Star wars arcade cabinet

Για να δεις εικόνα με αυτό το καλώδιο πρέπει να τρέξεις το soft15khz. Aν και αμφιβάλω γιατί πρέπει να γίνει μετατροπή σήματος, προσωπικά τέτοιο καλώδιο ποτέ δεν μου έπαιξε. Η arcadvga από την άλλη πλευρά είναι 15khz από την ultimarc.
 
Ότι λέει ο Μάριος παραπάνω. Έχω κι εγώ τέτοιο καλώδιο και ανάθεμα με αν είδα ποτέ εικόνα. Στα 15khz δε νομίζω να έχεις πρόβλημα...
 
τότε πως θα συνδέσω την τηλεόραση με το pc???
 
Δεν είχα ποτέ πιάσει στα χέρια μου την arcade vga, αλλά εφόσον την έχεις φαντάζομαι χρειάζεται εγκατάσταση στο pc και μετά σύνδεση στο scart της τηλεόρασης με το καλώδιο που αναφέρεις παραπάνω. Με τον Γιώργο λέμε πως δεν λειτουργεί αυτό καλώδιο από μόνο του. Με την arcade vga φαντάζομαι πως θα δεις εικόνα στη crt, αφού η arcade vga είναι 15khz σαν την crt.
 
Έχω αγοράσει αυτά τα ηχεία για την καμπίνα μου, τι ενισχυτή χρειάζεται να αγοράσω ; Είναι 80 watt rms
 
Θα ήθελα πολύ να ευχαριστήσω το μέλος Stathman που μου χάρισε ενα μόνιτορ Handarex 25'' δυστυχώς όμως δεν χωράει στη καμπίνα μου.

Υπάρχει κάποιο μέλος του φόρουμ ή αν γνωρίζει κάποιος ενα τεχνικό για καμπίνες ;
 
Δεν είμαι τεχνικός αλλά τι χρειάζεσαι μήπως γνωρίζουμε;
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Πρέπει να Συνδέςω την τηλεόραση με το PC και να τα κανω να ανοίγουν ταυτόχρονα,καθώς και τις καλωδιώσεις με τα κουμπιά χειριστήρια με το ipac2
 
Έχει scart η τηλεόραση; Αν ναί τότε φτιάξε αυτό το καλώδιο, λειτουργεί το έχω δοκιμάσει με τον crt emu driver που θα βρεις εδώ http://geedorah.com/eiusdemmodi/foru...pic.php?id=295

fetch


Θέλει κολληήρι αλλά το κύκλωμα είναι απλό. Το βύσμα δεξιά είναι για τον ήχο, μπορείς να μην το βάλεις αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις ηχεία pc.

Μπορείς να κάνεις να ανοίγουν ταυτόχρονα το pc και η τηλεόραση αλλά όχι να κλείνουν ταυτόχρονα, γιατί τα windows κολλάνε και θέλουν shut down.

Σχετικά με το ipac2 εδώ είναι ο τρόπος που συνδέεις τα κουμπιά.

wiring.jpg


Όσο αφορά τα joysticks, αν παρατηρήσεις θα δεις πως οι περιγραφές στους άνω και κάτω κονέκτορες είναι ίδιοι με διαφορά 1 και 2, δηλαδή player 1 και player 2. Στο GND συνδέεις τη γείωση, στο 1RIGHT συνδέεις τον διακόπτη δεξιά, στο 1LEFT τον διακόπτη αριστερά κτλ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω αγοράσει καλώδιο vga - scart και έχω και την arcade vga ,χρειάζομαι ηλεκτρονικό για να μπορώ με ενα κουμπί να ανοίγει και το PC και η τηλεόραση,καθώς και τις συνδέσεις των κουμπιών,το μεγαλύτερο μου πρόβλημα δυστυχώς είναι ο χρόνος ,γι αυτό ζητάω κάποιον που να γνωρίζει με το αζημίωτο βέβαια
 
Αν υπάρχει κάποιος από το φόρουμ τεχνικός που να ξέρει από καμπίνες παρακαλώ ας στείλει πμ.
 
Παιδιά κανείς? χρειάζομαι κάποιον με γνώσεις ηλεκτρονικού για να συνδέσω την tv με το pc και να τα κάνω να λειτουργούν ταυτόχρονα με ένα κουμπί.

Επίσης θα χρειαστώ κάποιον να συνδέσουμε τα κουμπιά με το ipac2.
 
Σήμερα προσπάθησα να συνδέσω την τηλεόΡαση Sony trinitron crt 21" με το PC ,χρησιμοποιώντας ένα καλώδιο vga to scart ,όμως δεν είχα εικόνα,χρειάζεται κάτι άλλο ;
 
Δεν έχω την arcade vga, αλλά κοίτα την παρακάτω σελίδα της ultimarc στο Configuration after driver install, ακολούθησες αυτά τα βήματα;

https://www.ultimarc.com/avgainst.html
 
Ναι τα ακολούθησα ακριβώς μάλιστα δοκίμασα και τα 2 option για τα monitor (multifrequency)

Μήπως το κΑλώδιο που έχω δεν κάνει ; (scart to vga έχω δώσει λίνκ σε προηγούμενη σελίδα) χρειάζεται να αγοράσω κάποιον άλλοι αντάπτορα ;

Κάτι τέτοιο ας πούμε ; https://www.arcadeshop.de/Audio-Vide...pter_1108.html
 
Όχι, το umsa κύκλωμα το είχα και κάνει τη δουλειά της arcade vga. Εφόσον την έχεις δεν χρειάζεται να αγοράσεις και αυτό. Τώρα τι να σου πω, όπως σου έγραψα δεν είχα ποτέ την arcade vga και δυστηχώς δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω για αυτή.

Oι τρόποι που έχω δει εικόνα κανονικά σε crt τηλεόραση από pc είναι με το umsa κύκλωμα που ανέφερες παραπάνω, και με κύκλωμα vga-scart που ανέβασα στην προηγούμενη σελίδα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω απογοητευτεί,προσπαθώ εδώ και πολύ καιρό να τα συνδέσω αλλά τίποτα.

Υπάρχει κανείς από το φόρουμ για να με βοηθήσει ;
 
Έλα στο chat να τα πούμε μπας και βρούμε άκρη, μην γεμίζουμε στο thread όχι τίποτα άλλο.
 
Αν κάποιος απο το φόρουμ έχει ασχοληθεί με την arcade vga παρακαλώ χρειάζομαι βοήθεια
 
Πίσω
Μπλουζα