Αγαπημένα κομμάτια από σειρές και ταινίες

Denny Crockett/Ike Egan/Haim Saban & Shuki Levi - Attack of the Tridents

Αυτό το παιδικό ήταν γεμάτο με υπέροχη μουσική. Στις ανάλογες σκηνές φυσικά,κάθε μουσική που τις συνόδευε ήταν απολαυστική! Δράση,μυστήριο,δράμα. Είχε δε,κάποια επικά instrumental κομμάτια που δεν έχουν σβήσει από τη μνήμη μου!Αξέχαστα!..
 
Νόμιζα πως το τραγούδι τίτλων αρχής ήταν από γυναίκα. Λάθος θυμάμαι, φίλε g1973tony?
Στην βικιπαίδεια αναγράφεται ότι το τραγούδι των τίτλων αρχής στα ελληνικά ερμήνευσε ο τραγουδιστής Γιώργος Αιγύπτιος.
Πράγματι η πρώτη εκτέλεση είναι από τον Γιώργο Αιγύπτιο.
Στον ακόλουθο σύνδεσμο ακούγεται στο τέλος του βίντεο το τραγούδι...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτό το παιδικό ήταν γεμάτο με υπέροχη μουσική. Στις ανάλογες σκηνές φυσικά,κάθε μουσική που τις συνόδευε ήταν απολαυστική! Δράση,μυστήριο,δράμα. Είχε δε,κάποια επικά instrumental κομμάτια που δεν έχουν σβήσει από τη μνήμη μου!Αξέχαστα!..
Τι μου θυμίσατε...εννοείται πως το έβλεπα έτσι κι αλλιώς αφού τότε υπήρχε μόνο η ΕΡΤ.

Oδύσσεια του Διαστήματος Ulysses 31 Επεισόδιο 4 Στα Ελληνικά
Στο 1:24 η ακούγεται το παραπάνω κομμάτι

Εδώ όλα τα επεισόδια στα ελληνικά
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εξαιτίας μιας εκπομπής που παίχτηκε πριν λίγο στη tv,η οποία ήταν αφιερωμένη στα ελληνικά προγράμματα των 90s, ξαναείδα και θυμήθηκα ένα υπέροχο intro που υπήρχε τότε σε ένα από αυτά. Το intro ήταν από μουσική ταινίας του 1983, τη "State buoni se potete".

Vanita' di vanita' - Angelo Branduardi


 
Εξαιτίας μιας εκπομπής που παίχτηκε πριν λίγο στη tv,η οποία ήταν αφιερωμένη στα ελληνικά προγράμματα των 90s, ξαναείδα και θυμήθηκα ένα υπέροχο intro που υπήρχε τότε σε ένα από αυτά. Το intro ήταν από μουσική ταινίας του 1983, τη "State buoni se potete".

Vanita' di vanita' - Angelo Branduardi


Εκπομπή "Μη Μου τη Μέρα Τάραττε" με τη Λιάνα Κανέλλη

κι εδώ σχετικό κουΐζ
 
Νόμιζα πως το τραγούδι τίτλων αρχής ήταν από γυναίκα. Λάθος θυμάμαι, φίλε g1973tony?
Αρχικά το κομμάτι ήταν ορχηστρικό, μετά έγινε τραγούδι με τη φωνή του Γιώργου Αιγύπτιου, μετά προστέθηκε και μία γυναικεία φωνή, δεν ξέρω όνομα.
 
Το πραγματικό όνομα του Γιώργου Αιγύπτιου είναι Γιώργος Μαρουλακάκης ο οποίος έχει γεννηθεί στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου.
 
Πολλά θα μπορούσα να βάλω σ' αυτήν την κατηγορία. Επιλέγω όμως τα εξής:
1) Από το "Έλα να γυμνωθούμε ντάρλινγκ" ακούω πάντοτε με πολλή ευχαρίστηση το Coming Out of Hiding της Pamala Stanley:
2) Από τα cult "Τσακάλια" το αγαπημένο μου είναι το Cherchez Pas, της Madleen Kane:
3)Από το Summer Lovers φυσικά το επώνυμο κομμάτι του Michael Sembello:
4) Από ένα σίριαλ που έβλεπα μικρή μαζί με την μακαρίτισσα τη γιαγιά μου με πιθανό τίτλο "Εν Αθήναις" (δεν είμαι και σίγουρη!!!), το τραγούδι του Αντώνη Καλογιάννη με τίτλο "Όρτσα τα πανιά":
 
Αυτό το επεισόδιο της Λιλιπούπολης ήταν τόσο ζαχαρούχο που κόντεψε να με κάνει διαβητικό με τη ροζ οπάλινη λατέρνα. Προτιμούσα τα άλλα χρώματα, ιδίως το "κόκκινο χρώμα" που δεν το περιλάβανε στο διπλό δίσκο , το κίτρινο χρώμα και το πράσινο χρώμα. Είμαι των έντονων χρωμάτων, το ροζ το βαριέμαι. Και το τσιφτετέλι της γρίππης έχει πλακα

.




Καιρός να ξανακούσω τις εκπομπές της Λιλιπούπολης που έχουν διασωθεί.
 
Το συγκεκριμένο έχει αναρτηθεί και στα 3 νήματα "Τι Ακούω Απόψε" , "Η Παλιά Αθήνα" και "Αγαπημένα κομμάτια από σειρές και ταινίες" γιατί περιέχει σκηνές από την παλιά Αθήνα και αποτελεί μουσικό θέμα για την ταινία: "Οι θαλασσιές οι χάντρες" (1967) και την θρυλική σειρά "Λούνα Παρκ" (Το 1ο επεισόδιο προβλήθηκε στις 11 Ιουλίου 1974 και το τελευταίο στις 9 Μαΐου 1981).

Μίμης Πλέσσας Η Βόλτα Των Ερωτευμένων​

 
Η Νανά Γκάτση (με τη φωνή της Εύης Μυλοπούλου) τραγουδά το τραγούδι των Κώστα Καπνίση-Θάνου Σοφού "Σιγά-σιγά ξημέρωσε" στην ταινία 'Έγκλημα στο Κολωνάκι" του Τζανή Αλιφέρη.

 
@atanasio Κι εγω λατρευω αυτο το κομματι και νομιζα πως περνουσε εντελως απαρατηρητο. Χαιρομαι πολυ που επεσα εξω!
 
Δύο τζαζ κι ένα λαϊκό: Τρεις διαφορετικές ταινίες, διαφορετικοί πρωταγωνιστές, ίδια ερμηνεύτρια στις δύο από τις τρεις, ένας ο συνθέτης.

Τα τζαζ ανήκουν στην Τζενούλα και τη μαγευτική φωνή της με την οποία λάμπρυνε το "Μην ερωτεύεσαι το Σάββατο" και "Το ρομάντσο μιας καμαριέρας", το λαϊκό στη Μαίρη Χρονοπούλου που μαζί με την υπέροχη ηθοποιία της απογείωσε το "΄Οταν η πόλις πεθαίνει".
Λατρεμένος Κώστας Καπνίσης!

Τζένη Βάνου - Δυο τρεις ζωές (από το " Ρομάντσο μιας καμαριέρας" 1965)


Τζένη Βάνου - Κάτι μου λέει (από την ταινία "Μην ερωτεύεσαι το Σάββατο" 1962)


Μαίρη Χρονοπούλου - Υπάρχει κάπου ένα παιδί (από την ταινία "Όταν η πόλις πεθαίνει" 1969)


Και τις τρεις ταινίες τις είδα αφότου είχα ακούσει τα τραγούδια σε έναν (σπάνιο πλέον) δίσκο του 1990 με τίτλο "Κώστας Καπνίσης - Τραγούδια από τον κινηματογράφο"
 
Πίσω
Μπλουζα