Uncharted 3: Drake’s Deception

Rheinmetall είπε:
Το παίζω αυτές τις μέρες και σχεδόν το τελείωσα, πλησιάζω προς το τελικό boss. Εντυπώσεις: αν και είμαι παλιά καραβάνα gamer, έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό σε πολλές περιστάσεις, τόσο από τα γραφικά του, όσο και από τις στιγμές δράσης. Το μόνο κακό είναι ότι ουσιαστικά είναι μια από τα ίδια. Δηλαδή όσοι έχουν παίξει τα δύο πρώτα παιχνίδια της σειράς, θα νιὠσουν ότι παίζουν ένα είδος expansion, πολύ καλού μεν, expansion δε. Οι υπόλοιποι "αμύητοι" στις περιπέτειες του Nate- όσοι υπάρχουν τελος πάντων- θα πάθουν την πλάκα τους, είναι βέβαιο.
Ακριβως ετσι."Βαρυνε" καπως το παιχνιδι και επαναλαμβανεται.

Χτες παντως επαιξα και το κυνηγητο μεσα στα στενακια της Υεμενης και πραγματικα ομολογω οτι ηταν απιστευτο.

Το συμπερασμα μου για το Uncharted 3 ειναι οτι μαλλον η Naughty dog ηθελε πιο πολυ να εντυπωσιασει και να εκμεταλλευτει οσο μπορει την βαβουρα που δημιουργηθηκε γυρω απο αυτην την πολυ καλη κατα τα αλλα τριλογια,παρα να εστιασει στο gameplay,με αποτελεσμα ο παικτης να νιωθει "δευτερος".

Εστησε τρομερα γραφικα,ισως τα πιο εντυπωσιακα σε ps3 αλλα τελικα το αποτελεσμα που εισπραττει ο παικτης και στην προκειμενη περιπτωση ενας που εχει τελειωσει και τα αλλα δυο προηγουμενα οπως εγω,ειναι οτι παρακολουθεις ταινια και απλα συμμετεχεις ελαχιστα.
 
Παιδιά, δείτε το σα μεμονωμένο παιχνίδι. Μην κανετε συγκρίσεις. Δεν το εχω παίξει ακόμα γιατί περιμένω να πέσει η τιμή του στα 30 ευρώ μαζί με τα μετφ. Με όσους συναδελφους το συζήτησα, εχουν πάθει πλακα με το παιχνίδι. Ανυπομονώ!
 
Συμφωνω απολυτα με ωσα λεει ο gyubrush.To παιχνιδι εχει φανταστικα γραφικα αλλα ο παιχτης νοιωθη λες και βρισκεται σε ταινια και δεν εχει μεγαλη συμετοχη.Και ας μη μιλησω για τον απαισιο χειρισμο στης μαχες.Πρoσωπικα μαρεσαν παρα πολυ τα γραφικα αλλα το παιχνιδι δεν το απολαυσα σχεδον καθολου.Ευτυχως που υπαρχει και το zelda skyward sword με το φανταστικο του gameplay.
 
Rygar είπε:
Παιδιά, δείτε το σα μεμονωμένο παιχνίδι. Μην κανετε συγκρίσεις. Δεν το εχω παίξει ακόμα γιατί περιμένω να πέσει η τιμή του στα 30 ευρώ μαζί με τα μετφ. Με όσους συναδελφους το συζήτησα, εχουν πάθει πλακα με το παιχνίδι. Ανυπομονώ!
Μα αυτο λεμε.Αν καποιος το παιξει χωρις να εχει παιξει τα προηγουμενα δυο και ειδικα το δευτερο,θα μεινει με το στομα ανοιχτο.

Σε διαφορετικη περιπτωση μαλλον θα περιμενε κατι ακομα αλλα στο gameplay ισως,οχι στα γραφικα.

metalcandyman είπε:
Συμφωνω απολυτα με ωσα λεει ο gyubrush.To παιχνιδι εχει φανταστικα γραφικα αλλα ο παιχτης νοιωθη λες και βρισκεται σε ταινια και δεν εχει μεγαλη συμετοχη.Και ας μη μιλησω για τον απαισιο χειρισμο στης μαχες.Πρoσωπικα μαρεσαν παρα πολυ τα γραφικα αλλα το παιχνιδι δεν το απολαυσα σχεδον καθολου.Ευτυχως που υπαρχει και το zelda skyward sword με το φανταστικο του gameplay.
Οι μαχες ειναι πραγματικα απαραδεκτες,ο χαρακτηρας εχει ατσαλη κινηση και εκεινο το ατιμο το στοχακι δεν μπορει να σημαδεψει τιποτα.Δεν ξερω αν ο σκοπος της εταιριας ηταν να ιδρωνεις για να σκοτωσεις τον αντιπαλο,παντως το πετυχαν μια χαρα!! :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχοντας παίξει τα δύο προηγούμενα, θα περιμένω να βγει σε Platinum, πρωτού αγοράσω.

Μάλιστα, ίσως βάλω κάνα άλλον να το παίζει και εγώ πάρω λίγα pop-corn να βλέπω!! ;)
 
Κοντεύω στο τέλος, με την ...παλιά στόχευση. Δεν είναι και τόσο μανούρα, άπαξ και το συνηθίσεις. Και έχει επικές μάχες με πιστολίδια, χοντρά πεσίματα από μπόλικους εχθρούς, και δύσκολους μάλιστα με πανοπλίες, ασπίδες, κράνη κλπ. Δεν θα βάλω το patch πλέον, μη μου χαλάσει την εμπειρία τώρα που το συνήθισα ! Και τώρα που έχω μiα πιο ολοκληρωμένη εικόνα, πραγματικά μην κολλάτε πουθενά, το παιχνίδι βάζει γυαλιά σε όλους τους τομείς. Τα γραφικά του ώρες ώρες είναι πραγματικά απίστευτα, και η δουλειά που έχει γίνει με τα physics είναι τρομερή, μιλάμε για ολόκληρα levels (π.χ στο πλοίο) να αναποδογυρίζουν, κιβώτια να πηγαίνουν πέρα-δώθε από τα κύματα, και άλλα πολλά. Ειλικρινά νομίζω ότι ο συγκεκριμένος τίτλος, δεν επιδέχεται γκρίνιας σε κανένα τομέα, είναι άδικο για την Naughty Dog που έχει δώσει ρέστα. Ακόμα όμως και έτσι, μπήκε στον κόπο να βγάλει patch για όσους διαμαρτυρήθηκαν για το σύστημα στόχευσης. Τι να λέμε, φαίνονται οι επαγγελματίες, να τα βλέπει και καμιά Bethesda αυτά...ακόμα περιμένει ο κόσμος patches για gamebreaking bugs ειδικά στο Ps3.
 
Eγω παλι εβαλα το patch και ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα.

Δυστυχως εφτασα στο 82% για να παιξω μαχες και να γουσταρω αλλα δεν πειραζει.

Η πιστα με το πλοιο και μετα με το αεροπλανο ειδικα, θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο υπαρχει σε ps3.

Ειναι συγκλονιστικη η δραση και τα γραφικα δεν παιζονται.
 
Και αισιως χτες το τερματισα!

Παντως γενικα το un2 μου φανηκε πιο δυσκολο αν και το ιδιο μικρο με το 3!
 
Λοίπον, Εχοντας τερματίσει και τα 3 Uncharted ... στο 3ο μέρος πίστευω αυξήσαν τη δώση εντυπωσιακών εφφέ, άλλα χάσαν κάτι απο το Story του παιχνιδιού, στο οποίο το 2ο έσκιζε. Χωρίς να σημαίνει οτί είναι απαίσιο σα σενάριο ( αντιθέτως το γενικό story μου άρεσε ), πιστεύω οτι ... κάνανε λίγο προχειροδούλεια με τους χαρακτήρες. Οχι τους 2 κεντρικούς - Drake και Sully - άλλα με όλους τους άλλους, καλούς και και κακούς, οι οποίοι δείχνουν να εμφανίζονται και να εξαφανίζονται "ξεκάρφωτα" και απο το πουθενά. Αυτό συμβαίνει ειδικά στις περιπτωσείς του Charlie και της Chloe που μοίαζουν σα να μπήκαν σφήνα στη υπόθεση. Αυτό είναι και το μοναδικό μου παράπονο, γιατί μιας και η σείρα έχει αποκτήσει πλέων ποιότητα αντίστοιχη με κινηματογραφικές παραγωγές, ε, και το σενάριο δε θα ήταν κακό να ακολουθεί και αυτό σα ποιότητα...
 
Spartan_X είπε:
Λοίπον, Εχοντας τερματίσει και τα 3 Uncharted ... στο 3ο μέρος πίστευω αυξήσαν τη δώση εντυπωσιακών εφφέ, άλλα χάσαν κάτι απο το Story του παιχνιδιού, στο οποίο το 2ο έσκιζε. Χωρίς να σημαίνει οτί είναι απαίσιο σα σενάριο ( αντιθέτως το γενικό story μου άρεσε ), πιστεύω οτι ... κάνανε λίγο προχειροδούλεια με τους χαρακτήρες. Οχι τους 2 κεντρικούς - Drake και Sully - άλλα με όλους τους άλλους, καλούς και και κακούς, οι οποίοι δείχνουν να εμφανίζονται και να εξαφανίζονται "ξεκάρφωτα" και απο το πουθενά. Αυτό συμβαίνει ειδικά στις περιπτωσείς του Charlie και της Chloe που μοίαζουν σα να μπήκαν σφήνα στη υπόθεση. Αυτό είναι και το μοναδικό μου παράπονο, γιατί μιας και η σείρα έχει αποκτήσει πλέων ποιότητα αντίστοιχη με κινηματογραφικές παραγωγές, ε, και το σενάριο δε θα ήταν κακό να ακολουθεί και αυτό σα ποιότητα...
Οντως ο Cutter και η chloe απλα εξαφανιζονται απο το παιχνδι καποια στιγμη και δεν μαθαινουμε ποτε τι εγιναν!

Επισης στο τελος ουσιαστικα δεν υπαρχει final boss που δεν ειναι απαραιτητα κακο.

Χτες ξεκινησα το multiplayer και τελικα αυτο που συμπερανα ειναι οτι η εταιρια εριξε εκει ολο το βαρος.

Παρα πολλες επιλογες,πολλες πιστες και κατι που μου αρεσε ηταν οτι μπορεις να παιξεις με αλλους δυο πιστες απο το un2, καθως και με ενα φιλο σου με την οθονη να χωριζεται στην μεση κατι που ελειπε σιγουρα.
 
Μόλις το τερμάτισα στο crushing. Γενικά η σειρά Uncharted είναι ότι πιο εντυπωσιακό έχω παίξει ποτέ, η ζούγκλα στο 1ο, το χιόνι στο δεύτερο και η έρημος στο 3ο ανεπανάληπτα σχεδιασμένα. Όσον αφορά το 3ο μέρος, η πίστα στο πλοίο με τη τρικυμία είναι κάτι το απίστευτο, γενικώς το παιχνίδι ήταν στιγμές που σταματούσα να το παίζς και χάζευα τα γραφικά.

Όταν νύχτωσε στην έρημο είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό κυριολεκτικά. Τώρα εντάξει, σεναριακά το 2ο ήταν σιγούρα καλύτερο... αλλά και πάλι αγγίζει τη τελειότητα (ειδικά μετά το aiming patch).
 
Δυνατο πακετο.

 
Κάτι λιγότερο από 1,5 μέρα φτούρησε στα χέρια μου το παιχνίδι (διάλλειμα μόνο για ύπνο)!....

Δεν έχω παίξει τα 2 προηγούμενα για να έχω μέτρο σύγκρισης. Είχα παίξει το αντίστοιχο του Uncharted για iOS (Shadow Guardian) και μπορώ να πω ότι, αν και πέρασε καιρός, βρήκα αρκετές ομοιότητες ως προς το gameplay.

Ωστόσο τίποτα δε με προετοίμασε γι' αυτό το ΕΚ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ παιχνίδι (σας θυμίζω ότι είμαι αθεράπευτη φαν όλων των Tomb Raider, οπότε μπορείτε να καταλάβετε γιατί ερωτεύτηκα το παιχνίδι [και τον πρωταγωνιστικό χαρακτήρα, μη σας πω! :p ]).

Όμορφο gameplay, ωραία εφφέ, εκπληκτικά physics (ειδικά εκεί που βούλιαζε το πλοίο του Rameses - ήταν εξαιρετική η απόδοση της καθετότητας όλων των decks)...

Δε με ξένισε που δεν είχε τελικό big boss το παιχνίδι - κύλησε τόσο ωραία και ομαλά, που ήρθε σαν φυσική κατάληξη το τέλος από μόνο του!....

Για όσους δεν το παίξανε, αξίζει τον κόπο, τον χρόνο και τα λεφτά του! Είναι σίγουρα από τα παιχνίδια που θα ξαναπαίξω πολύ πιο αργά και προσεκτικά (να προλάβω να το αφομοιώσω)... Παίζεται μονορούφι το σκασμένο - δε μπορείς να πεις "μόνο ένα κεφάλαιο - θα παίξω μόνο ένα κεφάλαιο"!

Αυτά τα ολίγα! Οπωσδήποτε θα αναζητήσω και τα 2 προγενέστερα της σειράς! ;)
 
Το αγόρασα στις 17/12 και το'χω παίξει 2 φορές ήδη :D . Καθότι είχα άδεια, αμέσως μετά έπαιξα ακομα μια φορά τα 2 πρώτα. Ομολογώ πώς κάτι τέτοιο δε μου'χει ξανατύχει. Απίθανα γραφικά περιβάλλοντα, το νεκροταφείο των καραβιών, η έρημος, η πόλη στην έρημο, η καταπληκτική μουσική, όλα είναι τέλεια. Ανυπομονώ για το επόμενο το οποίο είμαι σίγουρος ότι θα βγει καποια στιγμή, το θέμα είναι μήπως ειναι exclusive για το επόμενο PS;). Προς το παρόν οι λάτρεις της σειράς μαλλον ανυπομονούμε για το Last of us από το ίδιο στούντιο. Και μιας και ανέφερες το tomb raider μανιάνα, σε ενα δίμηνο θα βγει η νεα lara croft ;) . Λεφτά δεν ξέρω αν θα υπάρχουν, το παιχνίδι όμως θα το παίξουμε, ε; :D :D
 
Διαβάζοντας για το Uncharted έπεσε το ματάκι μου στο The Last Of Us και ομολογουμένως, μου τράβηξε την προσοχή!...

Αντίστοιχα και για το επερχόμενο παιχνιδάκι της Lara - απλά δε νοείται να μην το έχω!

Απλά, θα κάνω αυτό που κάνω πάντα: άσε να βγει, να κυκλοφορήσει για τα καλά, να πέσει η τιμή και μάλιστα, πολύ ευχαρίστως να το αγοράσω! ;)

(επειδή ακριβώς λεφτά δεν υπάρχουν! :p )

Σας αφήνω! Πάω ν' αγοράσω το "Assassin's Creed" διότι έμεινα χωρίς παιχνίδι! :(
 
D@redevil είπε:
ΔΑπλά, θα κάνω αυτό που κάνω πάντα: άσε να βγει, να κυκλοφορήσει για τα καλά, να πέσει η τιμή και μάλιστα, πολύ ευχαρίστως να το αγοράσω! ;)

(επειδή ακριβώς λεφτά δεν υπάρχουν! :p )
Ακριβώς! Το uncharted 3 το αγόρασα ενα χρόνο μετά την κυκλοφορία του :D
 
Παίζεται μονορούφι το σκασμένο - δε μπορείς να πεις "μόνο ένα κεφάλαιο - θα παίξω μόνο ένα κεφάλαιο"! ;)
I Know!!!!! ;) Πάντως έχω την εντύπωση οτι κράτησε λίγο σε σχέση με το δεύτερο μέρος της σειράς. Όπως είπατε κ σεις ένα απο τα καλύτερα παιχνίδια για το ps3.Η Ελληνική έκδοση έχει υπότιτλους στα Ελληνικά? Το ρωτάω διότι αυτό που έπαιξα έκανε μεν μετάφραση αλλά μόνο στα κεφάλαια κ στους γρίφους. Όταν έπαιζε κάποιο βίντεο δεν μου εμφάνιζε απο κάτω Ελληνικούς υπότιτλους
 
Πίσω
Μπλουζα