Satandisk\Ultrasatan

Το πήρα χθες. Δεν πρόλαβα να ασχοληθώ πολύ. Εντυπώσεις? Λοιπόν, η κατασκευή θα μπορούσε να ήταν καλύτερη(τα κοψίματα είναι κάπως, το κούτι είναι κολλημένο με ταινία κ.α.), το βύσμα του ρεύματος "κολυμπάει" μέσα στην τρύπα, τα λαμπάκια είναι τόσο κοντά που δεν ξέρεις πια κάρτα μνήμης δουλεύει.. αυτά...

Τώρα χρησιμοποιώντας τον free driver κατάφερα να φορμάρω και να κάνω bootable μια SD κάρτα των 2 Gb, εύκολα ακολουθώντας τις οδηγίες. Μάλιστα χρησιμοποίησα 2 SD κάρτες (όχι από δισκέτα). Άν ακολουθήσετε αυτό τον τρόπο, πρέπει σε κάποια στιγμή να χρησιμοποιήσετε δισκέτα προκειμένου να τρέξετε το HDDUTIL.PRG το οποίο θα κάνει bootable την καρτούλα που φορμάρατε. (έχει λίγο μπλέξιμο αλλά βγαίνει άκρη). Και εφόσον θα βάλετε την δισκέτα ίσως καλύτερα να γίνει η δουλειά από την αρχή με δισκέτα :)

Με άλλα λόγια την δουλειά την κάνει, και από ότι δείχνει καλά...
 
Εγω πήρα την ειδοποίηση αλλα δε βρήκα χρόνο να περάσω από τα ΕΛΤΑ. Παντως εχουμε πλάκα. Μολις βγαίνει κατι καινούργιο, κάνουμε σα μικρά παιδιά. Μετά, πού χρόνος! :p :p :D :D

Πιστέυω ότι τα λαμπάκια και τα κουτάκια είναι δευτερεύοντα και μπορεί κανείς κάλλιστα να φτιάξει καλύτερο κουτί και να αλλάξει τα λαμπάκια. Αρκεί η συσκευή να λειτουργεί σωστά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία πράγματα! αλλά τα λεφτά είναι αρκετά και εφόσον ξέρω ότι θα το πάρω και θα κάθετε δεν θα ήθελα να τα δωσω αν και θα ήθελα. Μάλιστα όταν δεν έχω χρόνο να κάνω τίποτα, ασχολούμε με 1000 πράγματα και μηχανήματα και δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα άλλο! τώρα έχω πάρει και iphone 3GS και καταλαβαίνετε! :p :p:p τουλάχιστον δεν έχει κανά Atari ST emu για iphone???

Δοκίμασε κανείς τι γίνεται με games που έχουν auto boot? γίνεται κάπως να παίξουν από την SD ?
 
NikiforosST είπε:
Ωραία πράγματα! αλλά τα λεφτά είναι αρκετά
NikiforosST είπε:
τώρα έχω πάρει και iphone 3GS και καταλαβαίνετε! :p :p:p
Ενώ το iphone ας πούμε είναι φτηνό για κινητό. Δε σχολιάζω.... :p

Τεσπα, στο θεμα μας. Εχω την ειδοποίηση των ΕΛΤΑ μια βδομάδα στο τσαντάκι μου και δεν έχω αξιωθεί ακόμα να παω να το παραλάβω.... :D
 
Δωσε μου την ειδοποιηση να παω εγω (καπου θα βρω και εναν ST). Και επειδη θα εισαι καλο παιδι θα σου δωσω εναν εξαιρετικο C128 :p
 
Wally είπε:
Δωσε μου την ειδοποιηση να παω εγω (καπου θα βρω και εναν ST). Και επειδη θα εισαι καλο παιδι θα σου δωσω εναν εξαιρετικο C128 :p
Ρε κοίτα να δεις πως αλλάζουν τα πράματα!!! 8) :p
 
Οι atari ST είναι τόσο σπάνιοι που ούτε στο retromarket δεν έχει! το iphone το έχω πάρει με επιδότηση και δεδομένου ότι πούλησα το Ν82 που είχα είναι σαν να έδωσα μόνο 77 ευρώ. Και τι κάνεις με το ένα και τι με το άλλο καμία σχέση, το κόστος έχει να κάνει για μένα με το θέμα πόσο χρήσιμο είναι κάτι. Τον αταρι τον έχω εδώ αλλά έχει μηνες να ανοίξει. Αν έβρισκα και το ethernec θα έπαιρνα και το satandisk να έχω ολοκληρωμένο πακέτο. Δλδ εννοώ να τα έχω καταφέρει όλα με τον αταρι. :p :p:p:p
 
Wally είπε:
Δωσε μου την ειδοποιηση να παω εγω (καπου θα βρω και εναν ST). Και επειδη θα εισαι καλο παιδι θα σου δωσω εναν εξαιρετικο C128 :p
Ατύχησες γιατί χτες τα παρέλαβα. Και ειναι 3, όχι 1. Τα αλλα 2 για καποια παληκάρια. Και μάντεψε... ΚΑΝΕΝΑ απο τα αλλα παληκάρια δεν προσφωναται Wally :p :p. Κατ'εμε είναι πολύ καλή κατασκευή. Χρειάζεται τροφοδοτικό μεταξύ 7 και 9 βολτ και κάποιον εκ των ICD ή HDDriver για να δουλέψει. Το ICD ειναι στα γερμανικά και παλιό ενώ το αλλο και στα αγγλικά και σύγχρονο με ενα κοστος όμως γυρω στα 40 ευρώ + καμια 15αριά το τροφοδοτικό, συνολο περίπου 130 ευρώ για το όλο εγχείρημα.
 
Δεν τα κατάλαβα αυτά τα τελευταία! τι ακριβώς είναι αυτό που πάει 130 ευρώ?
 
~70 η συσκευή, ~40 ο HDDriver και καμια 15αριά το τροφοδοτικό, περίπου 130.Η -40 ευρώ εάν χρησιμοποιηθεί ο ICD driver.
 
Καλά το Satandisk δεν λέγαμε ότι πάει 70 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά? τώρα έγινε 130 ???
 
Το Ultrasatan, ναι, τόσο πήγαινε.

http://mikro.umpc.sk/us_order/

Αυτά που πωλούνταν ήταν ο Ultrasatan και τα καλώδια. Ούτε η SD, ούτε ο driver, ούτε το τροφοδοτικό. Φυσικά ο ICD είναι τσάμπα. Οπότε το κόστος αγοράς του ultrasatan είναι 70 euros. Φυσικά εγώ συνιστώ την αγορά του HDDriver, γιατί είναι απίστευτο πρόγραμμα, αλλά δεν είναι απαραίτητο. Anyway, η συζήτηση είναι λίγο φιλολογική μιας και δεν προβλέπεται άλλο batch σε σύντομο χρονικό διάστημα..
 
Σήμερα έπαιξα με τον Atari και μου την έσπασαν οι δισκέτες μιας και έπεσα σε μερικές που να μην ανταποκρίνονται, προσπάθησα από linux με την εντολή dd να βάλω images μέσα σε δισκέτες αλλά ξεπέρασα την χωρητικότητα του format δλδ τα 720kb, πάρα πολλά images είναι ακόμα και πάνω από 800kb μεχρι και 880 kb!! επειδή το TOS μου είναι το παλιό αν φορμάρω απο εκεί είναι κάπου 716mb και το pc δεν τις βλέπει κιόλας. Δοκίμασα και προγράμματα σε windows και το wdfcopy και το άλλο, αλλά είχα τα ίδια αποτελέσματα. Έπεσα και σε κανά game να είναι ΑUTO και να μην αντιγράφετε (μάλλον κλειδωμένο). Με αυτά και αυτά θέλω να ρωτήσω όσους έχουν το Satadisk τα εξής :

1) Αξίζει τα λεφτά του? δλδ σας έχει λύσει τα χέρια? ή είναι κάτι που θα μου μείνει στην άκρη?

2) Τα games που τρέχουν αυτόματα (σε φάκελο AUTO) δλδ ακόμα και τα κλειδωμένα μπορούμε κάπως να τα κάνουμε να παίζουν από SD κάρτες? ή η χρήση τους περιορίζεται μόνο στα προγράμματα?

3) Μπορούμε σε μια κάρτα SD πχ 2GB να έχουμε μέσα πολλά games και να τα τρέχουμε από εκεί, χωρίς να έχουμε την ανάγκη δισκετών?

Να πω ότι εμένα με ενδιαφέρουν κυρίως τα παιχνίδια και μουσικά προγράμματα και όχι προγράμματα άλλου είδους. Ειδικά αν δεν γίνονται αυτά με τα παιχνίδια τότε το Satan disk δεν με καλύπτει.
 
http://ppera.07x.net/atari/BacM.avi

http://ppera.07x.net/atari/imgrun.php

Καλά αν γίνετε και αυτό να κάνεις δλδ mount τα images θα είναι τρελή φάση για το ultrasatan!!! μπορεί να το επιβεβαιώσει κανείς αν το έχει δοκιμάσει? θέλω να το παραγγείλω αλλά να είμαι σίγουρος ότι αξίζει τα λεφτά του!
 
sorry, my computers are ppera free!
 
Sorry δεν κατάλαβα τι εννοείς? δεν ξέρεις τα παραπάνω που ρώτησα? θέλω να μου πει κάποιος με ultrasatan για να δω αν τελικά θα αγοράσω!
 
γμτ και δεν το ήξερα να βάλω εδώ αγγελεία, πούλησα τον αχρείαστο πλέον για μένα HDDriver για 20ε (αν θυμαμαι καλά) στην Αγγλία... (original ε! με manual & update)
 
Πίσω
Μπλουζα