Tι σας "Φόβιζε μικρούς" στην τηλεόραση

mad είπε:
Ο μυστικός σιδηρόδρομος και ο Dr who ειδικά ένα επεισόδιο σε ένα διαστημικό σταθμό που οι αστροναύτες.................
Πω Πω, πόσο καιρό έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ πως λεγόταν αυτή η σειρά! Μόνο το όνομα "Σάιμον" Θυμόμουν! Υπάρχει περίπτωση να το βρούμε πουθενά?
 
Wally είπε:
Παρε λοιπον για να ξανα-φοβηθεις
YouTube - Space 1999 intro Bringers of Wonder Part 1

Δεν ξερω αν το εχω αναφερει ξανα,αλλα θυμαμαι οτι ειχε προβληθει μια Κυριακη απογευμα απο την κρατικη γυρω στο 1986 και ειχαν φρικιασει πολλα πιτσιρικια :D

[ασχετο]

Πραγματικα υπεροχο διπλο επεισοδιο οπου τον επομενο χρονο (1978 ) κυκλοφορησε και ως ταινια (TV-Video) με τιτλο Destination Moonbase-Alpha

Εχω την προτοτυπη βιντεοκασετα και μαλιστα ειχα ανεβασει φωτο αλλα στο imagesack οποτε την πηρε το Ευρηκα.Αυριο θα παρω νεα φωτο και θα διορθωσω εκεινο το ποστ.

[/ασχετο]
Πρωτα απ ολα ευχαριστω παρα πολυ για το βιντεακι. Επαθα ενα μικρο σοκ οταν το ειδα γιατι οι τιτλοι ειναι διαφορετικοι (και η μουσικη) απο αυτα που εχω. Μηπως ειναι απο την ταινια του 78?

Απο τα καλυτερα επεισοδια αυτα τα δυο και γενικα το Διαστημα 1999 απο τις αγαπημενες μου σειρες. Ας ειναι (ηταν) καλα η ΥΕΝΕΔ που μας το γνωρισε.
 
Απλα η κορυφαια σειρα επιστημονικης φαντασιας.Σε αυτο το τομεα δεν παιζονται οι Αγγλοι παραγωγοι.

Και μιας και το ανεφερα πριν,ανανεωσα τα πεθαμενα imagesack links με νεα uploads στο Gallery. ΕΔΩ

Και επειδη απο οτι καταλαβα εισαι και εσυ φαν,δες αυτο το ποστ!

σορυ για το offtopic
 
Μπραβο Wally, δες τα σχολια μου στο σχετικο thread....
 
bernard.c είπε:
Χμ, ήμουν κι εγώ άλλος ένας που έβλεπε παιδικούς εφιάλτες λόγω Παρασκηνίου. Επίσης, με φόβιζαν στους τίτλους του Θησαυρού της Βαγίας οι σκηνές με τη νάρκη και τον Γερμανό...
Α! Και κάτι άλλο που είχα ξεχάσει!

picture.php


Το σκοτεινό γραφείο του Τζων Αυλακιώτη (στην ομώνυμη σειρά), το οποίο σε συνδυασμό με την φοβιστική μουσική του Γιώργου Χατζηνάσιου μου έφερνε ανατριχίλες! Μπρρρρ!!

Η δε μουσική από τους τίτλους του DOCTOR WHO με φοβίζει ακόμη και σήμερα (!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά ρε παιδά ο μικρότερος εδω μέσα είμαι?

Κανένας δε μεγάλωσε στα '90s?

Εγώ φοβόμουνα αρκετά την "Ανατομία ενός εγκλήματος" ,συγκεκριμένα τότε έκλεινε η τηλεόραση..

Επίσης είχα τρομάξει όταν είχα διαβάσει σε ενα TV οδηγό για τη "Κουκλα του σατανά" και είχα μαζέψει όλα τα αρκουδάκια κλπ και τα χα κατεβάσει στο υπόγειο, για να μη ζωντανέψουν το βράδυ!!Φανταστείτε να έβλεπα και τη ταινία!

Τρομαζα αρκετά και με τη περίφημη Λάμψη(όχι του Κιούμπρικ, του Φώσκολου :p ) ειδικα στα επεισόδια με τον τρελό Τζόνυ θεωδωρίδη και με τον "Ευλογητό"..

Ένα περιστατικό που με είχε συγκλονίσει βέβαια ήτανε αυτό με τους σατανιστές στην Παλλήνη αν θυμάστε(πιάστηκαν γύρω στο 95-96 Κατσούλας,Μαριέτη,Δημητροκάλης κλπ)..Επειδή μένω δίπλα απο την αποθηκη του Καμπα,στη Παλλήνη, όπου έκαναν τις τελετές φανταστείτε πως ήταν να βλέπεις στις ειδήσεις τη γειτονιά σου και μάλιστα βάζοντας και τρομακτικές μουσικές και εικόνες..Για χρόνια είχα τρομάξει και μέχρι πρόσφατα, που ακόμα δεν είχε καλό φωτισμό το σημείο και ήταν κάπως ερημικά, δεν περνούσα αργά το βραδυ!!

Η πλάκα ήταν ότι πριν σκάσουν οι ειδήσεις η μάνα μου, που της αρέσουν τα παλιά και εγκαταλειλημένα πράγματα (retro-fan:p), έλεγε συνέχεια πότε θα πάμε να δούμε την αποθήκη και τι έχει μέσα..
 
sahasrahla είπε:
Τρομαζα αρκετά και με τη περίφημη Λάμψη(όχι του Κιούμπρικ, του Φώσκολου :p ) ειδικα στα επεισόδια με τον τρελό Τζόνυ θεωδωρίδη και με τον "Ευλογητό"..
Αυτό μου φαίνεται αστείο ομολογώ...

sahasrahla είπε:
Ένα περιστατικό που με είχε συγκλονίσει βέβαια ήτανε αυτό με τους σατανιστές στην Παλλήνη αν θυμάστε(πιάστηκαν γύρω στο 95-96 Κατσούλας,Μαριέτη,Δημητροκάλης κλπ)..Επειδή μένω δίπλα απο την αποθηκη του Καμπα,στη Παλλήνη, όπου έκαναν τις τελετές φανταστείτε πως ήταν να βλέπεις στις ειδήσεις τη γειτονιά σου και μάλιστα βάζοντας και τρομακτικές μουσικές και εικόνες..Για χρόνια είχα τρομάξει και μέχρι πρόσφατα, που ακόμα δεν είχε καλό φωτισμό το σημείο και ήταν κάπως ερημικά, δεν περνούσα αργά το βραδυ!!Η πλάκα ήταν ότι πριν σκάσουν οι ειδήσεις η μάνα μου, που της αρέσουν τα παλιά και εγκαταλειλημένα πράγματα (retro-fan:p), έλεγε συνέχεια πότε θα πάμε να δούμε την αποθήκη και τι έχει μέσα..
....αλλά αυτό καθόλου !!!
 
Ειμαι και εγω θυμα του Παρασκηνιου. Πρεπει να κανουμε συλλογο.
 
...καντε χωρο,ξαπλωνω..

και εγω στο ανακλινδρο για ψυχαναλυση..[Η ύπαρξη τού "κουλοχέρη" στο ελληνικό σήριαλ "Κεκλεισμένοι των θυρών", όπως και οι τίτλοι αρχής του.

Μιλάω για 1973-75, κάπου εκείνη την εποχή.

Η σειρά "Χαμένοι στο διάστημα", Σάββατο μεσημέρι στην ΥΕΝΕΔ.] ναι.ΧΑΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ,wellcome to my phobia!χεχε..με το που αρχιζε,μπουχος,χαρης τομπουλογλου..( καρφωνομαστε για πουρα συντροφε..)οσο για τον κουλοχερη,μου ηταν συμπαθης!Και ως εκκολάπτομενα καφρακια στο σχολειο,τρομαζαμε κοριτσακια & νερντς,με το" ΕΙΜΑΙ Ο ΚΟΥΛΟΧΕΡΗΗΗΗΗΗΣΣΣ...."για το "ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ¨" μενω αφωνος....!!!το σημα το γουσταριζα με τρελλα!Και οταν εμαθα (αργοτερα...)οτι ηταν του Βαγγελη Π. πιο πολυ!!Αλλα...δεν μπορει να κανετε ολοι λαθος.... :D
 
Υπήρχε μια εγγλέζικη σειρά που ξεκινούσε δείχνοντας ένα σπίτι τραβηγμένο με φακό fisheye, μια σειρά θρίλερ. Είχε μια φοβερή μουσική που σου σήκωνε την τρίχα κάγκελο. Είχε λοιπόν ένα επεισόδιο με κάποιον που προσπαθούσε να σωθεί κατεβαίνοντας με ένα ασανσέρ που ποτέ δεν έφτανε και τον πρόφταινε ο δολοφόνος. Ενα άλλο επεισόδιο με κάποιον που πίστευε ότι είχε γυρίσει το κλειδί στην κλειδαριά αλλά τελικά είχε αφήσει την πόρτα ξεκλείδωτη και ο δολοφόνος έμπαινε μέσα. Μόνο που δεν ήταν ο δολοφόνος. Φόνοι παράξενοι, ιστορίες τρομερές. Μπρ Μπρ . Μετά διπλοκλείδωνα την πόρτα, έλεγχα ότι ήταν κλειδωμένες οι μπαλκονόπορτες, αλλά όταν ερχόταν η μέρα της προβολής πάλι εκεί κολλημένη στην τηλεόραση.
 
o γκοτζιλα !!! :points: μιλαμε οποτε εβαζε τετοια ταινια η ερτ κατω απο το κρεβατι.......
 
Έχει ζήσει κανείς την σκηνή της τύφλωσης στον ΡΩΜΑΝΟ ΔΙΟΓΕΝΗ;
 
ναι μωρε...που το θυμηθηκες??οχι,δεν το θεωρω τρομακτικο,αλλα η σειρα ηταν απαιχτη απο ιστορικης προσεγγισης του θεματος..οταν η τηλεοραση δεν ηαν σκουπιδοτενεκες..
 
Θυμάμαι όταν ήμουν 4-5 με φόβιζαν οι μαριονέτες της οικογένειας Σοφιανού- μέχρι και εφιάλτες έβλεπα μπρρρρρρρρ...

Μετά από λίγο καιρό ευτυχώς το ξεπέρασα!
 
Η μουσική απο το παρασκήνιο μέχρι και τώρα τη θυμάμαι και η μεταμόρφωση της μάγισσας στην Χιονάτη και οι εφτά νάνοι... :xm:
 
Μόλις θυμήθηκα και κάτι ακόμα που με τρόμαζε σαν νήπιο...την ταινία Flash Gordon την θυμάστε; Δεν θυμάμαι σε ποια όμως από τις διασκευές της φοβήθηκα περισσότερο (νομίζω όχι σε αυτή με την Ορνέλα Μούτι ως κόρη του Μινγκ αλλά στην άλλη την κλασσική)...κάπου στην αρχή που αιχμαλώτιζαν τον Φλας και έπαιρναν την γυναίκα για να ικανοποιήσει τον κακό Μινγκ... :)
 
ταινιαρα!! καλτ! και μουσικη απο queen!οταν βγηκε ειμουν ηδη μαντραχαλος για να μη φοβαμαι και να εκτιμω τα..υποκριτικα προσοντα της ornella!!
 
Κανένας δεν τρόμαζε με τη μουσική τίτλων του "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται"? Τη μισούσα αυτή τη μουσική (και συνεχίζω να τη μισώ, τολμώ να πω) αλλά κρατιόμουν γιατί ήθελα να δω τη σειρά... :p

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=C1LSWkO7xEw]YouTube - Ξ� Ξ§Ο�ΞΉΟ�Ο�Ο�Ο� Ξ�Ξ±Ξ½Ξ±Ο�Ο�Ξ±Ο�Ο�Ο�Ξ½Ξ΅Ο�Ξ±ΞΉ (Ξ�ΞʽΞ?)
 
Επιβλητική μουσική (αν και για μένα λίγο τρομακτική) όταν την άκουσα στην πρώτη επανάληψη της σειράς στην αρχη της δεκαετίας του 80. Άλλα η σειρά καταπληκτική
 
Πίσω
Μπλουζα