν ότι είναι σημαντικές πληροφορίες πλην όμως ότι δεν είναι για μια βάση δεδομένων που αφορά καθαρά Ελληνικές παραγωγές και ότι θα μπορούσαν κάλλιστα να γίνουν παρουσιάσεις με τον ίδιο τρόπο στο retromaniax! Γιατί αν πιάσουμε τις "παιδικές μόνο" που λες, το "μόνο" δεν υφίσταται. Μόνο στα κινούμενα σχέδια πάμε σε τριψήφιο νούμερο, σε σειρές και ταινίες και σίγουρα πλέον η βάση βαφτίζεται πολυεθνική. Μην επαναλαμβάνομαι... Οι χώρες που αναφέρω παραπάνω δεν είναι παράδειγμα αλλά η πραγματικότητα! Τέλος..δε μπορώ να συνεχίσω άλλο το γράψιμο... Όποιος κατάλαβε τι θέλω να πω ας κάνει μια βόλτα μέσα στο φόρουμ (δεν πάω παραέξω) για να δει αν μιλάμε μόνο για "Στρουμφάκια", "Κάντυ Κάντυ" και "Σπορτ Μπίλλυ"...

Υ.Σ. Το όνομά μου Βερνάρδε είναι Κώστας. Για τα υπόλοιπα, αφού επιμένεις (ενώ δε θα'πρεπε γιατί όπως βλέπεις δεν feedάρω αυτον τον καιρό για να αλλάξω κάτι σ'αυτά που έλεγες, οπότε δεν υπήρχε βιασύνη), μόλις ξεκουράσω λίγο το χέρι, θα σου απαντήσω.
 
Λοιπόν ας τα πάρουμε από την αρχή.

Σκοπός της δημιουργίας της retrodb ήταν αρχικά η συγκέντρωση πληροφοριών σε μια κοινή βάση, που να είναι χρηστική από όλους και να περιέχει όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία.

Δημιουργήθηκαν λοιπόν οι κατηγορίες

Ταινίες-Βιντεοταινίες-Σειρές. και Ηθοποιοί-Σκηνοθέτες

Γρήγορα μπήκαν οι Σεναριογράφοι και οι Μουσικοί.

Μεγαλώνοντας η retrodb περιέλαβε:

Τηλεπαιχνίδια, και στη συνέχεια εκπομπές.

Προσωπικά είμαι περήφανος για το δημιούργημα μας, γιατί καθένας από μας, τα μέλη του Retromaniax, έχει συμβάλλει με το δικό του τρόπο στην ύπαρξη της καλύτερης και πληρέστερης ελληνικής βάσης δεδομένων που υπήρξε ποτέ.

Η διαφωνία των retro-feeders για το αν πρέπει να καταχωρούνται ή όχι μεταγλωτισμένες σειρές, δεν έχει κατά την άποψη μου λόγω ύπαρξης. Η ίδια διαφωνία υπήρξε και με τις "Εκπομπές".

Η ίδια λύση, θα έλυνε και το νέο "πρόβλημα" (που προσωπικά δεν το θεωρώ πρόβλημα).

Χρειάζεται η δημιουργία μιας νέας κατηγορίας με τον τίτλο "Μεταγλωτισμένα"

και τις εξής υποκατηγορίες:

1. Κινηματογραφικές ταινίες

2. Τηλεοπτικές σειρές

3. Κινούμενα σχέδια

4.....(ότι άλλο σκεφτούμε)

Η δημιουργία νέας κατηγορίας, θα αποδεσμεύσει τις καταχωρήσεις αυτές από τις καθαρά "ελληνικές" κατηγορίες, αλλά ταυτόχρονα θα επιτρέψει την δημιουργία μιας κατηγορίας μεταγλωτίσεων ξεχωριστής και μοναδικής, γιατί λίγα σκόρπια στοιχεία υπάρχουν μέχρι τώρα, και την βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρουσα. Πιστεύω ότι καλά θα ήταν στο βιογραφικό ενός ηθοποιού να βλέπαμε και που έχει "δανείσει" τη φωνή του.

Ταυτόχρονα με την δημιουργία αυτής της νέας κατηγορίας, επανέρχομαι στην αναγκαιότητα δημιουργίας ξεχωριστής κατηγορίας για "Παρουσιαστές" γιατί οι μέχρι τώρα καταχωρήσεις αναγκαστικά γίνονται στην κατηγορία των ηθοποιών.

Η retroDB μεγαλώνει, και έτσι μεγαλώνουν και οι προσδοκίες όλων μας.

Και επειδή πιστεύω ότι όλοι την αγαπάτε, αφού τη θεωρείται και δικό σας δημιούργημα, να ξέρετε ότι μας χρειάζεται όλους.

PS Αφήστε τα μίση και πιάστε το.......posting. (για να ....ευθυμήσουμε λίγο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κωστα το ταμπλο ειναι δημοσιο διοτι η RetroDB απευθυνεται σε ολο το κοσμο και οποιος θελει (να) μπορει να συμμετασχει.

Ο Νασος τα ειπε καλυτερα απο οτι θα τα εγραφα εγω. Οι διαφωνιες πηγαζουν κατ αρχην απο τον ογκο της πληροφοριας και απο το οτι δεν εχει βρεθει ποτε ολη η ομαδα σε ενα τραπεζι να μιλησει. Οποτε λογικη η ενταση.

Με κουβεντα θα βρεθει λυση. Ειναι κριμα να χαλαμε τις καρδιες μας Χριστουγεννιατικα.
 
Ας σηκώσουν λευκές σημαίες όλα τα παιδάκια, να πέσουν λίγο οι τόνοι! Βρε, τη retrodb από ενδιαφέρον σαν χόμπυ την φτιάχνουμε. Αν είναι να σφαζόμαστε λες και δουλεύουμε σε καμία πολυεθνική με πακέτα δισεκατομμυρίων, πάμε χαμένοι! Ειρήνη υμίν!!
 
Για τις εκατοντάδες νέες καταχωρήσεις που θέλετε να ξεκινήσουμε δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να βρούμε στοιχεία. Κι αρχίζουμε και περνάμε "φωνές" ηθοποιών που έχουν δανείσει, τότε γιατί να μην βάλουμε τις θεατρικές παραστάσεις που παίζονταν στο ραδιόφωνο 70 χρόνια τώρα; Αυτές είναι μάλιστα καθαρά Ελληνικές παραγωγές! Γιατί να μη μπουν λοιπόν; Επειδή υποτίθεται περνάμε οπτικό υλικό απ'τους ηθοποιούς που βλέπουμε. Και ποιός "βλέπει" την Ματίνα Καρρά στην "Κάντυ Κάντυ"; Εγώ πάντως δεν την βλέπω... Αν είναι έτσι ας ανεβάσουμε και ότι θεατρικό έχουν παίξει οι ηθοποιοί, εκτός μαγνητοσκόπησης.

Νάσο παραπάνω αναφέρω 2 φορές ότι οι πληροφορίες αυτές είναι και για'μένα σημαντικές, ότι ΔΕΝ υπάρχουν αλλού και θα ήθελα προσωπικά να τις βλέπω και ο ίδιος κάπου! Αλλά γιατί πρέπει να βρίσκονται ντε και καλά στην RetroDB που είναι άλλο το ζητούμενο; Δε σου αρέσει το Retromaniax που ούτως ή άλλος είναι "πατέρας" της βάσης αυτής κι έχει μεγαλύτερη γκάμα θεμάτων που πηγάζει απ'τις αναμνήσεις όλων μας; Δε θεωρείς ότι εδώ μέσα μπορεί να γίνει κάλλιστα μια ωραία παρουσίαση (και που ήδη έχει γίνει σε πολλά!) για κάθε μία απ'τις σειρές/ταινίες αυτές και με τις επιπλέον πληροφορίες που προκύπτουν; Γιατί πρέπει να "μπασταρδεύεται" η βάση;

Και σου θυμίζω όταν πρότεινα να μπει ένας "Καϊκτσής" και "Sirina Productions", web series και άλλα πολλά, ότι κοντεύατε να με "φάτε"! Επίσης μου την είπατε (νομίζω ο Βερνάρδος) όταν περνούσα, στην αρχή που δεν ήξερα, κάτι "Φωτογραφία", κάτι "Κοστούμια" ή δεν ξέρω τι άλλο, λέγοντάς μου ότι τέτοιες πληροφορίες δεν τις θέλουμε εδώ μέσα και τώρα ο ίδιος δημιουργεί μεταβλητή "σκηνικά". Ήθελα να προτείνω την "Τηλεσκηνοθεσία" αλλά μ'όλα αυτά είχε φοβηθεί το μάτι μου και βλέποντας πως ούτως ή άλλος "Παρουσιαστής" δεν βλέπαμε να δημιουργείται (λόγω χρόνου..θέμα γνώσης..δε γνωρίζω), πόσο μάλλον ο "Τηλεσκηνοθέτης" που ξεφύτρωσε απ'το πουθενά. Μέχρι τότε στις θεατρικές παραστάσεις φρόντιζα απλά ο 1ος σκηνοθέτης να είναι ο θεατρικός κι έπειτα ο τηλεσκηνοθέτης, λόγω βαρύτητας και φυσικά σειράς συμμετοχής. Τέλος πάντων... Αν γίνει σχεσιακή η βάση, περασμένα ξεχασμένα. Θα είναι ευκολότερες οι όποιες αλλαγές.

Εν κατακλείδι δε μου αρέσει προσωπικά η ιδέα να περαστούν αμιγώς ξένες ταινίες και σειρές εδώ και όπως είπα παραπάνω, δε θα συμμετάσχω στις συγκεκριμένες... Υπάρχουν άλλα πολλά πράγματα να περαστούν που βρίσκονται μπροστά μας και θεωρούνται, πραγματικά, κομμάτι της βάσης.

Υ.Σ. Παναγιώτη το ταμπλό θυμάμαι πάρα πολύ καλά ότι δε φαινόταν εδώ για αρκετό καιρό... Έψαχνα να το βρω επίτηδες και δεν υπήρχε. Θεώρησα λοιπόν μετά τις διαφωνίες που είχαμε παλαιότερα (όχι μ'εσένα) ότι το κάνατε "αόρατο" γι'αυτό τον σκοπό. Ο μόνος τρόπος να μπω ήταν μία συντόμευση που είχα φτιάξει πρωτίστως στον Mozilla κι έπειτα απ'τα post μου...
 
Συμφωνούμε νομίζω (και ίσως και όλοι) στο εξής:

"Την δημιουργία μιας ξεχωριστής κατηγορίας", που δεν θα επηρεάζει τη βάση ταινιών-σειρών κλπ παρά μόνο θα προσθέτει ανεξάρτητα στοιχεία στην βάση των ηθοποιών

π.χ Μεταγλωτισμένες παραγωγές στις οποίες συμμετείχε" (ή ότι άλλο σκεφτούμε).
 
Έψαχνα να το βρω επίτηδες και δεν υπήρχε. Θεώρησα λοιπόν μετά τις διαφωνίες που είχαμε παλαιότερα (όχι μ'εσένα) ότι το κάνατε "αόρατο" γι'αυτό τον σκοπό. Ο μόνος τρόπος να μπω ήταν μία συντόμευση που είχα φτιάξει πρωτίστως στον Mozilla κι έπειτα απ'τα post μου...
Αν ηταν αορατο ή κλειδωμενο - δεν θα το ξαναβλεπες ποτε. Το οτι εμπαινες κανονικα αναιρει μια και καλη οποιαδηποτε υπονοια για "διαφορετικη" μεταχειριση. Η λογικη παντως αντιμετωπιση θα ηταν να ρωτουσες γιατι συμβαινει αυτο και οχι να το ριξεις τωρα σαν καποιου ειδους κριτικη προς τους admin, την οποια και δεν δεχομαι.
 
Μα δεν κατηγορώ και δε ρίχνω ευθύνες! Ούτε υπονοώ για καμία "διαφορετική μεταχείριση". Αυτό που εννοώ είναι ότι αν βρισκόσουν έξω απ'το thread δεν το έβλεπες. Αν ήσουν μέσα σε αυτό (εξηγώ τρόπους να μπει κάποιος) και μόνο, μπορούσες να δεις ότι "ανήκει" στο "RetroDB" και να ποστάρεις/διαβάσεις κανονικά! Και μη μου πεις ότι δεν γίνεται αυτό που λέω... Οπότε χωρίς να ρωτήσω πως και γιατί, θεώρησα πως έγινε γι'αυτόν τον λόγο. Για να το παρακολουθούν και να συμμετάσχουν όσοι είναι feeders στο θέμα "οργάνωση" για την βάση και δεν ενδιέφερε τον υπόλοιπο κόσμο! Κι ενώ ήταν "ανοιχτό" (ενώ δεν υπήρχε λόγος), κάποια στιγμή που υπήρξαν κάποιες εντονότερες συζητήσεις, με αφορμή αυτές, έγινε "αόρατο". Δεν κατηγορώ πως έγινε για να κουκουλωθεί κάτι βρώμικο. Απλά είναι θέματα που συζητιούνται απ'αυτούς που μπορούν και επεμβαίνουν στη βάση! Πως είναι για παράδειγμα τα thread στα του φόρουμ που δε μπορούμε να συμμετέχουμε εμείς; Κάτι αντίστοιχο αλλά χωρίς τίτλους μελών και ιδιαίτερα κλειδώματα. Όχι ιδιαίτερη διαχείρηση" λοιπόν αλλά έμμεσα πρόσβαση σε όσους ήδη γνωρίζαν το "thread", καθαρά και μόνο για τα ζητήματα της βάσης.

Τώρα για το ότι δε φαινόταν επί σειρά μηνών στο φόρουμ "RetroDB", παιδιά συγνώμη αλλά δε θα με βγάλετε τρελό... Σας εξηγώ παραπάνω τους τρόπους που έμπαινα μέσα για να γράψω. Δεν γινόταν απ'τις "συνήθεις οδούς". Κάποιος, κάπου, κάτι έκανε και δεν φαινόταν και τελευταία, φαίνεται, το επανέφερε. Αλλιώς δε θα'μπαινα να γράψω εδώ ότι που έγραψα εξαρχής (αν και με μεταξύ μας pm επαναλαμβάνω πως δε θα γινόταν τίποτα για να επιλυθούν τέτοια σημαντικά θέματα/βήματα). Ας είναι...

Υ.Σ. Το γιατί δεν ρώτησα τους admins ήταν καθαρά για να μη ρίξω λάδι στη φωτιά, όταν ο πρωτεργάτης (ίσως) της τότε όξυνσης αυτής ήμουν εγώ.
 
nasos kolias είπε:
... Χρειάζεται η δημιουργία μιας νέας κατηγορίας με τον τίτλο "Μεταγλωτισμένα"και τις εξής υποκατηγορίες:

1. Κινηματογραφικές ταινίες

2. Τηλεοπτικές σειρές

3. Κινούμενα σχέδια

4.....(ότι άλλο σκεφτούμε)

Η δημιουργία νέας κατηγορίας, θα αποδεσμεύσει τις καταχωρήσεις αυτές από τις καθαρά "ελληνικές" κατηγορίες, αλλά ταυτόχρονα θα επιτρέψει την δημιουργία μιας κατηγορίας μεταγλωτίσεων ξεχωριστής και μοναδικής, γιατί λίγα σκόρπια στοιχεία υπάρχουν μέχρι τώρα, και την βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρουσα. Πιστεύω ότι καλά θα ήταν στο βιογραφικό ενός ηθοποιού να βλέπαμε και που έχει "δανείσει" τη φωνή του.
Η πρόταση αυτή με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

nasos kolias είπε:
Συμφωνούμε νομίζω (και ίσως και όλοι) στο εξής:"Την δημιουργία μιας ξεχωριστής κατηγορίας", που δεν θα επηρεάζει τη βάση ταινιών-σειρών κλπ παρά μόνο θα προσθέτει ανεξάρτητα στοιχεία στην βάση των ηθοποιών

π.χ Μεταγλωτισμένες παραγωγές στις οποίες συμμετείχε" (ή ότι άλλο σκεφτούμε).
Το μόνο που θα προσέθετα εδώ είναι ότι η νέα αυτή κατηγορία θα μπορούσε να προσθέτει ανεξάρτητα στοιχεία, όχι μόνο στη βάση των ηθοποιών, αλλά και στη βάση των τηλεοπτικών σταθμών.

nasos kolias είπε:
Ταυτόχρονα με την δημιουργία αυτής της νέας κατηγορίας, επανέρχομαι στην αναγκαιότητα δημιουργίας ξεχωριστής κατηγορίας για "Παρουσιαστές" γιατί οι μέχρι τώρα καταχωρήσεις αναγκαστικά γίνονται στην κατηγορία των ηθοποιών.
Και εδώ συμφωνώ απόλυτα και μάλιστα σκόπευα κι εγώ να επανέλθω σύντομα στο θέμα αυτό.
 
Καλησπέρα παιδιά,

Ποιος θα αναλάβει να δημιουργήσει τα νέα templates: "Μεταγλωτισμένα" και "Παρουσιαστής";

Εγώ νομίζω ότι δεν μπορώ / δεν έχω τα δικαιώματα για να το κάνω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα