Ubuntu Linux.

Rakeesh είπε:
Να δουμε ποσο ρολοι θα πανε τα πραγματα οταν χρειαστεις1. να κανεις suspend τον υπολόγα

2. να αδειασεις τον Trash

3. να λειτουργησεις καποιο προγραμμα το οποιο θα κρασαρει μονο με μηνυμα "Segmentation fault" χωρις να υπαρχει τροπος να βρεις τι φταει

;)
1). Ποτέ δεν κάνω suspend, σε κανένα μηχανάκι. Είμαι οπαδός του shut down.

2). Τι εννοείς; Έχω αδειάσει τα σκουπίδια πολλές φορές. Τι πρόβλημα υπάρχει; Κάτι περίεργο που δεν έχω πάρει χαμπάρι;

3). Εδώ δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο μέχρι στιγμής, εν καιρώ βλέπουμε!!!!!!!!!!
 
Σε καποιες εγκαταστασεις (μαλλον αυτες που εγιναν upgrade απο παλιοτερη εκδοση) το κουμπι για το αδειασμα του καδου ΔΕΝ λειτουργει. Το παρεκαμψα βρισκοντας το directory Οπου βρισκονται τα αρχεια και τα διεγραψα με εντολη
 
καλυτερα clean install να γινεται.
 
Σε περίπτωση που έχεις ήδη εγκατεστημένη μια έκδοση, αλλά σε multi-boot περιβάλλον, πρέπει να ακολουθηθεί κάποια ειδική διαδικασία απεγκατάστασης της παλιάς, εγκατάστασης της νέας διανομής;

Το multi-boot μενού στην αρχή δεν επηρεάζεται, παραμένει το ίδιο, ή πώς αλλάζει;;;
 
Οχι, η αναβαθμιση ειναι αυτοματοποιημενη. Μπορει να σου παρουσιαστουν επιλογες αν θες οι ρυθμισεις να αντικατασταθουν με καινουργιες. Αν κανεις κατι τετοιο, θα επηρεαστει το multiboot (μπορεις ομως ευκολα να το επαναφερεις αφου διορθωσεις το καινουργιο αρχειο που ειναι το /boot/grub/menu.list και προσθεσεις την επιλογη για windows)

Υπαρχει η απειροελαχιστη περιπτωση, αν αρνηθεις να μπει το καινουργιο αρχειο ρυθμισης καποιων προγραματων, η καινουργια εκδοση τους να ακολουθει ασυμβατο φορματ και να εχεις προβληματα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Σε καποιες εγκαταστασεις (μαλλον αυτες που εγιναν upgrade απο παλιοτερη εκδοση) το κουμπι για το αδειασμα του καδου ΔΕΝ λειτουργει. Το παρεκαμψα βρισκοντας το directory Οπου βρισκονται τα αρχεια και τα διεγραψα με εντολη
Αυτό γίνεται μόνο αν στείλεις στα σκουπίδια ένα φάκελο του οποίου κάποιον υποφάκελο ή αρχείο δεν είχες δικαιώματα να διαγράψεις. Θα αδειάσουν όλα τα σκουπίδια, πέρα από αυτό το αρχείο. Κάτι πολύ λογικό κατά τη γνώμη μου: το σύστημα δεν σε αφήνει να διαγράψεις τελείως κάτι που δεν έχεις δικαίωμα να διαγράψεις. Αν αλλάξεις τα δικαιώματα του αρχείου θα αδειάσουν τα σκουπίδια 100%.

Pooky είπε:
3). Εδώ δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο μέχρι στιγμής, εν καιρώ βλέπουμε!!!!!!!!!!
Και δύσκολα θα το κάνεις. Ενδεχομένως να υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις όπυ υπάρχουν κάποια προβλήματα λόγω "λάθος" CFLAGS/CXXFLAGS που έχουν χρησιμοποιηθεί κατά το compile αλλά είναι εξαιρετικά σπάνιο. Λέω "λάθος" και όχι λάθος γιατί αυτά τα flags είναι σωστά στο PC όπου έχουν γίνει compile αλλά πιθανόν λάθος για κάποια άλλα (συνήθως αρκετά παλιότερης αρχιτεκτονικής). Από όσο ξέρω στο ubuntu δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος κανόνας γι'αυτά και απλά γίνονται compile με ότι flags έχουν θέσει οι devs. Αν πχ κάτι έχει γίνει compile με -march=i686 θα βγάλει segmentation fault σε κάποιον AMD K6. Σε οποιαδήποτε περίπτωση δεν είσαι χαμένος, υπάρχουν debug εργαλεία τα οποία μπορούν τα σου δείξουν ακριβώς τι συμβαίνει, αρκεί να ξέρεις να τα χρησιμοποιείς.

Pooky είπε:
Σε περίπτωση που έχεις ήδη εγκατεστημένη μια έκδοση, αλλά σε multi-boot περιβάλλον, πρέπει να ακολουθηθεί κάποια ειδική διαδικασία απεγκατάστασης της παλιάς, εγκατάστασης της νέας διανομής;
Όχι δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο από πλευράς απεγκατάστασης. Απλά σβήσε το partition και βάλε την καινούρια στο ίδιο αν θέλεις να την εγκαταστήσεις. Αν θέλεις να βάλεις ακόμα μία διανομή δίπλα δίπλα με την προηγούμενη δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, κάποια στιγμή είχα δει τα logs ενός θηρίου όπου είχε κάπου γύρω στα 150 partitions με ισάριθμα εγκατεστημένα linux στους σκληρούς του. :D

Pooky είπε:
Το multi-boot μενού στην αρχή δεν επηρεάζεται, παραμένει το ίδιο, ή πώς αλλάζει;;;
Αυτό έχει να κάνει με τη διανομή και το ποιο boot loader χρησιμοποιεί. Οι περισσότερες χρησιμοποιούν το grub (legacy εκδόσεις) και συνήθως απλά η κάθε καινούρια προσθέτει το δικό της partition στη λίστα.
 
Ευχαριστώ και πάλι παίδες.

To Ubuntu έχει σαν boot loader το grub και αναρωτιόμουν ακριβώς ότι περιγράφεις gapan. Σε περίπτωση που κάποιος (για τους δικούς του λόγους) θέλει να προσθέσει και ένα arch (αργότερα) θα πρέπει να σβήσει το ububtu ή μπορεί να συνυπάρχουν; Ή, παράλληλα, αν θέλεις να εγκαταστήσεις εκ νέου τη νέα έκδοση του Ubuntu, όταν βγει, τι γίνεται....

Κάθε μέρα ανακαλύπτω και νέα πραγματάκια (και αν έχεις και το Saulot να σε πρήζει με το Arch τα πράγματα γίνονται εξαιρετικά σοβαρά) και νέες απορίες γεννιούνται.
 
http://www.justlinux.com/forum/showthread.php?t=147959

το χα ξανακουσει και εγω αυτο που λεει ο gapan.

επισης αυτο που λες οτι ανακαλυπτεις καινουργια πραγματα ειναι απο τα θετικα σημεια τετοιων λειτουργικων.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τωρα που τελειώσαν τα προβληματακια με την Ati και τους drivers της, εστησα το Arch σωστά και χαίρομαι!!!

Εχω την αισθηση οτι το εστησα μονος μου και δεν το πηρα ετοιματζιδικο, σαν το σπιτικό φαγητό ενα πραμα
 
thread ressurection (zombie mode on).... :p

Σήμερα κατέβασα το Ubuntu 10.10 32bit και το έκανα εγκατάσταση μέσα στον δίσκο C που έχει και τα windows xp. Ο ελεύθερος χώρος ήταν περίπου 6gb. Γνωρίζει να μου πει κανείς γιατί για να κάνει boot το Ubuntu μου βγάζει την ψυχή; Για να μπουτάρει κάνει περίπου 30 λεπτά (δεν το μέτρησα αλλά έχω την εντύπωση τόσο). Υπολογιστής amd 2core με 2gb ram.

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή. Δεν έχω ιδέα από linux. Ευχαριστώ εκ'των προτέρων.
 
Εννοεις να κανει boot απο την εγκατασταση, οχι απο το σιντι ε;

Μηπως ξεχασες το σιντι μεσα; :Ρ
 
Το έκανες ΜΕΣΑ στο C?

Σε image file?

Δεν μίκρινες λίγο το C να φτιάξεις και 2 Ext3 partitions να τελειώνεις?
 
Shock είπε:
Το έκανες ΜΕΣΑ στο C?Σε image file?

Δεν μίκρινες λίγο το C να φτιάξεις και 2 Ext3 partitions να τελειώνεις?
Ναι όπως έγραψα και παραπάνω το έκανα εγκατάσταση μέσα στο C. Θα κάνω ένα νέο partition και θα το εγκαταστήσω εκεί μέσα να δω τι θα γίνει. Η αλήθεια είναι πως με τρώει πολύ η περιέργεια. Θα ενημερώσω για τα παιρετέρω.
 
Λογικό να καθυστερεί, αφου τα παντα γίνονται μεσα από ενα αρχείο. Παρ'όλαυτά το 30λεπτο με προβληματίζει.
 
Rygar είπε:
Παρ'όλαυτά το 30λεπτο με προβληματίζει.
Εκτός και αν έχει πολύ καιρό να γίνει defraged ο δίσκος και αυτά τα 6GB είναι σε 1002 κομμάτια.
 
Rygar είπε:
Λογικό να καθυστερεί, αφου τα παντα γίνονται μεσα από ενα αρχείο. Παρ'όλαυτά το 30λεπτο με προβληματίζει.
Δεν ισχυει. Εχω εγκατασταση ubuntu wubi και bootαρει σε δευτερολεπτα. Βασικα η διαφορα μεταξυ κανονικου και virtual filesystem δεν ξεχωριζει με γυμνο ματι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εστησα το Ubuntu 11.10 σε ενα Vaio SZ3XP (CoreDuo @2.0, 2GB RAM, GeforceGo7400 ).

Η νεα εκδοση ερχεται με το Unity. Δεν το πολυχωνεψα αλλα δεν μπορω να πω οτι ειναι χειροτερο ή καλυτερο απο το πρωτογονο Gnome.

To Unity λοιπον μου εβγαλε με το καλημερα blacklisted για Unity3D την 7400 (!!) , μετακομισε αριστερα τα min/max buttons και με autohide (!!), ειναι χωροταξικα περιορισμενο ως dash, ελαχιστες ρυθμισεις περιβαλοντος, δεν ειναι σαφες τι τρεχεις-τι φορτωνει-τι εχεις ανοιχτο κτλ

Οταν εκανα fallback σε Gnome ταξιδεψα πισω στα Win98. Χωρις καποια dash εφαρμογη (πχ σαν το Gnome Do) δεν πολυπαλευεται εν ετει 2011.

Εν ολιγοις νομιζω οτι το μεγαλυτερο προβλημα στο Ubuntu (μιας και αποτελει διανομη για αρχαριους ή για τυπους που δεν εχουν χρονο-ορεξη να κομπιλαρουνε πυρηνες) παραμενει το GUI. Το KDE παντως παλια μου ειχε αφησει καλες εντυπωσεις αλλα βλεπω να το σνομπαρει η κοινοτητα. Εχω ομως καιρο να το δω σε δραση οποτε δεν ξερω σε τι φαση βρισκεται.

Στα θετικα να επισημανω το appstore, το cloud storage, την αρκετα καλη αναγνωριση συσκευων, το γρηγορο boot. Επισης με εξεπληξε οτι ειχε εφαρμογη για remote desktop υπο RDP που χρησιμοποιω πολυ.

Μετα ομως ξεκινησαν οι χαζομαρουλες. Ασχετα binary σκουπιδια σε lib αρχεια, απαραιτητες σε εμενα εφαρμογες (πχ Teamviewer) δεν καταφερναν να στηθουν, το default ΙΜ (το Empathy) ειναι για κλωτσιες, το Pidgin παλαιολιθικης νοοτροπιας, καποια repositories στο Arakne που εβρισκα σε blogs δεν υφιστανται πλεον, για να παιξει η webcam πρεπει να ξαναγραψω το Ubuntu :) , απλα πραγματακια οπως ενα widget καιρου θελουν ψαξιμο σε blogs και terminal κτλ

Θα του δωσω καποιες μερες διορια παντως.
 
Δοκιμάσε Mint, Η ακόμα καλύτερα Arch και βάλε ότι γουσταρεις απάνω, το Ubuntu ειναι τρελά bloated πλέον
 
Πρέπει να σας ομολογήσω κάτι.. Μου αρέσει το Unity! Ουφ το βγαλα από μέσα μου.. περιμένω το κράξιμο..

(επίσης μου αρέσει και το software center)
 
Πίσω
Μπλουζα