Tι σας "Φόβιζε μικρούς" στην τηλεόραση

Τελικά είχαμε πολλοί θέμα με αυτό...

[video=youtube;q-jZjT5neaQ]



Και πίστευα ότι ήμουν ο μόνος.. :xm:
 
cloud είπε:
Τελικά είχαμε πολλοί θέμα με αυτό...
Και πίστευα ότι ήμουν ο μόνος.. :xm:

Όχι, δε με φόβιζε, αλλά είχα πάντα μια αίσθηση απόκοσμου!.... Περισσότερο με μάγευε (?), με προβλημάτιζε (?) - πάντως ένα θεματάκι μου το δημιουργούσε! Με αυτό το κίτρινο φόντο, και με το ασπρόμαυρο μπαρμπαδάκι που με κοιτούσε μέσα από την κάμερα, ενώ εγώ έβλεπα να τρεμοπαίζει η εικόνα - σα να προσπαθούσε να με υπνωτίσει!

Τελικά, από πού ήταν βρε παιδιά αυτή η εισαγωγή & το clip? Εγώ νόμιζα πως ήταν από το μάτι του ρεπόρτερ (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων)!...
 
Δεν ξέρω αν το έχει βρει και το ανεβάσει κάποιος άλλος πριν, αλλά η η μουσική ήταν το Apocalypse Des Animaux του Βαγγέλη Παπαθανασίου..

 
Εμένα με φόβιζε το μουσικό σήμα της ΕΡΤ

. Ο Εθνικός ύμνος εξαιρείται :p
 
Αυτό που με ενοχλούσε στο σήμα που είχε το Παρασκήνιο ήταν το τρεμόπαιγμα (flickering) που έκανε η κάμερα που κρατούσε η φιγούρα του (ανώνυμου) οπερατέρ - ίσως άσχετο αλλά.. αυτό το τρεμόπαιγμα μου θύμιζε πάντα τον τρόπο που άναβε και έσβηνε ο καθοδικός σωλήνας (CRT) στις πολύ παλιές ασπρόμαυρες τηλεοράσεις..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με φόβιζε μία διαφήμιση. Είχε μια κάπως τρομακτική μουσική μουσική και έδειχνε σε κάποια φάση και ένα σκιάχτρο. Αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ το προϊόν που διαφημιζόταν. Επίσης φοβόμουν και με μια παιδική σειρά, Mighty Max λεγόταν. Μου άρεσε και την έβλεπα πάντα βέβαια, αλλά ο φόβος φόβος.
 
Οι aliens με το μοναδικό πελώριο μάτι στο τελευταιο επεισόδιο του β' κύκλου του "Διάστημα 1999". Είχα κρυφτεί κάτω από το κρεβάτι από το φόβο μου. Τι αθώα που είμαστε τότε... Βλέποντας τα επεισόδια χρόνια μετά ξανά, οι aliens αυτοί σαν effect ήταν για γέλια (και για Όσκαρ ο ηθοποιός που έκανε τον κυβερνήτη Coening που έπαιρνε τρομοκρατημένο ύφος βλέποντάς τα).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι άλλο; Η διαφήμιση της λακ (Eλνέτ Σατέν, νομίζω), που μόλις πλησίαζε το χέρι στο γυναικείο κεφάλι έβγαινε ένα κράνος από αγκαθωτό συρματόπλεγμα !
 
Θυμάμαι μια διαφήμιση του Χυτήρογλου (στην Καπνικαρέας) που στο τέλος δείχνει ένα ανάγλυφο τέρας το οποίο βρίσκεται πάνω από την είσοδο. Αυτό με φόβιζε κάπως. Αλήθεια το έχει δει-θυμάται κανείς?
 
ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ - του βαγγέλη παπαθανασίου! Το ειχα βγαλει απο το μυαλο μου ως μια κακη παιδικη αναμνηση και μου το θυμισατε... Επισης ενω την εβλεπα με αγωνια. Για καποιο λογο με φοβιζε η Φρουτοπια. Ειδικα η σκηνη με το μηχανημα που εβαζες μαναβιδες μεσα κα χωριζε το μανα και τις βιδες και επεσε μεσα ο επιστημονας και βγηκε μια βιδα!!
 
"Dr Who" όπως πολλούς άλλους απ'ότι διάβασα.

Το θυμάμοι να παίζει απόγευμα ( μάλλον Σ/Κ? )και ήταν τα επεισόδια με τον Tom Baker

 
Το επεισόδιο της εκπομπής "Απίστευτα κι όμως αληθινά" (That's Incredible) με το φάντασμα στο παιχνιδάδικο.

[video=youtube_share;OUaORxJTdow]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1) Ήμουν δημοτικό όταν είδα καταλάθος το The It του Stephen King στο Alter

2) Μια διαφήμιση της Audi (όταν έπεφτε το σήμα)

3) Το κλιπ της Πρωτοψάλτη, Λάβα, το οποίο λάτρευα αλλά όταν έβλεπα τον κερατοφόρο, γινόμουν καπνός! Ακόμη και σήμερα με πιάνει ένας φόβος :nervous:

4) Το κλιπ του Αλκαίου, Χειροπέδες. Ειδικά η σκηνή με τον ψυχασθενή στο μπάνιο, να πιάνει τα χάπια από την βρώμικη τουαλέτα :sad:

5) Ένας στην Λάμψη/Καλημέρα Ζωή, που μίλαγε από μια κασέτα και έλεγε: Θα σας κάψω τα γραφεία και θα γράψω με κόκκινη μπογιά..." κάτι τέτοιο :icon_cry:

5) Θυμάμαι αμυδρά μερικές σκηνές από το Η Αγάπη Άργησε Μια Μέρα και με τρόμαζε λίγο η μουσική

EDIT: Τώρα είδα ότι το topic αναφέρεται σε 80's φοβίες... :( Συγχωρέστε αλλά παρασύρθηκα, καθώς διάβασα όλα τα post :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι τίτλοι και η μουσική από το "Παρασκήνιο"!

(edit: Μόλις είδα ότι το συγκεκριμένο είχε στοιχειώσει αρκετό κόσμο...)
 
drspiros είπε:
Οι τίτλοι και η μουσική από το "Παρασκήνιο"!(edit: Μόλις είδα ότι το συγκεκριμένο είχε στοιχειώσει αρκετό κόσμο...)
Me too...χωμενος μεσα στην κουβερτα..μονο τα ματια εξω...γαριδα και κολλημενος στην οθονη... :baby2:

Η καμερα του τρομου...
 
Οι σειρές της Hammer που έπαιζε σαββατόβραδο η τότε ΥΕΝΕΔ, και η πρώτη φορά που είδα το The Pit and the Pendulum.
 
Για πες ποιο The Pit and the Pendulum ηταν,ενα που βρηκα το 1961 ειναι κανονικη ταινια οχι της σειρας.


Ψαχνω να δω ποια ειχαν παιχτει τοτε το 80 να τα δω μπας και ξυπνησει καμμια αναμνηση!
 
Για την ταινία λέω, δεν υπήρχε επεισόδιο με τέτοιο τίτλο στις σειρές της Hammer.
 
Πίσω
Μπλουζα