The Last Of Us: Reinventing cinematic gaming (PS3 Exclusive)!

Παρα πολυ καλη βαθμολογια(η καλυτερη δυνατη Δηλαδη!) αλλα και αλλα παιχνιδια εχουνε παρει 10 απο το Edge :p μια λιστα συμφωνα με το Wikipedia :

List of games with a top 10/10 score

Title

Super Mario 64

Gran Turismo

The Legend of Zelda: Ocarina of Time

Halo: Combat Evolved

Half-Life 2

Guitar Hero

Halo 3

The Orange Box

Super Mario Galaxy

Grand Theft Auto IV

LittleBigPlanet

Bayonetta

Super Mario Galaxy 2

Rock Band 3

The Legend of Zelda: Skyward Sword

και τωρα και το Last of Us :D

https://en.wikipedia.org/wiki/Edge_(magazine)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Τι εστί Edge (πλην του κιθαρίστα των U2:D);
EDGE σημαίνει το πιο καρμίρικο - τσιγκούνικο - φραγκοφονιάδικο στις βαθμολογίες περιοδικό...

Ρώτα τον Wally... Νομίζω είναι το αγαπημένο του! :D
 
Παρακολουθω τη πορεια αναπτυξης του παιχνιδιου στα φορα. Φαινεται οτι η Naughty Dog εστιψε κυριολεκτικα το PS3. Το καλυτερο αποχαιρετηστηριο δωρο εν οψει PS4. Υπομονη 5 ωριτσες να αρθει το εμπαργκο στα review. Το 10αρακι στο EDGE μας προιδεαζει για το τι θα γινει στο Metacritic.

Μαλλον το μονο παιχνιδι για το οποιο ζηλευω κατοχους αλλης κονσολας σε αυτη τη γενια...
 
Bρεθηκε ενα στις 9 του μακαριτη.
 
Wally είπε:
Παρακολουθω τη πορεια αναπτυξης του παιχνιδιου στα φορα. Φαινεται οτι η Naughty Dog εστιψε κυριολεκτικα το PS3. Το καλυτερο αποχαιρετηστηριο δωρο εν οψει PS4. Υπομονη 5 ωριτσες να αρθει το εμπαργκο στα review. Το 10αρακι στο EDGE μας προιδεαζει για το τι θα γινει στο Metacritic.
Μαλλον το μονο παιχνιδι για το οποιο ζηλευω κατοχους αλλης κονσολας σε αυτη τη γενια...
Μετα την αποτυχια της Microsoft στην Ε3 να σε πεισει για το ΧΒΟΧ ΟΝΕ, σε βλεπω για αγορα PS3 αβλεπι ;)
 
Δεν υπαρχει καλυτερη αγορα αυτην την στιγμη για καποιον που δεν ειχε καποια τις Last gen κονσολες,τιμες χωμα,παιχνιδια με το κιλο,απορω πως το σκεφτεστε.
 
Βλέπω πολλά 10άρια και perfect scores. Δεν έχω παίξει το παιχνίδι και δεν μπορώ να το κρίνω. Δεν ξέρω αν είναι περισσότερο ταινία και λιγότερο παιχνίδι. Δεν ξέρω αν το gameplay είναι τόσο καλό ή αν έχει δωθεί όλο το βάρος στο story του παιχνιδιού. Αλλά αν όντως θεωρηθεί σαν το "καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχών" ή "αυτό που έβαλε τον πήχη ψηλότερα από όλους" ή "το νέο μέτρο σύγκρισης" θα είναι πολύ κρίμα όλα αυτά να τα εκπροσωπεί ένα παιχνίδι απλά και μόνο επειδή έχει ένα πολύ καλό story ή μοιάζει με πολύ καλή ταινία. Ελπίζω να είναι όντως ένα καταπληκτικό παιχνίδι με επαναστατικό gameplay και όχι απλά μια συγκινητική ιστορία μεταξύ του Drake από το Uncharted και της Ellen Page.

Και τα λέω αυτά γιατί δυστυχώς έτσι όπως είναι το mainstream gaming σήμερα ακόμα και ένα QTE fest με "πλούσιο" στορυ και cinematic feel θα μπορούσε άνετα να εκπροσωπεί τα videogames γενικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Βλέπω πολλά 10άρια και perfect scores. Δεν έχω παίξει το παιχνίδι και δεν μπορώ να το κρίνω. Δεν ξέρω αν είναι περισσότερο ταινία και λιγότερο παιχνίδι. Δεν ξέρω αν το gameplay είναι τόσο καλό ή αν έχει δωθεί όλο το βάρος στο story του παιχνιδιού. Αλλά αν όντως θεωρηθεί σαν το "καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχών" ή "αυτό που έβαλε τον πήχη ψηλότερα από όλους" ή "το νέο μέτρο σύγκρισης" θα είναι πολύ κρίμα όλα αυτά να τα εκπροσωπεί ένα παιχνίδι απλά και μόνο επειδή έχει ένα πολύ καλό story ή μοιάζει με πολύ καλή ταινία. Ελπίζω να είναι όντως ένα καταπληκτικό παιχνίδι με επαναστατικό gameplay και όχι απλά μια συγκινητική ιστορία μεταξύ του Drake από το Uncharted και της Ellen Page.
Και τα λέω αυτά γιατί δυστυχώς έτσι όπως είναι το mainstream gaming σήμερα ακόμα και ένα QTE fest με "πλούσιο" στορυ και cinematic feel θα μπορούσε άνετα να εκπροσωπεί τα videogames γενικά.
Συμφωνω απολυτα σε ολα.Το παιχνιδι δεν προκυται να το αγγιξω καν γιατι δεν ειναι του γουστου μου και με αυτα που ειδα στα gameplay βιντεο με φαινεται και βαρετο αλλα αυτο δεν εχει σημασια γιατι δεν φοραω παροπιδες.Φυσικα και ειναι καλο παιχνιδι και δεν ειναι χαζοι ωσοι εβαλαν τα δεκαρια αλλα πολλα τελεια σκορ βρε αδερφε που δεν μπορω να τα καταλαβω και με παραξενευει αυτο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Βλέπω πολλά 10άρια και perfect scores. Δεν έχω παίξει το παιχνίδι και δεν μπορώ να το κρίνω. Δεν ξέρω αν είναι περισσότερο ταινία και λιγότερο παιχνίδι. Δεν ξέρω αν το gameplay είναι τόσο καλό ή αν έχει δωθεί όλο το βάρος στο story του παιχνιδιού. Αλλά αν όντως θεωρηθεί σαν το "καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχών" ή "αυτό που έβαλε τον πήχη ψηλότερα από όλους" ή "το νέο μέτρο σύγκρισης" θα είναι πολύ κρίμα όλα αυτά να τα εκπροσωπεί ένα παιχνίδι απλά και μόνο επειδή έχει ένα πολύ καλό story ή μοιάζει με πολύ καλή ταινία. Ελπίζω να είναι όντως ένα καταπληκτικό παιχνίδι με επαναστατικό gameplay και όχι απλά μια συγκινητική ιστορία μεταξύ του Drake από το Uncharted και της Ellen Page.
Και τα λέω αυτά γιατί δυστυχώς έτσι όπως είναι το mainstream gaming σήμερα ακόμα και ένα QTE fest με "πλούσιο" στορυ και cinematic feel θα μπορούσε άνετα να εκπροσωπεί τα videogames γενικά.
Επειδή τυγχάνει να έχω την promo στα χέρια μου (για reviewing), πρέπει να σου πω πως το παιχνίδι αξίζει όλα τα δεκάρια που έχει μαζέψει μέχρι στιγμής. Σαφώς υπάρχει βάρος στο storyline, υπάρχει όμως και gameplay, ακόμη και multiplayer εφόσον ενδιαφέρει κάποιους αυτό (εμένα πάντως, όχι). Σε όλους τους τομείς ο τίτλος τα πάει περίφημα, και φαίνεται να είναι το κύκνειο άσμα αυτής της γενιάς κονσολών. Η Naughty Dog είναι το μόνο studio που κατέχει το hardware του PS3 στο έπακρο.
 
Αυτος ο τιτλος "cinematic gaming" μου θυμιζει κατι παιχνιδια πριν χρονια οπως π.χ. στο megaCD το road avenger ή στην amiga το Space Ace που οταν τα παιζαμε τοτε λεγαμε "ουααουυυυ φοβερα γραφικα" και μετα απο μια-δυο φορες που ειχαμε δει τα γραφικα το βαριομασταν. Ρωταω αυτους που το εχουν παιξει το The Last Of Us, μπορεις να το τερματισεις και μετα να θες να το ξαναπαιξεις? και ποσες φορες?
 
Υποθέτω ότι όσες φορές παίξαμε το RESI 4, θα παίξουμε και αυτό όταν το τελειώσουμε...
 
mike είπε:
Αυτος ο τιτλος "cinematic gaming" μου θυμιζει κατι παιχνιδια πριν χρονια οπως π.χ. στο megaCD το road avenger ή στην amiga το Space Ace που οταν τα παιζαμε τοτε λεγαμε "ουααουυυυ φοβερα γραφικα" και μετα απο μια-δυο φορες που ειχαμε δει τα γραφικα το βαριομασταν. Ρωταω αυτους που το εχουν παιξει το The Last Of Us, μπορεις να το τερματισεις και μετα να θες να το ξαναπαιξεις? και ποσες φορες?
Άνετα. Καταρχάς, υπάρχει διάχυτη η άποψη του ότι πρόκειται για τίτλο τύπου Heavy Rain. ΔΕΝ είναι τέτοιο το παιχνίδι, έχει action κομμάτι και μάλιστα πολύ δυνατό, με καλοδουλεμένα shooting mechanics. To Space Ace και το Road Avenger δεν είναι καν παιχνίδια, ταινίες με QTE είναι. Τώρα αν τα παιχνίδια που ξαναπαίζεις, είναι μόνο τα shoot'em'ups και τα beat'em'ups για το High Score, έ, από τότε έχουν αλλάξει λίγο τα πράγματα ! Φυσικά, πιο εύκολα θα κάτσω να ξαναπαίξω Batlle Garegga, αλλά το βραδάκι που θα φτιάξω κατάσταση, θα προτιμήσω την εμπειρία τύπου Uncharted/TR/Last Of Us.
 
Παιχνίδια τέτοιου τύπου τα ξαναπαίζεις για διάφορους λόγους. Καταρχάς η πρώτη ...παιξιά είναι η αναγνωριστική. Το παίζεις στο εύκολο για να δεις πώς παίζεται, τα περίεργα σημεία του κλπ. Τη δεύτερη φορά το παίζεις σε μεγαλύτερο επίπεδο, ανακαλύπτοντας κι αλλους τρόπους π.χ. για να κατατροπώσεις εναν εχθρό ή να μεταβείς σε μια θέση από εναλλακτική διαδρομή. Μια τρίτη φορά θα ήταν για να θαυμάσεις τα γραφικά σε ορισμένα σημεία του παιχνιδιού ή και όλο το παιχνίδι για την ατμόσφαιρά του. Αυτά που γράφω είναι υποκειμενικά αλλα πιστεύω ότι καλύπτονται όσοι παίκτες αντιμετωπίζουν με τέτοιο τρόπο ενα παρόμοιο παιχνίδι. Το Heavy rain το τελείωσα μια φορά, όμως επειδή εχει αρκετές εναλλακτικές λύσεις θέλω να το ξαναπαίξω. Τα uncharted τα'χω παίξει από 2-3 φορές το καθένα, με ενα διάστημα αποχής από την κάθε φορά περίπου στο 7μηνο. Τέτοια παιχνίδια, last of us, heavy rain, uncharted κλπ ανυπομονώ να πέσει η τιμή τους να τα αποκτήσω. Ειναι τα μοναδικά που δε φεύγουν από τη συλλογή μου. Δεν τα αντιμετωπίζω όπως π.χ. το PES που καθε χρόνο εχεις νεους παίχτες και τελικά το PES2012 καθίσταται άχρηστο στη συλλογή σου. Τα θεωρώ κάτι σαν ευχάριστα παραμύθια που θέλω καθε τόσο να τους ρίχνω μια ματιά.

Μιλάω ανεξαρτήτως κονσόλας. Απλώς τυχαίνει το παιχνίδι να αφορά το PS3.
 
Προσπαθήστε να μην κλάψετε στο τέλος του βίντεο...

[video=youtube;9Gk-QXZkUL8]

Α! Το παιχνιδάκι κυκλοφορεί και με Ελληνικούς υπότιτλους...
 
Το παιχνίδι το ξεκίνησα εχτές το βράδυ και είμαι στις 2 ώρες gameplay... Αν κάποιος έχει σκοπό να το παίξει θα πρότεινα να μην δει το παραπάνω βίντεο.

Για να μη σποϊλεριάσω θα πω απλά πως είναι ίσως η πρώτη φορά που έχω ανατριχιάσει και λυπηθεί πραγματικά γι΄αυτό που συνέβαινε μπροστά στα μάτια μου.

Το παιχνίδι είναι αλλού γενικά... Και δε μιλάω από άποψη γραφικών, ήχου, gameplay... Αυτά είναι δεδομένα σε πολύ υψηλά επίπεδα.
 
Ρε παιδιά δεν έχει παίξει στο μεταξύ κανείς το παιχνίδι... ;

Άντε να πάρει λίγο μπροστά το θέμα... το τελείωσα πριν από μια εβδομάδα αφού το απόλαυσα στο έπακρο.

Το πρώτο μου play through μέτρησε 20 ώρες παρά κάτι λεπτά.

Αυτό που μπορώ να πω είναι πως ΣΙΓΟΥΡΑ για μένα είναι το καλύτερο παιχνίδι αυτή της γενιάς και ένα από τα καλύτερα 3 όλων των εποχών που έχω παίξει...

Ίσως να πιάνει και την πρώτη θέση γενικά αλλά θέλω να κάτσει λίγο η σκόνη για να αποφασίσω...

Όπως και να έχει με αυτό το παιχνίδι η Naughty Dog δίνει μαθήματα σε πολλά επίπεδα αλλά κυρίως σε αυτό της μυθοπλασίας, στην εξέλιξη των χαρακτήρων και επιτέλους (για μένα) ένα παιχνίδι όπου οι χαρακτήρες έχουν "ψυχή" και με συγκίνησαν βαθύτατα.

Τεχνικά δε το συζητάω. Για την ηλικία του PS3 είναι απλά ένα θαύμα αυτό που έκαναν οι άνθρωποι αλλά δε με ενδιαφέρουν τα τεχνικά κομμάτια του παιχνιδιού που έτσι κι αλλιώς είναι στα ύψη.

Ο κόσμος που έφτιαξαν είναι τόσο πειστικός και αληθοφανής μέσα σε όλη αυτή την ακραία κατάσταση που βιώνει ο παίχτης που πραγματικά χάθηκα και πάμπολες φορές αισθάνθηκα λύπη και συμπόνια

για τους ανθρώπους που κάποτε ζούσαν στα εγκαταλειμμένα μέρη τα οποία επισκέφτηκα. Οι ήρωες επιτέλους ξεφεύγουν από αυτή την χάρτινη και αστεία (όχι από πρόθεση) υπόσταση που συναντούμε κατά κόρων στα περισσότερα παιχνίδια αυτού του είδους.

Είναι αληθινοί, εκφραστικοί, όχι υπερβολικοί και πέρα για πέρα τρωτοί.

Είναι εκπληκτικό πως ένα τόσο κοινότοπο θέμα (ζόμπι - επιδημία) η Naughty Dog το αντιμετώπισε με τέτοιο τρόπο αποφεύγοντας κακοτοπιές και εύκολους εντυπωσιασμούς.

Αν κάποιος αναζητά ένα παιχνίδι δράσης θα απογοητευτεί.

Αν του άρεσαν τα εντυπωσιακά set pieces της σειράς Uncharted δε θα βρει τίποτα τέτοιο.

Είναι ένα παιχνίδι τρομερά βαρύ σαν διάθεση που αφηγείται την προσωπική πορεία του Joel και της Ellie...

Και τη πορεία είναι αυτή...

Μετά από αυτό το παιχνίδι τα όρια ποιότητας έχουν ανέβει τόσο ψηλά που είμαι πολύ περίεργος να δω ποιος θα τα ξεπεράσει κάποια στιγμή...

Προς το παρόν πάω για δεύτερο playthrough γιατί σε αυτό το παιχνίδι μια ίσον καμία...
 
Θα το παρω συντομα ,στα to buy ειναι εδω και καιρο.


Υπομονη μου.
 
ΕΒΑΥ που εριξα μια ματιά πριν λίγο το πιο φτηνό ειναι στα περίπου 40 ευρώ μαζί με τα μτφ και μαλιστα από Κυπρο. Θα περιμένω, κι απ'ό,τι δείχνουν τα πράματα, χειμώνας θα ντυθώ μέχρι να πέσει η τιμή του (τραγουδιστά όπως το λενε οι CREAL) :D
 
Rygar είπε:
ΕΒΑΥ που εριξα μια ματιά πριν λίγο το πιο φτηνό ειναι στα περίπου 40 ευρώ μαζί με τα μτφ και μαλιστα από Κυπρο. Θα περιμένω, κι απ'ό,τι δείχνουν τα πράματα, χειμώνας θα ντυθώ μέχρι να πέσει η τιμή του (τραγουδιστά όπως το λενε οι CREAL) :D
Πλήρης σύμπνοια απόψεων με το Ρηγανάκο! :)

Άσε που εγώ έχω καταστραφεί ανεπανόρθωτα με το Skyrim και αν δεν το τελειώσω (μαζί με τα expansions), δεν υπάρχει περίπτωση να πιάσω κάτι άλλο! :D
 
Είναι από τις φορές που λέω "Θέλω να πάρω PS3"....
 
Πίσω
Μπλουζα