Tι σας "Φόβιζε μικρούς" στην τηλεόραση

Για να δούμε τις φοβίες στην τηλεόραση που είχα:

Το σήμα της Audi στο τέλος κάθε διαφήμισης.

Το παλιό σήμα του Mega, θυμάμαι βέβαια ότι στο πρώτο του 1989, το οποίο εμφανίστηκε, όταν ο σταθμός συμπλήρωνε τα 15 του χρόνια το 2004, εμοίαζε με αληθινό τέρας με τρομακτικά δόντια.

Το σήμα του ΑΝΤ1 για τεχνικά προβλήματα, μιας και ήταν τεράστιο το λογότυπο.

Τις καρτέλες με τους χορηγούς παλαιότερα.

Εσείς απ' τα 4, ποιό σας φόβησε περισσότερο;
 
Δε θυμάμαι καθόλου αυτό το παρασκήνιο, που βλέπω πως τρομοκρατούσε κόσμο και κοσμάκη.

Εγώ φρίκαρα με τα Γιαπωνέζικα Παραμύθια και τη μουσική τίτλων του "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται", των "Ιερόσυλων"και της "Κερένιας κούκλας". Ειδικά στο τελευταίο, το επεισόδιο που μιλάει η νεκρή στη Νιόνια μέσα από το μνήμα...:nervous:

Επίσης, θυμάμαι πως ο έξυπνος ο θείος μου με πήγε στο σινεμά, οταν ημουν στο δημοτικό, να δούμε το "Κόναν ο βάρβαρος" κι είχα ασπρίσει, τον ανάγκασα να με γυρίσει σπίτι στο μισάωρο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
warrior21 είπε:
Για να δούμε τις φοβίες στην τηλεόραση που είχα:Το σήμα της Audi στο τέλος κάθε διαφήμισης.

Το παλιό σήμα του Mega, θυμάμαι βέβαια ότι στο πρώτο του 1989, το οποίο εμφανίστηκε, όταν ο σταθμός συμπλήρωνε τα 15 του χρόνια το 2004, εμοίαζε με αληθινό τέρας με τρομακτικά δόντια.

Το σήμα του ΑΝΤ1 για τεχνικά προβλήματα, μιας και ήταν τεράστιο το λογότυπο.

Τις καρτέλες με τους χορηγούς παλαιότερα.

Εσείς απ' τα 4, ποιό σας φόβησε περισσότερο;
Γιατί άραγε δημιουργεί φόβο μια καρτέλα με χορηγούς? :wait2:

Από την άλλη, το σήμα της Audi το θεωρώ εντελώς "άκακο" αλλά αν σε τρόμαζε αυτό, θα έπρεπε να σε τρομάζει και το σήμα της Ολυμπιακής Αεροπορίας π.χ. (ίσως περισσότερο).
 
Τώρα που το σκέφτομαι, με τρόμαζε κι εμένα μια διαφήμιση, αλλά ήταν των '90 κι αν θυμάμαι καλά, την έπαιζε το MTV.

Έδειχνε έναν άντρα να σηκώνεται απότομα από ένα κρεββάτι (γύρω υπήρχαν σκόρπια διάφορα αντικείμενα και σου έδινε να καταλάβεις πως με κάποιον-κάποια είχε περάσει το βράδυ του), να ανοίγει ένα συρτάρι, να βγάζει ένα κουτί με προφυλακτικά, να τα μετράει και ύστερα να αγκαλιάζει τον εαυτό του αρχίζοντας να κουνιέται μπρος πίσω στην άκρη του κρεββατιού...ήταν διαφήμιση κατά του AIDS. Σας θυμίζει κάτι; Πάντως, για μένα, ήταν και είναι η πιο υποβλητική και πειστική διαφήμιση που έχω δει στη ζωή μου!
 
prisma είπε:
Γιατί άραγε δημιουργεί φόβο μια καρτέλα με χορηγούς? :wait2:
Αυτό πραγματικά είναι άξιο απορίας..

Κάτι ακόμα που θυμάμαι είναι και οι φωτογραφίες η τα κάδρα που "ζωντάνευαν" σε κάποιες ταινίες η σειρές.. Που αν και δεν μπορώ να πω ότι με φόβιζαν, με έκαναν να αισθάνομαι λίγο "κάπως".. :xm:
 
Aγγελίνα είπε:
Ειδικά στο τελευταίο, το επεισόδιο που μιλάει η νεκρή στη Νιόνια μέσα από το μνήμα...
Επίσης, θυμάμαι πως ο έξυπνος ο θείος μου με πήγε στο σινεμά, οταν ημουν στο δημοτικό, να δούμε το "Κόναν ο βάρβαρος" κι είχα ασπρίσει, τον ανάγκασα να με γυρίσει σπίτι στο μισάωρο!
Σε ποιά σειρά μιλούσε η νέκρη στη Νιόνια μέσα από το μνήμα;

Και ναι, ξέρω γιατί έχεις ασπρίσει με τον Κόναν τον βάρβαρο, είχε αυτό: "ΧΟΥΑΑΑΑ, ΓΚΡΡΡΡ...", αυτό δηλαδή.

prisma είπε:
θα έπρεπε να σε τρομάζει και το σήμα της Ολυμπιακής Αεροπορίας
Γιατί το σήμα της Ολυμπιακής, τί το κακό έχει; Μήπως όταν το βλέπω στο αεροδρόμιο, το λογότυπο είναι πολύ μεγάλο;

cloud είπε:
Κάτι ακόμα που θυμάμαι είναι και οι φωτογραφίες η τα κάδρα που "ζωντάνευαν" σε κάποιες ταινίες η σειρές.. Που αν και δεν μπορώ να πω ότι με φόβιζαν, με έκαναν να αισθάνομαι λίγο "κάπως"...
Τί εννοείς ακριβώς τις φωτογραφίες ή τα κάδρα που ζωντάνευαν σε κάποιες ταινίες ή σειρές;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
warrior21 είπε:
Τί εννοείς ακριβώς τις φωτογραφίες ή τα κάδρα που ζωντάνευαν σε κάποιες ταινίες ή σειρές;
Λέω για τις σκηνές που το πρόσωπο σε μία φωτογραφία η ένα κάδρο "ζωντάνευε" και αντιδρούσε με τους άλλους χαρακτήρες της ταινίας.. Πχ η σκηνή στο τέλος από την ταινία "Ο θησαυρός του μακαρίτη" που το κάδρο του Χαράλαμπου τους πετάει ρύζι..
 
ASiC είπε:
Το ριμάδι το Παρασκήνιο! Με το που ξεκινούσε, άφανος εγώ κάτω απο το κρεβάτι μου!
το μουσικο θεμα απο το παρασκηνιο μου αρεσε πολυ

DINO είπε:
Επίσης είχα ένα φόβο, μήπως ακούσω την παρακάτω φράση από τους παρουσιαστές :
"Και τώρα κυρίες και κύριοι, θα παρακολουθήσετε ένα Ντοκυμανταίρ με θέμα η διαχρονική αξία του πικραμύγδαλου.

Η εκπομπή Ντιούκς, αναβάλλεται"!!!!!!

Όπου "Ντιούκς" βάλτε ότι μας άρεσε τότε!!!
αφορμη για πολεμο ηταν αυτο :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
warrior21 είπε:
Σε ποιά σειρά μιλούσε η νέκρη στη Νιόνια μέσα από το μνήμα;
αν προσεξεις καλυτερα το γραφει καθαρα η Αγγελινα στο ποστ260,προκειται για τη σειρα "Κερενια κουκλα"

warrior21 είπε:
Τί εννοείς ακριβώς τις φωτογραφίες ή τα κάδρα που ζωντάνευαν σε κάποιες ταινίες ή σειρές;
θα βρεις τετοιες περιπτωσεις εδω
 
warrior21 είπε:
Γιατί το σήμα της Ολυμπιακής, τί το κακό έχει; Μήπως όταν το βλέπω στο αεροδρόμιο, το λογότυπο είναι πολύ μεγάλο;
Ξέρω και γω? 4 κύκλοι το σήμα της Audi, 6 κύκλοι της Ολυμπιακής, μοιάζουν λίγο (της ΟΑ είναι και πιο "μπερδεμένο")... της Audi τι κακό είχε?
 
warrior21 είπε:
Σε ποιά σειρά μιλούσε η νέκρη στη Νιόνια μέσα από το μνήμα;
Ακριβώς όπως το είπε η katerinak, στην "Κερένια κούκλα". Όπου κερένια κούκλα, είναι το μωρό που γεννάει η Νιόνια, έχοντας συνάψει σχέση με το σύζυγο της άρρωστης ξαδέλφης της, Βιργινίας. Η Βιργινία πεθαίνει, το μωρό της Νιόνιας γεννιέται ασθενικό και τελικά πεθαίνει κι αυτό. Στη σκηνή που αναφέρω, η Νιόνια πάει να ανάψει ένα κερί στο μνήμα της Βιργινίας και η φωνή της νεκρής ακούγεται να την κατηγορεί για τη μοιχεία του συζύγου της, Νίκου, λέγοντάς της πως το μωρό που γεννήθηκε της ανήκει (συγκεκριμένα, θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά να λέει "το μωρό αυτό το είχε γεννήσει η ψυχή μου πολύ πριν έρθεις εσύ") και πως θα το πάρει μαζί της. Το κερί της Νιόνιας δε λέει να ανάψει, σβήνει συνέχεια, ενώ το κερί του Νίκου το καταπίνει η γη. Στο τέλος πεθαίνει και ο Νίκος.

 


Παράξενο πόσο καθαρά έχει μείνει αυτό το επεισόδιο στη μνήμη μου, παρόλο που το είδα μόνο μια φορά, τότε.


Και ναι, ξέρω γιατί έχεις ασπρίσει με τον Κόναν τον βάρβαρο, είχε αυτό: "ΧΟΥΑΑΑΑ, ΓΚΡΡΡΡ...", αυτό δηλαδή.
Δεν το θυμάμαι καθόλου. Έχω μια αόριστη εικόνα με ένα ρακένδυτο πλήθος που ωρυόταν. #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πω ρε παιδιά τι τρόμος το παρασκήνιο όντως τωρα που το θημηθικα ανατρίχιασα ...

[video=youtube;q-jZjT5neaQ]

 
argy είπε:
Εδω ειναι μια διαφημιση που παιζοταν στο εξωτερικο καπου στα 80's ομως γρηγορα απαγορευτηκε γιατι ειχε προκαλεσει ενα πρωτοφανες κυμα τρομου στα παιδακια!!!!!!!!!!!!!! Φανταζεστε τι θα γινοταν αν την προβαλλαν κ εδω...........!!!!!!!!!Κ τωρα που το βλεπω εχει κατι ανατριχιαστικο επανω του αυτος ο Humpty Dumpty :precry2: !!!!!!!!
με αυτον τον κεφαλα θα γελαγα

ο αργοναυτης της ΕΤ1 που ξεκιναγε με ενα δεντρο που ηταν κρεμασμενο ενα τομαρι ηταν αλλοκοτη εικονα καλα συνδεμενη με την μουσικη που ειχε

διορθωση το χρυσομαλλο δερας ειναι αλλα μοιαζει σαν τομαρι σκυλου κρεμασμενο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήταν περίεργα φτιαγμένο, το κινούμενο σήμα που εμφανιζόταν από αριστερά, έτσι δεν είναι;
 
prisma είπε:
Ξέρω και γω? 4 κύκλοι το σήμα της Audi, 6 κύκλοι της Ολυμπιακής, μοιάζουν λίγο (της ΟΑ είναι και πιο "μπερδεμένο")... της Audi τι κακό είχε?
Ήταν περίεργα φτιαγμένο, το κινούμενο σήμα που εμφανιζόταν από αριστερά, έτσι δεν είναι;

Εν πάσει περιπτώσει, όταν είχα τοποθετήσει την ιδέα, να ακούγεται γλυκιά και χαριτωμένη φωνή κοριτσιού, να μας λέει την καληνύχτα, στο σήμα λήξης προγράμματος ή στην καρτέλα με την καληνύχτα της κρατικής τηλεόρασης, αυτή θα σας φαινόταν τρομακτική;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nektarios1451 είπε:
με αυτον τον κεφαλα θα γελαγα
Ενώ αν έλεγες γι' αυτό:

HD-Testcard-original.jpg

(η θρυλική δοκιμαστική κάρτα του BBC, με ένα κορίτσι και έναν κλόουν, να παίζουν τρίλιζα)

ή κι αυτό:

(κοινωνικό μήνυμα επίσης από την βρετανική τηλεόραση, για την φωτιά μέσα σε σπίτι)Ποιό από τα 2 θα σας τρόμαζε περισσότερο, ή μήπως και τα 2;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1) Ο Συμβολαιογράφος ως σειρά μου προκαλούσε θλίψη και στεναχώρια, μια δυσάρεστη εμπειρία όντως. http://www.youtube.com/watch?v=mcEXw6W_h0c

Σκέτη κατάθλιψη!

2) Η εισαγωγή της Ζώνης του Λυκόφωτος (2η σεζόν?) ήταν μυστηριώδης και τρομακτική.

3) Μια σειρά μυστηρίου που παιζότανε στην ΕΡΤ2 (ΥΕΝΕΔ) γύρω στο 1985 . Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα επεισόδιο με μια στοιχειωμένη εκκλησία(!) και έναν εργάτη με ένα κομπρεσέρ.

4) Το Παρασκήνιο και η μουσική του Vangelis ήταν κάτι το απόκοσμο, γι' αυτό και στα παιδικά μας αυτάκια ακουγόταν κάπως περίεργα. Είτε ως δεος είτε ως φόβος.
 
Μια σειρά στην ΕΡΤ περίπου στα μέσα της δεκαετίας του 80, το Σάκα Ζουλού (δε θυμάμαι πώς γράφεται στα αγγλικά :xm: ). Τρόμαζα και μόνο από τους τίτλους αρχής
 
Kambia είπε:
Η μουσικη απο το Doctor Who. Δεν ξερω για πιο λογο αλλα δεν ηθελα να την ακουω!
Φίλε ακριβώς αυτό. Την σειρά Dr. Who δεν την ήξερα μέχρι το 2005 που μου το πρότεινε ένας φίλος μου να το δούμε...μόλις ξεκίνησε...the terror. Θυμήθηκα ακριβώς ποιός είναι ο Dr. Who στα μάτια ενός 6χρονου,

Και μένα με τρόμαζε πάρα πολύ γιατί δεν ήταν μόνο η μουσική αλλά και τα εφέ από το intro.
 
Πίσω
Μπλουζα