Ubuntu Linux.

οχι, απλα πρεπει να την εγκαταστησεις και κατοπιν να εγκαταστησεις οποια εφαρμογη σου χρειαζεται
 
ευχαριστω,κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω πριν τελικα τα εγκαταστησω και εγω,θα ηθελα να τα περασω απο virtual box και να τα τρεχω μεσα απο xp,ειναι οκ αυτο η θα εχει προβληματα?για το internet θα πρεπει να ξαναπερασω τους drivers της εταιριας που εχω η δε χρειαζεται?η μηπως να τα περασω τα Ubuntu κατευθειαν- dual boot δηλαδη και τερμα το παραμυθι?
 
Μιας και εχω να παιξω με windows εδω και χρονια δεν ξερω να σου πω αν μεσω virtual box θα δουλευουν ολα οκ. Τη λυση ομως του dual boot, ειδικα με Ubuntu την εχω εφαρμοσει σε καμποσους φιλους μου με 100% επιτυχια.

Drivers για rooters δεν θα χρειαστεις, τα βλεπει ολα.
 
οκ,σε ευχαριστω θα το ψαξω ετσι λοιπον
 
εκανα βλακεια και κατεβασα το amd64iso(εχω xphome)πρεπει να κατεβασω τωρα μου φαινεται το desktopi386iso δηλαδη οχι τωρα αυριο
 
γεια και χαρα απο τα ubuntu!!!

τελικα προς το παρον και μονο επελεξα τη λυση virtual machine αρχικα αντι για dual boot,προτιμηστε θα ελεγα virtual box και οχι virtual pc(παντως για virtual pc θα κανω edit σε αυτο το ποστ περιγραφοντας τι παιζει νομιζω εχει ενδιαφερον για οσους θελουν να δοκιμασουν linux και για διαφορους λογους δε θα θελαν να κανουν dual boot αρχικα)
 
Γεια και χαρα λοιπον απο το Ubuntu :)

Κώδικας:
herco@bulldog:~$ uname --all
Linux bulldog 2.6.22-14-generic #1 SMP Tue Dec 18 08:02:57 UTC 2007 i686 GNU/Linux
herco@bulldog:~$
και περιμενουμε εν αγωνιως σχολια απο τη virtual machine εμπειρια σου :thumbup:
 
ακυρο ,οποιος δε θελει dual boot τοτε ας βαλει wubi
 
starsky είπε:
λοιπον μιας και περασα ubuntu(το ubuntu:)) μεσω virtual machine,
Ώπα περίμενε..πέρασες linux στο virtual PC τηνς microsoft????Μα αυτό σου δίνει ένα απαρχαιωμένο PC για να τρέχεις εφαρμογές και παιχνίδια μέχρι το 2001 περίπου... :confused: :confused: και ξανά :confused: ...Δέν είναι λύση το virtual pc για τέτοια πράγματα...
 
ας το σβησει καποιος
 
Ubuntu Linux

Το ubuntu είναι η δεύτερη, σύμφωνα με το http://distrowatch.com/, σε δημοτικότητα διανομή linux στον κόσμο, και κατα πολλούς η πιό φιλική στο χρήστη,

Περιμένουμε με αγωνία την επόμενη release την 8.04 codenamed "Hardy Heron" που μας υπόσχεται ακομα πιο εντυπωσιακό περιβάλον εργασιας με το τελευταιο compiz fusion, και την τελευταία εκδωση του αγαπημένου Gnome.

Το επίσημο site

http://www.ubuntu.com

Η Ελληνική προσπάθεια

http://www.ubuntu-gr.org/
 
Λοιπόν...πρόσφατα έκανα το upgrade στην έκδοση 9.04 και όλα (σχεδόν, δείτε παρακάτω) πήγαν ρολόι. Τόσο απροβλημάτιστη και γρήγορη μεταφορά δεν έχω ξαναδεί. Για να κάνω upgrade σε νέα έκδοση των Windows κουράζομαι μόνο που το σκέφτομαι! Άσε που το όλο πράγμα γίνεται online και αυτόματα. Ούτε δισκάκια, ούτε format, ούτε εγκατάσταση drivers, ούτε τίποτα. Απλά μια ωραία πρωία μου βγήκε μήνυμα ότι το βγήκε νέα έκδοση και αν θέλω να την εγκαταστήσω. Απάντησα "ναι" και αυτό ήταν όλο (και δυο τρεις ακόμα ερωτήσεις μικρής σημασίας). Όταν το σύστημα εκίνησε όλα ήταν εκεί που τα είχα αφήσει.

ΑΛΛΑ. Το μόνο πρόβλημα είναι οι drivers της ATI. Δυστυχώς εκεί υπάρχουν αρκετά προβλήματα (α ρε ΑΤΙ, αφού η NVIDIA μια χαρά τα πάει, κάνε κάτι) και μου πήρε αρκετή ώρα να το λύσω (και πάλι όχι πλήρως-αναμένουμε τους επόμενους drivers). Οπότε αν έχετε κάρτα γραφικών ΑΤΙ ξανασκεφθήτε το πριν κάνετε upgrade (ή τουλάχιστον περιμένετε τους επόμενους drivers).

Βέβαια οι διαφορές με την προηγούμενη έκδοση δεν είναι πολλές (τουλάχιστον εξωτερικά, δεν γνωρίζω τι γίνεται από πίσω-ούτε έχω κάνει benchmarks) Αλλά έτσι και αλλιώς τα updates του Ubuntu είναι τόσο συχνά που είναι λογικό να μην βλέπεις θεαματική αλλαγή σε κάθε έκδοση.
 
το upgrade σε ubuntu μαλλον debian testing λεγεται (gnome συν smxi και disk manager και επιλογη otenet ως διακομιστη στην εγκατασταση για λιγοτερα προβληματα)

αν και ειναι δυναμη που το ubuntu βασιζεται σε sid ,τελικα, μαλλον σε αδυναμια του βγαινει,ειδικα με τοσο συχνο (6μηνο )κυκλο εκδοσεων.

αυτο βεβαια με τα τωρινα δεδομενα.

ειναι πολυ καλη διανομη παντως το ubuntu για αρχη στο λινουξ.
 
starsky είπε:
ειναι πολυ καλη διανομη παντως το ubuntu για αρχη στο λινουξ.
Επειδή αυτό το έχω διαβάσει αρκετές φορές και εδώ αλλά και αλλού, μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί να θέλει κάποιος να προχωρήσει σε άλλη διανομή; Έχει μεγάλη υποστήριξη, θεωρείται η πλέον user friendly διανομή και ίσως έχει και τη μεγαλύτερη installed userbase. Και δε νομίζω ότι υστερεί σε θέμα επιδόσεων με άλλες διανομές.

Προσωπικά θα αλλάξω κάποια στιγμή διανομή, κινούμενος προς μια Red Hat based (είμαι μεταξύ Fedora για cutting edge και CentOS για σταθερότητα) γιατί σκέφτομαι κάποια στιγμή να χρησιμοποιήσω (περισσότερο δοκιμαστικά είναι η αλήθεια) Linux και στη δουλειά μου. Και μιας και το software που χρησιμοποιώ (τώρα στα Windows) είναι για Red Hat, νομίζω ότι είναι η λογική λύση.

Αλλά γιατί κάποιος που δεν χρησιμοποιεί τόσο εξειδικευμένο software να θέλει να αλλάξει όταν από new user γίνει πιο "advanced";
 
Οι αναβαθμισεις εχουν παρατραγουδα δυστυχως

απο τοτε που εκανα ανβαθμιση δε μου αναγνωριζεται η γραφιδα σχεδιασης και ΟΥΤΕ μπορω να ξανακανω compile τον driverμ προφανως λογω ασυμβατοτητας!!!!

(θα σας ελεγα τι μηνυμα λαθους βγαζει αλλα τα μηνυματα του compile ειναι εξ ορισμου ακαταληπτα)
 
First Ubuntu 9.04 live post!!!!

Even the wireless stick was found.

Will proceed with full install tomorrow.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Leon είπε:
Επειδή αυτό το έχω διαβάσει αρκετές φορές και εδώ αλλά και αλλού, μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί να θέλει κάποιος να προχωρήσει σε άλλη διανομή;
Μεγάλη κουβέντα. Μπορώ να γράφω μέχρι αύριο. Αυτό που θα γράψω είναι μόνο το ότι επειδή εσύ τώρα δεν μπορείς να σκεφτείς κάποιο λόγο, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κιόλας. Αν αρχίσεις να τρίβεσαι περισσότερο με το αντικείμενο σιγά σιγά θα τους ανακαλύψεις κι εσύ. ;)

Leon είπε:
Έχει μεγάλη υποστήριξη, θεωρείται η πλέον user friendly διανομή και ίσως έχει και τη μεγαλύτερη installed userbase.
Αυτό πάλι μπορεί να μην λέει και τόσα πολλά τελικά. Ναι, σύμφωνοι, για κάφε thread που ανοίγει στα ubuntuforums υπάρχουν άμεσα καμιά 10ριά απαντήσεις, αλλά έχω πετύχει πολλές φορές που αυτές είναι ανούσιες και χωρίς να ακουμπάνε καν το πρόβλημα, οι περισσότεροι απαντούν απλά για να απαντήσουν. Θα προτιμούσα για κάθε πρόβλημα να υπήρχε μία απάντηση και σωστή παρά 10 που να γράφουνε ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του.

Leon είπε:
Και δε νομίζω ότι υστερεί σε θέμα επιδόσεων με άλλες διανομές.
Αν δεν έχεις δοκιμάσει κάτι άλλο πως είσαι σίγουρος;

Leon είπε:
Προσωπικά θα αλλάξω κάποια στιγμή διανομή, κινούμενος προς μια Red Hat based (είμαι μεταξύ Fedora για cutting edge και CentOS για σταθερότητα) γιατί σκέφτομαι κάποια στιγμή να χρησιμοποιήσω (περισσότερο δοκιμαστικά είναι η αλήθεια) Linux και στη δουλειά μου. Και μιας και το software που χρησιμοποιώ (τώρα στα Windows) είναι για Red Hat, νομίζω ότι είναι η λογική λύση.
Δεν ξέρω σε ποιο software αναφέρεσαι αλλά αφού τρέχει σε red hat (γενικότερα αφού τρέχει σε οποιαδήποτε διανομή), μπορείς να το κάνεις να τρέξει σε οποιαδήποτε άλλη διανομή.

Leon είπε:
Αλλά γιατί κάποιος που δεν χρησιμοποιεί τόσο εξειδικευμένο software να θέλει να αλλάξει όταν από new user γίνει πιο "advanced";
Βλέπε 1η απάντηση. :p
 
gapan είπε:
Μεγάλη κουβέντα. Μπορώ να γράφω μέχρι αύριο. Αυτό που θα γράψω είναι μόνο το ότι επειδή εσύ τώρα δεν μπορείς να σκεφτείς κάποιο λόγο, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κιόλας. Αν αρχίσεις να τρίβεσαι περισσότερο με το αντικείμενο σιγά σιγά θα τους ανακαλύψεις κι εσύ. ;)
E γράψε ντε περιληπτικά! :) Μπορώ να φανταστώ κάποιους (μεγαλύτερο έλεγχο, καλύτερες επιδόσεις, ελαφρύτερο) αλλά χρειάζομαι κάποιον "γνώστη" να μου εξηγήσει πιο εμπεριστατωμένα.

Αν δεν έχεις δοκιμάσει κάτι άλλο πως είσαι σίγουρος;
Μα δεν είμαι σίγουρος! Αλλά από benchmarks που έχω δει στο Phoronix το Ubuntu δείχνει να τα πηγαίνει πολύ καλά.

Δεν ξέρω σε ποιο software αναφέρεσαι αλλά αφού τρέχει σε red hat (γενικότερα αφού τρέχει σε οποιαδήποτε διανομή), μπορείς να το κάνεις να τρέξει σε οποιαδήποτε άλλη διανομή.
Το γνωρίζω αυτό, αλλά αντί να κάθομαι να κάνω compile νομίζω ότι είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσω το "κανονικό" λειτουργικό. Φαντάζομαι (χωρίς ξέρω) ότι και σε θέματα συμβατότητας/σταθερότητας/ταχύτητας θα είναι καλύτερα.
 
Λοιπόν καλώς σας βρήκα και από το Ubuntu.

Πρώτα από όλα να αναφέρω τα εξής:

Όπως γνωρίζουν οι φίλοι είμαι ένας χρήστης που έχει τα Windows στο αίμα του. Αυτό σημαίνει πως μέχρι τώρα η πλήρης ενασχόλισή μου με τους υπολογιστές, περιλάμβανε αποκλειστικά και μόνο χρήση λειτουργικού Windows.

Τι μπορεί να πει, λοιπόν, ένας χρήστης που έχει μάθει να εργάζεται με ένα συγκεκριμένο τρόπο όταν μετά από δεκαετίες βρίσκεται ξαφνικά μπροστά σε ένα νέο λειτουργικό;

Τι με εξέπληξε μέχρι στιγμής:

1). Η χρήση του live cd. Εξηγούμαι: Στο μηχάνημα που τα δοκίμασα αργά χτες το βράδυ, ξεκίνησα από live cd, έχοντας αρκετούς ενδιασμούς. Όταν ξεκίνησε το λειτουργικό παρατήρησα πάνω αριστερά ένα "Χ" και μπάρες σαν του κινητού. Κλίκαρα να δω τισ στο καλό είναι. Αμέσως παρότρυνση για σύνδεση στο Internet....... Είχα, απλά, ξεχάσει το Belkin draft n wireless stick στο μηχάνημα και το λειτουργικό το είδε χωρίς να κάνω τίποτε..... Τα λόγια περιτεύουν απλά εδώ......

2). Εγκατάσταση: Έγινε σφαίρα. Κυριολεκτικά μπορεί να τη κάνει και ένας αρχάριος, σχετικά, χρήστης.

3). Drivers: Έννοιωσα άβολα. Ξεκίνησαν τα πάντα, από μητρική, sound cards, VGA card, wireless stick, όλα δούλεψαν με τη μία. Σύνδεσα τον εξωτερικό μου σκληρό πάνω, τον είδε μια χαρά. Ξεκινώ να παίξω mp3, μου δίνει αναφορά ότι λείπουν codecs, τους κατεβάζει και η μουσική παίζει.

4). Σαν κάτι να λείπει: Νοιώθω εξαιρετικά άβολα, με ευχάριστο τρόπο. ΔΕΝ υπάρχει το εικονίδιο του avast πουθενά. Δεν υπάρχει και το εικονίδιο του Spybot και αν είσαι συνηθισμένος σε αυτά, κάτι νοιώθεις ότι λείπει.

5). Ταχύτητα: Καμία σχέση με τα XP. Το boot έγινε σφαιριδόν, και η απόκριση είναι "τζιτζί" !!! Απλά αναφέρω ότι έχω στήσει το λειτουργικό σε ένα μηχάνημα που έσωσα από τα σκουπίδια, μια και ο πρώην κάτοχός του ήθελε να το πετάξει. Ένα Prescott 3.0 giga με 1 giga pastartoo (όχι δεν τις πήρα από τον Ηρακλή) μνήμες διαφορετικών συχνοτήτων και specs, έναν 160 IDE δίσκο και μια 5200 FX η οποία όχι απλά είχε καμένο ανεμιστήρα, αλλά είχε σπάσει και ο πύρος που κράταγε τη ψήκτρα στη θέση της και έκανα ολάκερη μόντα να τη κάνω να δουλέψει.

Το λειτουργικό, φυσικά, επουδενί δεν διατείνω ότι το κατέχω. Αλλά στις επόμενες ώρες και μέρες, θα το ψάξω εις βάθος. Τώρα, θα παίξω με το desktop και θα πειραματιστώ, μια και διάφορα είναι εντελώς διαφορετικά σε σχέση με τα Windows.

Ευχαριστώ πολύ τον Paspartoo για την συνεχή, άθελά του, παρότρυνση, απλά νοιώθω και αισθάνομαι ότι έχω πολλά να μάθω εδώ.

Φυσικά, θα επανέλθω με ερωτήσεις όπου κολλήσω. Είμαι τύπος που αν κάτι μου αρέσει με τη πρώτη συνεχίζω ακάθεκτα, εδώ απλά, έπαθα.............

Δεν με ενδιαφέρει η χρήση του λειρτουργικού για παιχνίδια, εξηγούμαι, αλλά σίγουρα θα ξεκινήσω κάμποσα από δαύτα (όσα τουλάχιστον παλιά επιτρέπει η κάρτα που φοράει το μηχάνημα) μέσω wine για να δω τι γίνεται. Δεν εγκαταλείπω τα windows μια και είμαι μανιώδης gamer, αλλά σίγουρα πια με βλέπω για ένα καλό dual boot........

Και ένα μικρό update.

Με το μηχάνημα που περιέγραψα έτρεξα κανονικά 720p ταινίες, φυσικά και divx αρχεία που δεν έχουν και τόσο μεγάλες απαιτήσεις. Βέβαια 1080 ούτε λόγος, θα ανησυχούσα αν μπορούσαν να τρέξουν κανονικά.

Αναπαραγωγή μουσικών αρχείων, αρχείων video, άνοιγμα pdf, άνοιγμα αρχείων word, όλα μια χαρά.

Δεν έχω δοκιμάσει, ακόμα αποσυμπίεση rar και zip αρχείων. Δεν πιστεύω ότι θα έχω κάποιο πρόβλημα κι εδώ.

Δεν έχω εγκαταστήσει τίποτε third party (ακόμα) και όλα έγιναν με ότι δίνει το Ubuntu από τη "μάνα" του.

Μέχρι στιγμής, εξαιρετικά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα