Αγαπημένη ταινία του Άλφρεντ Χίτσκοκ (Alfred Hitchcock)

Νομίζω ότι σαν το Ψυχώ δεν έχει. Είναι all times classic ταινία αλλά και σε κρατάει σε αγωνία μέχρι το τέλος το οποίο είναι και πολύ ανατρεπτικό. Θυμάμαι και το επεισόδιο με τους Μεν και Δεν που σατίριζαν την εν λόγω ταινία εν μέρη.

Οι μεν και οι δεν ψυχώ.

[edit] ολόκληρο επεισόδιο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα πουλια γουσταρω με χιλια.Πραγματικα την πρωτη φορα που το ειδα επαθα πλακα με το ολο story κλπ και η φαση ηταν οτι μια ζωη ειχα περιστερια οποτε οταν την ειδα μεχρι και ονειρο ειχα δει οτι με κυνηγουσαν τα περιστερια μου να με σκοτωσουν :p
 
metalcandyman είπε:
και η φαση ηταν οτι μια ζωη ειχα περιστερια οποτε οταν την ειδα μεχρι και ονειρο ειχα δει οτι με κυνηγουσαν τα περιστερια μου να με σκοτωσουν :p
LOOOOOOOOOOOOOOL. Φαντάζομαι τον τρόμο σου! Μόνο που αυτά ήταν κοράκια στην ταινία σωστά;
 
Σωστα αλλα επειδη πουλια εκεινα πουλια και τα δεικα μου το συνδιασα ετσι :p
 
Ο Άντονι Πέρκινς απολαμβάνει τις ασκήσεις ισορροπίας των συμπρωταγωνιστριών του στο «Ψυχώ»

attachment.php
πηγη

Behind-The-Scenes-psycho.jpg
 
katerinak υπάρχει το Ψυχώ σε έγχρωμο; Αν κρίνω από τη φώτο μάλλον ναι.
 
johnny19818 είπε:
katerinak υπάρχει το Ψυχώ σε έγχρωμο; Αν κρίνω από τη φώτο μάλλον ναι.

Νομίζω δεν υπάρχει έγχρωμη κόπια της ταινίας. Ούτε καν επιχρωματισμένη, που είναι και της μόδας τελευταία . Αυτή είναι φωτογραφία behind the scenes, που λένε... ;)
 
οπως τα λεει ο RIO ειναι,η φωτογραφια αυτη τραβηχτηκε σε ενα απ τα διαλειμματα που εκαναν οι πρωταγωνιστες γι αυτο και ειναι εγχρωμη
 
Katerinak, ειναι η πρωτη φορα που βλεπω οτιδηποτε εγχρωμο απο το Ψυχω. Πραγματικα, θαυμασια φωτογραφια. Μουσειακο κομματι.

Και ο Αντονι Περκινς σε μια ποζα τοσο διαφορετικη απο αυτες του ρολου του, και μαλιστα με φοντο το τρομακτικο σπιτι της Mrs. Bates!

Ειναι υπεροχο να βλεπω τετοιο υλικο απο την καλυτερη, κατ' εμε, ταινια ολων των εποχων!
 
Όλες είναι εξαιρετικές και αποτελούν gems για τον παγκόσμιο κινηματογράφο, θα ξεχωρίσω όμως το rear window επειδή αποτελεί επιτομή στις κινηματογραφικές και σκηνοθετικές τεχνικές
 
Σαν σημερα νομιζω πως πέθανε ο θρυλικός σκηνοθέτης-αχ, βρε παιδια ειχε τα πουλια η κινηματογραφική λέσχη , πως τα΄χασα :cry: . Πριν πεθανει ήθελε να γυρισει μια αυτοβιογραφια του με τιτλο '' η εξαφάνιση του κοντού'' , δεν πρόλαβε ποτε.
 
Μπορώ να μιλάω με τις ώρες για τον Χίτσκοκ και τις ταινίες του... Αλλά, τι λέω. Το έχω ήδη κάνει! Μπορείτε να διαβάσετε το μεγάλο αφιέρωμα μου στον Χίτσκοκ και την παρουσίαση των 25 (συν μία!) καλύτερων ταινιών του στα ακόλουθα λινκς, που οδηγούν στο blog-ο-λημέρι μου, την Κουνελοχώρα. Φυσικά ψήφισα και στο poll και επέλεξα την ταινία που έβαλα, αντίστοιχα, στην πρώτη θέση της κατάταξης μου στο αφιέρωμα... Δεν έχετε παρά να επισκεφτείτε τα ακόλουθα λινκς για να το διαπιστώσετε. Α, σημαντικό: Αράξτε και διαβάστε με την ησυχία σας, το αφιέρωμα είναι μεγάλο σε έκταση. :cool:

Οι 25 (και μία) Καλύτερες Ταινίες του Άλφρεντ Χίτσκοκ - Μέρος 1 (θέσεις 26-11)

Οι 25 (και μία) Καλύτερες Ταινίες του Άλφρεντ Χίτσκοκ - Μέρος 2 (θέσεις 10-1)

Άλφρεντ Χίτσκοκ - Μια Εισαγωγή

 

 


 
Respect για το αφιερωμα φιλαρακι φανταστικο ειναι μολις τελειωσα το διαβασμα.Επισης και το nickname σου ειναι εξαιρετικο και καλωσηρθες στο forum:thumbup:
 
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Καλώς σας βρήκα. Όσο αφορά το nickname, είναι πάνω απ' όλα ένας μικρός φόρος τιμής στους δάσκαλους Monty Python! :ave2
 
Φανταστικο το κουιζ!

Το εκανα και ειμαι ο ηρωας που υποδυεται ο James Stewart στο Δεσμωτη του Ιλιγγου.

e91IfexB4VDl.jpg
e91IfexB4VDl.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
συμφωνω κι εγω,πολυ ωραιο το κουιζ αριαδνη :)

κι εμενα perlastar μου ετυχε η αγαπημενη μου Ντορις απ την επισης αγαπημενη ταινια :happyjump: :happyjump:

2.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα