Star Wars

Vampire in a Cathedral είπε:
candy
To site που έχεις πραγματικά κεντάει.
Συγνώμη αλλά αναφέρεσαι στο retromaniax;Αν ναι,χαίρομαι γι'αυτό αλλά δεν μου ανήκει.Τα εύσημα ανήκουν στον AEON που είναι και ο εμπνευστής,πρόεδρος,διαχειριστής του.Αυτός που καίγεται στο Lineage2! :D
 
Μπορεί να είμαι 31 ετών, μπορεί να έχω λατρέψει τον κινηματογράφο που μου θυμίζει την παιδική και εφηβική μου ηλικία (Σούπερμαν, Ιντιάνα Τζόουνς, ΕΤ κ.τ.λ.), μπορεί να μου αρέσει πολύ η επιστημονική φαντασία, αλλά υποψιάζομαι ότι είμαι ο μοναδικός άνθρωπος (της ηλικίας μου) σε αυτόν τον πλανήτη που, μέχρι πριν από μία εβδομάδα, 5 Οκτωβρίου 2007, δεν είχε δει ΟΥΤΕ ΜΙΑ από τις 6 ταινίες του Πολέμου των Άστρων...

Εντάξει; ... Συνήλθατε;

Ναι, είναι αλήθεια, δεν κάνω καθόλου πλάκα. Το ξέρω, είμαι ποταπός, τιποτένιος, αχαρακτήριστος, αχρείος, ελεεινός, αξιοθρήνητος και ουτιδανός. Είναι η σημαντικότερη καλτ παράλειψη που έχω κάνει στη ζωή μου. Τί να κάνω όμως που η Δύναμη άργησε τόσο πολύ να με φωτίσει; Πάντως ποτέ δεν είναι αργά. Ας είναι καλά ένας φίλος που μου έκανε δώρο και τα 6 DVD κι έτσι αποφάσισα να τα δω. Περιττό να σας πω ότι έχω πάθει πλάκα με την όλη σύλληψη, αλλά και με τα εφέ τα οποία είναι εκπληκτικά (ειδικά για το 1977 που γυρίστηκε η πρώτη!!!)! Τις ταινίες αποφάσισα να τις δω με τη σειρά που γυρίστηκαν, κι όχι σύμφωνα με τη χρονολογική σειρά των γεγονότων. Σήμερα είδα την 4η (επεισόδιο 1), και μέχρι τώρα θεωρώ το Η Αυτοκρατορία αντεπιτίθεται σαν την καλύτερη. Σύντομα θα σας πω τη γνώμη μου για την εξαλογία σαν σύνολο.

Μπορείτε πλέον κι εμένα να με θεωρείτε φαν των ταινιών. Κρίμα που δεν τις βίωσα στην παιδική μου ηλικία... Είναι ωραίο όμως όταν είσαι μεγάλος να ξαναγίνεσαι παιδί. Και αυτές τις μέρες έτσι ακριβώς αισθάνομαι. :)
 
Όπως λέει και η wikipedia.....

In 1997, A New Hope, The Empire Strikes Back, and Return of the Jedi were re-mastered and theatrically re-released as the "Special Editions." It was one of the first films series to be re-mastered in this way. For the re-release, in addition to extensive clean-up and restoration work, Lucas also made several changes to the films in order to "finish the film the way it was meant to be" (as Lucas said in a September 2004 interview with the Associated Press). Many of Lucas' changes for the Special Editions were cosmetic, generally adding computer generated effects which were not originally possible. Other changes, however, are considered to have affected plot or character development. These changes, such as the change often referred to by fans as "Han shot first", have proven to be controversial, inciting considerable criticism of George Lucas by fans, and was one of the first cases of what came to be known as "Lucas bashing."

In 2004, in addition to an extensive and comprehensive hi-definition digital cleanup and restoration job by Lowry Digital Images, the original films were changed once again for their release on DVD. In these new versions of the films, in addition to new scenes and major image adjustments designed to make the films visually resemble the prequels, a few changes which had been made for the 1997 Special Editions were removed. With this release, Lucasfilm created a new high-definition master of the films, which will be used in future releases as well.

Τα εφέ δηλαδή που είδες δεν ήταν του 1977 που κυκλοφόρησε το πρώτο.

Απ'όσο ξέρω κυκλοφορούνε στο internet πάρα πολλές κόπιες.Και οι 3 original οι παλιές,και του 1997 και dvds με behind the scenes,κομμένες σκηνές και άλλα πολλά που δε πάει ο νούς σας.

Ονομάζονται 'The Angrysvn STAR WARS Releases' και τη λίστα θα τη βρείτε εδώ

Καλή τύχη σας εύχομαι στο κυνήγι των links στα άγρια λειβάδια των P2P networks.

Bonus Link : http://www.originaltrilogy.com
 
@Sofologiotatos:It's never too late to join the dark side!!!(γκούχου,γκούχου ασφυξία θα πάθω με αυτή τη κάσκα :D )
 
@Sofologiotatos: Αγαπητέ μου, είμαι 34 και ξοδεύω μη αμελητέα οικονομικά ποσά σε action figures, video games, posters, μπρελόκς, comic books, κτλ. που έχουν να κάνουν με το συγκεκριμένο Σύμπαν. Οπότε και το μυστικό είναι να μη "μεγαλώσουμε" ποτέ - αν και διαπίστωσα στην πορεία πως μεγαλύτερη ωριμότητα διαχέεται από άτομα της δικής μας συνομοταξίας, παρά από τους δήθεν "ώριμους" και σοβαροφανείς που και καλά "δεν ασχολούνται με τέτοιες σαχλαμάρες".

Bottom-line: Θέλω να φαντάζομαι τον εαυτό μου να παίζει Star Wars video games με τα παιδιά του...

Vampire in a Cathedral

P.S.: Check imdb.com, έρχονται και άλλες παραγωγές Star Wars από το 2008...
 
!!

και βεβαια αγαπητέ φίλε Vampire, να μην ξεχνάμε το εκπληκτικό game knights of the Old republic...που θεωρήθηκε από αρκετους ως "πιο star wars και απο τα prequels"
 
Το οποιο το εχει γραψει η Bioware (η οποια :D σημερα αγοραστηκε μαζι με την Pandemic απο την Electronic Arts για 860 εκατομυρια δολλαρια!)

Δεν μπορω οτι με χαροποιησε η παραπανω ειδηση...
 
!!

σοβαρα Wally?? πω πω..κολοσσος η ΕΑ..παντως δεν εδωσε και λίγα...αν σκεφτείς οτι η αξία τετοιων εταιρείων είναι αϋλη..
 
Το οποιο το εχει γραψει η Bioware (η οποια σημερα αγοραστηκε μαζι με την Pandemic απο την Electronic Arts για 860 εκατομυρια δολλαρια!)
Δεν μπορω οτι με χαροποιησε η παραπανω ειδηση...
Ούτε μένα. Τις βλέπω κατά Origin μεριά.:mad:
 
thamonas είπε:
και βεβαια αγαπητέ φίλε Vampire, να μην ξεχνάμε το εκπληκτικό game knights of the Old republic...που θεωρήθηκε από αρκετους ως "πιο star wars και απο τα prequels"
Τι να λέμε τώρα για τέτοια παιχνιδάρα...και μόνο για το συγκεκριμένο παιχνίδι αξίζει κανείς να αγοράσει XBOX 1 ακόμα και τώρα...
 
Προσκύνημα στον Λούκας...

Vampire in a Cathedral είπε:
(...) διαπίστωσα στην πορεία πως μεγαλύτερη ωριμότητα διαχέεται από άτομα της δικής μας συνομοταξίας, παρά από τους δήθεν "ώριμους" και σοβαροφανείς που και καλά "δεν ασχολούνται με τέτοιες σαχλαμάρες".
Φίλτατε Vampire, έγραψες! :thumbup: Συμφωνώ με κάθε λέξη σου, κι ας με λένε Σοφολογιότατο - που σημαίνει ότι θα έπρεπε (και καλά) να είμαι σοβαρο(φανη)ς. Τα πράγματα όμως δεν είναι έτσι, διότι το παρατσούκλι αυτό μου το έβγαλαν επειδή έχω μανία να διερευνώ και να αναζητώ διάφορα θέματα, και κυρίως τις γλώσσες...

Την εκτη ταινία (Επεισόδιο ΙΙΙ) την είδα σήμερα. Σίγουρα ήταν αυτή που μου προκάλεσε τα πιο έντονα συναισθήματα! Πολύ καλό το δέσιμο με το Επεισόδιο IV. Καταπληκτική η εξαλογία, χιλιάδες μπράβο στον Lucas! Το διαστημικό του έπος πήρε τιμητική θέση και στην δική μου καρδιά...

Κάποια στιγμή θα ανοίξω κι ένα θέμα σχετικά με τη μουσική αυτών των ταινιών. Νομίζω ότι το αξίζει με το παραπάνω. Βέβαια ο συνάδελφος John Williams είναι λίγο κλεφταράκος στις μουσικές ιδέες του, αλλά είναι άψογος επαγγελματίας και χειρίζεται τέλεια (ο άτιμος!) τη συμφωνική ορχήστρα σε μία εποχή που οι περισσότεροι συνθέτες γράφουν σάουντρακ με ηλεκτρονικά μέσα...

Αγαπητή Candy, (ή μήπως... Darth Candy???) προτείνω να εκμεταλλευτείς τις μηχανολογικές γνώσεις του R2-D2, είμαι βέβαιος ότι θα διορθώσει το πρόβλημα και θα σου κάνει μία κάσκα τζιτζί! :cool:
 
Το Knights of Old Republic I & II όντως ήταν πολύ πιο Star Wars από άλλα παιχνίδια που βρίσκονται κοντά στο timeline σε σχέση με την εξαλογία. Ανεπανάληπτα παιχνίδια - μεγάλα σε μέγεθος - κατά εμέ μία άψογη μεταφορά "προϊστορίας" στο Star Wars, καθώς οι υποθέσεις εξελίσσονται χιλιάδες χρόνια πριν απο τον Darth Vader. Λέγεται και δεν ξέρω εάν έχετε κάτι πιο επίσημο στα χέρια σας, ότι αυτήν τη στιγμή παράγεται ο 3ος τίτλος των KOTOR. Ας περιμένουμε να δούμε...

Sofologiotatos: Αν μπορείς κάνε μία ανάλυση για το που είναι "κλεφταράκος" ο John Williams. Με ενδιαφέρει να δω από που μπορεί να έχει πάρει ιδέες ο παππούλης.

Εν κατακλείδι το συγκεκριμένο Σύμπαν έχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ παραμέτρους σε πολλούς τομείς: αυτήν τη στιγμή διαβάζω μία νουβέλα με τις περιπέτειες του Darth Maul μερικά χρόνια ΠΡΙΝ το Episode I. Μην ξεχνάμε τα comic books τον τίτλο LEGACY όπου η υπόθεση εξελίσσεται περίπου 150 χρόνια ΜΕΤΑ το Return of the Jedi όπου ο Γαλαξίας έχει στην κυριολεξία ισοπεδωθεί από τον μέγα πόλεμο με τους Yuuzhan Vong - μία εξωγήινη φυλή ΕΚΤΟΣ του Γαλαξία όπου η Δύναμη δεν έχει καμμία απολύτως επιρροή επάνω τους. Που καταλήγουμε: ΟΚ κάποιοι θα πούνε "είσαι καμμένος αδελφέ" ή "σύνελθε, get a life". Μήπως τελικά διαβάζοντας και βλέποντας τέτοιες ταινίες μπορεί κανείς να βλέπει αυτό που λέμε Πραγματικότητα με μία διαφορετική προοπτική? Η ίδια η πολιτική έχει υιοθετήσει το Δόγμα "Πόλεμος των Άστρων" επί Ρίγκαν (Strategic Defense Initiative) και ήδη αρκετές χώρες όπως η Ρωσική Ομοσπονδία, Η.Π.Α., Ινδία και Κίνα έχουν στραμμένο το βλέμμα τους στα άστρα καθαρά για στρατιωτική εκμετάλλευση. Απόρρητη έκθεση που διέρρευσε θέλει τις Η.Π.Α. να έχουν γεμίσει με φρούρια τα επόμενα 100 χρόνια τον Άρη. Αυτός ο πλανήτης δεν είναι ένας άλλος Tattoine?

Τι πιο τραγική φιγούρα από τον Darth Vader, ως ένας άλλος Αρχαίος πρωταγωνιστής...

Vampire in a Cathedral
 
Vampire in a Cathedral είπε:
Τι πιο τραγική φιγούρα από τον Darth Vader, ως ένας άλλος Αρχαίος πρωταγωνιστής...
Vampire in a Cathedral
Θα συμφωνήσω μαζί σου
 
Vampire συμφωνώ μαζί σου για τα KOTOR!!!!

Έρχεται και τρίτο; Αυτά είναι υπέροχα νέα.

Όσο για τον Darth Vader, αποτελεί για μένα την υπέρτατη μορφή, ένας απίστευτος χαρακτήρας που στο τέλος παίρνει το σωστό δρόμο, αποδυκνείοντας ότι "κάλιο αργά παρά ποτέ".

Black is the way to go.

May the dark side be your guide......
 
Vampire in a Cathedral είπε:
Αν μπορείς κάνε μία ανάλυση για το που είναι "κλεφταράκος" ο John Williams. Με ενδιαφέρει να δω από που μπορεί να έχει πάρει ιδέες ο παππούλης.
Vampire in a Cathedral
Ευχαρίστως Vampire, και μάλιστα χαίρομαι που μου δίνεις την ευκαιρία να επεκταθώ σε ένα ζήτημα που λατρεύω (καθότι μουσικός στο επάγγελμα, και ειδικότερα μουσικολόγος). Ίσως είναι καλύτερα να τα πω όλα εδώ και τώρα, παρά να ανοίξω καινούργιο θέμα.

Το ότι χαρακτήρισα τον Ουίλλιαμς "κλεφταράκο" δεν σημαίνει βεβαίως ότι δεν τον εκτιμώ. Ίσα-ίσα, το στυλ του μου αρέσει πάρα πολύ και τον θεωρώ έναν από τους καλύτερους συνθέτες κινηματογραφικής μουσικής. Έχει πλούσια μελωδική φλέβα και πολύ ταλέντο στην μουσική σκιαγράφηση καταστάσεων, ειδικά σε ταινίες επικού χαρακτήρα, και σε περιπέτειες που έχουν να κάνουν με το εξωτικό ή το φανταστικό.

Εννοείται ότι στην τέχνη τίποτε δεν γεννιέται από το μηδέν. Όλοι οι καλλιτέχνες επηρεάζονται από κάποιους προηγούμενους. Η επιρροή δεν είναι κλοπή, αλλά απαραίτητο στήριγμα για να βρει ένας καλλιτέχνης το δικό του προσωπικό ύφος. Ο Τζων Ουίλλιαμς έχει επηρεαστεί ολοφάνερα από ορισμένους συνθέτες του όψιμου 19ου αιώνα και των αρχών του 20ού, όπως τους παρακάτω.

τον Τσέχο Άντονιν Ντβόρζακ (Antonin Dvorak, 1841-1904),

τον Αυστρο-Εβραίο Γκούσταβ Μάλερ (Gustav Mahler, 1860-1911),

τον Γερμανό Ρίχαρντ Στράους (Richard Strauss, 1864-1949),

τον Φιλανδό Γιαν Σιμπέλιους (Jean Sibelius, 1865-1957),

τον Τσέχο Βίτιεσλαβ Νόβακ (Vitezslav Novak, 1870-1949),

τον Άγγλο Γκούσταβ Χολστ (Gustav Holst, 1874-1934),

τον Ιταλό Οττορίνο Ρεσπίγκι (Ottorino Respighi, 1879-1936),

τον Ρώσο Ίγκορ Στραβίνσκι (Igor Stravinsky, 1882-1971),

και τον Ρώσο Σεργκέι Προκόφιεβ (Sergei Prokofiev, 1891-1953).

(Δίνω και λινκ για τον καθένα στη Βικιπαίδεια, για όσους ενδιαφέρονται να διαβάσουν περισσότερα)

Μας ενδιαφέρουν ορισμένα έργα τους για συμφωνική ορχήστρα, τα οποία δείχνουν πόσο ικανοί ενορχηστρωτές ήταν όλοι τους. Όσοι ενδιαφέρεστε, μπορείτε να ψάξετε και να ακούσετε τα συγκεκριμένα έργα που προτείνω παρακάτω. Ακούγοντάς τα θα μπορέσετε να καταλάβετε πόσο πολύ έχει επηρεαστεί ο Ουίλλιαμς από αυτά.

(Σε κάθε έργο έχω βάλει και ένα λινκ που οδηγεί στο κατάστημα Amazon, για να βρείτε κάποιες πολύ καλές και ταυτόχρονα σχετικά φθηνές ηχογραφήσεις που σας προτείνω. Εννοείται ότι για κάθε έργο υπάρχουν και πολλές άλλες και εξίσου καλές ηχογραφήσεις. Κι επίσης να ξεκαθαρίσω ότι δεν κάνω διαφήμιση στο Amazon! Απλώς δίνω τα λινκς για να δείτε το εξώφυλλο του CD. Άλλωστε όλα σχεδόν τα CD μπορείτε να τα βρείτε στην Ελλάδα, π.χ. στη Λέσχη του Δίσκου στην Αθήνα, που είναι ίσως το πιο πλήρες κατάστημα "κλασικής" μουσικής στη χώρα μας)

Dvorak: Συμφωνία αρ. 9 "από τον Νέο Κόσμο" (Symphony no. 9 "from the New World", 1893), ειδικά το πρώτο μέρος και η δημοφιλέστατη αρχή του τέταρτου μέρους. (Προτεινόμενη ηχογράφηση)

Strauss: Έτσι μίλησε ο Ζαρατούστρα ή Τάδε έφη Ζωροάστρης (Also sprach Zarathustra, 1896). Ο Στράους ήταν από τους καλύτερους χειριστές της συμφωνικής ορχήστρας. Τα πρώτα λεπτά του έργου είναι πασίγνωστα από την ταινία 2001 - Η Οδύσσεια του διαστήματος του Στάνλεϊ Κιούμπρικ. (Προτεινόμενη ηχογράφηση)

Sibelius: Finlandia (1899). Το πιο δημοφιλές έργο του συνθέτη, και σίγουρα ένα από τα έργα που σημάδεψαν τον Ουίλλιαμς. (Προτεινόμενη ηχογράφηση)

Mahler: Συμφωνία αρ. 5 (1901-2). Μνημειώδες έργο με μεγάλη γκάμα διαθέσεων: άλλοτε δυναμικό, άλλοτε τραγικό κι άλλοτε ονειρικό. Δοκιμάστε κυρίως το πρώτο, το δεύτερο και το τέταρτο μέρος. (Προτεινόμενη ηχογράφηση)

Novak: Λαίδη Γκοντάιβα (Lady Godiva, 1907). Ένα συμφωνικό έργο που θα μπορούσε άνετα, χωρίς ούτε μία επέμβαση, να γίνει σάουντρακ σε επική ταινία με ρομαντικά στοιχεία. Πιστεύω ότι επηρέασε πάρα πολύ το στυλ του Ουίλλιαμς, αλλά και του Τζέιμς Χόρνερ (James Horner) που ανήκει στην ίδια "σχολή". (Προτεινόμενη ηχογράφηση)

Stravinsky: Το πουλί της φωτιάς (Αγγλ. The Firebird, Γαλλ. L'oiseau de feu, 1910). Μπαλέτο βασισμένο σε ένα ρωσικό παραμύθι, με υπέροχη μουσική και καταπληκτική ενορχήστρωση. Ακούστε κυρίως τη μυστηριώδη αρχή, και το μέρος που ονομάζεται "Σατανικός χορός του βασιλιά Καστσέι" ("Infernal dance of King Kashchei") (Προτεινόμενη ηχογράφηση)

Stravinsky: Η ιεροτελεστία της άνοιξης (Αγγλ. The Rite of Spring, Γαλλ. Le sacre du printemps, 1913). Μπαλέτο που περιγράφει την παγανιστική τελετή λατρείας της γης και της άνοιξης από μία προϊστορική φυλή της Ρωσίας. Το μπαλέτο προκάλεσε σκάνδαλο στην εποχή του για τη "βαρβαρότητα" της μουσικής. Φοβερή σύλληψη, και σίγουρα ένα από τα σημαντικότερα έργα του 20ού αιώνα. (Προτεινόμενη ηχογράφηση)

Holst: Οι πλανήτες (The Planets, 1916). Το έργο που αποτέλεσε το απόλυτο πρότυπο για τα σάουντρακ ταινιών με διαστημικό θέμα, και βεβαίως για τον Πόλεμο των άστρων αλλά και για τον Σούπερμαν. Οι Πλανήτες συνδυάζουν την αστρονομία με την αστρολογία και τη μυθολογία. Και τα επτά μέρη του έργου είναι καταπληκτικά. Ξεχωρίζω ιδιαίτερα τον απίστευτα απειλητικό και ενεργητικό "Άρη, τον φορέα του πολέμου" ("Mars, the Bringer of War"), τον μεγαλειώδη "Δία, τον φορέα της ευφορίας" ("Jupiter, the bringer of Jollity") και τον ατμοσφαιρικότατο "Ποσειδώνα τον μυστικιστή" ("Neptune, the Mystic"). Ειδικά το τελευταίο, αν το ακούσετε νύχτα, με σβηστά τα φώτα και κοιτώντας από το παράθυρο τον έναστρο ουρανό, θα πάθετε πλάκα... (Προτεινόμενη ηχογράφηση)

Respighi: Τα πεύκα της Ρώμης (Pini di Roma, 1923-4). Ο Ρεσπίγκι περιγράφει μουσικά τέσσερις εικόνες της Ρώμης. Ακούστε την εκπληκτική ενορχήστρωση στο λαμπερό πρώτο μέρος, την μυστηριώδη ατμόσφαιρα στο δεύτερο μέρος, την υπέροχη νυχτερινή σκηνή με το αηδόνι στο τρίτο μέρος, και το απόκοσμο εμβατήριο στο τέταρτο μέρος, όπου τα φαντάσματα Ρωμαίων στρατιωτών παρελαύνουν θριαμβευτικά κάτω από τα πεύκα της Αππίας Οδού... (Προτεινόμενη ηχογράφηση)

Respighi: Ρωμαϊκές γιορτές (Feste Romane, 1928). Άλλο ένα υπέροχο έργο του ίδιου συνθέτη. Προσωπικά ξεχωρίζω το συγκλονιστικό πρώτο μέρος ("Circenses"), που περιγράφει χριστιανούς μάρτυρες που παραδίδονται στα θηρία, στην αρένα του Κολοσσαίου της αρχαίας Ρώμης! (Προτεινόμενη ηχογράφηση)

Prokofiev: Ρωμαίος και Ιουλιέτα (1935-6). Πολύ δημοφιλές μπαλέτο, από το οποίο ξεχωρίζει το πολύ διάσημο κομμάτι "Μοντέγοι και Καπουλέτοι" ή αλλιώς "Χορός των ιπποτών". Εκτός από αυτό όμως, πολλά ακόμα τμήματα του έργου έχουν στοιχεία του ύφους που υιοθέτησε ο Ουίλλιαμς και άλλοι. (Προτεινόμενη ηχογράφηση)

Κανένα από τα παραπάνω έργα δεν είναι μουσική κινηματογράφου. Τα περισσότερα είναι προγραμματική μουσική, δηλαδή μουσική που περιγράφει μία ιστορία, ή ένα πρόσωπο, ή μία ιδέα, μία σκηνή, ένα αντικείμενο κ.τ.λ. Ακριβώς γι' αυτό έχουν τόσο παραστατική μουσική, και γι' αυτό χρησιμοποιήθηκαν ως πρότυπο για τη μουσική επένδυση κινηματογραφικών ταινιών.

Αυτά και σίγουρα πολλά ακόμη έργα επηρέασαν τη σχολή που εκπροσωπεί ο Τζων Ουίλλιαμς. Και μάλιστα πολλές φορές ο Ουίλλιαμς δανείστηκε αρκετά στοιχεία σχεδόν αυτούσια. Δεν εννοώ ότι έκλεψε νότα προς νότα κάποια αποσπάσματα, αλλά σίγουρα πήρε την ιδέα κάποιου άλλου και τη μετέβαλε σε κάτι δικό του - άλλοτε κρατώντας τη γενική ιδέα και το ύφος, και άλλοτε κρατώντας πολύ περισσότερα. Αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι εύκολο να γράψεις μουσική υπό πίεση χρόνου. Σε τέτοιες περιπτώσεις, η εύκολη λύση είναι να αντιγράψεις σχεδόν μία ιδέα από κάποιον άλλο συνθέτη, είτε πρόκειται για μελωδία είτε για ενορχήστρωση, είτε για μουσική φράση. Και φαίνεται ότι αυτό το έχει κάνει κάμποσες φορές ο παππούλης :) , όπως τον αποκάλεσε ο Vampire in a Cathedral.

Ένα τρανταχτό παράδειγμα είναι από τον Πόλεμο των άστρων, που τον έχω και φρέσκο στο μυαλό μου. Στο Επεισόδιο 4, στο δέκατο λεπτό της ταινίας, προσέξτε τη μουσική που ακούγεται όταν ο C-3PO έχει αποχωριστεί τον R2-D2 και περιπλανιέται για λίγο μόνος του στην αμμώδη έρημο του Τατουιν. Η μουσική είναι σχεδόν αντιγραμμένη από την Ιεροτελεστία της άνοιξης του Στραβίνσκι: αν ακούσετε προσεκτικά τα πρώτα λεπτά από το δεύτερο μέρος ("Η θυσία" - "The Sacrifice") αυτού του μπαλέτου, θα το νιώσετε.

Επειδή όμως πέρασε η ώρα, θα κλείσω αυτό το μεγαλούτσικο post τονίζοντας για άλλη μία φορά την μεγάλη εκτίμησή μου στον Τζων Ουίλλιαμς, για να μη μείνει η εντύπωση ότι τον κατηγορώ για αντιγραφή. Έχει επενδύσει με υποδειγματικό τρόπο τις ταινίες του Σπήλμπεργκ και του Λούκας. Έχει εκμεταλλευτεί τέλεια την τεχνική του λάιτμοτιφ (leitmotiv), π.χ. σε πολλές σκηνές με τον Darth Vader (άλλη φορά θα πούμε και γι' αυτό). Και έχει συνθέσει μερικές από τις πιο αξέχαστες μελωδίες του κινηματογράφου, εκμεταλλευόμενος με τον καλύτερο τρόπο τις δυνατότητες της συμφωνικής ορχήστρας. Τα πασίγνωστα θέματα του Ίντιάνα Τζόουνς και του Πολέμου των άστρων είναι μερικές από τις ωραιότερες σελίδες του, και θα του είμαστε πάντοτε ευγνώμονες για αυτές τις εμπνεύσεις. Εύγε παππού! :thumbup:
 
Sofologiotatos είπε:
Αγαπητή Candy, (ή μήπως... Darth Candy???) προτείνω να εκμεταλλευτείς τις μηχανολογικές γνώσεις του R2-D2, είμαι βέβαιος ότι θα διορθώσει το πρόβλημα και θα σου κάνει μία κάσκα τζιτζί! :cool:
Τόσο καιρό προσπαθώ να τον πείσω μπας και με βοηθήσει,αλλά το παίζει φίρμα και αρνείται να ασχοληθεί με το πρόβλημά μου.I find his lack of faith disturbing!:mad:

Λέω τελικά να επιλέξω μια από τις παρακάτω να λύσω το πρόβλημά μου.Ποια λέτε ότι μου πάει περισσότερο;;;

darthvaderexposicion.jpg
darthvaderexposicion.jpg

Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες που αναφέρεις Sofologiotatos και πολύ τεκμηριωμένες!!!Σ'ευχαριστούμε!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gia akouste auto to MP3 apo to X-Wing gia PC...

einai hxografhmeno apo mia ROLAND LAPC-I , lete na eixane ftiaksei thn mousikh ths tainias me auth thn karta h ta eksoterika MT-32 modules ths roland? Auto pou akougetai sto mp3 einai midi arxeio...

roland.jpg
roland.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
candy είπε:
Τόσο καιρό προσπαθώ να τον πείσω μπας και με βοηθήσει,αλλά το παίζει φίρμα και αρνείται να ασχοληθεί με το πρόβλημά μου.I find his lack of faith disturbing!:mad:Λέω τελικά να επιλέξω μια από τις παρακάτω να λύσω το πρόβλημά μου.Ποια λέτε ότι μου πάει περισσότερο;;;

darthvaderexposicion.jpg


Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες που αναφέρεις Sofologiotatos και πολύ τεκμηριωμένες!!!Σ'ευχαριστούμε!!! :)
Αυτή που μοιάζει με τον BOB Σφουγγαράκι :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Ποιο λες teflon,γιατί τέτοιο πράγμα δεν πήρε το μάτι μου;:whothehell:
 
Πίσω
Μπλουζα