Shenmue 3

Yu Suzuki φρεσκια video interview περι Shenmue!!!!!


Θα την δω και τα λεμε σε λιγο!!!
 
Συγκινητική είναι η συνέντευξη άλλα και ο τυπάς είδατε σεβασμό προς τον Yu Suzuki...
 
Ταπεινος οπως παντα ο Δασκαλος. Οχι σαν κατι τσουτσουνια που με δυο παιχνιδια νομισαν οτι εγιναν μυθοι.

Δειτε και ενα μερος της ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑΣ ομιλιας του, τον Δεκεμβρη 2011 στο GameShow στην Τουλουζ. Η υποδοχη του Δασκαλου απο το κοινο ειναι συγκινητικη (δεν ελειψαν καποιες ηλιθιες ερωτησεις παντως)

 
Οι φημες λενε οτι το ShenmueII HD ειναι ηδη ετοιμο και θα ανεβει στο Live! και στο PSN

Πηγη
 
Όμορφα ! Μακάρι να έκαναν ένα δισκάκι και με τα δύο μέσα, εδώ βγήκαν άλλα και άλλα...
 
Οχι μονο το shenmue αλλα οι φημες λενε οτι και το skies of arkadia θα κυκλοφορησει σε HD.Εγω ενα εχω να πω,βγαλτε ρε κανενα καινουριο shenmue η skies of arkadia και αφηστε τα HD και της βλακειες στα παλια αμαν πια.Ο κοσμος διψαει θελει φρεσκο πραμα νησαφι πια με τα μπαγιατικα.
 
P1RXS7g.jpg

Yu Suzuki just said that he is thinking about a Kickstarter to fund the Shenmue 3 developement ! #MAGS
Αντι σχολιασμου...ενα ενδεικτικο GAF gif

0185_pnur4.gif
 
εγω ρε παιδια ειλικρινα το λεω θα βαλω 100 ευρω αν ειναι για το shenmue 3
 
A0tLDMS.jpg

Απο τη μια με ενθουσιαζει η ειδηση, απο την αλλη η υπαρξη του Cerny μου βαραει ασχημα καμπανακια ως προς την πλατφορμα αναπτυξης...
 
Εχω πιστη οτι ο Δασκαλος δεν θα παει στην Dark Side
 
Ναι δεν θα παει στην σκοτεινη πλευρα που ειναι το ps4 και θα παει στην λαμπερη και φωτεινη πλευρα που ειναι το xbox.Eδω γελαμε :p :D:p:D

Η μονη κονσολα που μπορει να δωσει νοημα στο Shenmue III ειναι το Wii U γιατι λογο του Gamepad μπορουν να κανουν φοβερα πραγματα.Αμα ειναι ομως να το δω καπου αν δεν το δω στο Wii U τοτε χιλιες φορες στο ps4 παρα στην καταραμενη microsoft.
 
Wally είπε:
Εχω πιστη οτι ο Δασκαλος δεν θα παει στην Dark Side
Πανο σε ποια απ' ολες; ^^

Επειδη εχω μεγαλωσει και με τις 2 εταιρειες(SEGA και Nintendo) θα γουσταρα να δω το Shenmue 3 στην κονσολα της Nintendo. Καλο το ΧΒΟΧ και το PS αλλα το συγκεκριμενο δεν θελω να το δω σε αυτα. Μακαρι να το βγαζανε στο Dreamcast με 10 δισκακια και με γραφικα οσο μπορουσε η κονσολα.
 
Ο Δασκαλος δεν πρεπει να εχει κοντη μνημη!

Τη στιγμη που το Μπλειστέιτιο επαιζε ταινιουλες, hype-αρε, προβαλοταν ως μεσσιας στα εντυπα και κυκλοφορουσε κατι παιχνιδια με προυπολογισμο ψιλικατζιδικου γειτονιας, η Sega του εμπιστευτηκε το μεγαλυτερο budget που ειχε δωθει ποτε σε videogame.

Η MS εμπιστευτηκε το franchise ξεροντας απο πριν οτι δεν θα κονομησει. Χαρη σε αυτη κυκλοφορησε το Shenmue II και στην Αμερικη.

Η Sega τελειωσε. Ασχολειται με το να κανει χαζοχαρουμενιες σε φορητα της Nintendo. Δεν εχω πλεον ουδεμια πιστη ή προσδοκια. Η MS πρεπει να δρασει αμεσα.
 
Wally είπε:
Ο Δασκαλος δεν πρεπει να εχει κοντη μνημη!
Τη στιγμη που το Μπλειστέιτιο επαιζε ταινιουλες, hype-αρε, προβαλοταν ως μεσσιας στα εντυπα και κυκλοφορουσε κατι παιχνιδια με προυπολογισμο ψιλικατζιδικου γειτονιας, η Sega του εμπιστευτηκε το μεγαλυτερο budget που ειχε δωθει ποτε σε videogame.

Η MS εμπιστευτηκε το franchise ξεροντας απο πριν οτι δεν θα κονομησει. Χαρη σε αυτη κυκλοφορησε το Shenmue II και στην Αμερικη.

Η Sega τελειωσε. Ασχολειται με το να κανει χαζοχαρουμενιες σε φορητα της Nintendo. Δεν εχω πλεον ουδεμια πιστη ή προσδοκια. Η MS πρεπει να δρασει αμεσα.
Για μενα προσωπικα η Sega επρεπε να κυκλοφορησει το Shenmue 2 για το Dreamcast στην Αμερικη και ας ειχε ιαπωνικες φωνες. Γιατι οταν κυκλοφορησε στο XBOX τι εγινε; Τιποτα! Γιατι; Οι περισσοτεροι το ειχανε αγορασει για Dreamcast μεσω ιντερνετ η απο καταστηματα που το κανανε import στην Αμερικη.

Για μενα προσωπικα η Sega επρεπε να αναπτυξει το Shenmue 3 πανω στο ΧBOX γιατι η κονσολα ειχε την δυναμη για κατι καλυτερο.

Γενικα χαιρομαι που ο Δασκαλος ενδιαφερεται ακομα να αναπτυξει το Shenmue 3, αλλα πριν απ'αυτο πρεπει να βγουνε τα αλλα με ενα καλο face lifting και οχι απλα να τρεχουν σε μια αναλυση 720p.

Αλλα μην ξεχνας οτι η MS και με το ετσι θελω την πεταξε απ'εξω για να μπει αυτη στο χωρο. Οταν ξαφνικα μιλανε πρωην μεγαλοστελεχη οτι μπηκε χερι μεσα απο μια μεγαλη εταιρεια και ξαφνικα αλλαζουν τα παντα,μεχρι και ο προεδρος αλλαξε αμεσως, ειναι καλο να μην τα ξεχναμε...

Αμα αυτη η εταιρεια που λεγεται SEGA θελει να κανει κατι καλο, πρεπει να αμπεπλακει απο την Sammy. Απο εκει περα υπαρχουν 2 ατομα που μπορουνε να την βοηθησουνε και αυτοι ειναι ο Yu Suzuki και ο Yuji Naka οπως και πολλοι αλλοι μεσα που ειναι εγκλωβισμενοι και ακολουθουνε εντολες μη μπορωντας να κανουνε κατι παραπανω.

Τουλαχιστον μια εταιρεια εδειξε καποιο ενδιαφερον οποτε ας βγει οπου ειναι να βγει και να τελειωνουμε και με αυτο το παραμυθι....
 
η GDC τελείωσε χωρίς να ανακοινωθεί κάτι (αν διάβασα σωστά αυτή που έκανε το tweet είναι υπεύθυνη για κάποιο τομέα εκεί) οπότε μάλλον δεν χρειάζεται να ανησυχείτε :p .

είναι και οι λέξεις που χρησιμοποίησε,το "for reals..." δεν χρησιμοποιείται με κοροϊδευτική χροιά ;
 
Shenmue Tweetathon: κάθε 3η του μήνα!

Είμαι πεπεισμένος ότι και στο παρόν Ελληνικό forum, υπάρχουν κάποιοι νοσταλγικοί gamers που, παρόλο που έχουν περάσει περίπου 12 χρόνια, ακόμα θυμούνται τις επικές στιγμές του Shenmue τις οποίες έζησαν ασχολούμενοι μαζί του. Κάθε λίγο και λιγάκι ακούγονται διάφορες φήμες ότι η Sega πρόκειται να κυκλοφορήσει την συνέχεια του εν λόγω παιχνιδιού, το Shenmue III, από εδώ και από εκεί, αλλά δυστυχώς η Sega κοιμάται του καλού καιρού... Ήρθε, λοιπόν, η ώρα να αναλάβουμε κάποια δράση, όσοι από εμάς θα θέλαμε να δούμε το Shenmue ΙΙΙ να γίνει πραγματικότητα!

Όπως οι περισσότεροι γνωρίζουν, επί δώδεκα χρόνια η Sega αρνείται να δώσει συνέχεια σε ένα από τα πιο αναμενόμενα παιχνίδια που έχουν κυκλοφορήσει ποτέ, αφήνοντας το έτσι σε "cliffhanger".

Κάθε 3 του μήνα, λοιπόν, κάθε οπαδός του Shenmue παγκοσμίως διαδικτυακά, ακολουθεί την τακτική να μοιράζεται ένα μήνυμα στο Twitter, εκφράζοντας τις σκέψεις/συναισθήματά του (συνήθως εκφράζοντας την δυσαρέσκιά του προς την απροθυμία της Sega) σχετικά με μια 3η συνέχεια του Shenmue, συνοδευόμενο από το hashtag #GiveYuTheShenmueLicense.

Η επιλογή αυτού του hashtag έγκειται στο γεγονός ότι ο δημιουργός του συγκεκριμένου παιχνιδιού, o Yu Suzuki (νομίζω δεν χρειάζονται περισσότερες επεξηγήσεις για το συγκεκριμένο πρόσωπο...) έχει εκφράσει την επιθυμία να λάβει από την Sega την άδεια, έτσι ώστε να συνεχίσει το πολυαγαπημένο του παιχνίδι, βρίσκοντας στη συνέχεια (βάσει αυτής της απόκτησης) τον συνεργό που θα τον βοηθήσει να το πραγματοποιήσει (και όπως έχει ήδη δηλώσει, υπάρχουν αρκετοί που ενδιαφέρονται). Ο Yu επιθυμεί να περαιώσει το μη ολοκληρωμένο δημιούργημά του, για τους οπαδούς του Shenmue.

Εάν συνεχίσουν να μας αγνοούν όπως ήταν σε θέση να το κάνουν την περασμένη δεκαετία, τότε θυσιάζουν την δημόσια εικόνα τους στην παγκόσμια σκηνή. Βοηθείστε, λοιπόν, να συνεχιστεί η πίεση προς την εταιρεία Sega.

Το Shenmue Tweetathon είναι μια ευκαιρία για όλους τους οπαδούς του Yu Suzuki να βγουν στο προσκήνιο δυναμικά και να υποστηρίξουν την επιθυμία αυτού του θρύλου των βιντεοπαιχνιδιών να περαιώσει το αριστούργημά του με το Shenmue III.


[video=youtube;tSdGdXj--7E]




Το τρέχον γεγονός είναι για σήμερα Δευτέρα 3 Ιουνίου, μια βδομάδα πριν τα γενέθλια του Yu Suzuki (τα οποία είναι στις 10 Ιουνίου [παρεμπιπτόντως, εκείνη την ημέρα θα γίνει και η Press Conference της Sony...)]. Σιγουρευτείτε ότι έχετε συμμετάσχει σε αυτό και μοιράστε το όπου κρίνεται.

Καθ' όλη τη διάρκεια, κάνετε ό,τι μπορείτε ώστε να συμβάλετε στην δημοσιοποίηση του εν λόγω εγχειρήματος, του Shenmue Tweetathon, και να παροτρύνετε και άλλους gamers να πάρουν θέση υπέρ αυτής της εγκληματικά συντομευμένης σειράς παιχνιδιών.

Εκ μέρους όλων των οπαδών του Shenmue, σας ευχαριστώ που με ακούσατε! Θα σας κρατώ ενήμερους για όλη την εξέλιξη αυτής της δράσης!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα