Tι σας "Φόβιζε μικρούς" στην τηλεόραση

εμενα με φοβιζαν οι τιτλοι αρχης μιας εκπομπης στην ερτ η οποια δεν θυμαμαι ποια ειναι,χαρακτηριστικα το σαββατο το βραδυ βλεπαμε ελληνικη ταινια,οταν τελειωνε εβαζε ειδησεις(η μαμα ηδη φωναζε να παμε στα κρεβατια μας) οταν τελειωναν οι ειδησεις ξεκηνουσε αυτη η εκπομπη,εγω σκεπαζομουν με την κουβερτα και εμενα κοκαλο!μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος???δυστηχως δεν θυμαμαι τιποτα αλλο.. :(
 
Όταν πήγαινα Τετάρτη δημοτικού εγώ και άλλα 3 παιδιά (2 αγόρια, 1 κορίτσι) πορομένοι με Θρίλλερ & Ζόμπι (ήταν η εποχή που είχαμε δεί Friday the 13th & Nightmare on Elm Street και είχαμε πορωθεί με τα θρίλερ) μια μέρα που ήταν άρωστος ο δάσκαλος και δεν έγινε μάθημα πήγαμε και πήραμε απο το βίντεο κλάμπ των γονιών ενός των πιαιδιών τα εξής: Evil Dead & Burial Ground: The Nights of Terror (Ιταλική ταινία αλλά dub στα Αγγλικά, ο ακριβής τίτλος είναι "Le notti del terrore"). Τα είδαμε και τα 2. Μετά απο αυτά που μας έκαναν να .... πάνω μας τίποτα άλλο απο τότε δεν μας ξανα τρόμαξε σε ταινίες ή σειρές. χε χε χε χε

The Evil Dead (1981) - New trailer




 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
siri είπε:
εμενα με φοβιζαν οι τιτλοι αρχης μιας εκπομπης στην ερτ η οποια δεν θυμαμαι ποια ειναι,χαρακτηριστικα το σαββατο το βραδυ βλεπαμε ελληνικη ταινια,οταν τελειωνε εβαζε ειδησεις(η μαμα ηδη φωναζε να παμε στα κρεβατια μας) οταν τελειωναν οι ειδησεις ξεκηνουσε αυτη η εκπομπη,εγω σκεπαζομουν με την κουβερτα και εμενα κοκαλο!μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος???δυστηχως δεν θυμαμαι τιποτα αλλο.. :(
Μαλλον εισαι αλλο ενα θυμα της εκπομπης "Παρασκηνιο"

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?7424-T%E9-%F3%E1%F2-quot-%D6%FC%E2%E9%E6%E5-%EC%E9%EA%F1%EF%FD%F2-quot-%F3%F4%E7%ED-%F4%E7%EB%E5%FC%F1%E1%F3%E7&p=446938&viewfull=1#post446938

Περνα κι απο δω να μας πεις ενα γεια...

http://www.retromaniax.gr/vb/forumdisplay.php?203-%CD%DD%E1-%CC%DD%EB%E7]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Diogr είπε:
Όταν πήγαινα Τετάρτη δημοτικού εγώ και άλλα 3 παιδιά (2 αγόρια, 1 κορίτσι) πορομένοι με Θρίλλερ & Ζόμπι (ήταν η εποχή που είχαμε δεί Friday the 13th & Nightmare on Elm Street και είχαμε πορωθεί με τα θρίλερ) μια μέρα που ήταν άρωστος ο δάσκαλος και δεν έγινε μάθημα πήγαμε και πήραμε απο το βίντεο κλάμπ των γονιών ενός των πιαιδιών τα εξής: Evil Dead & Burial Ground: The Nights of Terror. Τα είδαμε και τα 2. Μετά απο αυτά που μας έκαναν να .... πάνω μας τίποτα άλλο απο τότε δεν μας ξανα τρόμαξε σε ταινίες ή σειρές. χε χε χε χε
κατευθείαν στα βαθιά βουτήξατε.... :) ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pardalotzatziki είπε:


αχ κι ομως δεν ειναι το παρασκηνιο!ειχε μια πολυ πιο πολυ τρομαχτικη μουσικη!εν το μεταξυ μου ειχε κολησει η εικονα απ το μονογραμμα αλλα δεν ειναι αυτο! :(
 
Aardvark είπε:
H Κινουμενη αμμος ,ηταν της μοδας στα 80ς ειτε σε σειρες ειτες σε ταινιες,μπρρρρ.
Aυτό με τρόμαζε πολύ και μένα. Επίσης, ο Mumm-Ra, ό,τι είχε να κάνει με δεινόσαυρους, και γενικά ό,τι έβλεπα από ταινίες τρόμου με φόβιζε, αλλά ταυτόχρονα με γοήτευαν κι έτσι συνέχιζα να βλέπω. Σκληραγωγήθηκα από νωρίς :)
 
siri είπε:
αχ κι ομως δεν ειναι το παρασκηνιο!ειχε μια πολυ πιο πολυ τρομαχτικη μουσικη!εν το μεταξυ μου ειχε κολησει η εικονα απ το μονογραμμα αλλα δεν ειναι αυτο! :(
Απο εικονες δεν θυμασαι κατι;
 
pardalotzatziki είπε:
Απο εικονες δεν θυμασαι κατι;


δυστηχως οχι,αχνα ισως να ειχε στους τιτλους αρχαιες πρωτομες αγαλματα η κατι τετοιο τελος παντων,ισως και ενα περιεργο σημα σαν αρχαιο κι αυτο,γι αυτο και νομιζα το μονογραμμα πιθανον..
 
siri είπε:
δυστηχως οχι,αχνα ισως να ειχε στους τιτλους αρχαιες πρωτομες αγαλματα η κατι τετοιο τελος παντων,ισως και ενα περιεργο σημα σαν αρχαιο κι αυτο,γι αυτο και νομιζα το μονογραμμα πιθανον..
Μηπως η σειρα "Ο Κηπος με τα αγαλματα";
 
Aν μου επιτρέπεται να αναφερθώ και λίγο στις αρχές 90's, με τρόμαζε η διαφήμιση του ούζου Τσάνταλη με την Γερασιμίδου να ζωντανεύει και να βγαίνει από το κάδρο, ειδικά αυτό το γέλιο που μου φαινόταν μοχθηρό. Γενικά βέβαια είχα ένα θέμα με ανθρώπους που ζωντάνευαν σε κάδρα και φοβόμουν κάθε φορά που πετύχαινα κάτι τέτοιο σε ταινία. Επίσης με τρόμαζε το βιντεοκλιπ σε συνδυασμό με τους στίχους του τραγουδιού Το ωραίο καλοκαίρι των Κατσιμιχαίων και μία σκηνή, από σειρά πιθανόν στο New Channel που έδειχνε την πηγή της νιότης κι αυτή των γηρατειών, και πώς μία γυναίκα έβγαινε σαν ζόμπι από την πηγή των γηρατειών.
 
pardalotzatziki είπε:
Μηπως η σειρα "Ο Κηπος με τα αγαλματα";
οχι οχι δεν ειναι αυτο,πιστευω οτι ειναι εκπομπη και οχι σιριαλ,ηταν πολυ αργα για να βαλουν σιριαλ μετα τις βραδυνες ειδησεις νομιζω(λεω εγω τωρα) χρονολογια υπολογιζω γυρω στο 85
 
Με τρομαζαν οι φιγουρες που υπηρχαν στην ΕΤ-1, μ'ενα κοριτσακι με γυαλια πατομπουκαλα που της ελεγαν αυτες οι μαριονετες παραμυθια..

Τις κουκλες τις ελεγαν: Φιογκος, Ρουχλας, Σεβαστιανος και στο Λα, τραγουδαει παραμυθια η Μελιααα!!!

Κακασχημες φατσες ολονων, και του κοριτσιου και αυτονων στα διαφορα παραμυθια..

τραυματικη εμπειρια τωρα οσο το σκεφτομαι..

Πραγματικα, απαισιο!!

Τι χαζομαρες βλεπαμε μικροι (δεν υπηρχαν κι επιλογες)..

Επισης, στο Aliens το πρωτο, με το που φτανουν στον πλανητη και ειναι σε μια σπηλια, ξαφνικα τους τρομαζει μια προηγουμενη αστροναυτισσα, η οποια ειχε κολλησει, ειχε γινει ενα με το σπηλαιο, κατι τετοιο.

Οπως επισης και τα μωρα aliens,τα οποια ηταν απειρα και ετρεχαν γρηγορα ωστε να βρουν τον ξενιστη τους.

Ημουν πολυ μικρος, πηγα να την δω στο κρεβατι των γονιων μου, αλλα η μαμα μου δε με αφηνε, με σκεπαζε συχνα μεχρι πανω στις σκηνες που ειχε σφαγη..το αποτελεσμα ομως ειναι να ειμαι σχεδον σε ολη την ταινια καλυνενος και να ακουω τις τσιριδες και τις κραυγες αγωνιας των ηθοποιων που φαγωνοντουσαν και πεθαιναν, (πραγμα που νομιζω ειναι χειροτερο, γι αυτο ακομα το θυμαμαι εξαλλου)..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
perlastar είπε:
Γενικά βέβαια είχα ένα θέμα με ανθρώπους που ζωντάνευαν σε κάδρα και φοβόμουν κάθε φορά που πετύχαινα κάτι τέτοιο σε ταινία.
Ελπίζω τότε το Harry Potter and the Philosopher stone να το είδες σε μεγάλη ηλικία :)
 
siri είπε:
οχι οχι δεν ειναι αυτο,πιστευω οτι ειναι εκπομπη και οχι σιριαλ,ηταν πολυ αργα για να βαλουν σιριαλ μετα τις βραδυνες ειδησεις νομιζω(λεω εγω τωρα) χρονολογια υπολογιζω γυρω στο 85
Ίσως θα μπορούσες να ψάξεις στα προγράμματα της Ραδιοτηλεόρασης εκείνων των ετών: http://www.retromaniax.gr/vb/forumdisplay.php?435-1980-89
 
johnny19818 είπε:
Ελπίζω τότε το Harry Potter and the Philosopher stone να το είδες σε μεγάλη ηλικία :)
Ευτυχώς ναι :) Θα είχα φοβηθεί πολύ αν έβλεπα κάτι παρόμοιο σαν παιδί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάλι με το παρασκήνιο δεν είχα τρομάξει ποτέ.

Αυτό που με τρόμαζε πάρα πολύ ήταν η διαφήμιση της σκούπας φίλπς με τον κακό χαμό να επικρατεί μόλις έπαιρνε μπρος η σκούπα και οι πρωταγωνιστές του σποτ τρομαγμένοι σαν να ερχόταν η συντέλεια.

Επίσης με τρόμαζαν πάρα πολύ οι κούκλες του Fraggle Rock και μια άλλη διαφήμιση που έμοιαζε με της φιλιπς.
 
viking4a είπε:
Με τρομαζαν οι φιγουρες που υπηρχαν στην ΕΤ-1, μ'ενα κοριτσακι με γυαλια πατομπουκαλα που της ελεγαν αυτες οι μαριονετες παραμυθια..
Τις κουκλες τις ελεγαν: Φιογκος, Ρουχλας, Σεβαστιανος και στο Λα, τραγουδαει παραμυθια η Μελιααα!!!

Κακασχημες φατσες ολονων, και του κοριτσιου και αυτονων στα διαφορα παραμυθια..

τραυματικη εμπειρια τωρα οσο το σκεφτομαι..

Πραγματικα, απαισιο!!

Τι χαζομαρες βλεπαμε μικροι (δεν υπηρχαν κι επιλογες)..

Επισης, στο Aliens το πρωτο, με το που φτανουν στον πλανητη και ειναι σε μια σπηλια, ξαφνικα τους τρομαζει μια προηγουμενη αστροναυτισσα, η οποια ειχε κολλησει, ειχε γινει ενα με το σπηλαιο, κατι τετοιο.

Οπως επισης και τα μωρα aliens,τα οποια ηταν απειρα και ετρεχαν γρηγορα ωστε να βρουν τον ξενιστη τους.

Ημουν πολυ μικρος, πηγα να την δω στο κρεβατι των γονιων μου, αλλα η μαμα μου δε με αφηνε, με σκεπαζε συχνα μεχρι πανω στις σκηνες που ειχε σφαγη..το αποτελεσμα ομως ειναι να ειμαι σχεδον σε ολη την ταινια καλυνενος και να ακουω τις τσιριδες και τις κραυγες αγωνιας των ηθοποιων που φαγωνοντουσαν και πεθαιναν, (πραγμα που νομιζω ειναι χειροτερο, γι αυτο ακομα το θυμαμαι εξαλλου)..
οι φιγούρες και το κοριτσάκι με τα γυαλάκια προέρχονται από την παιδική σειρά ''Του κουτιού τα παραμύθια''
 
κοριτσακι-πατομπουκαλα-μαριονετες-παραμυθια

Αμαν βρε @BETTY BOOP με τις διευκρινήσεις σου! Δηλαδή τι ρετροκάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια!! :D :D :D

Πάντως η ΕΡΤ έχει σπείρει πολύ τρόμο στα πάλαι ποτέ πιτσιρίκια! Κάτι λίγο ο Κωνσταντής,κάτι λίγο ο Πίκος Απίκος, κάτι λίγο FΑ# ο Φιόγκος και ο Ρούχλας LA, πήγαν τα κακούλια σύννεφο, ιδιαίτερα για τα κοριτσάκια!!!!!
 
Ευχαριστω Betty Boop για την διευκρινιση, αν και παραδεχομαι οτι ημουν κατατοπειστικοτατος, χεχε!!

Μα πειτε ρε παιδια, αν το σκεφτειτε τωρα, δεν ηταν ολοι οι χαρακτηρες ασχημοφατσες και αηδιαστικοι? (κοριτσακι- κουκλες- ηθοποιοι και ζωα των παραμυθιων), μηδενος εξαιρουμενου!! :p
 
H σκηνή με την αίθουσα κεφαλιών απο τη παιδική (?) ταινία "Return of Oz" με τη Fairuza Balk.. Το ειχα δει σε σχετικά μικρή ηλικια και ειχα παγώσει απο τη φρίκη με τη παρακάτω σκηνη!

 
Πίσω
Μπλουζα