Sequel to Batman Begins: Batman the dark knight (2008)

Την είδα προχτές για 4η φορά. Τώρα κατάλαβα γιατί δεν μου άρεσε τόσο την πρώτη φορά. Γιατί ήταν μικρό σε διάρκεια. Δεν μπορούσε να κρατάει κανένα 4ωρο; :dribble:
 
Και μόλις επέστρεψα απο τα village 04:10 τα ξημερώματα. Το είδα για 5η φορά. :) Ο Χιθ Λέτζερ απλά δεν χορτένεται. Τα σπάει ο άνθρωπος με τον τρόπο που ενσαρκώνει τον παρανοικό τζόκερ. Απίστευτο παίξιμο και επικές ατάκες.

Τα πρώτα 10 λεπτά της ταινίας ήμουν μόνος μέσα στην αίθουσα. Συγκινήθικα κατα κάποιο τρόπο αφού μου θύμησε τις παλιές καλές ημέρες στο σινεμά Ακροπόλ του κορυδαλλού που είχε τύχει να δω μερικές ταινίες ολομόναχος. Βέβαια κάποια στιγμή ήρθε ένα ζευγάρι και είδαμε την ταινία τρείς άνθρωποι. Καλά εγώ, το ζευγάρι άλλη δουλειά δεν είχαν να κάνουν 01:15 τη νύχτα από το να πάνε σινεμά να δουν το Μπάτμαν; Ήταν και νέοι παναθεμά τους (η κοπελιά μπουμπούκι). Αχ πως διασκεδάζει σήμερα αυτή η νεολαία! :D
 
Μάριε, σου προτείνω να δεις το BATMAN - The dark knight.

Πόλύ καλή ταινία, θα σου αρέσει ! :D
 
Zzz.. αν σας πω ότι αποκοιμήθηκα σε κάποια φάση θα με λιθοβολίσετε?

Καλή ταινία αλλά ίσως την ξανάβλεπα στο Σταρ μετά από καμιά 3τία.

Κουραστική κοιλιά σε κάποια στιγμή - δε θυμάμαι που. (μάλλον εκεί που κοιμήθηκα).

Ο Joker - άριστος.
 
PT8 είπε:
Zzz.. αν σας πω ότι αποκοιμήθηκα σε κάποια φάση θα με λιθοβολίσετε?
Καλή ταινία αλλά ίσως την ξανάβλεπα στο Σταρ μετά από καμιά 3τία.

Κουραστική κοιλιά σε κάποια στιγμή - δε θυμάμαι που. (μάλλον εκεί που κοιμήθηκα).

Ο Joker - άριστος.
Δε θα σε λιθοβολίσουμε αλλά δε θα εκτιμήσουμε και τα κινηματογραφικά σου γούστα ιδιαίτερα :D

Αστειεύομαι, ευτυχώς για σένα ζούμε στην εποχή μου ανθεί(?) η δημοκρατία...

Επίσης, θα μπορούσα να ανατρέξω σε γνωστή ατάκα του Clint Eastwood (από το Dirty Harry νομίζω) σχετικά με τις απόψεις....

Και στις δύο περιπτώσεις είσαι καλλυμένος :D
 
Δεν την έχω δει ακόμη,οπότε μάλλον θα περιμένω για να τη δω σε HD....!
 
DeadOrganPlayer είπε:
Επίσης, θα μπορούσα να ανατρέξω σε γνωστή ατάκα του Clint Eastwood (από το Dirty Harry νομίζω) σχετικά με τις απόψεις....
χαχα! Άριστη και διαχρονική ατάκα! Η αλήθεια είναι πως αν ο παγκόσμιος κιν/φος περίμενε να ζήσει από καταναλωτές σαν και εμένα, δε θα υπήρξε ποτέ το χόλιγουντ. Πάω cinema 1 φορά το χρόνο και αυτή μετά από παρότρυνση.

TV βλέπω μόνο για να κοιμηθώ το βράδυ. :sleep:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάνο αν σου άρεσε το Batman begins προτείνω να το δεις οποσδήποτε στο σινεμά. Η ταινία έχει αρκετά πανοραμικά πλάνα άκρως εντυπωσιακά που σίγουρα θα χάσει η εικόνα στην τηλεόραση ακόμη και αν είναι 40"+. Απλά μερικές ταινίες που διαθέτουν εντυπωσιακά πλάνα και εντυπωσιακές κατστροφικές σκηνές θεωρώ πως είναι κρίμα να τις βλέπει κάποιος αλλού εκτός από την μεγάλη οθόνη. Πιστεύω πιάνεις τι θέλω να πω. Όταν είχα δει το Κοράκι με τον Μπράντον Λη στο σινεμά με είχε εντυπωσιάσει η πανοραμική σκηνή στην αρχή του έργου που δείχνει το κοράκι να πετάει νύχτα πάνω από την πόλη. Όταν είδα ξανά το έργο σε βίντεο, ήταν απλά μία σκηνή. Δεν είχε ούτε στο ελάχιστο τον εντυπωσιασμό της εικόνας του σινεμά.

edit: A δεν σου είπα. Αν θέλεις πάμε παρέα να το δούμε σινεμά! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
PT8 είπε:
Zzz.. αν σας πω ότι αποκοιμήθηκα σε κάποια φάση θα με λιθοβολίσετε?
Λιθοβολισμός ; Μα εμείς είμαστε πολιτισμένοι άνθρωποι.

Με ένα ban-άρισμα καθάρισες ! :D
 
manos426f είπε:
Δεν την έχω δει ακόμη,οπότε μάλλον θα περιμένω για να τη δω σε HD....!
Δεν τρέχει τίποτα, ο telonios θα στην περιγράψει, ξέρει τους διαλόγους και το τι γίνεται στην ταινία απ'έξω και ανακατωτά! :D
 
Πρέπει να την δω καναδυό φορές ακόμα γιατί δεν κράτησα τα λόγια σε μερικά πλάνα. :D
 
Δεν ήταν πλάνα ταινίας Μάριε, οι τίτλοι τέλους ήταν :)
 
Εϊδα εχτές την ταινία σε HD προβολή, φυσικά στο δικό μου σύστημα.

Αν και οι ταινίες με το Batman μου ήταν κλασσικά αδιάφορες, μπορώ να πω ότι αυτή μου άρεσε.

Περίεργο, όμως, γιατί ο Joker μου ήταν τόσο μα τόσο συμπαθής; Ο τύπος ήταν όλα τα λεφτά, κράτησε την ταινία αποκλειστικά μόνος του. Ο Batman αντιπαθέστατος σαν κακομαθημένο βούτυρο, μου την έδινε που μίλαγε με βραχνή φωνή όταν εμφανιζόταν σαν νυχτερδάνθρωπος.
 
Pooky είπε:
Ο Batman ... μίλαγε με βραχνή φωνή όταν εμφανιζόταν σαν νυχτερδάνθρωπος.
Ετοιμαζόταν για παραγωγός ραδιοφωνικής εκπομπής (μεταμεσονύχτιας).

"Late night with the Batman" ! :D
 
Χάλια ταινία, έχασε την παιδική αθοώτητα που είχαν όλες σχεδόν οι ταινίες της σειράς. Ας μην ξεχνάμε πως ο Batman είναι ένας απο τους ήρωες που μεγαλώσαμε και είναι ήρωας COMIX. Η ταινία έμοιαζε περισσότερο με αστυνομική περιπέτεια και όταν πας να δείς Batman δεν είσαι προετοιμασμένος για κάτι τέτοια. Γι' αυτό και με Ξενέρωσε!!!
 
Και εδώ η φωνή (ή μάλλον τα γροφόμενα) της λογικής και της εξήγησης!

Όντως η φωνή του ακούγεται κάπως περίεργα και δίνει την εντώπωση γιατί μιλάει έτσι μας δουλεύει; Το λοιπόν. Θυμάστε στο Batman begins την σκηνή κατα την εκπαίδευση του wayne που ο ducard μοιάζει να χάνεται ανάμεσα στους άλλους νίντζα και ο wayne έχει φτιάξει κεφάλι από τα παραισθησιογόνα; Ακούγεται που ο ducard του φωνάζει you have to became a wraith (δηλαδή φάντασμα). Γενικότερα ο σκοπός του wayne γυρνώντας στο gotham city είναι να γίνει οπτικά κάτι τρομαχτικό - εξού και ο προβληματισμός με την μάσκα στην σκηνή της δημιουργίας με τον alfred. Συνεπώς η βραχνή φωνή συμβάλλει στο οπτικό τρομακτικό πακέτο.

Είπαμε εγώ έχω κάνει διατριβή στο batman! :D Πωωωω τι μου κάνετε τώρα! Θα βάλω την ταινία να την δω ξανά!

Tzonias είπε:
Η ταινία έμοιαζε περισσότερο με αστυνομική περιπέτεια και όταν πας να δείς Batman δεν είσαι προετοιμασμένος για κάτι τέτοια. Γι' αυτό και με Ξενέρωσε!!!
Προφανώς δεν έχεις δει ποτέ τα πρώτα αμερικάνικα κόμικ του batman σωστά; Η ταινία ήταν πιο κόντα στο the real thing (ασφαλώς μέχρι ενός σημείου). Την παιδικότητα των ταινιών του burton ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ που δεν την είχε στο τόσο βαθμό. Και μια άλλη άποψη του batman δεν είναι κακή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Everything Burns

"Everything Burns "

YouTube - The Dark Knight - The Joker - Everything Burns - Realy Good Quality

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
telonio είπε:
Και εδώ η φωνή (ή μάλλον τα γροφόμενα) της λογικής και της εξήγησης!
Όντως η φωνή του ακούγεται κάπως περίεργα και δίνει την εντώπωση γιατί μιλάει έτσι μας δουλεύει; Το λοιπόν. Θυμάστε στο Batman begins την σκηνή κατα την εκπαίδευση του wayne που ο ducard μοιάζει να χάνεται ανάμεσα στους άλλους νίντζα και ο wayne έχει φτιάξει κεφάλι από τα παραισθησιογόνα; Ακούγεται που ο ducard του φωνάζει you have to became a wraith (δηλαδή φάντασμα). Γενικότερα ο σκοπός του wayne γυρνώντας στο gotham city είναι να γίνει οπτικά κάτι τρομαχτικό - εξού και ο προβληματισμός με την μάσκα στην σκηνή της δημιουργίας με τον alfred. Συνεπώς η βραχνή φωνή συμβάλλει στο οπτικό τρομακτικό πακέτο.

Είπαμε εγώ έχω κάνει διατριβή στο batman! :D Πωωωω τι μου κάνετε τώρα! Θα βάλω την ταινία να την δω ξανά!

Προφανώς δεν έχεις δει ποτέ τα πρώτα αμερικάνικα κόμικ του batman σωστά; Η ταινία ήταν πιο κόντα στο the real thing (ασφαλώς μέχρι ενός σημείου). Την παιδικότητα των ταινιών του burton ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ που δεν την είχε στο τόσο βαθμό. Και μια άλλη άποψη του batman δεν είναι κακή.

Προσωπικά οι δύο ταινίες "Batman - The Beginning" και "Batman - Dark Knight" μου άρεσαν πάρα - πάρα πολύ. Σε αντίθεση με τις αστείες ταινίες του Burton, όπου μόνο η μουσική του Elfman ότι άξιζε.

Επειδή πολλά χρόνια πριν είχα δει και την "Σκιά" ("The Shadow") επάνω στην οποία όπως είχα διαβάσει είχε βασιστεί η φιγούρα του Batman, είδα πολλές ομοιότητες μεταξύ "Batman - The Beginning" και "The Shadow", όπως π.χ. η χρονική περίοδος στο Θιβέτ, το πως η σκοτεινή φιγούρα της νυκτερίδας γίνεται ένα με το σκοτάδι σαν σκιά (το wraith) και η αλλαγή της φωνής.

Πιο συγκεκριμένα, η αλλαγή της φωνής φαίνεται να είναι κάτι το απόλυτα λογικό. Όπως το καταλαβαίνω δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι ο Wayne σαν Batman κυριεύεται από τον "σκοτεινό του εαυτό" (όπως συμβαίνει με την "Σκιά") και για αυτό αγριεύει η φωνή του. Πιστεύω ότι πέρα από την προσπάθεια εκφοβισμού, επιδιώκει ο ίδιος να καμουφλάρει την χροιά της φωνής του ώστε να μην είναι αναγνωρίσιμη. Ας μην ξεχνάμε ότι ο Wayne στην κοινωνία του Gotham City είναι κάθε μέρα στα κανάλια και τον ξέρουν όλοι. Ποιο το όφελος να κινείται μεταμφιεσμένος αν μπορεί να αναγνωριστεί έτσι απλά από την φωνή του.
 
Βρε μπας και πρεπει να το δω. :xm:



The Dark Knight shatters sales record, moves 600,000 Blu-ray Discs on day one

 
Πίσω
Μπλουζα