VHS Συλλογή !!

Πεσανε στα χερια μου και καποιες αλλες.

Πιο πολυ ενθουσιασμενος ειμαι για τις 2 ταινιες Γκαλακτικα!

Προβολή συνημμένου 195912

Προβολή συνημμένου 195913

Προβολή συνημμένου 195914

Star Trek V ειναι μια που δεν φαινεται απο κατω.

Προβολή συνημμένου 195915

Αρχες 70 η Philips εβγαλε το πρωτο φορματ για οικιακη εγγραφη ονοματι VCR (ναι) ,δεν λεγανε το μηχανημα ετσι αλλα την κασσετα!

Δειτε εδω για περισσοτερα.

Πεσανε στα χερια μου και μερικες απο αυτες ,το θεμα ειναι μεχρι να αποκτησω μηχανημα να τις παιζει η να μου δωρισει καποιος κανενα :p ,οτι και αν θησαυρους κρυβουνε θα παραμεινουν κρυμμενοι.

Προβολή συνημμένου 195916

Προβολή συνημμένου 195917

Προβολή συνημμένου 195918
Με πιάσατε στον ύπνο!!!

Ρε Νικόλα που τις κονόμησες τις VCR?

Έχεις καμιά υπόνοια τι μπορεί να έχουν μέσα, εννοώ εγραφές από tv ή από video club?
 
Μοναστηράκι άμα θυμάμαι καλά Άλκη.
Δεν γράφουν κάτι εξωτερικά ,μηχάνημα δεν βρήκα ακόμη και μπορεί να έχουν οτιδήποτε η και τίποτα.
Κάτι σαν την Γάτα του Σρέντινγκερ στην παρούσα φάση.
 
Εχω διαβασει γι αυτες τις μετατροπες, μαληστα εχουν τροπους να βελτιονουν εικονα/ηχο. Ομως ενταξει αν θελει καποιος τις ταινιες αυτες τις αγοραζει σε DVD με σαφως καλλιτερη ποιοτητα. Αν ειναι προσωπικα βιντεο π.χ. απο παρτυ, εκδρομες κτλ ναι αξιζει ο κοπος και τα οποια χρηματα. Καποια στιγμη θα το φτιαξω το VRC, βρηκα και μια τουβουλα με scart και θα την συνδεσω
 
Παιδια αν θελετε καποια απο τις βιντεοκασσετες μου να σας την αντιγραψω πολυ ευχαριστως. Θα κρατησω μια απο τις κενες, ετσι να υπαρχει και τις υπολοιπες σας τις γραφω. Εχω κι ενα βιντεοπλειρ τα συνεδεα παλαια και αντεγραφα, αλλα ειναι μονοφωνικο
 
Η συλλογή του θείου μου απο ταινίες 70'ς - 80'ς πέρασε στα χέρια μου.Έχει μια ωραία συλλογή απο τις επιτυχίες της εποχής του (καθώς και πάρα πολλές ταινίες του Τζάκυ Τσάν)και τώρα αυτές οι κασσέτες κοσμούν την αποθήκη μου.Δεν είναι αυθεντικές αλλά κόπιες που έκανε ο ίδιος σαν κάθε νέος της εποχής του.Είναι αυτός που με κρατάει στην αγκαλιά του στη παρακάτω φωτογραφία...
2007-05-03-2148-34.jpg
Η αλλιώς...
Οι τέσσερις Ντάλτονς και οι τρείς χάριτες.
 
Μοναστηράκι άμα θυμάμαι καλά Άλκη.
Δεν γράφουν κάτι εξωτερικά ,μηχάνημα δεν βρήκα ακόμη και μπορεί να έχουν οτιδήποτε η και τίποτα.
Κάτι σαν την Γάτα του Σρέντινγκερ στην παρούσα φάση.
Πάντως, το "Οι Μαχητές του Ήλιου" είναι η ταινία επιστημονικής φαντασίας "Solarbabies" ('86) και τα "Φτερά των Αετών" είναι η τηλεοπτική μίνι σειρά "On Wings of Eagles" ('86)! Η τελευταία δε μπορεί να είναι ολόκληρη, καθώς είναι 5 ώρες τα δύο αυτά επεισόδια! Διακρίνω ένα "2?" δεξιά; Τι σημαίνει, ότι είναι το μάλλον το 2ο επεισόδιο; Το "Τζάμπο 747 εν Κινδύνω" είναι επίσης το "Airport 1975" ('74)!
 
Και μερικές δικές μου, από όσες απέμειναν.....
Δυστυχώς στην παραζάλη της μετοίκησης προς Γερμανία το 2014 ντρέπομαι να πω πως πέταξα (ναι, εγώ πέταξα....) γύρω στις 100 βιντεοκασσέτες με διάφορες ταινίες και ενδιαφέρουσες εκπομπές που είχα γράψει για πολλά χρόνια..... Ρετροέγκλημα, σπάω το κεφάλι μου τώρα αλλά..... Ελπίζω να έπεσαν στα καλά χέρια κάποιου που να τις είδε στον κάδο...............


1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg12.jpg
 
Πεσαν στα χερια μου κατι Vhs που ο προηγουμενος κατοχος πρεπει να ηταν πολυ μερακλης,τις εχει περιποιηθει με κομμενες σελιδες απο περιοδικο τηλεορασης για εξωφυλλο.

.
Προβολή συνημμένου 171355

Προβολή συνημμένου 171356
Το "Αντίπαλοι Μέχρι Θανάτου" να υποθέσω πως είναι το "The Last Hunt" ('56); Το "Η Αιχμάλωτη του Πύργου" πρέπει να είναι το "Dead of Winter" ('87). Σιγά σιγά προσπαθώ να περάσω ότι αυθεντικούς ελληνικούς τίτλους γνωρίζω στην "The Movie DB", γι' αυτό αναζητώ πληροφορίες. Εφόσον υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες η μηχανή αναζήτησης και ψάχνει ακόμη και στους εναλλακτικούς τίτλους, φροντίζω να περάσω οποιονδήποτε ελληνικό (αυθεντικό όμως! Όχι μεταφρασμένο από ερασιτέχνες και αηδίες που κάνουν σε διάφορες streaming πλατφόρμες!) τίτλο έχουμε από οποιαδήποτε ξένη παραγωγή και να ξεκαθαρίσω ποιος είναι τι (cinema, VHS title, DVD title, TV title κτλ.) ώστε να μπορεί ο καθένας να τις βρίσκει μελλοντικά, εύκολα και γρήγορα. Όχι μόνο ταινίες μυθοπλασίας βέβαια, αλλά και ξένες εκπομπές (εφόσον έχουμε ελληνικούς τίτλους), σειρές, από σαπουνόπερες, μέχρι τουρκικά, βραζιλιάνικα, αργεντίνικα, μεξικάνικα σήριαλ, κινουμένων σχεδίων, ντοκιμαντέρ, ότι βρω!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραία, θα πάω να προσθέσω και αυτό! :thanks: Δεν έκανα λάθος βέβαια και για το "Dead of Winter". Απ' ότι φαίνεται από εδώ κι εδώ, είχε τον ίδιο ελληνικό τίτλο!
 
τα "Φτερά των Αετών" είναι η τηλεοπτική μίνι σειρά "On Wings of Eagles" ('86)! Η τελευταία δε μπορεί να είναι ολόκληρη, καθώς είναι 5 ώρες τα δύο αυτά επεισόδια! Διακρίνω ένα "2?" δεξιά; Τι σημαίνει, ότι είναι το μάλλον το 2ο επεισόδιο;
Λοιπόν; Το είδες κάπου;
 
Δεν ξέρω κάτι παραπάνω, είχα μετατρέψει σε MP4 το γκαλακτικα , δεν θυμάμαι για το eagles , τι ήταν.
Ίσως όταν ξανασεταρω το VCR..
 
Και μερικές δικές μου, από όσες απέμειναν.....

Eagle 1 , έχεις βλέπω αρκετές απο Disney.. Τώρα που η συγκεκριμένη εταιρεία έχει αρχίσει και αυτολογοκρίνεται και κόβει τίτλους
όπως το "Αριστόγατες", θα έχουν μεγαλύτερη αξία (όχι απαραίτητα οικονομική), ειδικά σε vhs.
 
Και οι τελευταίες (αν και κάπου πρέπει να έχω λίγες ακόμη).
Ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι διαφημιστικές κασσέττες όπως αυτή για τις κατασκηνώσεις Kinderland ή αυτή με ένα συνέδριο του Ελληνικού Κέντρου Παραγωγικότητας (ΕΛ.ΚΕ.ΠΑ.) -το οποίο έκλεισε το 1996- αναφορικά με ένα συνέδριο που διοργάνωσε στο έτος 1991, για τις αναμενόμενες τότε εξελίξεις στον ευρωπαικό τουρισμό στον χρονικό ορίζοντα έως το έτος 2000....... Το έτος 2000 αποτελούσε τότε ορόσημο για πολλές εκδηλώσεις ή έρευνες.

30.jpg31.jpg32.jpg33.jpg34.jpg35.jpg36.jpg37.jpg38.jpg39.jpg40.jpg41.jpg42.jpg43.jpg44.jpg
 
Με την τελευταία μετακόμιση ήρθαν στο φως και μερικές ακόμα κασσέττες VHS. Αρχίζω με το κλασσικό Lost in Space, επιλογή επεισοδίων σε 12 κασσέτες. Τα επεισόδια της πρώτης σαιζόν είναι γυρισμένα σε ασπρόμαυρο φίλμ και τα υπόλοιπα σε έγχρωμο. Οι κασσέττες διατέθηκαν στην αγορά το 1998.

Lost_in_Space (1).jpgLost_in_Space (2).jpgLost_in_Space (3).jpgLost_in_Space (4).jpgLost_in_Space (5).jpgLost_in_Space (6).jpgLost_in_Space (7).jpgLost_in_Space (8).jpgLost_in_Space (9).jpgLost_in_Space (10).jpgLost_in_Space (11).jpgLost_in_Space (12).jpgLost_in_Space (13).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα