Walt Disney κλασσικά κόμιξ

Παίδες ενδιαφέρεται κανείς για τα άπαντα του Carl Barks, στα αγγλικά όμως;;'Εχω και για τον Don Rosa..
 
ΜΙΚΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟ

Για όσους λοιπόν, παραμένουν παιδιά και διαβάζουν τις περιπέτειες του Μίκυ Μάους (αυτόν αφορά το παρόν δημοσίευμα). Εάν κλαίτε με μαύρο δάκρυ επειδή η μητέρα σας, σας πέταξε τα Μίκυ Μυστήριο στα σκουπίδια, επειδή ο αδελφό σας σας τα έσκισε, ο φίλος σας τα δανείστηκε και δεν τα επέστρεψε ποτέ, πλημμύρισε το υπόγειο, έσπασε ο θερμοσίφωνας στο πατάρι, τα χαρίσατε όταν ήσασταν μικροί... και τώρα σας λείπουν. :cry:

ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΕΚΔΙΚΗΣΗΣ!!!

Η σειρά του ΜΙΚΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟ επανεκδίδεται από τις 29 του ΜΑΪΟΥ (για επαρχεία θα αργήσει κάνα μήνα - 3 Ιουλ.) και πλέον μπορείτε να ξαναζήσετε την αγωνία του να τρέχετε στο περίπτερο για την αγορά τους :cool:

ΤΙΙΙΙ;;; Ακόμα εδώ είστε; Εμπρός λοιπόν, τρέξτε να τα αγοράσετε, αλλά να μείνετε μακριά από το κέντρο της πρωτευούσης αλλιώς όποιον βρω μπροστά μου τον καθάρισα... θα τον στείλω να κάνει παρέα με τους υπόλοιπους από τις 12 αποικίες. :D
 
Όντως πολύ καλή είδηση,η τιμή αν μου το είπαν σωστά θα είναι 2 ευρώ.Να δούμε βέβαια κάθε "επανέκδοση" πόσα θα έχει από τα παλιά τεύχη ένα,δύο,τρία?? Θα το αγοράσω αν και μόλις χθες συμπλήρωσα τη συλλογή μου(το τεύχος 8 που μου έλειπε) με την πρωτότυπη σειρά "Μίκυ Μυστήριο"...
 
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΜΙΚΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ.

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΞΑΝΑΑΠΟΚΤΗΣΩ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΑΠΟ ΚΟΜΙΞ ΚΑΙ ΝΤΟΝΑΛΤ ΚΥΡΙΩΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ.ΕΙΧΑ ΦΤΑΣΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΤΑ 164 ΑΠΟ ΤΑ 200 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ 140 ΑΠΟ ΤΑ 240(ΤΟ ΠΩΣ ΤΑ ΧΑΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ).ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΗΤΑΝ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΜΙΞ ΤΑ 6,10,13,17,18,19 ΚΑΙ ΑΠΟ ΝΤΟΝΑΛΝΤ ΤΑ 3,4,6,8.

ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΛΑΙΟΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ?

ΤΟ 13(ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ) ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΩΡΑΙΟΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕΙ ΣΤΟ ΚΟΜΙΞ
 
Καλώς όρισες!

Κι εμένα είναι από τις αγαπημένες μου ιστορίες το Καιρός για Διακοπές!

(Μπαρκσικός ως το κόκκαλο είμαι κι εγώ)

Νομίζω ότι γενικά όλοι έχουν καταλάβει την "συλλεκτική" αξία των Κόμιξ και τα βαράνε αλύπητα, ειδικά στο Μοναστηράκι. Πιστεύω πολύ πολύ δύσκολα θα τα βρεις χωρίς να ξοδέψεις μια περιουσία. Με τα Ντόναλντ βέβαια κάτι μπορεί να γίνει.

Φαντάζομαι ότι τα θες περισσότερο για να τα έχεις στη συλλογή σου και όχι απλά να τα διαβάσεις. Αν απλά θες την ευκαιρία να τα ξαναδιαβάσεις, θα τα βρεις scanαρισμένα σε διάφορους trackers (αλλά φυσικά εγώ δεν ξέρω τίποτα :sealed: ).
 
ΝΑΙ ΤΙΣ ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ.ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ.

ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΙ ΚΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΑΛΛΑ ΤΟ 14 ΤΟ ΧΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΧΑΣΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΧΩΜΕΝΟ ΣΕ ΠΑΡΑΚΜΙΑΚΟ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΤΗΣ ΕΠΑΡΧΙΑΣ ΜΕ 3,5 ΕΥΡΩ.(ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕ)....

ΠΑΝΤΑ ΟΠΟΤΕ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ ΜΕ ΞΑΝΑΠΙΑΝΕΙ Η ΜΑΝΙΑ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΒΡΩ..

ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΤΑ 20 ΔΕΝ ΚΟΒΕΤΑΙ ΑΥΤΗ ΗΤΡΕΛΑ...:ccool:
 
Mπαααα ουτε στα 30 ουτε στα 40 κοβετε.

(Θα σε παρακαλουσα να γραφεις με μικρα.)

Και ναι Barks rules.

O Παπιανθρωπος.

carl-barks.jpg
 
Polisi olis tis seiras komix

deleted by manos426f
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
deleted by manos426f
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλη kiveli,τα posts σου σβήστηκαν για 2 σημαντικούς λόγους:Ο πρώτος είναι ότι ασφαλώς και ήταν σε λάθος subforum και ο δεύτερος ότι τα νέα μέλη δε μπορούν να βάζουν αγγελίες πώλησης,πριν κλείσουν 3 μήνες παρουσίας στο forum....

Επίσης,θα σου συνιστούσα να διαβάσεις τους κανονισμούς λειτουργίας του forum μας ,καθότι η χρήση των greeklish απαγορεύεται....
 
Μόλις ανέγνωσα και τους κανονισμούς του φόρουμ σας. Αντιλαμβάνομαι πλήρως το λόγο αποφυγής των greeklish ωστόσο βρίσκω πολύ άτοπο το χαρακτηρισμό φραγκοχιώτικα. Απλή επισήμανση. Και πάλι ευχαριστώ καλή σας συνέχεια :)
 
Μια ωραια καλοκαιρινη αναγνωση για οποιον θελει να θυμηθει τα παλια,ειναι η παρακατω.

Μολις κυκλοφορησε.

[edit] dead imageshack photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εν τάξει Μάνο. Ευχαριστώ πολύ και απολογούμαι. Καλή σας συνέχεια!
 
Παιδια, αυτο δεν ειναι συλλεκτικο; Μολις το βρηκα μεσα σε ενα βουνο απο comix στην αποθηκη... Το χρωμα του εξωφυλλου ειναι χρυσο...

sword of ice.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ιδιαιτερα συλλεκτικο δεν ειναι (απο αποψη τιμης δηλαδη) αλλα ειναι αρκετα παλιο 80ς και καταπληκτικη ιστορια.

Πηγαινε εδω να δεις.

Το Σπαθί των Πάγων
 
Α, πηρα κι εγω το "Ηρωες και Μαγοι". Μολις το ειδα ενιωσα καποιο συγκινησιακο "καλεσμα" αναμεσα σε αλλες σπεσιαλ εκδοσεις Μικυ Μαους που κυκλοφοορυν αυτη την εποχη και το πηρα. Εχει δυο ιστοριες που θυμιζουν καπως το Σπαθι των Παγων, η μια ειναι με Μικυ και η αλλη ειναι με Ντοναλντ.

Καλουτσικες ηταν αλλα δεν ξερω, ηταν η πρωτη φορα μετα απο χρονια που διαβαζα ιστορια με Μικυ και θεωρησα οτι το σεναριο ειχε πολλα κενα κλπ κλπ... ισως να μεγαλωσα φαινεται :Ρ
 
Παιδιά δεν ξέρω αν έχουν ξανανέβει αυτές οι φωτογραφίες. Δεν πρόλαβα να ψάξω όλες τις σελίδες, αλλά σας παραθέτω τα εξώφυλλα από τα πρώτα δύο τεύχη του Μίκυ Μάους και Μπλεκ.

miki maoys 1-2 .jpg

mplek.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιες φωτο,οι μεν με τα "Μικυ Μαους" πολυ παλιες δε για να μας θυμιζουν κατι 67' και ο "Μπλεκ" απο την επανακυκλοφορια του ,πολυ νεα για τους περισσοτερους ,90ς. :D
 
ΕΓΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΚΟΜΙΞ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΕΝΑ SITE ΟΠΟΥ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ ΤΕΥΧΗ ΣΕ ΨΗΦΙΑΚΗ ΜΟΡΦΗ,ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ LINK ΕΝΟΣ ΜΕΛΟΥΣ ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΚΟΜΙΞ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ(ΑΦΟΥ ΓΙΝΕΙ ΠΡΩΤΑ ΜΕΛΟΣ)ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΛΙΓΟ ΨΑΞΙΜΟ ΤΟ SITE ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕΙ

[edit]Aπαγορευονται τα λινκς,και μιας και εισαι καινουργιος διαβασε τους κανονες[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα