Star Wars - Η συλλογή μου

Γιατί να μην υπάρχουν στα αλήθεια τέτοια διαστημόπλοια;2016 έχουμε, που είναι το ιπτάμενο αυτοκίνητο μου και το hoverboard μου;Πότε θα στείλουμε διαστημόπλοιο στον Δία με νοήμονα υπολογιστή; :p Πέρα από την πλάκα καταπληκτική η συλλογή star wars.
 
Ένα από τα σπάνια σκάφη είναι και το Outrider του Dash Rendar που εμφανίζεται στο επεισόδιο IV (special edition) αλλά και στα κόμιξ καθώς επίσης στα κινούμενα σχέδια. Έχει περίεργη κατασκευή με περιστρεφόμενο τμήμα του.

1.jpg

2.jpg

4.jpg

5.jpg

3.jpg
 
Ένα από τα πλέον εντυπωσιακά τέρατα που εμφανίζονται στο επεισόδιο VI είναι το Rancor από το υπόγειο στο παλάτι του Jabba. Σε αυτό έριχνε ο Jabba του εχθρούς του για διασκέδαση.... ώσπου ο Luke έθεσε τέλος. Είναι σε κλίμακα με τις φιγούρες 3,75", δηλαδή.... μεγάλο!!! Είναι πολύ καλοφτιαγμένο ποιοτικά, ενώ κουνούνται τα μέλη του. Έχω σχεδόν όλες τις σχετικές φιγούρες (Luke με κόκκαλο, φύλακες, Jabba κλπ.) και στάθηκα κάποτε στην ιδέα ενός διοράματος, αλλά το μέγεθος είναι απαγορευτικό....

1.jpg

2.jpg

3.jpg
 
Πολύ καλοφτιαγμένη φιγούρα του rancor, κάποτε είχα το πρώτο της kenner το οποίο ήταν μακράν πιο απλό. Το παρακάτω είναι το πιο εντυπωσιακό, νεότερο αλλά και αρκετά πιο ακριβό.

star wars rancor.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eagle 1 είπε:
ΥΓ: Πολύ ωραία η ιστοσελίδα σου, αχτύπητα τα Fanart! Ταλέντο! Μπράβο!
Ευχαριστώ, να είσαι καλά :)

Καταπληκτικά κομμάτια και τα επόμενα, έχεις ακόμα και Outrider;!

Εγώ είμαι και του Star Wars μοντελισμού, έχω αρκετά που έχω φτιάξει σε βιτρίνα, αλλά έχω καιρό να ασχοληθώ.

Πρέπει να πιάσω κάποια στιγμη το στοκ από έφτιαχτα μοντέλα που βρίσκεται στην άκρη ;)
 
telonio είπε:
......Το παρακάτω είναι το πιο εντυπωσιακό, νεότερο αλλά και αρκετά πιο ακριβό.
Όντως εξαιρετικό!!!!

Lord_Makro είπε:
Εγώ είμαι και του Star Wars μοντελισμού, έχω αρκετά που έχω φτιάξει σε βιτρίνα, αλλά έχω καιρό να ασχοληθώ.

Πρέπει να πιάσω κάποια στιγμη το στοκ από έφτιαχτα μοντέλα που βρίσκεται στην άκρη ;)
Θα χαρώ να τα δω στο θέμα αυτό, ανάρτησε φωτογραφίες όποτε μπορέσεις. Και εγώ έχω κάνει στο παρελθόν αρκετά μοντέλα που χάρισα όμως σε ανήψια (δεν είχα τότε δικά μου παιδιά). Έχει μείνει άφτιαχτο ένα ωραίο Millenium Falcon (βλ. παραπάνω), να δω πότε θα το φτιάξω.....

Και μια και λέγαμε για τέρατα, να το Acklay που εμφανίζεται στη Geonosian Arena στο Επεισόδιο ΙΙ. Είναι σε κλίμακα για φιγούρες 3,75", είναι καλοφτιαγμένο με κινητές αρθρώσεις, στόμα κλπ. οπότε μπορεί να αναπαραστήσει διάφορες στάσεις. Στο κάτω μέρος του ανοίγει θυρίδα και βγαίνουν "εντόσθια" από ένα είδους ζελέ, όπως όταν το σκότωσε ο Obi-Wan στην ταινία.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg
 
Ακολουθεί το Bantha που χρησιμοποιούσαν σαν υποζύγιο οι Tusken Raiders (Sand People). Εμφανίσθηκε στα επεισόδια Ι,ΙΙ, ΙV και σε πολλά έντυπα κόμιξ ή σειρές κινουμένων σχεδίων. Είναι πολύ προσεγμένο κατασκευαστικά, με τρίχωμα και αναβάτη σε κλίμακα 3,75".

1.jpg

2.jpg

3.jpg
 
Από το Επεισόδιο Ι, το θαλάσσιο τέρας Opee που επιτέθηκε στο υποβρύχιο που κυβερνούσε ο Qui Gon Jinn στον πλανήτη Naboo. Έχει κινούμενο σαγόνι με μοχλό, ενώ στη συσκευασία περιλαμβάνεται αποκλειστική φιγούρα του Qui Gon Jinn.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg
 
Τωρα που τα ξαναβλεπω μαζεμενα, διαπιστωνω οτι τελικα ειχε "συμπαθητικα" τερατακια το Star Wars..... :D
 
Μια και είμαστε στις φιγούρες.....

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

H τελευταία φιγούρα με τον Count Dooku έχει μηχανισμό εκτόξευσης με ελατήρια στο ένα άκρο και μαγνητικό υπόστρωμα στα πέλματα της φιγούρας, ενώ το υπόβαθρο του κύκλου είναι μεταλλικό. Η φιγούρα κάνει τούμπα στον αέρα από το άκρο και προσγειώνεται σε όρθια στάση στον κύκλο.

Συνεχίζεται...
 
Συνέχεια με διάφορες φιγούρες σε κλίμακα 3,75". Τα 2 τσιπ που φαίνονται στην πρώτη φωτογραφία και στα οποία μπορεί να προσαρμοσθεί η φιγούρα που απεικονίζουν, εφάπτονται σε ειδική συσκευή, η οποία αναπαράγει ήχους/ομιλίες των συγκεκριμένων ηρώων από την ταινία. Άλλες φιγούρες είχαν slides με σκηνή από τις ταινίες.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg
 
Συνέχεια με φιγούρες σε 3,75" (~10 εκατ. κατά μέσο όρο). Σε συνδυασμό με τα διάφορα οχήματα/σκάφη θα μπορούσαν να γίνουν ωραία διοράματα, αλλά απαιτείται πολύς χώρος λόγω μεγέθους...

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg
 
Eagle 1 είπε:
Συνέχεια με φιγούρες σε 3,75" (~10 εκατ. κατά μέσο όρο). Σε συνδυασμό με τα διάφορα οχήματα/σκάφη θα μπορούσαν να γίνουν ωραία διοράματα, αλλά απαιτείται πολύς χώρος λόγω μεγέθους...
Σε καταλαβαινω φιλτατε, αστα, προβλημα αν δεν εχεις χωρο για μεγαλα διοραματα.... :precry:

Παντως παρατηρω, βαση αυτων που εχεις ανεβασει, οτι οι πιο απιθανοι χαρακτηρες εχουν βγει σε φιγουρα!!!

Δηλαδη, χαρακτηρες που εκαναν απο μερικα δευτερολεπτα μεχρι καποια λεπτα ενα περασμα απο την οθονη, εχουν γινει φιγουρα με συνοπτικες!!! :eek:
 
stayros είπε:
Σε καταλαβαινω φιλτατε, αστα, προβλημα αν δεν εχεις χωρο για μεγαλα διοραματα....

Παντως παρατηρω, βαση αυτων που εχεις ανεβασει, οτι οι πιο απιθανοι χαρακτηρες εχουν βγει σε φιγουρα!!!

Δηλαδη, χαρακτηρες που εκαναν απο μερικα δευτερολεπτα μεχρι καποια λεπτα ενα περασμα απο την οθονη, εχουν γινει φιγουρα με συνοπτικες!!!
Ο χώρος είναι πράγματι μεγάλο πρόβλημα για διοράματα.... Βολικά είναι τα κεφάλια ηρώων της Mikromachines που ανοίγουν και αναπαριστούν διοραματάκια σε κλίμακα ΗΟ. Θα αναρτήσω φωτογραφίες στη συνέχεια. Φυσικά δεν έχουν την ομορφιά των μεγάλων, αλλά έχουν κάνει γενικά καλή δουλειά.

Για τις φιγούρες έχεις απόλυτο δίκιο, ξαφνιάστηκα και εγώ με το πλήθος όταν άρχισα να συλλέγω για να επανδρώσω στην αρχή τα διαστημόπλοια/οχήματα. Το ένα έφερνε το άλλο, οπότε προχώρησα και σε εντελώς άγνωστες, με μικρό πέρασμα από την οθόνη. Έχω σε αρχείο και τα ονόματά τους (ούτε οι ίδιοι ξέρανε πως λεγόντουσαν....), αλλά η αντιστοίχιση θα μου έπαιρνε πολύ ώρα, δεν είχα βάλει τότε τις φωτογραφίες δίπλα στο όνομα.

Συνεχίζω με μερικές ακόμα και σε διάφορα εξαρτήματα πριν περάσω σε αυτές στα κουτιά ή σε αυτές που είναι σε σκάφη στη βιτρίνα.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg
 
Αυτο το πράσινο και ροζ πράγμα στην τελευταία φωτο τι ακριβώς ειναι; ειχα βρει δε ξέρω κι εγώ απο που (θυμήθηκα, μεσα σε ένα επιτραπέζιο, μάλλον κατα λάθος παρατημένο μεσα) ένα ίδιο σαν το πράσινο,απλά ηταν μπλε το δικό μου..Το κράτησα σε ένα κουτί για λιγο καιρο και μετα μάλλον το πέταξα....
 
Φωτόσπαθα υποτίθεται πως είναι.
 
viking4a είπε:
Αυτο το πράσινο και ροζ πράγμα στην τελευταία φωτο τι ακριβώς ειναι; ειχα βρει δε ξέρω κι εγώ απο που (θυμήθηκα, μεσα σε ένα επιτραπέζιο, μάλλον κατα λάθος παρατημένο μεσα) ένα ίδιο σαν το πράσινο,απλά ηταν μπλε το δικό μου..Το κράτησα σε ένα κουτί για λιγο καιρο και μετα μάλλον το πέταξα....

....

telonio είπε:
Φωτόσπαθα υποτίθεται πως είναι..
Όπως σωστά λέει ο φίλτατος telonio είναι φωτόσπαθα σε μικρό μέγεθος, στυλιζαρισμένα περισσότερο. Νομίζω ήταν δώρα, αλλά δεν θυμάμαι σε τι συσκευασίες, όπως οι δύο τελευταίες φιγούρες παρακάτω που ήταν δώρα σε κουτιά δημητριακών. Είχαν και επεξηγηματικό χαρτάκι κρυμένο στη βάση τους. Τις έχουμε όλες, αλλά καταχωνιασμένες ποιός ξέρει που. Έχω δουλειά στο πατάρι...

Το R2D2 που ακολουθεί είναι η πρώτη φιγούρα που απέκτησα. Αγοράσθηκε το 1979!!! Έχει γυαλιστερό "κεφάλι" που γυρίζει, ενώ ο κορμός δεν είναι ανάγλυφος όπως τα νεώτερα R2D2, αλλά αυτοκόλλητο χαρτί!!! Made in Taiwan.....

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα