Spectaculator, ZX32 κτλ

Δεν ύπηρχε περίπτωση να αφήσω τέτοιο κελεπούρι! Αγόρασα κι εγώ το καλύτερο zx emulator ever! :)
 
Τον αγόρασα κι εγώ - Έλιωσα χθες
 
Ηθικόν δίδαγμα: αν βάζεις τιμές "κρίσης", ακόμα και οι Έλληνες θα ψωνίσουν. :)

Εικοσάευρο δεν έδινα με τίποτα, στα πέντε ήταν κελεπούρι.
 
Tι κελεπουρι ωρε παιδια,εδω ολοκληρος Μαμες και ειναι δωρεαν,εχετε ξαναπληρωσει για emulator ποτε;


Εγω δεν εχω ξανασυναντησει.
 
Ο Spectaculator εχει απιστευτα χαρακτηριστικα αλλα ηταν ακριβουτσικος. Αν μπεις στο WOS θα δεις οτι εγινε γιουρουσι ακομα και απο θαμωνες που θα υπεθετε κανεις οτι τον ειχαν αγορασει...

Βαλε το demo και δες τι προσφερει (απο TV emulation μεχρι επικοινωνια με IF1, φορτωμα απο εξωτερικη πηγη κτλ κτλ κτλ)

Αν προλαβεις τσιμπα το.
 
Σε σχεση με την τιμη που ειχε ειναι κελεπουρι...εγω δεν τον πηρα γιατι:

α)προτιμω το real thing

β)υπαρχουν τα δωρεαν προϊοντα που μπορει να μην ειναι τοσο accurate αλλα εμενα δεν με πειραζει :)
 
Βαλε το demo και δες τι προσφερει (απο TV emulation μεχρι επικοινωνια με IF1, φορτωμα απο εξωτερικη πηγη κτλ κτλ κτλ)



 


Χμμμ ,ενδιαφερον.
 
Aardvark είπε:
Tι κελεπουρι ωρε παιδια,εδω ολοκληρος Μαμες και ειναι δωρεαν,εχετε ξαναπληρωσει για emulator ποτε;
Εγω δεν εχω ξανασυναντησει.
Το τίμημα του δωρεάν ΜΑΜΕ είναι τα "καψόνια" που κάνουν οι devs στους χρήστες. Πχ προσθήκη άπειρων non-working games, "accuracy">playability, κόψιμο ενοχλητικών features (πχ δεν σου δείχνει τα missing games), συνεχείς αλλαγές στις roms και το format (κάτσε να βγει η 0.146 που ΟΛΑ τα .chd έχουν αλλάξει...). Αμφιβάλλω αν θα τα κάνανε έτσι άνετα όλα αυτά αν "ψήφιζες" με το πορτοφόλι σου. Φυσικά δεχόμαστε όλα τους τα χούγια όσο το πράμα είναι τζάμπα. ;)

Όσο για επί πληρωμή emulators, δεν είναι κάτι τελείως εξωτικό, πχ το Magic Engine είναι εδώ και χρόνια #1 επιλογή για PC Engine και νομίζω μοναδική για PC-FX, ενώ αν θυμάσαι παλιότερα οι σοβαροί PSX emulators της εποχής (Bleem!, Connectix VGS) ήταν επί πληρωμή μέχρι που τους κυνήγησε η Sony. Επίσης οι ολοκληρωμένες ΝΟΜΙΜΕΣ λύσεις για Amiga (Amiga Forever) και C64 (C64 Forever) είναι επίσης επί πληρωμήν. A, υπάρχει και ένας για Philips CD-i, αλλά δεν αξίζει τα λεφτά του.

Προσωπικά νομίζω ότι ο κύριος λόγος που οι περισσότεροι είναι δωρεάν είναι η νομικά "γκρίζα" ζώνη που κινούνται οι ολοκληρωμένες λύσεις. Γιατί σαφώς και δεν θα αγόραζες κάτι που θα σε ανάγκαζε να ψάξεις μετά για πειρατικό BIOS που φυσικά ουδείς θα τόλμαγε να ενσωματώσει σε εμπορικό προιόν χωρίς license (η διαφορά πχ μεταξύ WinUAE και Amiga Forever...ξέρω, πήρες το Kickstart και το Workbench από την δική σου Amiga...). Ενώ η πιθανότητα να δεις επί πληρωμήν emulator για Sega/Nintendo κλπ μεγαθήρια από άλλον εκτός από τις ίδιες είναι 0% για προφανείς λόγους. :)

Προς Θεού, ΦΥΣΙΚΑ και είναι υπέροχο να υπάρχει τόσο μεγάλη γκάμα δωρεάν emulators και ίσως-ίσως και λιγουλάκι πειρατεία στα BIOS δεν μας χαλάει και τόσο, αλλά δεν έχω και αντίρρηση να υποστηρίξω χρηματικά κάτι που είναι καλό και φτηνό. Μέχρι τώρα δεν είχα "καταδεχτεί" να παίζω με πειρατικό Spectaculator και βολευόμουν ικανοποιητικά με τους δωρεάν, αλλά με την παρούσα προσφορά δεν με χάλασε.

Για να πω και την κακία μου (κάποια στιγμή θα περάσει ο Billy από εδώ σίγουρα...) δεν είναι επίσης τυχαίο ότι για Amstrad ουδείς έχει ενδιαφερθεί να φτιάξει πραγματικά πλήρη emulator, ούτε δωρεάν ούτε εμπορικό. Είστε μειοψηφία ρε! :p

Και για να μην φεύγουμε και τελείως εκτός, όποιος θέλει δωρεάν Spectrum emulator να κοιτάξει οπωσδήποτε τον ZXSpin. Νομίζω ότι από τις τρέχουσες δωρεάν λύσεις είναι η καλύτερη επιλογή.
 
Εμένα δεν με χαλάει να υπάρχουν οι emulators επί πληρωμή (εφόσον υπάρχουν και οι δωρεάν εννοείται). Αρκεί οι επί πληρωμή Emulators να αξίζουν τα λεφτά τους και να είναι καλύτεροι από τους αντίστοιχους freeware.

Το θέμα είναι ότι όσοι φτιάχνουν freeware emulators έχουν να αντιμετωπίσουν ένα μεγάλο εμπόδιο, αυτό που λέμε RL (real life) που στην ουσία σημαίνει οικονομικές υποχρεώσεις γιατί αυτή είναι η πραγματική ζωή μας πλέον.

Πόσοι έχουν εγκαταλείψει τα projects τους ή τα καθυστερούν γι αυτόν τον λόγο? Αν όμως υπάρχει και το χρηματικό κίνητρο τότε τα projects αυτά γίνονται ένα μέρος του RL και αν ο developer κερδίζει αρκετά χρήματα για τον χρόνο που "σπαταλάει" (γιατί μόνο αν ξοδεύεις τον χρόνο σου για να βγάζεις λεφτά θεωρείται ότι δεν τον σπαταλας) τότε όχι μόνο δεν έχει λόγο να εγκαταλείψει αλλά έχει και περισσότερους λόγους να το κάνει καλύτερο και να το τεστάρει πιο πολύ κλπ.

Εγώ πάντως θα πλήρωνα όσο όσο (αν είχα) για έναν καλό Emulator Ν64, Jaguar, 3DO, Saturn και άλλων κονσολών που δεν έχουν ακόμα emulators που να πεις ότι θα τα παίζεις όλα χωρίς bugs. Είναι δύσκολο να βγουν καλοί freeware emulators για αυτά τα συστήματα γιατί είναι πιο περίπλοκα από άλλα όπως NES, SNES, Mega Drive και άλλα που έχουν ήδη καλούς δωρεάν Emulators και μάλλον οι developers θα πρέπει να ασχοληθούν full time για να δούμε καλά αποτελέσματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Maddog είπε:
Για να πω και την κακία μου (κάποια στιγμή θα περάσει ο Billy από εδώ σίγουρα...) δεν είναι επίσης τυχαίο ότι για Amstrad ουδείς έχει ενδιαφερθεί να φτιάξει πραγματικά πλήρη emulator, ούτε δωρεάν ούτε εμπορικό. Είστε μειοψηφία ρε! :p

.
Σαφέστατα και οι σπεκτρουμ users είναι περισσότεροι παγκοσμίως-για Ελλάδα αμφιβάλλω πάντως- σε σχέση με τους cpc users, έχουν πιο ενεργή κοινότητα και emulators όμως θεωρώ επαρκέστατες λύσεις το winape και το cpcgamescd στα cpc...
 
Wally είπε:
Εγω ξεκινησα με τον Χ128 αλλα η απεχθεια μου για το DOS με οδηγησε στον ΖΧ32 τον οποιο χρησιμοποιουσα μεχρι και πριν 2 χρονια. Ειχε εκπληκτικο compatibility για την εποχη του και πολυ ευκολο gui. Πλεον χρησιμοποιω τον Spin και τον SpecEmu.
O Spectaculator, είναι ο πλέον αγαπημένος μου emulator για spectrum !!

Eίχα "κολλήσει" αρχικά με RealSpectrum, αργότερα δοκίμασα και άλλους όπως ο Klive, αλλά απο το 2003 περίπου και μετά, έμεινα στον Spectaculator. (ακόμα χρησιμοποιώ την 5.3 έκδοση !! Εντάξει, δεν έχει τα επίπεδα συμβατότητας των καινούριων εκδόσεων, αλλά όταν βρίσκομαι σε ανάγκη χρησιμοποιώ τον ZXSpin, που ανέφερες κι εσύ).

Maddog είπε:
Για να πω και την κακία μου (κάποια στιγμή θα περάσει ο Billy από εδώ σίγουρα...) δεν είναι επίσης τυχαίο ότι για Amstrad ουδείς έχει ενδιαφερθεί να φτιάξει πραγματικά πλήρη emulator, ούτε δωρεάν ούτε εμπορικό. Είστε μειοψηφία ρε! :p
Πφφφφφφφφ !!

Δεν μασάμε, ωρέ. :p

Καταρχάς, ο καθένας έχει τις δικές του απόψεις για το αν και κατά πόσο κάποιος emulator θεωρείται "πλήρης" ή όχι.

Ομοίως με τον Σπύρο, κι εμένα ο WinAPE (αυτή τη στιγμή, ο πληρέστερος cpc emulator) με καλύπτει μιά χαρά...

Οσο για τους εμπορικούς emus, δεν είμαι αντίθετος (έχω ακόμα τον αυθεντικό bleem!), αλλά το να πληρώσω οποιοδήποτε ποσό *ειδικά* για spectrum emulator, είναι... αντιδεοντολογικό !! :tease:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
O Spectaculator, είναι ο πλέον αγαπημένος μου emulator για spectrum !! Eίχα "κολλήσει" αρχικά με RealSpectrum, αργότερα δοκίμασα και άλλους όπως ο Klive, αλλά απο το 2003 περίπου και μετά, έμεινα στον Spectaculator. (ακόμα χρησιμοποιώ την 5.3 έκδοση !!

.....

Οσο για τους εμπορικούς emus, δεν είμαι αντίθετος (έχω ακόμα τον αυθεντικό bleem!), αλλά το να πληρώσω οποιοδήποτε ποσό *ειδικά* για spectrum emulator, είναι... αντιδεοντολογικό !! :tease:
Χμμμ, μόλις ομολόγησες χρήση πειρατικού Spectaculator. :p
 
Maddog είπε:
μόλις ομολόγησες χρήση πειρατικού Spectaculator.
Σε πιάνω αδιάβαστο. :p

O Spectaculator δεν διετίθετο ανέκαθεν "επι πληρωμή".

Oπως ανέφερα, χρησιμοποιώ ακόμα την έκδοση 5.3 η οποία αν θυμάμαι καλά (διότι πάνε και πολλά χρόνια πλέον), ήταν η τελευταία που κυκλοφόρησε σε non-shareware μορφή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαχα, έχεις δίκιο, το κοίταξα. Κυκλοφόρησε το 2003. Σιγά μην το θυμόμουν μετά από τόσα χρόνια. ;)

Δεν μου λες, ακόμα Win98 τρέχεις ή αναβαθμίστηκες; :p
 
Μια χαρά είναι ρε Doc τα 98άρια. Ούτε κοριούς, ούτε τίποτε και κάνεις άνετα τη δουλειά σου, άσε που παίζουν και οι Voodoo μια χαρά στα παλιά παιχνιδάκια! Θα επανέλθω με ερωτήσεις.
 
Μια χαρά είναι ρε Doc τα 98άρια. Ούτε κοριούς, ούτε τίποτε και κάνεις άνετα τη δουλειά σου, άσε που παίζουν και οι Voodoo μια χαρά στα παλιά παιχνιδάκια! Θα επανέλθω με ερωτήσεις.
Voodoo emulation: nGlide

Μια χαρά είναι ρε Doc τα 98άρια. Ούτε κοριούς, ούτε τίποτε και κάνεις άνετα τη δουλειά σου, άσε που παίζουν και οι Voodoo μια χαρά στα παλιά παιχνιδάκια! Θα επανέλθω με ερωτήσεις.
Αρκεί να μην χάσεις το "run32.dll" :p .
 
Επανερχομενος στο θεμα, περιμενω να συμπεσουν τα προγραμματα μας με τον αδερφο μου και να στησουμε δικτυο PC-Spectaculator και Spectrum-με-Interface1 ωστε να παιξουμε δικτυακο TT Racer...
 
@Maddog:

Win'98 FTW. :p (είπαμε: είμαι *κυριολεκτικά* retro !!) Εννοείται ότι χρησιμοποιώ και το pc της δουλειάς για να τρέχω και πιό νέες εκδόσεις emulators που απαιτούν ΧΡ και άνω. (όχι τους πολύ απαιτητικούς emus όμως, διότι απο graphics adapter το μηχάνημα βρίσκεται σε επίπεδο "on board" τσιπακίου :D )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Επανερχομενος στο θεμα, περιμενω να συμπεσουν τα προγραμματα μας με τον αδερφο μου και να στησουμε δικτυο PC-Spectaculator και Spectrum-με-Interface1 ωστε να παιξουμε δικτυακο TT Racer...
Θα είναι πολύ ενδιαφέρον αυτό, να ανεβάσεις κανένα βίντεο!
 
Πίσω
Μπλουζα