Spectrum vs Amstrad [Μερος XXII]

Εκτος τα arcades εχρι και το τελος της δεκαετιας του 80 εδω το home gaming ηταν μονο atari 2600

Η λεξη amiga δεν υπηρχε τοτε εδω. Spectrum - Amstrad θα ηταν κινεζικες ονομασιες.

Τι εννοείς όταν λες "εδώ";
Γιατί εδώ, στο κανονικό "εδώ" που λέμε, στην Ελλάδα δηλαδή, μέχρι το τέλος της δεκαετίας του '80, *όλοι πλέον ήξεραν την Amiga έστω και σαν λέξη "α! η Amiga που κάνει παπάδες!" και όλοι βέβαια, είχαν ήδη εμπειρία λίγο-πολύ, από έναν Spectrum ή έναν Amstrad.

Με μπερδεύεις...

* Όταν λέμε όοολοι, εννοείται όοοολοι όσοι ασχολούμασταν με το σπορ έτσι; Όχι κανένα 7χρονο που είχε ό,τι του είχαν πάρει οι γονείς του (ΑΝ του είχαν πάρει) και εννοείται πως και βέβαια όχι, τίποτα 50χρονα μπαρμπάδια :biglaugh: που δεν ξεχώριζαν το κομπιούτερ από τη γραφομηχανή ή ακόμα κι απ' το πλυντήριο της γιαγιάς τους! :icon_lol:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τι εννοείς όταν λες "εδώ";
Γιατί εδώ, το κανονικό "εδώ" που λέμε, στην Ελλάδα δηλαδή, μέχρι το τέλος της δεκαετίας του '80, *όλοι πλέον ήξεραν την Amiga έστω και σαν λέξη "α! η Amiga που κάνει παπάδες!" και οι περισσότεροι βέβαια, είχαν ήδη εμπειρία από έναν Spectrum ή έναν Amstrad.

Με μπερδεύεις...

* Όταν λέμε όοολοι, εννοείται όοοολοι όσοι ασχολούμασταν με το σπορ έτσι; Όχι κανένα 7χρονο που είχε ό,τι του είχαν πάρει οι γονείς του (ΑΝ του είχαν πάρει) και εννοείται πως και βέβαια όχι, τίποτα 50χρονα μπαρμπάδια :biglaugh: που δεν ξεχώριζαν το κομπιούτερ από τη γραφομηχανή!
Ναι σωστος ξεχασα να γραψω περιοχη. Για τα Γιαννενα γραφω μιας και τοτε το 1988 ημουν 8 χρονων και ψαχναμε κατα διαστηματα videogames για το σπιτι μιας και εγω και ο αδερφος μου που ηταν και μεγαλυτερος πηγαινε και συχνα στα arcades ψαχναμε για παρομοια σπιτικα games. Οτι καλυτερο μπορουσαμε να βρουμε στα μαγαζια της περιοχης μιας και δεν ειχαμε και καποια ενηερωση τοτε για το τι νεο κυκλοφορει.Αλλα ομως οπου και αν πηγαιναμε μονο atari 2600 εβλεπα εδω στα μαγαζια. Ουτε amiga ουτε Spectrum ουτε Amstrad ουτε καν master system θυμαμαι.

Οποτε αναγκαστικα πηραμε atari 2600 και ασχοληθηκαμε με αυτο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι σωστος ξεχασα να γραψω περιοχη. Για τα Γιαννενα γραφω μιας και τοτε το 1988 ημουν 8 χρονων και ψαχναμε κατα διαστηματα videogames για το σπιτι μιας και εγω και ο αδερφος μου που ηταν και μεγαλυτερος πηγαινε και συχνα στα arcades ψαχναμε για παρομοια σπιτικα games. Οτι καλυτερο μπορουσαμε να βρουμε στα μαγαζια της περιοχης μιας και δεν ειχαμε και καποια ενηερωση τοτε για το τι νεο κυκλοφορει.Αλλα ομως οπου και αν πηγαιναμε μονο atari 2600 εβλεπα εδω στα μαγαζια. Ουτε amiga ουτε Spectrum ουτε Amstrad ουτε καν master system θυμαμαι.

Οποτε αναγκαστικα πηραμε atari 2600 και ασχοληθηκαμε με αυτο.
Στο MrGame δεν πήγαινες; Δεν ξέρω πότε άνοιξε πάντως εγώ το τιμούσα συχνά το 1996 με 1998 που ήμουν στα Ιωάννινα.

Καρά άσχετα με το θέμα.
 
Στο MrGame δεν πήγαινες; Δεν ξέρω πότε άνοιξε πάντως εγώ το τιμούσα συχνά το 1996 με 1998 που ήμουν στα Ιωάννινα.

Καρά άσχετα με το θέμα.
Εννοειται πως σχεδον καθε μερα πηγαινα στο MrGame Μαριε μεχρι και το 2000 περιπου. Ειχε ανοιξει αν θυμαμαι καλα καπου στο 1995 και ανανεωνε συχνα με νεα μεγαλα arcades οταν ησουν και εσυ οπως με τα house of the dead - scud race - daytona usa 2 - ocean hunter - cruis'n world κλπ αλλα ειχε και πιο παλια arcades.

Ειχαν και αλλες δυνατες αξιολογες arcade αιθουσες τα Γιαννενα που λειτουργουσαν απο πιο παλια.

Ισως να σε ειχα πετυχει καποια στιγμη που επαιζες arcade τοτε :):):)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι σωστος ξεχασα να γραψω περιοχη. Για τα Γιαννενα γραφω μιας και τοτε το 1988 ημουν 8 χρονων και ψαχναμε κατα διαστηματα videogames για το σπιτι μιας και εγω και ο αδερφος μου που ηταν και μεγαλυτερος πηγαινε και συχνα στα arcades ψαχναμε για παρομοια σπιτικα games. Οτι καλυτερο μπορουσαμε να βρουμε στα μαγαζια της περιοχης μιας και δεν ειχαμε και καποια ενηερωση τοτε για το τι νεο κυκλοφορει.Αλλα ομως οπου και αν πηγαιναμε μονο atari 2600 εβλεπα εδω στα μαγαζια. Ουτε amiga ουτε Spectrum ουτε Amstrad ουτε καν master system θυμαμαι.

Οποτε αναγκαστικα πηραμε atari 2600 και ασχοληθηκαμε με αυτο.
Εγώ θυμάμαι όποτε πηγαίναμε για τα εβδομαδιαία ψώνια (Γερμανία όλα αυτά) με άφηνε ο πατέρας μου στο τμήμα του σουπερ μάρκετ με τα περιοδικά και εκεί διάβαζα και ξεφύλλιζα ό,τι προλάβαινα σε μια-μιάμιση ώρα που έκανε να ψωνίσει. Κυρίως κόμικς. Είχε βέβαια και τα ακατάλληλα σε κοινή θέα, αλλά ας το παρακάμψω. Ηταν από τις αγαπημένες μου μέρες! Ενίοτε διάβαζα και τα περιοδικά με βιντεοπαιχνίδια και από εκεί ό,τι μάθαινα.
Επίσης εκεί ήμασταν δωρεάν συνδρομητές και στο επίσημο περιοδικό της Nintendo Γερμανίας που επίσης ήταν πλούσιο σε περιεχόμενο, στρατηγικές και τερματισμούς παιχνιδιών με ολόκληρες σελίδες όλων των πιστών.
Εβλεπα εικόνες τότε και διάβαζα το όνομα Neo Geo και μου φαινόταν εξωπραγματικό! Επίσης οι φωτογραφίες τότε ήταν μοναδικής ποιότητας, όχι όπως τώρα που τα κάνουν screenshot.
Aφού δεν θα τα αγόραζα ποτέ, τουλάχιστον τα απολάμβανα έτσι.
Βέβαια τότε καημός μας ήταν να μεταπηδήσουμε από το ΝES στο Super Famicom, αλλά οι γονείς μας ήταν ανένδοτοι μιας και παραήταν ακριβό, όπως και τα παιχνίδια, σε σχέση με το ΝΕS.
 
Εγώ ήμουν Κρήτη και είχε τα πάντα από την ώρα της κυκλοφορίας τους. Και Amiga και αρκετό Spectrum, λιγότερο c64 και παρα πολύ 6128, κάτι λίγα 464. Αλυσίδες που πουλάνε τώρα ψυγεία-πλυντήρια κλπ πουλάγανε και home πχ atari 65xe από το 1987. Atari 2600 είχε αλλά θεωρείτο απαρχαιωμενο. Πάμφθηνο έκανε πόσο, 10 χιλιάρικα; Ο spectrum με 20 χιλιάρικα ήταν πολυ ανώτερο μηχάνημα για διασκέδαση.
 
(...τελικά για να γράψουμε επιτέλους και δυο ρετρομάνιαξ αράδες με τις αναμνήσεις μας, έχω καταλάβει ότι πρέπει οπωσδήποτε να περιέχει κι ένα "VS" ο τίτλος, δεν γίνεται αλλιώς...) :icon_lol:
(Παρακαλώ, συνεχίστε ό,τι κάνατε...) :icon_lol:
 
Το θέμα είναι να τα χαρείς όλα στα ντουζένια τους.... Oταν λοιπόν το 1984 πήρα τον γομολάστιχα ήμουν και ένιωθα τυχερός και πρωτοπόρος...κανένα παιδάκι στην γειτονιά δεν είχε κάτι τέτοιο πλην εμού παρά την φτώχεια μας... Έλιωσα βεβαια να λέω κάλαντα για ώρες αλλά χαλάλι του.... Αργότερα -δύο χρόνια- μετά χάρηκα και τον πράσινο 6128 στα ντουζένια του....τέλος, μερικά χρόνια αργότερα πήγα στην μεγάλη κυρία των υπολογιστών!!! Μαγεία...τρομερό μηχανημα και μοναδικό συναίσθημα η κατοχή του! Τι να γράψω εδώ...τα έχουμε πει πολλές φορές τα τελευταία 15 χρόνια για το πως νιώθαμε τότε.... Αντίθετα, αταρι στ δεν ήθελα ποτέ και δεν πήρα επειδή είχα αμίγκα και ένιωθα ότι δεν θα μου προσέφερε τίποτα παραπάνω! Το αδίκησα το συγκεκριμένο μηχανημα αντικειμενικά αλλά έτσι ένιωθα! Αντίθετα το c64 το είχα απωθημένο από τα χρόνια του σπέκτρουμ και έτσι το πήρα στα...γεράματα, κάπου το 2010 για να έχω ότι είχα λαχταρήσει σαν παιδί! Εκ των υστέρων γνωρίζω λοιπόν ότι ήταν ότι καλύτερο για παιχνίδια στα 8μπιτα ο c64 όμως αντικειμενικά ως υπολογιστής πακέτο ο 6128 ήταν καλύτερη all around επιλογή τουλάχιστον για την ελληνική πραγματικότητα! Ευτυχώς πλέον έχω την δυνατότητα να τα έχω στημενα όλα και να τα δουλεύω όποτε με αφήνουν τα παιδιά και οι υποχρεώσεις δηλαδή ...λίγο! Ακόμα και έτσι βέβαια μία δόση jetpac, ένα jumping jack το "χτυπάω" όποτε λάχει...θα παίξω επίσης κάνα fruity frank στον αμστραντάκο και θα βάλω και κανά cybernoid στον κομοντορ για να ...κελαηδήσει το τσιπάκι του ήχου του! Αν έχω παραπάνω χρόνο κανά σουκου πάω στην "ξελογιάστρα" της εφηβίας μου για μεγαλύτερες συγκινήσεις...Μέχρι εκεί και δόξα το Θεό που μπορούμε...
 
Δεν τους ελεγες και πολυ μακρυα απο ενα coin op του '83 τους Amstrad 464, c64 και γομολαστιχα. Αργοτερα οταν ασχοληθηκαμε οι περισσοτεροι στα τελη της δεκαετιας φαινοταν απαρχαιωμενα με τα ηλεκτρονικα που βλεπαμε στις αιθουσες και παιρναν τα μυαλα μας αερα. Αλλη φαση να εχεις το Spectrum απο το '85 και αλλη φαση να το αγορασεις το 1990 οπως ειδα ενα σε καποιο γκρουπ και ειχε παρει +3 στα τελευταια του οταν ολοι παιρναν ST/Amiga
 
τα παιχνίδια τέτοιου τύπου ήταν δημοφιλή ακόμα και αρχές 90 θα λεγα
Μην πω πως σε αρκετά είδη, κυρίως δράσης και περισσότερο στις κονσόλες, η 16μπιτη εκδοχή ηταν σαν την 8μπιτη αλλά με καλύτερο ήχο και εικόνα.

Ιδίως το NES είχα αρκετά παιχνίδια καλύτερα από την SNES συνέχεια.

Αλλά τότε ήταν πολύ δυσκολότερο να το εκτιμήσεις
 
Τι ακριβώς διαφημίζει αυτό? Ποια είναι η λύση που πουλάει?
 
Fast load cartridge? Tι είναι αυτό solid state write & load της εποχής?
 
Aπο οτι καταλαβα φορτωνεις τις δισκετες στο cartridge και φορτωνει μετα η κασσετα απο το cartridge port του C64.

 
Το είχα στα χέρια μου το 1986, μου το είχε δανείσει φίλος (μαζί με το 1541). H διαφορά στο loading του 64 ήταν μεγάλη. Καλό gadget για την εποχή του. Αλλά θυμάμαι δεν έπαιζε σε όλα τα παιχνίδια.

[edit] Αυτό το 1541 μία το είχα εγώ, μία ο φίλος μου. Πηγαινοερχόταν Πειραιά-Μοσχάτο για χρόνια μέσα σε μια τσάντα. Πέρασε και από άλλα χέρια, αποδείχτηκε πανίσχυρο. Και μάλλον το έχω ακόμα, στην αποθήκη εδώ και 30 χρόνια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
5 φορές πιο γρήγορα λέει ο κατασκευαστής καλά πόσο έκανε ένα παιχνίδι να φορτώσει από το drive; κάτι παρόμοιο είχε ένας φίλος μου με c64 turbo load κάτι τέτοιο, δεν το είδα ποτέ σε δράση

Edit: 2,5kb/sec λέει η epyx, 5 φορές πιο γρήγορα δηλαδή αν φόρτωνε ένα παιχνίδι 60kb στη μνήμη θα ήθελε 2,5 λεπτά με σκέτο 1541 και μισό λεπτό με το cartridge αυτό. Πολύ χρόνος για floppy τα 2,5 λεπτά
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν ξέρω για commodore αλλα ενας φίλος μου με spectrum θυμάμαι στις διακοπές στο χωριό το έβαζε το παιχνίδι Μεγάλη Παρασκευή και Κυριακή μετά το φαι ερχόταν τρέχοντας όλο χαρά και φώναζε "φόρτωσε φόρτωσε".
 
πλέον εχουμε kung fu flash στο c64 ια αστραπιαιο φόρτωμα....δεν χρειαζεται να αναλώνεστε με δισκετες περαν της νοσταλγίας! Στο σπεκτρουμάκι divide και επίσης τέλος η ταλαιπωρία! Το μόνο μηχάνημα που προσωπικά τρεχω με 3,5 drive επειδή είναι εξαιρετικά γρηγορο είναι το αμστραντακι αν και εκει ένα gotek είναι καλύτερη λυση πέραν των αλλων αντιστοιχων λύσεων τυπου usifac, m4! Η amiga whdload σε σκληρο ή σε cf εδώ και πολλά χρόνια...
 
Δεν ξέρω για commodore αλλα ενας φίλος μου με spectrum θυμάμαι στις διακοπές στο χωριό το έβαζε το παιχνίδι Μεγάλη Παρασκευή και Κυριακή μετά το φαι ερχόταν τρέχοντας όλο χαρά και φώναζε "φόρτωσε φόρτωσε".
Πίστεψε με...ο σπέκτρουμ με κασέτα φόρτωνε γρηγορότερα από τον κομοντορ με 1541 drive!!! Σαν ταινία του αγγελόπουλου τα κομοντόρια στο φόρτωμα....
 
Πίσω
Μπλουζα