Shenmue 3

Άμα το πουλήσουν μαζί με τα δύο πρώτα (με ανανεωμένα γραφικά) και διάφορα συμπληρωματικά στοιχεία της ιστορίας θα πουλήσουν σίγουρα.Άλλωστε είναι ο μόνος τρόπος οι υποψήφιοι αγοραστές να καταλάβουν τι παίζουν άμα δεν είχαν dreamcast.
 
Ακριβώς krem13! Αυτό θα συμπλήρωνα!

@Wally

Wally δεν σκέφτεσαι εμπόρικα (ευτυχώς :p ). Άλλο τι θα άρεσε σε εμάς και άλλο τι θα πουλήσει. Σκέψου απλά ότι πολλοί από τους "gamers" που είναι ο κινητήριος τροχός της βιομηχανίας των βιντεοπαιχνιδιών σήμερα μπορεί να μην ξέρουν τι είναι καν το Shenmue! Στην καλύτερη θα πουν "α το θυμάμαι. Στο xbox δεν έχει βγεί αυτό;"

Τα χρόνια περνάνε...
 
Haros ποιο αλλο exclusive franchise/τιτλος μπορει να δωσει καποια αβαντα στην MS στην χαμενη (γι αυτη) αγορα της Ιαπωνιας?? SHENMUE! :)

Στο καπακι ανεβαζει και στο GamesOnDemand του Live τα πρωτα δυο επεισοδια και εκανε την κινηση ΜΑΤ!
 
σίγουρα θα έχει μεγαλύτερο αντίκτυπο στην αγορά της Ιαπωνίας αλλά αμφιβάλλω άμα αυτό θα είναι αρκετό για να κάνει το Ιαπωνεζάκι να αφήσει έστω και λίγο το Wii του... τα χρήματα που θα δαπανηθούν θα είναι πολλά και δεν θα μπορέσουν καν να γεφυρώσουν το χάσμα του 360 σε σχέση με τις άλλες κονσόλες.

Είμαι κι εγώ μέσα σε αυτούς που θα ήθελαν μια συνέχεια του Shenmue. Αλλά οι πωλήσεις πλέον δεν γίνονται με retro τίτλους...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομιζω οτι υπαρχει μια ελπιδα για το Shenmue και αμα το παρει η MS σιγουρα θα ειναι ενας αποκλειστικος τιτλος για το ΧΒΟΧ 360 απο τους λιγους που 'απομεινανε'(Οσο για τους αποκλειστικους RPG τιτλους μονο λιγοι ξεπερασαν το 6 με το 7/10).Haros επειδη εχω φιλους Γιαπωνεζους και εχω παει εκει 4 φορες εγω ειδα αλλα πραγματα!^^ Ευχομαι να το αναλαβει καποια εταιρεια και ας ειναι και ιδια η Nintendo!
 
Wally είπε:
Haros ποιο αλλο exclusive franchise/τιτλος μπορει να δωσει καποια αβαντα στην MS στην χαμενη (γι αυτη) αγορα της Ιαπωνιας?? SHENMUE! :)
Εμμ Virtua Fighter;Tekken;

Final Fantasy;

Κατ εμέ πολύ περισσότερα μετράνε αυτά παρά το Shenmue για τους Ιάπωνες.Και στην τελική είναι ακριβώς αυτό που είπε ο Haros πιο πάνω.Ποιος ξέρει το Shenmue σήμερα;Εαν δεν γίνει σωστό marketing και hype δεν θα πιάσει μία καθώς κανείς δεν θα το ξέρει από τα παιδιά που αγοράζουν και παίζουν παιχνίδια σε κονσόλες.Τράβα σε έναν 15χρονο να τον ρωτήσεις τι εστί Shenmue.

Επίσης πιστεύω πως τα παλιά παιχνίδια θέλουν remake και όχι απλώς καλύτερα γραφικά αφού στις περισσότερες περιπτώσεις άλλωστε χαλάνε το feeling που είχαν τα original.Το θέμα με το Shenmue είναι πως σήμερα απλά δεν παίζεται.Σίγουρα παλιότερα φαινόταν απίστευτο το ότι μπορούσες να κινηθείς ελεύθερα σε μία πόλη,να δεις εναλλαγές του καιρού και μπλα μπλα μπλα,αλλά πλέον όλα αυτά έχουν γίνει και με πολύ καλύτερη υλοποίηση,ενώ ο χειρισμός των παιχνιδιών και το ψάξιμο και η πολύ αργή εξέλιξη αρχικά στο πρώτο παιχνίδι θα έκανε τους περισσότερους να κλείσουν την κονσόλα στο 10λεπτο.Έχω ειλικρινά προσπαθήσει να παίξω το Shenmue και πάνω από μιάμισι ώρα δεν αντέχω.Αντίθετα όταν κάθησα και είδα ένα Let's Play που είχε μπόλικο καυτηριασμό του παιχνιδιού το κατευχαριστήθηκα!

Θα μου μείνουν αξέχαστες οι ατάκες του στυλ:

Do you know where I can find any sailors around?

Do you know anyone who can speak the chinese language?

:D

Εαν τελικά βγει Shenmue 3 που ειλικρινά αυτήν την στιγμή με τον Yu Suzuki να έχει χαιρετήσει την Sega μου φαίνεται απίθανο,θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον να δούμε επιτέλους το κλείσιμο της ιστορίας.
 
Το VirtualFighter ειναι ουσιαστικα exclusive 360 αφου η PS3 εκδοση δεν εχει καν online!!

Το Tekken καταντησε ανεκδοτο.

Το FF απο οταν εγινε multi εχασε την βαρυτητα που ειχε.

Τα μονα franchise που ειναι heavy ειναι τα Dragon Quest και το Shenmue

Κανενα Shenmue-wannabe παιχνιδι μεχρι σημερα δεν πετυχε τη συνταγη Shenmue. Κοιτα το Yakuza (a ka το Shenmue της φτωχιας και της κακομοιριας)

Οσο για τον Υο. Πιστευω οτι η ιστορια υπαρχει ολοκληρωμενη. Δεν φανταζομαι να σκεφτηκαν την πλοκη μεχρι το clifhanger του δευτερου επεισοδιου!

Η τεχνολογια ειναι πιο ετοιμη απο καθε αλλη φορα για τη συνεχεια της επικης ιστοριας. Ας ελπισουμε οτι η MS θα βαλει το χερι στη τσεπη...
 
Wally είπε:
Η τεχνολογια ειναι πιο ετοιμη απο καθε αλλη φορα για τη συνεχεια της επικης ιστοριας. Ας ελπισουμε οτι η MS θα βαλει το χερι στη τσεπη...
Και αν το βάλει η Sony; :D

Πάντως δεν το βλέπω να δούμε συνέχεια του Shenmue. To κόστος παραγωγής θα ήταν δυσανάλογο με τα αναμενόμενα κέρδη.

BTW, το Shenmue στέκεται μια χαρά σε θέμα γραφικών δέκα χρόνια μετά. Ακόμα και τώρα παραμένει εντυπωσιακό.
 
Αυτο συζηταμε Leon. Την δηλωση Sega οτι "οποιος τα σκασει, το τσιμπαει"

Αποτελει ΤΟ εισητηριο για την MS στην Ιαπωνια ακομα και αν (που θα) υπαρξει χασουρα. Το μοναδικο τεραστιο Ιαπωνικο franchise που ειναι στα πλαισια του κατορθωτου να αποκτησει. Και μην ξεχναμε οτι εχει ηδη Shenmue στις "αποσκευες" της.

Η Sony χρειαζεται το κερδος οποτε την βγαζω απο την εξισωση.
 
Wally είπε:
Το VirtualFighter ειναι ουσιαστικα exclusive 360 αφου η PS3 εκδοση δεν εχει καν online!!Το Tekken καταντησε ανεκδοτο.

Το FF απο οταν εγινε multi εχασε την βαρυτητα που ειχε.

Τα μονα franchise που ειναι heavy ειναι τα Dragon Quest και το Shenmue

Κανενα Shenmue-wannabe παιχνιδι μεχρι σημερα δεν πετυχε τη συνταγη Shenmue. Κοιτα το Yakuza (a ka το Shenmue της φτωχιας και της κακομοιριας)

Οσο για τον Υο. Πιστευω οτι η ιστορια υπαρχει ολοκληρωμενη. Δεν φανταζομαι να σκεφτηκαν την πλοκη μεχρι το clifhanger του δευτερου επεισοδιου!

Η τεχνολογια ειναι πιο ετοιμη απο καθε αλλη φορα για τη συνεχεια της επικης ιστοριας. Ας ελπισουμε οτι η MS θα βαλει το χερι στη τσεπη...
Άρα επειδή το VF5 στο PS3 δεν έχει online,είναι exclusive του XBOX 360.

Μάλιστα...

Το Tekken ανέκδοτο;8)Από πότε;

Και όσο για το Final Fantasy απλά ασχολίαστο.Το FF13 πάντως στην Ιαπωνία μέσα σε 15 μέρες πούλησε σχεδόν 1.700.000 κομμάτια.The numbers speak for themselves.

Και προφανώς το σενάριο είναι έτοιμο εδώ και πολλά χρόνια.Το παιχνίδι είχε αρχίσει στο Saturn και ήταν αρκετά τελειωμένο αλλά αποφασίστηκε να μεταφερθεί στο Dreamcast τελικά.

Τα γραφικά του παιχνίδιου είναι καλά ακόμα και σήμερα.Οι περιβάλλοντες χώροι έχουν κάποια θεματάκια αλλά οι χαρακτήρες ακόμα και σήμερα σε κάνουν να τους θαυμάζεις!

Το θέμα για μένα ήταν πάντα ο χειρισμός.Απλά δεν τον αντέχω!
 
Το VF βγηκε πρωτα στο PS3 (αφου μαλιστα ηταν και πιο port-friendly λογω Lindbergh) αλλα δεν το αγορασε ουτε η μητερα του προγραμματιστη. Και μαλιστα δεν ειχαν ανακοινωσει τιποτα για 360 εκδοση οποτε θεωρειτο PS3 exclusive. Τι impact ειχε στην Ιαπωνικη αγορα? Τιποτα. Zero. Null.

Μετα εγινε port σε 360, πολυ ανωτερο τεχνικα και με κατι που φανταζε αδιανοητο μεχρι τοτε. Online play σε ενα τοσο απαιτητικο σε χρονισμους παιχνιδι...

Το Tekken6 περασε και δεν ακουμπησε. Η σειρα εχει παρει τον κατηφορο και θεωρω τη κατασταση μη-αναστρεψιμη.

Για το FF ειναι ενα απο τα 3 franchise κλειδια που μπορουσαν να δωσουν τη νικη επι Ιαπωνικου εδαφους εξου και ο οδυρμος οταν η Sony εχασε το απιστευτο αυτο ατου.

Aρα ποσο franchise μενουν (που επιπλεον η Nintendo δεν εχει βαλει το ποδαρακι της)??.

To Shenmue ειναι μια απο τις προφανεις απαντησεις...

Οποτε lets cross our fingers!
 
Wally είπε:
Aρα ποσο franchise μενουν (που επιπλεον η Nintendo δεν εχει βαλει το ποδαρακι της)??.To Shenmue ειναι μια απο τις προφανεις απαντησεις...

Οποτε lets cross our fingers!
...ότι δεν θα πληρώσει η Nintendo για να πάρει exclusive Shenmue 3.

Όχι ότι το θεωρώ έστω και 0.001% πιθανό, αλλά ακόμα και σαν σενάριο μου φαίνεται εφιαλτικό. :p
 
Το VF βγηκε πρωτα στο PS3 (αφου μαλιστα ηταν και πιο port-friendly λογω Lindbergh) αλλα δεν το αγορασε ουτε η μητερα του προγραμματιστη.
Εκ μερους της μητερας του προγραμματιστη - ενισταμαι και καταγγελω ως FUD τις δηλωσεις Wally.



και φυσικα - το παιχνιδι δεν εχει online mode - αλλα αυτο δεν το εμποδιζει να ειναι εξαιρετικο - κριμα καποιοι να βρισκουν πατημα για να γραφουν τετοιες ανακριβειες.
 
Mα βρε Ηρακλη ειναι τεχνικα κατωτερο και ουσιαστικα crippled σε σχεση με το μη-φιλικο-προς-το-Lindbergh-hardware 360 version...
 
Ποσους μηνες περασες παιζοντας το σε PS3 ?
 
Συνολικα καποιες ωρες.

Τα συμπερασματα μου δεν τα βγαζω απο την καθαυτη ενασχοληση μου αλλα απο τεχνικες αναλυσεις σε DigitalFoundry, Beyond3D, Zoome.jp κτλ αλλα και απο τα δεδομενα (πχ το PSN δεν μπορουσε να εγγυηθει τα μηδαμινα lag που απαιτει τετοιο παιχνιδι για αξιοπρεπες online play)
 
Τα συμπερασματα μου δεν τα βγαζω απο την καθαυτη ενασχοληση μου
Μα το ξερω - απλα παραθετεις οτι γραφουν τα sites. Οποτε και η αποψη σου δεν ειναι προσωπικη αλλα αυτο που λενε εκει. Και με τους ιδιους περιεργους ξενικους ορους που βγαζουν πολυ γελιο.

Αυτο που ειναι ενοχλητικο, ειναι να σου λενε οι αλλοι τι εχουν δει με τα ματια τους και εσυ να τους λες τι ειδαν αυτοι που γραφουν τα sites που διαβαζεις. Anyway - χαλια μαυρα το VF5 στο PS3 - αλλα τελειο στο 360 - για αλλη μια φορα επεισθηκαμε.
 
Mα οι αναλυσεις πχ του DigitalFoundry (με hardware πιστοποιημενο απο ολες τις μεγαλες εταιρειες) που εχεις gameplay υψηλης αναλυσης* video με embeded τους δεικτες για καρε/δευτερολεπτο, σκισιματα* κτλ σε πραγματικο χρονο* νομιζω οτι κρινει τεχνικα ενα παιχνιδι καλυτερα απο οτι το ματι ή οι "παρωπιδες".

Για τα επιπλεον που προσφερει η καθε εκδοση αρκει μια ματια στο εγχειριδιο - δεν θελει ενασχοληση με το παιχνιδι.

Στη περιπτωση του VF5: η xbox εκδοση βασιζεται στο Version C Αrcade και υποστηριζει online play και online update

Εξελληνισα και πολλους ξενικους ορους - ασχετα αν μου ακουγονται αστειοι - ωστε να μην σε πιανει λοξυγκας απο τα γελια
 
Μα δεν σχολιασα το ποιον της Digital Foundry - αλλα το γεγονος οτι γραφεις κριτικες και γελοιοποιεις πραγματα και καταστασεις - με βαση οσα γραφονται εκει και οχι με πραγματικη εμπειρια σου (οπως και ο ιδιος παραδεχτηκες)

Οσο για την αντικειμενικοτητα του συγκεκριμενου site - και μονο που προτρεπει τον επισκεπτη απο την αρχικη σελιδα να εγκαταστησει το silverlight ωστε να θαυμασει καλυτερα τα αντικειμενικα στοιχεια που παραθετει - δειχνει πολλα..
 
Εγω τουλάχιστον το Beyond3D το εμπιστεύομαι. Κάποια δεδομένα δεν μπορούν να αμφισβητηθούν και δεν χρειάζεται να εχεις δει το VF για να εχεις άποψη. Αν το επιβεβαιώνουν από 100 μεριές εγώ το δέχομαι, δεν θεωρώ οτι υπάρχει θεωρία συνομώσίας για την PS3 εκδοση του VF5.

Δεν είπε κανένας οτι μοιάζει με έκδοση SNES σε σχέση με το 360 αλλά η συγκριση έχει να κάνει με τις λεπτομέρεις. (και το online mode φυσικά που δεν υπάρχει στο PS3)
 
Πίσω
Μπλουζα