Xάρρυ Kλυνν - Διασκεδαστικότερο LP?

Είναι ποιήματα του Σουρή μελοποιημένα και τραγουδισμένα από τον Χάρρυ Κλύνν. Το έχω σε βινύλιο. Ο Σουρής ήταν ένας σατυρικός ποιητής του 19ου αιώνα.
 
Α, μάλιστα. Thank you. Οπότε καμία σχέση με το στυλ της υπόλοιπης δισκογραφίας του.
 
Uninvited είπε:
Μετά από ένα γρήγορο ψάξιμο, είδα ότι υπάρχει και αυτό εδώ:http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF:%CE%93%CE%95%CE%A9%CE%A1%CE%93%CE%99%CE%9F%CE%A3_%CE%A3%CE%9F%CE%A5%CE%A1%CE%97%CE%A3.jpg

Εϊναι του 1982, αλλά εγώ δεν το έχω ξαναδεί ποτέ (πόσο μάλλον ακούσει). Ξέρει κανείς τι είναι?

""...το αφιερωμα στο Γιωργο Σουρη (1982) δεν το μνημονευει κανεις..Δεν πηρε καλες κριτικες ειναι αληθεια και ειναι καθε αλλο παρα "ευπεπτο" χιουμορ.

Ο Βασιλης Τριανταφυλλιδης ειναι μεγαλος θαυμαστης του και συναμα ο μοναδικος μεσα σε εναν αιωνα που τον πλησιασε τοσο πολυ..

ΕΠΙΚΑΙΡΟ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ ΑΘΑΝΑΤΟ!! ""

ταδε εφη ντον ντοκεν,στην αρχη του νηματιου...

ναι,ειναι πολυ πιο βαθυτερο σε νοηματα,το συνιστω..
 
Παντως ηταν ανατριχιαστικα προφητικος 30 χρονια πριν...

Εδώ και δύο χρόνια έχει αρχίσει το μεγάλο κακόπου θα μετατρέψει σιγά-σιγά τους Έλληνες σε λαό πιθήκων,

σε λαό ψηφοφόρων, δημοσίων υπαλλήλων, καταναλωτών,

κρατικοδίαιτων επιχειρηματιών, κομπιναδόρων και συνδικαλισταράδων.

Σε είκοσι-τριάντα χρόνια από σήμερα Α***** Π********** μπορεί να μην υπάρχει.

Θα υπάρχει όμως μια Ελλάδα πτωχευμένη

κι ένας λαός στα όρια της οικονομικής και της ηθικής εξαθλίωσης.
 
Παντως ηταν ανατριχιαστικα προφητικος 30 χρονια πριν...

Εδώ και δύο χρόνια έχει αρχίσει το μεγάλο κακό
που θα μετατρέψει σιγά-σιγά τους Έλληνες σε λαό πιθήκων,



σε λαό ψηφοφόρων, δημοσίων υπαλλήλων, καταναλωτών,



κρατικοδίαιτων επιχειρηματιών, κομπιναδόρων και συνδικαλισταράδων.



Σε είκοσι-τριάντα χρόνια από σήμερα Ανδρεας Παπανδρεου μπορεί να μην υπάρχει.



Θα υπάρχει όμως μια Ελλάδα πτωχευμένη



κι ένας λαός στα όρια της οικονομικής και της ηθικής εξαθλίωσης.
 
Wally είπε:
Παντως ηταν ανατριχιαστικα προφητικος 30 χρονια πριν...
πού τα είπε αυτά? ανατριχιαστικό!!!

πάντως παιδιά στη ρόδο τα βινύλια που λέτε ποτέ δεν τα είδα, κάτι κασέτες γραμμένες χέρι-χέρι κυκλοφορούσαν παράνομα νόμιζα εγώ τότε ... λέτε να το είχα καταλάβει τόσο λάθος? εσείς δλδ τα θυμάστε αυτά τα άλμπουμ να πηγαίνετε να τα αγοράζετε ελεύθερα στα δισκάδικα?
 
Δεν ξερω αν εχει ανεφερθει αλλα στο προσωπικο του blog ο Βασιλης Τριανταφυλλιδης διαθετει προς ελευθερο download παρα πολυ υλικο του!!

Δειτε εδω
 
Ψήφισα "Έθνος Ανάδελφον" ..... είμαστε τελικά ;;;;
 
ΠΑΤΑΤΕΣ ! Το πιο ανατρεπτικό, είχε τα περισσότερα κείμενα (τα προηγούμενα και επόμενα ήταν σε μεγάλο ποσοστό "μουσικά" δηλ. με αρκετά τραγούδια), κι είχε μέσα κι εκείνο το ΣΙΔΕΡΟΤΥΠΟ !

Πρωτοτύπησε και με το "Μalaka pio malaka", που βγήκε σε πράσινους δίσκους και κόκκινες κασέτες, αλλά οι Πατάτες ήταν καλύτερες...
 
caprice είπε:
Ψήφισα "Έθνος Ανάδελφον" ..... είμαστε τελικά ;;;;
Αν δεν κάνω λάθος αυτό προέρχεται από δήλωση του τότε προέδρου της δημοκρατίας Χ. Σαρτζετάκη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο φίλτατος Χάρρυ Κλυνν έχαιρε μεγάλης εκτίμησης στο σπίτι μας και περισσότερο από τον πατέρα μου! :D

Φυσικά υπάρχουν όλοι οι δίσκοι και χάρη στη μικρή μου ηλικία, οι δίσκοι γράφονταν σε κασέτες και παίζονταν στο ραδιοκασετόφωνο του αυτοκινήτου, αφού "το παιδί ήταν μικρό και δεν καταλάβαινε"! :D

Έλα όμως που από το '87 κι έπειτα, μια χαρά καταλάβαινα (ήμουν 7 χρονών...) και μάλιστα σημαντικό μέρος της γνώμης μου για τα πολιτικά δρώμενα, έχει σχηματιστεί από τους παραπάνω δίσκους.... Δυστυχώς, ακόμα και τόσα χρόνια μετά, κάποια πράγματα είναι διαχρονικά.

Γυρνάω στο θέμα μας! Διατηρώ ανάμνηση από το δίσκο "Μαλακά, πιο μαλακά" (τα πάντα: τραγούδια & στίχους, κι ας έχω χρόνια να τον ακούσω!) κι έπειτα... Ψήφισα όμως το "Ραντεβού με την Εισαγγελία", γιατί πλέον είχαν αρχίσει να μου "κόβουν" τον Χάρρυ Κλυνν (διότι όπως υποστήριζε η μητέρα μου: "το παιδί έχει πάθει πλύση εγκεφάλου από τα μπινελίκια!" :D ) και θυμάμαι να κρύβομαι και ν' ακούω την κασέτα στο walkman! (την είχα λιώσει όμως - όχι αστεία! :D )
 
Βασίλης Τριανταφυλλίδης... aka Harry Klynn

Ανοίγω το τόπικ στις κομωδίες επειδή ο κύριος Τριανταφυλλίδης ήταν άψογος τόσο μπροστά στην κάμερα, όσο και στα πολλά cd που έχει γράψει. Εγώ βέβαια έχω κάψει τα cd του "Για Δέσιμο" και "Έθνος Ανάδελφον", του 1978 και 1985 αντίστοιχα, με το "Κούλα-Χαράλαμπε" να με έχει κατακτήσει από την πρώτη στιγμή και να έχω κάνει κοιλιακούς από το γέλιο! Πάρτε μερικά από τα καλύτερά του και θα επιστρέψω με αφιέρωμα!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δοξαστε με - Η Καντατα...

 
Πίσω
Μπλουζα