Windows 7

Όχι,νομίζω δε θα τρέχουν,καθότι το σύστημα δε θα έχει όση μνήμη χρειάζονται...
 
An θυμαμαι καλα ο 386 εχει 256ΜΒ οριο... Αν καταφερεις να κοροιδεψεις το συστημα και να το κανεις να τα ριχνει στο σκληρο; Εχω δει αναλογες προσπαθειες με αλλα λειτουργικα. Κανει 3 μερες να μπουταρει, αλλα το κανει!
 
Δε το ξέρω,αλλά σίγουρα έχει ενδιαφέρον αυτό που λες...!
 
Ο 386 ήταν 16 bit αν δεν κάνω λάθος. Αυτός δεν ήταν και ο περιορισμός του;

Βέβαια πάνε τόσα χρόνια από τότε που είχα 386 (17 για την ακρίβεια) που δεν θυμάμαι πια τι παιζόταν...........
 
@Pooky: ηταν η 32-bit υλοποιηση του 8086.

@Μανος: γενικως μιλωντας, νομιζω απο τους βασικους ορισμους ενος υπολογιστη ειναι οτι μπορει να κανει ο,τι μπορει να κανει οποιοσδηποτε αλλος υπολογιστης. Με αυτη την εννοια βεβαια παει μακρια η βαλιτσα και μπορουμε να κανουμε τον Speccy να τρεξει παιχνιδια PS3, αλλα δεδομενου οτι μενουμε μεσα στην πλατφορμα των πισι, δεν ειναι τοσο επιστημονικη φαντασια...
 
Anyway,για να ξαναμπούμε on-topic,οφείλω να ομολογήσω ότι όσο έκραζα τα Vista,τόσο θα υποδεχθώ με χαρά τα "7" αν αποδειχθεί ότι θα είναι ότι ΕΠΡΕΠΕ να είναι τα Vista τελικά.

Συνεπώς,περιμένω να διαθέτουν μια μεγάλη βιβλιοθήκη από drivers για συσκευές,την περιβόητη συμβατότητα με τα XP,όσα κι όποια νέα features φέρουν,φυσικά έλλειψη BOSDs και γενικά όσα είναι απαραίτητα για να τραβήξουν τους χρήστες από τα XP.

Είδωμεν...

(φυσικά δε κρύβω τ' ότι και πάλι πολύ δύσκολα θ' αφήσω τα XP,αλλά μένει να αποδειχθεί αυτό.Αν κάνω λάθος,τότε τα "7" θα πρέπει να έχουν αποδειχθεί διαμάντια για μένα προσωπικά...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όπως τα λέει ο Μάνος, απλά να σημειώσω ότι κάποιοι έχουμε μεγάλη εκτίμηση στα Vista με όσα κάποιοι άλλοι τους καταλογίζουν. Βέβαια, τα Vista για μένα είναι πώρωση, μεγάλη πώρωση, φαντάσου τα "7" τι θα είναι.............
 
ΟΚ,δεκτή κι η εκτίμηση για τα Vista,δημοκρατία έχουμε άλλωστε.... ;) :)
 
Eδω μεσα Βασιλευομενη εχουμε Paspartoo is the king. ;)
 
Δεν μπορείς να απαιτείς από ένα λειτουργικό του 2002 να είναι απόλυτα συμβατό με ένα του 2010
Εγω δεν απαιτησα τιποτα - ρωτησα αν κρινετε θετικα το γεγονος οτι για να κρατησει συμβατοτητα με την προηγουμενη εκδοση του ενα λειτουργικο καταφευγει σε virtualpc λυσεις - αφου δεν μπορει να το κανει προγραμματιστικα.


Το Linux, είχε την ευκαιρία με τα netbooks να κάνει κάτι, δεν τα κατάφερε και ούτε θα τα καταφέρει όπως πάει.
Αυτο που κολλαγε ?


Ολα τα συγχρονα λειτουργικα κουβαλανε στα ποδια τους το βαρυδι που λεγεται backwards compatibility.
Σου φανηκε να εχουν τετοιο αγχος οι δημιουργοι των Aros, DEXos, FreeDOS, Haiku, KolibriOS, MenuetOS, Minix, NetBSD, OpenSolaris, Syllable ? Tο μονο λειτουργικο που εχει αυτο το "προβλημα" ειναι τα windows και γιαυτον ακριβως το λογο δεν εχουμε δει τιποτα το αξιολογο απο το στρατοπεδο αυτο εδω και χρονια.

Είναι ήδη εκπληκτικό το πως ένα λειτουργικό προσαρμόζεται και "τρέχει" σε εκατομμύρια διαφορετικά configs.
φαντασου να μην ειχε απο τους κατασκευαστες hardware, drivers για καμια συσκευη.....

Δεν το νομίζω, απλά το "αντίπαλο στρατόπεδο" ψάχνει και βρίσκει λόγους για να χτυπήσει τα Windows.
Αυτο να το πεις στις εταιρειες καθε ειδους που τρεχουν βαριες και πανακριβες εφαρμογες γραμμενες πχ απο προγραμματιστες οπως ο δικος μας Wally, που στο "νεο" λειτουργικο της m$ θα βρουν ενα ISO για να τρεξουν ξανα τα XP. Πρωτοποριακο ετσι ?....

Είμαι Windows fanboy και πολύ το χαίρομαι.
Και πολυ καλα κανεις - απλα δεν ξεκαθαριζεις σε ποια εκδοση αναφερεσαι γιατι συχνα πυκνα αλλαζεις γνωμη ;)

Και επειδη φερατε εντεχνα το θεμα του hardware στη κουβεντα - το λειτουργικο που χρησιμοποιω τρεχει σε 11 πλατφορμες (απο 68κ , 386 ως 64bit multicore) και δουλευουν κανονικα (χωρις emulation) προγραμματα 16-17 ετων σχεδιασμενα για hardware που δεν υπαρχει πια εδω και δεκαετιες. Αυτο λεγεται προγραμματιστικη πληροτητα - απο την αλλη το να δινεις ενα παλιο ISO μαζι με το νεο σου λειτουργικο συστημα ειναι το λιγοτερο παιδαριωδες, αν οχι απατη.
 
Paspartoo είπε:
Εγω δεν απαιτησα τιποτα - ρωτησα αν κρινετε θετικα το γεγονος οτι για να κρατησει συμβατοτητα με την προηγουμενη εκδοση του ενα λειτουργικο καταφευγει σε virtualpc λυσεις - αφου δεν μπορει να το κανει προγραμματιστικα.

Ναι, ειναι, οταν η εναλλακτικη ειναι να κουβαλαει το συστημα σου legacy κωδικα. Τα ζησαμε αυτα...
 
Gryzor είπε:
Γιατι, δεν μπορουν τα 7αρια να τρεξουν σε 386; Αλλο το πως θα τρεξουν, αλλα λογικα δεν θα τρεχουν;

Aardvark είπε:
Οχι ,τα 7αρια δεν καταδεχονται καν να μπουν σε 386.Απο pentium 3 και πανω το σκεφτονται. :cool:

Gryzor είπε:
An θυμαμαι καλα ο 386 εχει 256ΜΒ οριο... Αν καταφερεις να κοροιδεψεις το συστημα και να το κανεις να τα ριχνει στο σκληρο; Εχω δει αναλογες προσπαθειες με αλλα λειτουργικα. Κανει 3 μερες να μπουταρει, αλλα το κανει!
386 ??? Νο way

XP Minimal-Requirement-Test (οποτε για τα Windows 7 ....)

http://winhistory.de/more/386/xpmini_eng.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eξακολουθούμε να χάνουμε το νόημα.Το νόημα λοιπόν είναι να υπάρχει ένα λειτουργικό πλατιάς χρήσης κι αποδοχής,φιλικό,εύχρηστο και λειτουργικό (όνομα και πράγμα δηλαδή) που να ΜΗΝ απαρνείται το παρελθόν του επιτέλους.

Άρα

να αποτελεί εξέλιξη,αλλά να μην κόβει τις γέφυρες με το παρελθόν,

να δίνει νέα features στους χρήστες,αλλά να μη τους λέει "ξέχνα όμως εκείνο το software/hardware",

να είναι plug and play οι συσκευές σε αυτό,ή έστω,να μην είναι πονοκέφαλος η εγκατάστασή των οδηγών τους,

να είναι οπτικά ευχάριστο και να προδιαθέτει θετικά τον χρήστη,

να μη συνεχίσω γιατί θα κουράσω...


ΑΝ
υπάρχουν τα χαρακτηριστικά αυτά,το αν θα γίνεται virtualization ή όχι,το πώς θα επιτυγχάνεται αυτό το backwards compatibility δηλαδή φυσικά και δε θα απασχολήσει τον πολύ κόσμο,και καλά θα κάνει εδώ που τα λέμε...
 
Σου φανηκε να εχουν τετοιο αγχος οι δημιουργοι των Aros, DEXos, FreeDOS, Haiku, KolibriOS, MenuetOS, Minix, NetBSD, OpenSolaris, Syllable ?
Οι δημιουργοί τους φυσικά και δεν θα έχουν άγχος. Who knows them, who cares about them.

Είμαι fanboy των λειτουργικών της M$ γενικά και αυτό φαίνεται καθαρά νομίζω. Τώρα, το να αλλάζω γνώμη, προσωπικά δεν το θεωρώ κακό. Ναι, κάποτε θεωρούσα τα Vista απαράδεκτα και όντως ήταν πριν SP1 ελεύσεως. Με την έλευση του SP1, τα πράγματα άλλαξαν δραματικά προς το καλύτερο, άλλαξε μαζί και η γνώμη μου, που το κακό;

Τώρα τα memetOS, papagalosnet και τα λοιπά, όπως και οι μυριάδες διανομές Linux εκεί έξω, ΔΕΝ παίζουν παιχνίδια, ΔΕΝ με ενδιαφέρουν, ΔΕΝ βαριέμαι να το επαναλαμβάνω, όσες φορές και να χρειαστεί.

Για μένα υπολογιστής = παιχνίδια. Το μόνο μηχάνημα που ανέχομαι να χρησιμοποιώ χωρίς να είναι παιχνιδομηχανή είναι το netbook μου, το οποίο είναι, όμως, τίγκα στους emulators....... :cool: ........ και αυτό λόγω μεγέθους και φορητότητας καθαρά.

Το ότι τα Linux τρέχουν σε 386, το ότι τρέχουν προγράμματα 20ετίας, είναι μεν καλό, αλλά παράλληλα, πρακτικά, άχρηστο. Θα ήταν χρήσιμο για κάποιον που χρειάζεται τα παλιά προγράμματα του ακόμα και σήμερα, ειδικά αν αυτά είναι κομμένα και ραμμένα για εξειδικευμένες εργασίες. Not for me.

Με ενδιαφέρει μόνο τα παλιά παιχνίδια να είναι συμβατά με το νέο λειτουργικό. Αν αυτό γίνεται με τη χρήση VM mode, καλώς να γίνει. Τώρα το αν τα Linux είναι ανώτερα από τα Windows, δεν παίζει παιχνίδια, so..... :)

Αν κάτι δουλεύει για σένα και είσαι ευχαριστημένος, όλα καλά. Αν για αυτά που κάνεις επαρκεί το Linux, κανένα πρόβλημα, για σένα είναι ανώτερο από τα Windows. Αλλά εγώ, τι να κάνω τη διανομή του Ubuntu για παράδειγμα, στο πρώτο, δεύτερο και τρίτο μηχάνημα της υπογραφής μου; Να κοιτάζω το desktop και να χαίρομαι, από τη στιγμή που μόνο τα παιχνίδια στο pc με ενδιαφέρουν σε βαθμό αυτοκαταστροφής; Άντε και τα έβαλα στο netbook, δεν είμαι διατεθιμένος να ψάχνω να βρω emulators που να λειτουργούν σωστά, όπως έχω τώρα....... Οπότε και εδώ no viable solution.

Για να κλείσουμε, το (τα, όπως θες) Linux δεν καλύπτει τις ανάγκες μου, οπότε δεν θα το χρησιμοποιήσω όσο δεν επαρκεί. ;) AN κάποτε η κατάσταση αλλάξει, μπορεί να του ρίξω μια ματιά. Βέβαια, η κατάσταση δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ, και εδώ κόλλαγε το σχόλιό μου με τα netbooks, μια και ήταν μια ιδανική ιστορικά τουλάχιστον, ευκαιρία, ευκαιρία που χάθηκε μια και καλή.

Διαφορετικοί χρήστες = διαφορετικές ανάγκες, each on his own.

.......και για να γυρίσουμε on topic.......

In "7" we trust!!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, ειναι, οταν η εναλλακτικη ειναι να κουβαλαει το συστημα σου legacy κωδικα. Τα ζησαμε αυτα...
Φυσικα και τα ζησατε - με το συγκεκριμενο λειτουργικο βεβαια..


Eξακολουθούμε να χάνουμε το νόημα.Το νόημα λοιπόν είναι να υπάρχει ένα λειτουργικό πλατιάς χρήσης κι αποδοχής,φιλικό,εύχρηστο και λειτουργικό (όνομα και πράγμα δηλαδή) που να ΜΗΝ απαρνείται το παρελθόν του επιτέλους.
Να ειναι ευχρηστο και να δουλευει - το αν θα εχει πλατια αποδοχη ειναι θεμα αποδοσης και καλου marketing. Και φυσικα δεν χρειαζεται να ειναι μονο ενα - οσο περισσοτερες επιλογες εχει ο χρηστης τοσο καλυτερα εξελισσονται ολα οσα θελει να χρησιμοποιησει.


να αποτελεί εξέλιξη,αλλά να μην κόβει τις γέφυρες με το παρελθόν,
Τα κουτσουρεμενα και αποτυχημενα vista θεωρουνται εξελιξη ? - και αν ναι σε ποιον τομεα ? στο aero ? . Οσο για τις γεφυρες συμφωνω - αλλα στην περιπτωση μας απλα θα σου δωσουν μια κοπια των XP στην ιδια τιμη. Marketing on the fly...


το πώς θα επιτυγχάνεται αυτό το backwards compatibility δηλαδή φυσικά και δε θα απασχολήσει τον πολύ κόσμο
Φυσικα -καιρος ειναι να μαθουν και οι χρηστες των windows απο virtualization - γιατι οποτε το αναφερουν οι χρηστες του "αντιπαλου στρατοπεδου" κατηγορουνται ως ελιτιστες και masterουχοι....
Αντε βρε, και στα windows 8 να εφαρμοστει η ιδεα του Πυρηνα - αλλη μια πρωτοποριακη εξελιξη :D

edit

Παράθεση:Σου φανηκε να εχουν τετοιο αγχος οι δημιουργοι των Aros, DEXos, FreeDOS, Haiku, KolibriOS, MenuetOS, Minix, NetBSD, OpenSolaris, Syllable ?

Οι δημιουργοί τους φυσικά και δεν θα έχουν άγχος. Who knows them, who cares about them.
Αυτο πηγαινε στον Wally που τονισε με bold τη λεξη ΟΛΑ - και υποστηριξε οτι αυτος ειναι ο λογος που δεν εχει δει τοσα χρονια κατι καινουργιο και εντυπωσιακο - μην μπερδευομαστε.
 
Paspartoo είπε:
Να ειναι ευχρηστο και να δουλευει - το αν θα εχει πλατια αποδοχη ειναι θεμα αποδοσης και καλου marketing. Και φυσικα δεν χρειαζεται να ειναι μονο ενα - οσο περισσοτερες επιλογες εχει ο χρηστης τοσο καλυτερα εξελισσονται ολα οσα θελει να χρησιμοποιησει.
Ε όχι και μόνο θέμα marketing...

Είπαμε,να είναι εύχρηστο,εύκολο,να δουλεύει και να αποδίδει.

Τα Vista διαφημίστηκαν,αλλά πάτωσαν,διότι στερούνταν πολλά από τα χαρακτηριστικά αυτά.

Το δε Linux δε νομίζω ότι ανταποκρίνεται στα δύο πρώτα και -από gaming άποψη- σίγουρα και στο τέταρτο χαρακτηριστικό...

Φυσικά όσο περισσότερες επιλογές,τόσο καλύτερα.Και τώρα αυτό γίνεται,επιλέγουμε τι θέλουμε...

Paspartoo είπε:
Τα κουτσουρεμενα και αποτυχημενα vista θεωρουνται εξελιξη ? - και αν ναι σε ποιον τομεα ? στο aero ? . Οσο για τις γεφυρες συμφωνω - αλλα στην περιπτωση μας απλα θα σου δωσουν μια κοπια των XP στην ιδια τιμη. Marketing on the fly...
Πείραμα τα ονόμασα εγώ...

E,δεν νομίζω να είναι μια απλή κόπια των XP τα "7"...

Paspartoo είπε:
Φυσικα -καιρος ειναι να μαθουν και οι χρηστες των windows απο virtualization - γιατι οποτε το αναφερουν οι χρηστες του "αντιπαλου στρατοπεδου" κατηγορουνται ως ελιτιστες και masterουχοι....
Χα,χα,η πλάκα είναι ότι μόνος σου επαληθεύεις τον πρώτο εκ των δύο όρων μιλώντας με απαξιωτικό ύφος -ή έστω με ύφος που εύκολα μπορεί να εκλειφθεί έτσι- για τους win χρήστες.

Anyway,το virtualization δε καταλαβαίνω τι το κακό έχει,ή τέλος πάντων τι το αρνητικό...

Paspartoo είπε:
Αντε βρε, και στα windows 8 να εφαρμοστει η ιδεα του Πυρηνα - αλλη μια πρωτοποριακη εξελιξη :D
Βλέπουμε όμως ότι μια ιδέα από μόνη της δεν αρκεί να φέρει την αποδοχή,άρα και την επιτυχία ! ;)
 
Ε όχι και μόνο θέμα marketing...
Η προταση ολοκληρη ηταν "Να ειναι ευχρηστο και να δουλευει - το αν θα εχει πλατια αποδοχη ειναι θεμα αποδοσης και καλου marketing."

Το δε Linux δε νομίζω ότι ανταποκρίνεται στα δύο πρώτα
Εκατομμυρια χρηστες των windows τα αγοραζουν προεγκατεστημενα με το νεο τους μηχανημα - δεν εχουν ιδεα πως "στηνονται" - αν αγορασεις ενα μηχανημα με "στημενο" Linux (απο την Dell πχ ή απο καποιον που θα στο "στησει") και το χρησιμοποιησεις τοτε μπορει και να μην νομιζεις το ιδιο.

επαληθεύεις τον πρώτο εκ των δύο όρων μιλώντας με απαξιωτικό ύφος -ή έστω με ύφος που εύκολα μπορεί να εκλειφθεί έτσι- για τους win χρήστες.
Που το ειδες το απαξιωτικο υφος ? οι "απλοι" χρηστες των windows δεν εχουν ιδεα απο virtualization γιατι δεν το χρειαζοταν μεχρι τωρα. Να ομως που ηρθε η ωρα μετα την αποφαση της m$ οτι δεν μπορει να φτιαξει ενα λειτουργικο πληρως συμβατο με τα XP, που θα χρειαστει να το μαθουν. Και δεν γελασα οταν το εγραψα.

E,δεν νομίζω να είναι μια απλή κόπια των XP τα "7"...
Δεν ειπα αυτο - ειπα οτι μαζι με τα 7 θα παρεις και ενα iso των XP στην ιδια τιμη.

Βλέπουμε όμως ότι μια ιδέα από μόνη της δεν αρκεί να φέρει την αποδοχή,άρα και την επιτυχία !
Ολα τα στραβα των windows ξεκινουν απο τη πραγματικοτητα οτι μεχρι το 2001 δεν ηταν αληθινο λειτουργικο. Μακαρι να ειχαν Πυρηνα - θα ειχε γλυτωσει εκατομμυρια κοσμος τις μπλε οθονες τις επανεκκινησεις τα παγωματα και τις ασυμβατοτητες.

Και πανω που η m$ εφτιαξε επιτελους κατι που δουλευε σωστα (XP) - κανει ηδη ενα λαθος (vista) και ετοιμαζει ενα δευτερο (απο την αποψη της συμβατοτητας μεσω virtualization)
 
Νομιζω οτι παρεξηγηθηκαν τα λεγομενα μου.

Οταν λεω οτι ΟΛΑ τα λειτουργικα εχουν βαλτωσει εδω και 20 χρονια το εννοω.

Δεν μιλαω απαραιτητα για το πυρηνα.Αναφερομαι κυριως στο GUI.

Για σκεφτειτε.Το μονο φρεσκο που εχουμε δει ειναι αυτο του ΚΙΝΗΤΟΥ iPhone!

Εκει λοιπον ελπιζω η MS, χωρις το βαρυδι του BC, να δημιουργησει κατι πρωτοποριακο, κατι που θα περιμεναμε απο τα "ανοιχτα λειτουργικα" που συνειρμικα μας πηγαινει στο "ανοιχτα μυαλα". Μακαρι λοιπον τα 7 να ειναι καινοτομα και μακαρι και το Linux να μην βελτιωνει μπαρες και εικονιδια αλλα να προσφερουν ενα natural GUI...
 
Paspartoo είπε:
Η προταση ολοκληρη ηταν "Να ειναι ευχρηστο και να δουλευει - το αν θα εχει πλατια αποδοχη ειναι θεμα αποδοσης και καλου marketing."
Σύμφωνοι...

Αν πάντως είναι εύχρηστο και δουλεύει,θα πετύχει !

Paspartoo είπε:
Εκατομμυρια χρηστες των windows τα αγοραζουν προεγκατεστημενα με το νεο τους μηχανημα - δεν εχουν ιδεα πως "στηνονται" - αν αγορασεις ενα μηχανημα με "στημενο" Linux (απο την Dell πχ ή απο καποιον που θα στο "στησει") και το χρησιμοποιησεις τοτε μπορει και να μην νομιζεις το ιδιο.
Mα τώρα είναι που καταλαβαίνω ακόμη περισσότερο γιατί το Linux μια ζωή θα κονταροχτυπιέται με....τον εαυτό του !

Δηλαδή πρέπει να μου το στήσει κάποιος άλλος ;

Αυτή είναι η ευκολία και η ευχρηστία (καλά,λέμε τώρα...) που προσφέρει ;

Paspartoo είπε:
Που το ειδες το απαξιωτικο υφος ? οι "απλοι" χρηστες των windows δεν εχουν ιδεα απο virtualization γιατι δεν το χρειαζοταν μεχρι τωρα. Να ομως που ηρθε η ωρα μετα την αποφαση της m$ οτι δεν μπορει να φτιαξει ενα λειτουργικο πληρως συμβατο με τα XP, που θα χρειαστει να το μαθουν. Και δεν γελασα οταν το εγραψα.
Εγώ αυτό που ξέρω Ηρακλή είναι ότι δυστυχώς,ξαναλέω δυστυχώς,σχεδόν άπαντες οι χρήστες Linux κάνουν το ίδιο πράγμα.Ειρωνεία για τα windows,χολή γι' αυτά (κι αν εσύ παραδέχεσαι τα XP ως σωστά,οι -μακράν- περισσότεροι ούτε αυτό κάνουν...) και αφ' υψηλού ύφος για τα win και τους "απλούς" χρήστες τους.

Γι' αυτά και στα δικά τους forums δε μπορούν ούτε καν μεταξύ τους να τα βρουν και καταλήγουν να τσακώνονται.

Και μετά λέμε γιατί το Linux έτσι και γιατί το Linux αλλιώς.

Λες και δεν είναι πρόβλημα που 9 στους 10 χρήστες δε τολμάνε να ακουμπήσουν το Linux διότι πολύ απλά δεν έχουν όλη μέρα,κάθε μέρα διάθεση να ασχολούνται με αυτό και τις δυσκολίες του.Κι αντί να γίνει κάτι προς αυτή την κατεύθυνση και να γίνει φιλικό λειτουργικό,λέμε τα "7" έτσι και τα "7" αλλιώς...

Μου θυμίζει μια γυναίκα που κοιτάει τα μωρά μιας άλλης και τα κρίνει "ασχημούλικο αυτό","κακομαθημένο εκείνο","στραβόξυλο το τρίτο",ενώ αυτή δεν έχει καν παιδί !Δε γίνεται δουλειά έτσι...

Paspartoo είπε:
Δεν ειπα αυτο - ειπα οτι μαζι με τα 7 θα παρεις και ενα iso των XP στην ιδια τιμη.
Έτσω,να το δεχτώ ακόμη κι αυτό -που δεν είναι ακριβώς έτσι-.

ΟΚ,πού είναι το κακό ;

Paspartoo είπε:
Και πανω που η m$ εφτιαξε επιτελους κατι που δουλευε σωστα (XP) - κανει ηδη ενα λαθος (vista) και ετοιμαζει ενα δευτερο (απο την αποψη της συμβατοτητας μεσω virtualization)
Mη βιαζόμαστε να κρίνουμε...
 
Πρεπει καποια στιγμη οταν γινεται μια κουβεντα να αφηνουμε στην ακρη την προσωπικη μας ιστορια και να βλεπουμε το θεμα και καπως σφαιρικα.

Κανεις δεν ενδιαφερεται για το αν εσυ ή εγω ειμαστε μονο Gamers ή δεν μας αρκει το ετοιμο στημενο pc ή αν δουλευουμε μονο σε non graphic περιβαλλοντα.

Η συντριπτικη πλειοψηφια των χρηστων - ειναι αυτο που λεει η λεξη - χρηστες. Συναντουν καθημερινα στην εργασια τους, στο Πανεπιστημιο, στη σχολη ή και στο σπιτι τους, ενα pc με προεγκατεστημενα windows και χρησιμοποιουν ενα-δυο-τρια αντε 5 προγραμματα. Δεν εστησαν ποτε windows στο μηχανημα τους - δεν τους ενδιαφερει να μαθουν πως γινεται - και αν χαλασει κατι θα το πανε πισω εκει που το πηραν για να τους το φτιαξουν.

ΑΥΤΟ πηγα να πω πριν - οταν εγραψα

Εκατομμυρια χρηστες των windows τα αγοραζουν προεγκατεστημενα με το νεο τους μηχανημα - δεν εχουν ιδεα πως "στηνονται" - αν αγορασεις ενα μηχανημα με "στημενο" Linux (απο την Dell πχ ή απο καποιον που θα στο "στησει") και το χρησιμοποιησεις τοτε μπορει και να μην νομιζεις το ιδιο.
Παρε λοιπον ενα pc απο την Dell την ACER της ASUS με προεγκατεστημενο Linux , κρατησε το μερικους μηνες - μαθε 2 πραγματα για το χειρισμο του γραφικου περιβαλλοντος (το ιδιο εκανες και οταν πρωτοσυναντησες τα windows) - δες τι τρεχει και τι δεν τρεχει - τι μπορεις να κανεις και τι δεν μπορεις να κανεις - και ελα μετα να καταθεσεις την (εμπειρη πλεον) αποψη σου, αντι να μου γραφεις εδω για

Mα τώρα είναι που καταλαβαίνω ακόμη περισσότερο γιατί το Linux μια ζωή θα κονταροχτυπιέται με....τον εαυτό του !Δηλαδή πρέπει να μου το στήσει κάποιος άλλος ;

Αυτή είναι η ευκολία και η ευχρηστία (καλά,λέμε τώρα...) που προσφέρει ;
Δεν το γραφω αυτο για να σε προκαλεσω ή για να φανω "ελιτιστης" - απλα για να σου δειξω οτι δεν βλεπεις το θεμα σωστα - δεν σου ζηταει κανεις να στησεις το Linux - απλα χρησιμοποιησε το πριν βγαλεις συμπερασματα.

Εχω περασει τη μιση μου ζωη σε λογιστηρια και εταιρειες χρησιμοποιωντας προγραμματα που δεν καθονταν σωστα ειτε γιατι εφταιγαν οι προγραμματιστες τους ειτε τα windows 3.1 , 3.11, 95, 98, NT ειτε η MSSQL ειτε οτιδηποτε αλλο, μεχρι και τον supporter εχω κανει - με βαλιτσακι και κατ'οικον επισκεψεις... Ξερω τι σημαινει ευχρηστια, ευκολια στη συγκεκριμενη πλατφορμα, και μπορω να μιλαω εκ πειρας......οριστε ειπα και εγω την προσωπικη μου ιστορια :)

Τωρα, στα υπολοιπα που γραφεις για τσακωμους στις κοινοτητες του Linux κλπ κλπ και για ελιτιστικες συμπεριφορες - μπορεις να εχεις δικιο ή και να μην εχεις - αλλα τι σχεση εχουν με την αρχικη ερωτηση για το αν κρινεις θετικο να σου πουλησουν μαζι με τη νεα εκδοση του προιοντος που χρησιμοποιεις και μια virtual εκδοση ενος λειτουργικου 8ετιας (με unsupported την SP1 εκδοση του) που ακομα πωλειται στα καταστηματα προς 136 ευρω...εσυ μπορεις να το δεις σαν μια καλη εμπορικη συμφωνια - καποιοι αλλοι θα το δουν ως συνηθη τακτικη της εν λογω εταιρειας.

Anyway ισως εχεις δικιο οτι πρεπει να περιμενουμε λιγο να τα δουμε αυτα τα 7αρια - απλα η μεχρι τωρα εμπειρια (πλην των XP) δεν δικαιωνει τη χαρα για τη κυκλοφορια τους.

* Μακαρι να ηταν αληθεια αυτο που εγραψες "Αν πάντως είναι εύχρηστο και δουλεύει,θα πετύχει !" γιατι τοτε θα χρησιμοποιουσαμε ολοι μας κατι μεταξυ NEXT και MacOSX ... αλλα που?...

** Πες μου εσυ ενα επιθετο που να χαρακτηριζει τον χρηστη των windows που δεν επιθυμει να μαθει το ΠΩΣ δουλευουν αλλα να τα χρησιμοποιει για τις καθημερινες του αναγκες - και θα τον χρησιμοποιησω αμεσα - οι λεξεις "απλος" "τυπικος" "μεσος" κλπ κλπ δεν ειναι προσβλητικοι προσδιορισμοι - απλα δεν ξερω τι αλλο να χρησιμοποιησω.
 
Πίσω
Μπλουζα