Win7 σε Amstrad CPC464

Να μην ξεχάσουμε ότι παράλληλα με τις δισκέτες 3" θα κυκλοφορήσουν και σε 5,25" καθώς και σε 8" double sided για να καλυφθούν όλες οι ανάγκες !
 
Τελικά με το νεο service pack τι παιζει?
 
Πέρα από την πλάκα, έχει δοκιμάσει κανένας το SymbOS?

Λέει ότι τρέχει σε CPC, PCW και MSX!
 
σκέφτομαι να αγοράσω ένα 6128 αλλά έχω την εξής απορία,θα μπορεί να δεχθεί windows 8 όταν αυτά κυκλοφορήσουν; ( δεν μου αρέσει να αγοράζω κάτι που δεν θα κρατήσει τουλάχιστον 5-10 χρόνια :p )
 
παρε αμίγκα που είναι χαιλάντερ
 
@JayOne

Ψαξε το subforum μας Amstrad-Hardware http://www.retromaniax.gr/vb/forumdisplay.php?f=95 - εκει εχει threads και για το Symbos και για το Symbiface και καμποσες σχετικες εμπειριες μελων μας.

@Krem13

Μεινε προς το παρον στο Ubuntu 10.10 που τρεχει απροβληματιστα - οι δημιουργοι του εγγυονται οτι και οι επομενες εκδοσεις θα τρεχουν στον CPC κανονικα.

@Spyros_S

Αυτο ηταν το πιο offtopic post του thread :D
 
φιλε paspartoo η αμίγκα είναι σαν την κοκα κόλα πάει με όλα :p

(βέβαια έχεις δίκιο αλλά άντε να το βρεις με μένα :) )
 
Μα καλά δεν είδατε τη νέα διαφήμιση της AMSTRAD HELLAS?

picture.php
 
αυτό το joystick με δόνηση είναι multiple use.... :p :p

(καλό ποστ cauldron...)
 
cauldron είπε:
Μα καλά δεν είδατε τη νέα διαφήμιση της AMSTRAD HELLAS?
picture.php
Αυτή η διαφήμιση της Amstrad Hellas δεν είναι τίποτε άλλο από ένα απλό φωτομοντάζ. :cool:

Εκείνη την εποχή δεν υπήρχαν ακόμα τα Windows 7 και οι τιμές ήταν σε παλιές καλές δραχμούλες!

Όσο για τον CPC6128, αυτός μπορεί να σηκώσει από Home Premium μέχρι Ultimate και Enterprise!
 
sparklingeagle είπε:
Αυτή η διαφήμιση της Amstrad Hellas δεν είναι τίποτε άλλο από ένα απλό φωτομοντάζ. :cool:
Εκείνη την εποχή δεν υπήρχαν ακόμα τα Windows 7 και οι τιμές ήταν σε παλιές καλές δραχμούλες!
Έ, όχι και φωτομοντάζ. Δεν βλέπω κάτι ύποπτο...
 
cauldron είπε:
Έ, όχι και φωτομοντάζ. Δεν βλέπω κάτι ύποπτο...
Έτσι νομίζεις; ;)

Και η επίμαχη επιγραφή με τα τρία παιχνίδια των 3.000 δραχμών τι είναι τότε;

Κανονικά οι τιμές θα έπρεπε να είναι σε ευρώ και όχι σε δραχμές. Εκτός και αν η Amstrad Hellas φρόντισε να πάρει τα μέτρα της σε ενδεχόμενη έξοδο της Ελλάδας από την ευρωζώνη! #)
 
sparklingeagle είπε:
Έτσι νομίζεις; ;)
Και η επίμαχη επιγραφή με τα τρία παιχνίδια των 3.000 δραχμών τι είναι τότε;

Κανονικά οι τιμές θα έπρεπε να είναι σε ευρώ και όχι σε δραχμές. Εκτός και αν η Amstrad Hellas φρόντισε να πάρει τα μέτρα της σε ενδεχόμενη έξοδο της Ελλάδας από την ευρωζώνη! #)
Εχει δίκιο ο sparklingeagle. Κάπιος πρόσθεσε τα 3 παιχνίδια δώρο στην διαφήμηση της Amstrad Hellas. Δεν νομίζω οτι η Amstrad δίνει 3 παιχνίδια μαζί με τα Win7. Μούφα η διαφήμηση...μονο τα Win7 παιρνετε μάγκες!
 
Ε πανω απο 3000 δραχμες θα ηταν κλοπη....
 
η οθόνη του 464 άραγε σηκώνει high defnition...θέλω να δω μια ταινία και ανησυχώ!

Την έχω σε 10 κασέτες χρωμίου των 700mb έκαστη! Λέτε να έχω πρόβλημα στην θέαση;
 
Καλώδιο HD πήρες ?

Να πάρεις HDMI 1.4 να δεις και 3D.
 
spyros_s είπε:
η οθόνη του 464 άραγε σηκώνει high defnition...θέλω να δω μια ταινία και ανησυχώ!Την έχω σε 10 κασέτες χρωμίου των 700mb έκαστη! Λέτε να έχω πρόβλημα στην θέαση;
Κανένα πρόβλημα πιστεύω. Αρκεί να κάνουν καλή επαφή τα καλώδια. Παιδιά πήγα σήμερα στην αντιπροσωπεία στη Θεσ/νίκη και το παρήγγειλα. Το πρόβλημα είναι ότι θα κάνει κανένα 2μηνο λόγω μεγάλης ζήτησης. Τα Win 7 τρέχουν νεράκι. Και τα παιχνίδια είναι όντως δώρο.
 
cauldron είπε:
Και τα παιχνίδια είναι όντως δώρο.
OK, φίλε, σε πιστεύω.

Απορώ γιατί η τιμή τους αναγράφεται σε δραχμές αντί για ευρώ; Αυτό κατά τη γνώμη δεν είναι σωστό, μιας και είμαστε ακόμα μέσα στην ευρωζώνη. Άλλωστε οι δραχμές πέρασαν στην ιστορία προ πολλού...

Εκτός εάν η Amstrad Hellas έκανε κάποιο συντακτικό λάθος ή απλώς το έκανε επίτηδες για να μας πείσει ότι η Γερμανία αποφάσισε να μας αποπέμψει από το ευρώ και να μας γυρίσει πίσω στο εθνικό μας νόμισμα, κάτι που ούτως οι άλλως δεν ισχύει.
 
Πίσω
Μπλουζα