Sensible Mundial Africa 2010.5

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
ZX_Spectrum είπε:
κατσε...Συλλογο..ΕΣΠΑΙΡΟ Λες?αν ναι κλασσικο να γινονται βλακειες απο μπαχαλακηδες εκει περα,τα χω φαει στα μουτρα και εγω τα χαλια τους..να παιζεις RPG και να ειναι τα ανθρωποειδη κατω και να καινε...ΗΜΑΡΤΟΝ!!!ωρες ωρες θα ηθελα να ειμουνα ο gangrel μου,να κατεβω κατω και να τους κοψω λωριδες και να γυρισω μετα παλι ηρεμος να παιξω RPG!
Το έθεσες πολύ σωστά. Troll masacre all the way.
 
Λοιπόν, ήρθε ο floppy emulator, αλλα δέν έχω καταφέρει ακόμα να κάνω inject τα SWOS updates... θα συνεχίσω την προσπάθεια άυριο
 
Γιώργο δεν νομίζω να είναι δύσκολο. Θα στο φτιάξω το βράδυ.
 
Ρίξτε και κανα pm παιδάκια....εγώ δέν καταφέρνω τίποτες
 
Χμμ.. ίσως τελικά και να μην γίνεται. Από το ReadMe του αρχείου:

It is not recommended (and possibly impossible) to try to use this update with floppy disks or ADF files but if you should succeed, let us know!
Δεν με είχε απασχολήσει το θέμα γιατί έχω σκληρό δίσκο. Όμως για να λέει ότι δεν μπορείς να το κάνεις σημαίνει λογικά ότι δεν υπάρχει αρκετός χώρος στη δισκέτα για να χωρέσουν τα updates, διαφορετικά δεν βλέπω τον λόγο να μην μπορεί να γίνει.
Από την άλλη τώρα που το σκέφτομαι διαβάζοντας όλο το αρχείο μου δίνεται η εντύπωση πως αυτός που το έγραψε δεν έχει ιδέα από Amiga (προτείνει το ADFView αντί να πει ότι μπορεί να γίνει αντιγραφή αρχείων εύκολα σε περιβάλλον Amiga), οπότε... Θα κάνω μια προσπάθεια όπως και να'χει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσπαθώ με το ADFOpus αλλα δεν με αφήνει να υπερβώ τα 880k και δεν μου αναγνωρίζει τα HDimages που φτιάχνω, ούτε το WinUAE ούτε στον floppy emulator ακόμα και αν είναι copy τα αρχεία απο το adf της 2ης δισκέτας του SWOS.
 
Λίγη υπομονή μέχρι το βράδυ. Αν είναι εφικτό δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπορέσω να το κάνω.
 
Παίδες,όπως έχει ειπωθεί και το άλλο thread ,τα roster updates ΔΕΝ χωράνε στη δισκέτα,δυστυχώς....
 
Αρχίζω και γερνάω μου φαίνεται... την είχα ξεχάσει εντελώς εκείνη τη συζήτησή μας!

Όμως μην παίρνεις όρκο ότι δεν χωράνε... ο θείος Άλκης έχει καταφέρει πιο δύσκολα πράγματα στη ζωή του. :D Σίγουρα με απλό overwrite δεν γίνεται αλλά τυγχάνει να θυμάμαι πως τα αρχεία του SWOS χρησιμοποιούν έναν συγκεκριμένο αλγόριθμο συμπίεσης, για τον οποίο αν δεν κάνω λάθος κάτι πρέπει να έχω στον σκληρό μου...
 
Για τον θείο Άλκη φυσικά δεν αποκλείω τίποτα........ :p

Πιθανή επιτυχία σου άλλωστε θα είναι πολύ σημαντική,συνεπώς.......go for it Alkis !!!! :) :D :D
 
In Alkis we trust!!!

(ελπίζω μόνο να μήν κάνεις shareware την έκδωση...)

:p
 
Παιδιά θα σας απογοητεύσω αλλά δεν τα κατάφερα...

Τα αρχεία όπως το περίμενα, δεν χωράνε στη δισκέτα ως έχουν. Όπως όμως ψιλοθυμόμουν, τα αρχεία ΤΕΑΜ.xxx του SWOS είναι συμπιεσμένα με το ProPack. Τον "παλιό" καιρό στις πρώτες επεμβάσεις που κάναμε στο παιχνίδι, τα αποσυμπιέζαμε, κάναμε τις αλλαγές που θέλαμε και τα ξανασυμπιέζαμε για να χωρέσουν στη δισκέτα (επιτακτική ανάγκη αφού τότε δεν υπήρχε και WHDLoad). Κατέβασα λοιπόν το WC2010 update με το σκεπτικό πως αφού πλέον δεν υπάρχει θέμα χώρου τα παιδιά θα έχουν τα αρχεία ασυμπίεστα. Δοκιμάζοντας όμως να τα συμπιέσω διαπίστωσα ότι ήταν ήδη συμπιεσμένα. Δοκίμασα να τα αποσυμπιέσω και να τα ξανασυμπιέσω (ουφ, πολλές φορές την έγραψα τη λέξη) μήπως και είχαν γίνει με τον "γρήγορο" τρόπο συμπίεσης που δίνει μεγαλύτερο αρχείο αλλά το μέγεθός τους δεν διέφερε από το αρχικό.

Λυπάμαι... :xm:
 
Μπορούμε να παραλέιψουμε team αρχεία για να φτιάξουμε μια mundial edition? να αφήσουμε δηλαδή μόνο τις εθνικές...

Πρακτικά θα έχουμε μια modified 2η δισκέτα...
 
Πιθανόν. Θέλει όμως αρκετά ψάξιμο για να ανακαλύψεις ποιες ομάδες περιλαμβάνει το κάθε ΤΕΑΜ.

Αν το θέμα είναι να γίνει ένα τουρνουά με τις ομάδες του μουντιάλ, αυτό λύνεται εύκολα με 2 Amiga εξοπλισμένες με σκληρό δίσκο.
 
Νομίζω οτι υπάρχει μια πιθανότητα να χωρέσουν τα updates σε δισκέττα.

Κάθε αρχείο TEAM.xxx, όταν είναι ασυμπίεστο, έχει standard μέγεθος... πάντα. Εκτός και αν γίνει κανα τρελό patch και πρσθέσει κάποιος extra ομάδες, πολύ σπανιο.

Τι παίζει τώρα. Το μέγιστο μέγεθος χαρακτήρων για το όνομα του κάθε παίχτη και προπονητή μιας ομάδας είναι 30bytes αν θυμάμαι καλά, και για το όνομα της ομάδας 25 bytes. Αν δεν συμπληρωθούν όλοι οι χαρακτήρες τότε οι χαρακτήρες που απομένουν συμπληρώνονται με μηδενικά bytes.

Έτσι κατα την συμπίεση, όσο περισσότερα μηδενικά bytes έχουμε αφήσει στο αρχείο, πέρνουμε και μικρότερο σε μέγεθος τελικό αρχείο.

Αυτό που πρέπει να γίνει δηλαδή είναι να μειωθούν οι χαρακτήρες των ονομάτων έτσι ώστε να έχουμε περισσότερα μηδενικά bytes άρα και μικρότερα αρχεία.

πχ θα ήταν καλύτερα να γράφαμε BARCELONA αντι για BARCELONA F.C., SAM ΕΤΟΟ αντι για SAMUEL ETO'O κ.ο.κ
 
Ενδιαφέρον... λες δηλαδή ότι για αυτό προκύπτουν αρχεία μεγαλύτερου μεγέθους.

Πάντως δεν κάθομαι να διορθώσω ένα-ένα τα τόσες χιλιάδες ονόματα ώστε να χωρέσουν στη δισκέτα... Ευτυχώς που υπάρχει το WHDLoad και δεν υπάρχει ανάγκη για κάτι τέτοιο πλέον, ε Saulot; ;)
 
alkis21 είπε:
Ενδιαφέρον... λες δηλαδή ότι για αυτό προκύπτουν αρχεία μεγαλύτερου μεγέθους.
Πάντως δεν κάθομαι να διορθώσω ένα-ένα τα τόσες χιλιάδες ονόματα ώστε να χωρέσουν στη δισκέτα... Ευτυχώς που υπάρχει το WHDLoad και δεν υπάρχει ανάγκη για κάτι τέτοιο πλέον, ε Saulot; ;)
ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ
 
News update.

Η μετακόμιση του συλλόγυ προχωράει με ταχύτατους ρυθμούς, λογικα θα μπορέσουμε να είμαστε έτοιμοι το 2ο 15μερο του αυγούστου η στην χειρότερη αρχες σεπτεμβρίου.

Ο χώρος είναι απίστευτος και πάνω στην πατησίων με το πάρκινγ του Hondos να μας περιμένει (χε χε)

Stay in touch.

Αλήθεια, θέλει κανένας να βοηθείσει στην μετακόμιση?
 
Saulot είπε:
Αλήθεια, θέλει κανένας να βοηθείσει στην μετακόμιση?

Γιώργο,αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι,μου λες.

π.χ. την εβδομάδα αυτή (02/08-08/08 ) είμαι κάπως χαλαρός (σε σχέση με άλλες περιόδους τουλάχιστον),οπότε αν κάποια μέρα θέλετε να έρθω και να διαθέσω το αμάξι για μεταφορά πραγμάτων,ευχαρίστως θα το κάνω! :)
 
Count me in αλλα θα ερθω με το μηχανακι.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα