Windows Vista

shock είπε:
Keeper διόρθωσε με μπορεί να κάνω λάθος το WinFX είναι στα vista; Να θυμίσω ότι κυκλοφορεί στο MSDN η τελική έκδοση άρα ξέρεις.
Βασικά το WinFX άλλαξε όνομα και έγινε Net 3.0 (εδώ η ιστορία). Παίζει και σε XP, αλλα στα Vista θα δείξει τα "προσόντα" του.

Απο το site της μαμάς :

.NET Framework 3.0 (formerly WinFX) is Windows Vista's managed-code programming model, building on and extending the .NET Framework. .NET Framework 3.0 offers both practical solutions to today's software challenges and new opportunities to create software and services not possible now. It enables both developers and designers to quickly create new applications and experiences that are more reliable and secure, visually stunning, smarter about information management, better connected, and more collaborative.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nope. Πρσπάθησα αλλά δεν έβγαλα συμπέρασμα.

Πως έβγαλε τα νούμερα ο ειδήμων;

Έβαλε την πειρατία στην στατιστική μελέτη;

Γιατρέ μου είμαι καλά;
 
Τέλος 2007 θα τα δούμε πόσο μέσα έπεσε.. :D

Και, ναι βάλε και την πειρατεία μέσα :cool:
 
Tα Vista θα αγγαλιαστούν πολύ γρήγορα κυρίως από τους hardcore gamers, οι οποίοι ΠΑΝΤΟΤΕ κάνουν έναν απίθανο ντόρο γύρω από κάτι καινούργιο. Αν βγει κάτι και δεν γίνει ντόρος από τους τυπάδες αυτούς, τότε αυτό το κάτι είναι καταδικασμένο (Βλέπε Ageia που συζητάμε σε άλλο thread).

Αν βλέπετε βαβούρα και χαβαλέ γύρω από κάτι τότε έπιασε πριν ακόμα βγει. Και πάλι αναφέρω πως δεν με νοιάζει τόσο το interface, δεν με ενδιαφέρει καθόλου το Office ή κάποιες άλλες corporate εφαρμογές. Εμένα με νοιάζει απλά, πολύ απλά το STALKER, το Unreal Tournament 2007, το Crysis και άλλα καλά....

Vista FTW my friends!!!!!!!!!

Και φυσικά μη ξεχνάτε τις προσφορές των διάφορων OEMs που αν αγοράσεις κάποιο μηχανάκι απο αυτούς, τότε έχεις δωρεάν αναβάθμιση στα Vista μόλις αυτά βγουν. (Και να ξέρετε πως μόνο και μόνο από τα laptops που πουλήθηκαν το τελευταίο διάστημα αλλά και που θα πουληθούν τον επόμενο χρόνο, δεν χρειάζεται καμιά μεγαλύτερη προσπάθεια.)

Όσο για τον Steve, επέτρεψέ μου φίλε Shock να γνωρίζω ότι γνωρίζει κάτι παραπάνω. Δυστυχώς ή ευτυχώς, τα Vista σημαίνουν την ολοκληρωτική κυριαρχία της M$ στον χώρο των λειτουργικών. Φυσικά ο καιρός θα δείξει, αλλά στο τέλος του 2007, μάλλον τα XP και όλα τα λοιπά θα αποτελούν και αυτά μια ζοφερή μεν αλλά ρετρό δε ανάμνηση.
 
Ε καλά βρε telamonas, όχι και την ολοκληρωτική, αλλά σίγουρα 1000% κυριαρχία στον τομέα του PC gaming.

Αν και ακούγεται ότι το service pack 3 των XP θα περιλαμβάνει και DX10 για το παλιότερο λειτουργικό, μάλλον την εποχή που θα το δούμε (Πρώτο τρίμηνο του 2008), θα αποτελεί περσυνά ξυνά σταφύλια.
 
και σιγα που δεν θα εβγαινε το Crysis για 360...

@Shadow c u on line!!

σε DX9 απο οτι φαινεται :(
 
Αν και ακούγεται ότι το service pack 3 των XP θα περιλαμβάνει και DX10 για το παλιότερο λειτουργικό
Που το άκουσες αυτό? :confused: Δεν νομίζω να το κυκλοφορήσουν αλλιώς δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να μεταβεί κάποιος στα Vista. (κατά την ταπεινή μου γνώμη. :D ).

Μόνο καμιά hacked έκδοση αν δούμε, ή hacked versions από τα Vista only games. (Να τρέχουν σε DX9L και στα XP δηλαδή).
 
Η φημολογία είναι εντονότατη. Φυσικά αυτή τη στιγμή ΔΕΝ υπάρχει κανένας λόγος ούτε για σκέψη μετάβασης στα Βίστα. Μια χαρά είμαστε με τα ΧΡ.

Φυσικά, πρέπει να παρατηρήσω, ότι τα σχόλια για άλλη μία φορά επαναλαμβάνονται. Την εποχή που πρωτοβγήκαν τα ΧΡ αρθρογραφούσα σε περιοδικά του χώρου και πάλι οι απαντήσεις των υπέρμαχων του προηγούμενου λειτουργικού (κυρίως των 98) ήταν όμοιες και απαράλλαχτες.

Πάρτε ΧΡ για να έχετε πτώση στις επιδόσεις στα παιχνίδια, το νέο λειτουργικό θέλει σταθερότερους drivers, δεν υπάρχει επαρκής υποστήριξη για όλα τα περιφερειακά, ΠΟΤΕ δεν θα το βάλουμε στους υπολογιστές μας, γελάκια και ειρωνικά σχόλια από τους περισσότερους και μετά από μερικά χρονάκια οι ίδιοι έρχονται πάλι να επαναλάβουν την ιστορία.

Να δούμε σε δυό χρονάκια πόσοι από αυτούς που ασχολούνται με παιχνίδια θα έχουν παραμείνει πιστοί στο παλιό τους λειτουργικό.

Η πίεση, πάντως, για να συμπεριληφθούν τα DX10 στο επερχόμενο service pack 3 των ΧΡ, ασκείται εντονότατα από τις εταιρείες που κατασκευάζουν κάρτες γραφικών από την μία αλλά και από τους παραγωγούς παιχνιδιών από την άλλη. Όσο περισσότερο διαδοθούν, τόσο περισσότερες πωλήσεις θα σημειωθούν. Φυσικά, το τι θα γίνει τελικά θα φανεί τον επόμενο χρόνο. Αλλά μέχρι τότε οι αλλαγές στο hardware θα είναι άκρως εντυπωσιακές.

Ήδη εχτές η AMD ανακοίνωσε καταιγιστική πτώση τιμών στους επεξεργαστές της, ήδη κυκλοφόρησε, πάλι εχτές, η value έκδοση της 8800 με 320 mega ram, η οποία είναι και διαθέσιμη άμεσα στη χώρα μας, ήδη τον επόμενο μήνα αναμένονται εντυπωσιακότατες μειώσεις τιμών και από την Intel, αλλά και η ATI έχει να επιδείξει τις νέες κάρτες γραφικών της. Φυσικά μην ξεχνάμε και την επερχόμενη αλλαγή σε βασική μνήμη συστήματος μέσα στο καλοκαίρι. Αποχαιρετούμε την DDRII και καλοσωρίζουμε την DDRIII, ενώ ταυτόχρονα εισάγεται η DDR4 σαν βασική μνήμη στις κάρτες γραφικών.

Συμβουλή μου είναι, όσοι έχετε ένα αξιοπρεπές μηχάνημα αυτή τη στιγμή να παραμείνετε με αυτό τουλάχιστον μέχρι το ερχόμενο φθινόπωρο. Οι αλλαγές στην τεχνολογία αλλά και οι μειώσεις στις τιμές αναμένονται εξωφρενικές. Εγώ δεν προχωρώ σε αλλαγή μηχανήματος αυτή τη στιγμή. Γνωρίζω ότι με τα ίδια χρήματα, τον ερχόμενο Νοέμβριο θα μπορούμε να αγοράσουμε τουλάχιστον διπλάσια ή ακόμα και τριπλάσια ισχύ.

Για παράδειγμα και μόνο αναφέρω το παρακάτω.

Αυτή τη στιγμή ένας επεξεργαστής Core 2 Duo 6700 κοστίζει 500 περίπου ευρώ. Στο τέλος του επόμενου μήνα ο εν λόγω επεξεργαστής θα κοστίζει 200 ευρώ λιγότερα, και στην ίδια τιμή θα μπορούμε αν αγοράσουμε τον τετραπύρινο 6600 που αυτή τη στιγμή κοστίζει 850 ευράκια. Φανταστείτε τι έχει να γίνει μέχρι το τέλος του χρόνου!!!!!!!!
 
και εγω με βλεπω για αναβαθμιση εκει γυρω στα τελη σεπτεβριου με αρχες οκτωβριου

ασε που οι 4πυρυνοι θα εχουν πεσει στην μιση τιμη περιπου
 
Οι τετραπύρηνοι θα είναι στην μισή τιμή σε ενάμιση μήνα και λιγότερο!!!!!

Φαντάσου έπειτα από τις καθιερωμένες μειώσεις τιμών και του Οκτωβρίου τι κατάσταση θα διαμορφωθεί περί αρχές Νοεμβρίου. Για την ιστορία, οι τιμές της μνήμης έχουν ήδη αρχίσει ελέυθερη πτώση επίσης.

Bad news for Vista.....

http://theinquirer.net/default.aspx?article=37591
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπα......

Τα πράγματα θα πάρουν κι εδώ τον δρόμο τους. Φυσικά μετά το πρώτο service pack. Με την έλευση του δεύτερου, τα πράγματα θα έχουν ξεκαθαρίσει πλήρως.

Μέχρι τότε αναμένουμε στο ακουστικό μας, ή μάλλον στον παρών υπολογιστή μας.
 
pooky είπε:
Μπα......
Τα πράγματα θα πάρουν κι εδώ τον δρόμο τους. Φυσικά μετά το πρώτο service pack. Με την έλευση του δεύτερου, τα πράγματα θα έχουν ξεκαθαρίσει πλήρως.

Μέχρι τότε αναμένουμε στο ακουστικό μας, ή μάλλον στον παρών υπολογιστή μας.
Αμα δεις service pack εντος της διετιας σφύρα μου....

Μάλλον με τον P4 στα 3.06 θα την βγάλουμε για καιρό ακόμα ...
 
ουτος η αλλος θα πρεπει αναγκαστικα να παμε για αναβαθμιση απο τελη οκτωβρη(το λιγοτερο) με αρχες νοεμβρη, λογο των HD

απο σεπτεμβριο θα ερχονται δειλα δειλα τα πρωτα HD στα βιντεοκλαμπ ......βεβαια θα παιξουν ρολο και οι τιμες στα δισκακια...αλλα αυτο ειναι μια μελλοντικη πονεμενη ιστορια για τους αφρικανοευρωπαιους ελληνες πολιτες

παντως απο οτι ειδα σε online καταστημα το οποιο δεχεται δοσοληψιες με ελλαδα τα 25 GIGA HD SONY τα δινει 20 euro......υπολογιστε με το καλο το καθε δισκακι οποιασδηποτε μαρκας...ποσο θα κοστιζει εν ουγκαντα εδω οποτε φανταστειτε τα 250-500-750 HD τι δανεια πρεπει να παρουμε για να αποκτησουμε ενα δισκακι απο αυτα
 
Μη αναφέρεις τη λέξη "δάνειο" γιατί τα παίρνω και μάλιστα άσχημα!!!!!!

Αναγκαστική αναβάθμιση λόγω HD? Γιατί; Σιγά και μη!!!!!!

Μόνο για παιχνίδια με ενδιαφέρει και τίποτε άλλο. High definition και τα λοιπά, προσωπικά, τα θεωρώ τρίχες. Δεν είμαι σινεφίλ, έχω να πατήσω κινηματογράφο πάνω από 5 χρόνια και όλες τις ταινίες τις βλέπω στην οθόνη του υπολογιστή μου και μάλιστα σε Dixv μορφή, ούτε κάν σε DVD ποιότητα. Το DVD player που διαθέτω, ζήτημα σε διάστημα τριών ετών να έπαιξε πέντε ταινίες όλες κι όλες, μάλιστα έχει να ανάψει κανά χρόνο και δεν ξέρω καν αν λειτουργεί, ειλικρινά; ούτε που με νοιάζει.

Ο περιφερειακός ήχος δεν με απασχόλησε ποτέ, ο ενισχυτής που έχω συνδέσει του δύο υπολογιστές μου αυτή τη στιγμή έχει να ανάψει από το καλοκαίρι και η μοναδική μου επένδυση στο τομέα του ήχου μπορεί να νοηθεί σε ένα ζευγάρι καλά ακουστικά, τα οποία και χρησιμοποιώ αποκλειστικά και συνεχώς.

Οπότε σιγά μην αναβαθμίσω τους υπολογιστές μου για HD. Για να απολαύσω παιχνίδια σε DX10, όταν και όποτε έρθει η ώρα δεν το συζητώ καν. Εκεί μάλιστα.

keeper7k είπε:
Αμα δεις service pack εντος της διετιας σφύρα μου....
Μάλλον με τον P4 στα 3.06 θα την βγάλουμε για καιρό ακόμα ...

Μάλλον κατά τις αρχές του 2008 πρέπει να το περιμένουμε. Φυσικά αν δεν ξεκαθαριστεί η κατάσταση με τα παιχνίδια δεν προχωρώ σε τίποτε. Αναβάθμιση χωρίς ουσία για χάρη της αναβάθμισης και μόνο δεν νοείται, όχι για μένα τουλάχιστον. ΚΑΙ ΠΑΛΙ όσο και αν έχει ξεκαθαρίσει η κατάσταση πριν από τον Νοέμβριο, πρώτα ο Θεός, δεν προχωρώ σε τίποτε. Το έχω αναφέρει και πάλι, οι αλλαγές που θα συντελεστούν είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ, οπότε οποιαδήποτε αναβάθμιση αυτή τη στιγμή αποτελεί ένα καλά εγγυημένο χάσιμο χρημάτων.

Όσο για το μηχάνημα που αναφέρεις, μια χαρά είναι. Αν κάνεις τη δουλειά σου και αν το gaming σου γίνεται αποκλειστικά σε κονσόλες, μάλλον θα περάσει ΠΟΛΥΣ καιρός για να ζητήσεις κάτι παραπάνω σε υπολογιστική ισχύ. Φυσικά είσαι ελεύθερος να αγοράσεις δίσκους και άλλα συναφή μια και πότέ δεν πρόκειται να πάνε χαμένα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα