The Legend Of Zelda Wii U

Mε ενα νεο βιντεο που ανεβασε η NINTENDO πριν λιγες ωρες μας δειχνει την επιστροφη των koroks Που γνωρισαμε απο το Zelda The Wind Waker.

 
Φοβερη αναλυση 2 ωρες και 6 λεπτα απο το Gamexplain οποιος γουσταρει και εχει την ευκαιρια να το κανει ας το δει πραγματικα αξιζει καθε λεπτο.

 
Κακα μαντατα! Συμφωνα με τις φημες που κυκλοφορουν το Zelda BOTW δεν θα ειναι launch τιτλος του Switch αρα δεν θα βγει μαρτιο του 2017...οι πηγες λενε οτι αργουνε στο localization.

Την θεση του Zelda στο Launch θα παρει το νεο 3D Mario (μαλλον αυτο που ειδαμε στο trailer).

http://www.eurogamer.net/articles/20...-switch-launch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπικα παντως δεν με φαινεται περιεργο αυτο ισα ισα μαλιστα αφου ποτε δεν ειπαν πως θα ειναι launch title για το SWITCH ειπαν απλα πως θα κυκλοφορησει μεσα στο 2017.Μπορει φυσικα και ολο αυτο να εχει γινει και σε συνενοηση με την bethesda γιατι συμφωνα με νεα φημη το Skyrim θα ειναι launch title του SWITCH οποτε μονο καλο δεν θα εκανε σαυτο η ταυτοχρωνη κυκλοφορια με το νεο Zelda οποτε και η NINTENDO εριξε το βαρος στο νεο Mario που θα ειναι οπως φαινεται ο μεγαλος first party τιτλος στο launch της νεας κονσολας στην θεση του Zelda.
 
Καλά εγώ το είχα πει πριν καιρό, όταν βγει το Zelda θα μοιάζει με retro παιχνίδι...
 
Απο τα Game Awards πριν λιγες μερες εχουμε νεο trailer της παιχνιδαρας οπως και ολιγολεπτο gameplay.

 
Ο Aonuma εκανε Unboxing της Ευρωπαικη Limited εκδοσης του Zelda Breath of the Wild.

To κουτι ειναι αρκετα μεγαλυτερο απο τι περιμενα... Τα περιεχομενα ειναι : το παιχνιδι σε φυσικη μορφη , ενα CD με το Soundtrack του παιχνιδιου και τελος το πλαστικο αγαλματιδιο με το Master Sword.

Δειτε το Unboxing στο παρακατω βιντεο :

















ps. Αν μπορει καποιος ας αλλαξει τον τιτλο σε "The Legend of Zelda : Breath of The Wild" :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Jackie dragon είπε:
Eμενα μου άρεσε τρομερά και η προσθήκη θάλασσας (ωκεανού) που σε τίτλο Zelda είχαμε να δουμε απο την εποχή του Majora's mask! (Το wind waker δε πιάνεται επειδή ο ωκεανός δεν ηταν υποθαλάσσια εξερευνήσιμος - ενω ακόμα και το κολύμπι του Link ηταν χρονικά περιορισμένο..)Απλα φανταστείτε να περιπλανιέστε στις αχανείς πεδιάδες και στα δάση απο το κόσμο του νεου Zelda και μετα απο λίγο να βρίσκεστε μπροστά σ'αυτο το τοπίο:

awesome_look_on_reefs_od_bora_bora_beach_wallpap.jpg
2,5 oλοκληρα χρόνια μετα τα οσα γραφω στο παραπανω ποστ μου απο το 2014 χαιρομαι τρομερά που τελικα οι προσδοκίες μου δικαιώθηκαν απολυτα μιας και στο Zelda breath of the wild οντως υπαρχει η τοποθεσία με τον ωκεανο που ηλπιζα και ειναι οπως ακριβως εκεινη που ειχα παραθεσει τοτε και στη φωτογραφία που βλεπετε με τα νησια Μπόρα Μπόρα! Και για του λογου το αληθές δειτε το παρακατω βίντεο απο το νεο Zelda που δειχνει το Link να εξερευνα μια ολόιδια τοποθεσία στον ωκεανό που κυριολεκτικα κοβει την ανάσα:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πήρε 10/10 από το Edge και σύμφωνα με το περιοδικό μπορεί και να ξεπερνά το Ocarina of Time. To "κακό" είναι ότι παιχνίδια τέτοιου είδους και μεγέθους θα ήταν προτιμότερα σε ισχυρό hardware αλλά τι να κάνουμε. Ενδιαφέρον θα έχει πόσο καλύτερη θα είναι η έκδοση του Switch σε σχέση με το Wii U. Στο δεύτερο αναφέρει το edge ότι σε κάποιες φάσεις πέφτει το framerate πολύ χαμηλά. Από την άλλη από ότι έχω δεί στο internet το Wii U ίσως έχει πιο ανεπτυγμένο σύστημα φωτισμού σε σχέση με το Switch. Θα φανεί στην τελική έκδοση.
 
Leon είπε:
Ενδιαφέρον θα έχει πόσο καλύτερη θα είναι η έκδοση του Switch σε σχέση με το Wii U. Στο δεύτερο αναφέρει το edge ότι σε κάποιες φάσεις πέφτει το framerate πολύ χαμηλά.
Αυτο ειναι γνωστο απο οταν ηταν διαθεσιμο το παιχνιδι στην E3, η εκδοση WIIU ειναι σαφως κατωτερη και με αυτα τα προβληματα. Το πρωτο παραπονο σε ολους οσους το παιξανε, ηταν το ποσο συχνα -και χοντρα- κολλαγε σε σκηνες με πολλους εχθρους κτλ. Κακα τα ψεματα, ειναι τιτλος για το switch και οσοι θελουν πραγματικα να το απολαυσουν στο επακρο, τοτε κοιτανε μονο την εκδοση για το switch.
 
Mετα το Edge εχουμε perfect score και απο το Famitsu και περιμενουμε ολα τα reviews αυριο που ληγει το εμπαργκο.

Οσον αφορα της εκδοσεις του παιχνιδιου τα πραγματα ειναι απλα.Το ZBOTW ξεκινησε ως τιτλος για το Wii U και στην πορεια αποφασισαν να το μεταφερουν και στο switch σαν launch τιτλο οπως ειχε γινει και με το Twilight Princess απλα εκει τα πραγματα ηταν ολοιδια γιατι το Game Cube με το Wii δεν ειχε και καμια σοβαρη διαφορα σε αντιθεση με τα switch-Wii U που η διαφορα ειναι πολυ μεγαλητερη.Η εκδοση του switch λοιπον εχει καλητερο anti-aliasing,καλητερο frame rate,μεγαλητερη αναλυση και καλητερο φωτισμο σε καποια σημεια αυτες ειναι οι διαφορες με την Wii U εκδοση οι οποιες σε καμια περιπτωση δεν θα κανουν οποιον προτιμηση την Wii U εκδοση να μην απολαυσει το παιχνιδι.Οποιος εχει την δυνατοτητα να παρει το switch και το Zelda θα απολαυσει την κορυφαια εμπειρια αλλα και οποιος το αγορασει στο Wii U παλι θα ευχαριστηθει το παιχνιδι γιατι πολυ απλα η ΝΙΝΤΕΝDO δεν κανει αρπα κολα δουλειες απλα στο συγκεκριμενο παιχνιδι λογικο να εχουν βελτιωσει στα παραπανω που εγραψα λογο καλητερου hardware.
 
Αντε και σε μερικα χρονια να βγαλει αν βγαλει εστω και ενα!!..zelda με ρεαλιστικα γραφικα στα τοπια και οχι παλι αυτο το καρτουνιστικο στυλ!2017 εχουμε!
 
Ανυπομονώ και εγώ. Για την ώρα θα το παίξω στο Wii U μου. Μου άρεσε πάντως προσωπικά η τεχνοτροπία των γραφικών. Αυτός ο συνδυασμός μεταξύ των ρεαλιστικών γραφικών του TP και του καρτουρνίστικο στυλ του Windwaker είναι ένας καλός τεχνικός συμβιβασμός για να μπορέσουν να βγάλουν ένα πραγματικό ανοικτό κόσμο στο Wii U, έστω και με τους περιορισμούς που αναφέρθηκαν.
 
Δεν καταλαβα γιατι κυκλοφορησε και για WiiU. Παντως αν η εκδοση του Switch ειναι κοντα τεχνικα με του WiiU, δεν ειναι πολυ ελπιδοφορο ως γεγονος
 
Σε 24 ωρες απο τωρα αναμένεται να δουμε μπαράζ βιντεο στο youtube με gameplay και reviews για το Zelda! Προσωπικα δε σκοπευω να παρω το switch ακομα, θα περιμενω μεχρι το τελος του ετους για να δω πως θα τα παει γενικα η κονσολα (και να ανακοινωθει και κανα νεο Metroid επιτελους) Προς το παρων θα δοκιμασω το νεο Ζelda αυριο το μεσημερι σε μια μεγαλη διοργάνωση για το Nintendo switch που ετοιμαζει η αντιπροσωπεια σε μαγαζί στο κεντρο της Αθηνας και θα σας πω εντυπωσεις!
 
NINTENDO σημαινει σεβασμος στον gamer δεν ειναι Microsoft γιαυτο και δεν μπορεις να το καταλαβεις.To Wii U με της σχεδον 14 εκατομμυρια πωλησεις ηταν μια εμπορικη αποτυχια για την Ν αλλα επειδη ο σεβασμος ειναι ενα απο τα μεγαλητερα πιστευω αυτης της εταιριας προς τον κοσμο της δεν μπορουσε να αφησει στην απ'εξω αυτα τα 14 εκατομμυρια που αγορασαν την κονσολα.Το Ζelda Breath of the wild ειναι το κυκνιο ασμα της κονσολας ενα ευχαριστω σε ολους εμας που την αγορασαμε και που για τον α η β λογο ο καθενας δεν μπορει να το παιξει στο switch αλλα απο την αλλη θα ηθελε ομως να το παιξει σαν τρελος.Γιαυτο λοιπον κυκλοφορησε και στο Wii U γιαυτο και οι δυο εκδοσεις ειναι ιδιες με ελαχιστες διαφορες οπως η αναλυση,βελτιωμενο frame rate σε καποια σημεια αλλα και καπως καλητερο anti-aliasing που ομως πρεπει να κολησεις την μουρη σου στην οθονη για να το καταλαβεις και με της δυο εκδοσεις φυσικα διπλα διπλα.Η εμπειρια ομως και στης δυο κονσολες ειναι ιδια και αυτος ηταν ο στοχος γιατι πολυ απλα θα μπορουσαν να το κανουν τεχνικα πολυ καλητερο στο switch Που ειναι 5 φορες πιο δυνατο απο το Wii U αλλα δεν το εκαναν γιατι πολυ απλα τα αλανια απο το Kyoto την λεξη ''σεβασμος'' την εχουν στο αιμα τους.
 
Με αυτο το σκεπτικο...παω πασο
 
Είναι όντως "5 φορές" πιο δυνατό το Switch από το WiiU? Ρωτάω γιατί δεν μπορώ να καταλάβω το μέγεθος της διαφοράς, εμένα μου φαίνεται πιο δυνατό αλλά με μικρή διαφορά.

Από την στιγμή που η Nintendo υποσχέθηκε το Zelda στους WiiU κατόχους και οι άνθρωποι το περιμένανε τόσα χρόνια, θα ήταν πολύ άσχημο να μην το κυκλοφορούσαν καθόλου. Εστω και με μειωμένα γραφικά/ανάλυση, ήταν ηθικά υποχρεωμένοι να το κυκλοφορήσουν. Και όπως είπε και ο Βασίλης, αντίθετα με άλλες εταιρίες, η Nintendo έχει λίγα αποθέματα σεβασμού προς το κοινό της ακόμα.
 
Για να μη μπαινουμε σε ασκοπες και βαρετες αναλυσεις τασο θα στο απλα πως εχει το θεμα.Το switch ειναι σε portable mode ενα Wii U δηλαδη σαν να εχεις ενα φορητο Wii U και σε docked mode ειναι λιγο πιο κατω απο το xbox one επειδη ομως μιλαμε για Nvidia flops που ειναι για να το πω απλα ισχυροτερα απο τα AMD flops μπορει ενα παιχνιδι που θα πεσει σοβαρη δουλεια σε ολες της κονσολες να ειναι το ιδιο σε xbox one και switch και ολα αυτα σε μια κονσολα με μεγεθος tablet που καταναλωνει ελαχιστα Watt.
 
Imgema είπε:
Είναι όντως "5 φορές" πιο δυνατό το Switch από το WiiU? Ρωτάω γιατί δεν μπορώ να καταλάβω το μέγεθος της διαφοράς, εμένα μου φαίνεται πιο δυνατό αλλά με μικρή διαφορά.
Πάντως το Shield Android TV που έχει τα ίδια specs πάνω κάτω με το Switch συγκρίνεται με το Xbox 360. Βέβαια άλλον να τρέχει android και άλλο να τρέχει ένα low level api οπότε η απόδοση θα είναι σαφώς ανώτερη. Θα είναι καλύτερο από το Wii U αλλά μην περιμένετε τρελές διαφορές και σε καμία περίπτωση δεν θα φτάνει τις current gen consoles.
 
Πίσω
Μπλουζα