Vintage Κλώνοι & Αντίζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετία 80 και εκεί γύρω...)


Πριν από λίγο βρήκα αυτό άλλα κοκάλωσα με την τιμή που άκουσα … :eek: o_Oo_O

 
rapunjel είπε:
Σε ευχαριστούμε El_Greco_Fanatic για το βιντεάκι που δείχνει το μέλλον μας... :fever:

:D :D:D:D Λες Rapunjel μου να καταντησουμε ετσι!!!! :cry:

Μπαααα εγω πιστευω πως θα φαω εξωση πολυ πιο πριν.... :D

El_Greco_Fanatic μας εχεις βαλει σε φιλοσοφικες σκεψεις του στυλ....

"Ποια ειμαι, τι θελω, που παω, ποσο εχει αυτη η κουκλα"o_O

Ελεος!!! :D :D:D
 
Εδώ όμως αρχίζω εγώ να τρέμω ..όλα όμορφα και ωραία πανέμορφες η barbies άλλα και η δημοσιογράφος :D :D




Ισως ψιλοακουστή ως κακιούλα άλλα δεν θα ήθελα να είμαι με το μαλλί καναρικι και να τραγουδώ από το ψιλότερο βουνό το barbie girl:p:p:p:p


Αστειεύομαι οκ? ;)

Παντως χαράς το κουράγιο του να ποζάρει στην TVκαι μάλιστα στην Βουλγαρία όλοι ξέρουμε πώς είναι γεμάτο από στενόμυαλους εκεί :p :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...

El_Greco_Fanatic σε ευχαριστούμε και για αυτό το ωραίο βιντεάκι.Μια χαρά είναι το παιδί!

Απλά ποιος τις ξεσκονίζει;
 
Αχ βρε ραπουνζέλ μου, μεγάλη πίκρα το ξεσκόνισμα, ε?! Ευτυχώς τις περισσότερες τις έχει στα κουτιά, οπότε μικρό το κακό! :)
 
Αχ απο κει φαινεται ο νοικοκυρης! Ποσες κουκλες ξεσκονιζει την ωρα!!! :eek:

Και εχει και την εννοια να περασει ενα ντεκαπαζ την ριζα στο μαλλι.

Να χεις το ρερουτ, να χεις και το πλατινα το μαλλι! Ποσα να προλαβει ο ερμος!!!8)
 
Αναστασια είπε:
Αχ απο κει φαινεται ο νοικοκυρης! Ποσες κουκλες ξεσκονιζει την ωρα!!! :eek: Και εχει και την εννοια να περασει ενα ντεκαπαζ την ριζα στο μαλλι.

Να χεις το ρερουτ, να χεις και το πλατινα το μαλλι! Ποσα να προλαβει ο ερμος!!!8)



:bow: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...)

Πολυαγαπημένη mytinyworld πίκρα το ξεσκόνισμα! Μου είπανε πάντως ότι ξεσκονίζονται και με το μπιστολάκι στο κρύο.Μόνο μετά όλες θα έχουν ένα μαλλί προς τα πίσω λες και ήρθαν από το διάστημα...

Λατρεμένη Αναστασία τον αποτέλειωσες τον άνθρωπο.... :D
 
δεκαετια 70, Κουκλα, Z.Z. Zanini e Zambelli, Made in Italy

Φυσικα για το παιδι παραπανω, στην γειτονικη μας Βουλγαρια με την φανταστικη συλλογη απο κουκλες, τον παραδεχομαστε και του βγαζουμε το καπελο. :flower: Πλακα κανουμε παντα, το εχουμε ξαναπει και σε αλλα ποστ. :) :flower:

Την θυμαστε την Corinne, την ιταλικη ρετρο fashion doll απο την ItaloCremona?

picture.php


Βρηκα μια που της εμοιαζε στο βινυλιο, στο χρωμα των ματιων, στον τροπο με τον οποιον ειχαν ριζωσει τα μαλλια, και μαλιστα με επανω το σπανιο made in Italy, Z.Z..

Εψαξα και βρηκα οτι σημαινει Zanini e Zambelli, μια ιταλικη εταιρεια που εκλεισε εδω και δεκαετιες και για την οποια δυστυχως δεν καταφερνω να βρω αλλα στοιχεια. :(

Η κουκλιτσα αυτη φοραγε αυτο το ρουχαλακι το πολυ ταλαιπωρημενο οπως βλεπετε. Παρολο που την επλυνα τα μαλλακια της εχουν ακομα τις μπουκλες τους! Δεν ειναι γλυκυτατη; :)

Το κεφαλακι της και τα μπρατσα της ειναι απο μαλακο βυνιλιο. Ο κορμος της και τα ποδια απο σκληρο πλαστικο.

picture.php


picture.php


picture.php
 
Πολύ όμορφη κούκλα Αναστασία μου! :) Με έναν αέρα ρετρό! Τι μέγεθος έχει αυτή η κουκλίτσα Αναστασία? Είναι σαν την Corinne ή πιο μικρή?
 
Ειναι πιο κοντη, εχει το υψος της Μπαρμπι, μονο που ειναι μπουταρού και κεφαλα! :D
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...)

Λατρεμένη Αναστασία είναι πολύ γλυκειά κούκλα! Μοιάζει με τις ιταλικές furga κούκλες.
 
Ναι Rapunjel μου! Ολες οι ιταλικες κουκλες εκεινης της εποχης, οι Furga, οι Ιtalocremona, οι Zanini e Zambelli, εχουν κατι επανω τους που τις κανει να μοιαζουν πολυ στην κατασκευη. Το υλικο τους μοιαζει πολυ! Και ειναι πολυ προσεγμενες στο προσωπο, εχουν πολυ γλυκα χαρακτηριστικα.
 
Furga, Italia '60'-'80

Ναι Rapunjel μου! Ολες οι ιταλικες κουκλες εκεινης της εποχης, οι Furga, οι Ιtalocremona, οι Zanini e Zambelli, εχουν κατι επανω τους που τις κανει να μοιαζουν πολυ στην κατασκευη. Το υλικο τους μοιαζει πολυ! Και ειναι πολυ προσεγμενες στο προσωπο, εχουν πολυ γλυκα χαρακτηριστικα.

Kαι επειδη η Rapunjel εχει μια αδυναμια στις κουκλες Furga, τις οποιες εχω συναντησει μονο σε μια μουσειακη εκθεση σας γραφω λιγα λογια για την ιστορια τους.

πηγη http://www.altamodafurga.it/default.asp

Η εταιρεια Luigi Furga & C, στην Μαντοβα, ηταν η πιο παλια ιταλικη βιοτεχνια κουκλων.

Προ ιστορικα χρονια :eek:

Ιδρυθηκε το 1870/5 απο τον ευγενη Luigi Furga Gornini, και αρχικα ηταν ενα εργαστηριο για την κατασκευη μασκων απο πεπιεσμενο χαρτι.

Αυτο το ατελιερ εφτιαξε μασκες επι 5 χρονια μονο, γιατι μετα ο Λουιτζι καταλαβε πως αν θελει να πιασει την καλη επρεπε να ξεκινησει να φτιαχνει κουκλες. ;)

Οι πρωτες κουκλες ηταν λοιπον φτιαγμενες απο πεπιεσμενο χαρτι, στο σωμα, και απο ενα μειγμα κεριου/γυψου/κτλ για το κεφαλι.

Μετα παλι αλλαξε την συνταγη και χρησιμοποιουσε biscuit, δηλαδη πορσελανη δυο φορες ψημενη, για το κεφαλι, και ξυλο ή πεπιεσμενο χαρτι για το σωμα.

Δεκαετια του 50 και μετα

Στην δεκαετια του 50 ξεκινησε η κατασκευη κουκλων απο βυνιλιο. Η εταιρεια Furga ηταν απο τις πρωτες στην Ευρωπη που το χρησιμοποιησε για τις κουκλες της.

Γυρω στα μεσα του 70, και παρολο που οι κουκλες Furga ειχαν αγγιξει την τελειοτητα κατασκευης, η εταιρεια αντιμετωπιζει σοβαροτατη οικονομικη κριση οπως κι ολες οι αλλες παραδοσιακες εταιρειες παιχνιδιου. :(

Στις αρχες του 90 η οικογενεια Furga αναγκαζεται να περασει στην τοτε εταιρεια Grazioli, που σημερα ονομαζεται Grand Soleil. :( :(

Σας βαζω συνημμενες μερικες φωτο απο την υπεροχη αυτη κουκλα, με την φοβερη κλιση στα χερακια της, σαν μπαλαρινα. Τα πουεντ της λειπουν. :)

Στην προτελευταια φωτογραφια θα δειτε τον ιδρυτη της πρωτης αυτης ιταλικης εταιρειας. Ολες οι φωτογραφιες ειναι απο το σαιτ που σας ανεφερα. Για να αγορασει κανεις μια τετοια κουκλα χρειαζεται ενα μικρο δανειο. :eek:

alta_moda_dolls_furga.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ όμορφη κούκλα κι αυτή! Ευχαριστούμε Αναστασία για τις πληροφορίες! Η furga δηλαδή έβγαζε μόνο μια μορφή κούκλας και δεν την άλλαξε ποτέ? Η υπάρχουν κι εδώ g(enerations)? H ήταν πολλές κούκλες, γιατί βλέπω διάφορα ονόματα στις συνημμένες φωτογραφίες :xm:
 
MytinyWorld μο, εχεις δικιο να ρωτας, δεν τα εχω γραψει αναλυτικα.Η Furga εβγαλε διαφορες κουκλες, πιο μικρες, πιο μεγαλες κτλ. Αυτες που σας εχω ποσταρει ειναι της σειρας Furga Alta Moda, ηταν δηλαδη βινταζ fashion dolls.

Στο site που σας εβαλα, μπορειτε να δειτε στο μενου Le 4 "S", που σημαινει τα 4 Σιγμα, επειδη και οι 4 κουκλες ειχαν ονοματα απο Σ (Sheila, Simona ecc) οπως ειχαμε εμεις Bibi-bo, Lilli lei, Betty Bo κτλ., ολες τις κουκλες Alta Moda.

Εκει θα δειτε οτι οι 4 κουκλες εχουν και διαφορετικα χαρακτηριστικα, εκτος απο διαφορετικο χρωμα στα μαλλια.
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...)

Σε ευχαριστώ πολύ λατρεμένη.Αυτές οι κούκλες furga είναι αυτό ακριβώς που λέει η λέξη:κούκλες.Είναι οι μόνες που στο πρόσωπο μου θυμίζουν τη bibi-bo.
 
Δεν ειναι τυχαιο Ραπουνζελ μου που λεμε για την Ιταλια: ουνα φατσα ουνα ρατσα! :)
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...

Σωστό λατρεμένη!Ιδίως για τη bibi-bo και τις κούκλες furga ισχύει απόλυτα!

;)
 
Πίσω
Μπλουζα