Αγκάθα Κρίστι: Η Γυναίκα - Φαινόμενο [Agatha Christie]

* Κάτι λάθος κάνω και δε μπορώ να ανεβάσω τις φωτογραφίες μου λέει πως τα αρχεία είναι πολύ μεγάλα :-(
Σε ευχαριστω!
Σχετικα με τα αρχεια, μου το εκανε κι εμενα τελευταια, αλλα δικαιολογημενα γιατι η καθε φωτογραφια που ηθελα να ανεβασω ηταν τρια μετρα υψος και δυο πλατος. :) Ετσι, αντι να κανω απλη Αντιγραφη και Επικολληση, δοκιμασα να κανω Αποθηκευση ως...στον υπολογιστη μου και μου τις ανεβασε αμεσως χωρις προβλημα. Δοκιμασε το κι εσυ μηπως πετυχει.
 
Το βρήκα!!!!!!
Το είδα χθες βράδυ στην ΕΡΤ!!!!!
Είχε τον τίτλο "ώρα μηδέν " κι ήταν με τη Μαρλπ. Και ναι, είχε και τενίστα όπως θυμόσασταν κορίτσια!!
Τώρα βιβλίο με τέτοιο τίτλο δε βρήκα, θα ξαναλοιταξω κ τη λίστα της Βιβης. Επίσης νομίζω στο βιβλίο δεν υπήρχε Μαρλπ...
Πάντως η ιστορία αυτή ήταν!! Συγκινητικό τόσα χρόνια μετά... ( τι πόσα; τόσα!)


* σε περίπτωση που δεν το ξέρετε όλα τα επεισόδια από τις σειρές της ΕΡΤ βρίσκονται για κάποιες μέρες μετά την προβολή τους κ στο διαδυκτιακο της ΕΡΤ. Για να μη χάνετε τον αγαπημένο Πουαρο σας το λέω :happyjump:
 
Το βρήκα!!!!!!
Το είδα χθες βράδυ στην ΕΡΤ!!!!!
Είχε τον τίτλο "ώρα μηδέν " κι ήταν με τη Μαρλπ. Και ναι, είχε και τενίστα όπως θυμόσασταν κορίτσια!!
Τώρα βιβλίο με τέτοιο τίτλο δε βρήκα, θα ξαναλοιταξω κ τη λίστα της Βιβης. Επίσης νομίζω στο βιβλίο δεν υπήρχε Μαρλπ...
Πάντως η ιστορία αυτή ήταν!! Συγκινητικό τόσα χρόνια μετά... ( τι πόσα; τόσα!)


* σε περίπτωση που δεν το ξέρετε όλα τα επεισόδια από τις σειρές της ΕΡΤ βρίσκονται για κάποιες μέρες μετά την προβολή τους κ στο διαδυκτιακο της ΕΡΤ. Για να μη χάνετε τον αγαπημένο Πουαρο σας το λέω :happyjump:

Ένα σχέδιο δολοφονίας λοιπόν!!!
 
Το βρήκα!!!!!!
Το είδα χθες βράδυ στην ΕΡΤ!!!!!
Είχε τον τίτλο "ώρα μηδέν " κι ήταν με τη Μαρλπ. Και ναι, είχε και τενίστα όπως θυμόσασταν κορίτσια!!
Τώρα βιβλίο με τέτοιο τίτλο δε βρήκα, θα ξαναλοιταξω κ τη λίστα της Βιβης. Επίσης νομίζω στο βιβλίο δεν υπήρχε Μαρλπ...
Πάντως η ιστορία αυτή ήταν!! Συγκινητικό τόσα χρόνια μετά... ( τι πόσα; τόσα!)


* σε περίπτωση που δεν το ξέρετε όλα τα επεισόδια από τις σειρές της ΕΡΤ βρίσκονται για κάποιες μέρες μετά την προβολή τους κ στο διαδυκτιακο της ΕΡΤ. Για να μη χάνετε τον αγαπημένο Πουαρο σας το λέω :happyjump:
Πω πω τι τέλειο επεισόδιο!! Μου άρεσε εξαιρετικά και δεν το χω διαβάσει ποτέ. Ναι δεν έχει Μαρπλ το βιβλίο αλλά το επεισόδιο ήταν πολύ καλό. Από τα καλύτερα της Μαρπλ που έχω δει ως σειρά. Τρομαξα στο τέλος με την ομολογία του δολοφόνου. Σαικο!
 
Τρομαξα στο τέλος με την ομολογία του δολοφόνου. Σαικο!
Σκέψου πως ήταν το πρώτο που διάβασα! Μου είχε φανεί αριστούργημα απ ότι θυμάμαι κ γι αυτό θα ήθελα να το διαβάσω πάλι να δω τι εντύπωση θα μου κάνει!
Από τα βιβλία της Κρίστι με είχε τρομάξει πολύ το δέκα μικροί νέγροι ( ήμουν κι έφηβη όταν το διάβασα) κι αυτό με μια τσιγγάνα που μου είχε φανεί τρομερά καταθλιπτικό αλλά μου άρεσε. Αυτό με την τσιγγάνα Γενικά νομίζω είναι από τα πιο ιδιαίτερα βιβλία της. Καθόλου σε γραμμή ' Κριστι". Παρά πολύ δυνατό βιβλίο και γραμμένο σε πρώτο πρόσωπο
 
Από τα βιβλία της Κρίστι με είχε τρομάξει πολύ το δέκα μικροί νέγροι ( ήμουν κι έφηβη όταν το διάβασα) κι αυτό με μια τσιγγάνα που μου είχε φανεί τρομερά καταθλιπτικό αλλά μου άρεσε. Αυτό με την τσιγγάνα Γενικά νομίζω είναι από τα πιο ιδιαίτερα βιβλία της. Καθόλου σε γραμμή ' Κριστι". Παρά πολύ δυνατό βιβλίο και γραμμένο σε πρώτο πρόσωπο
Ατελειωτη νυχτα - Endless night. (Ναι, το Λυχναρι κρατησε τον αυθεντικο τιτλο!)
Το εχω ηδη εξυμνησει παρα πολυ αυτο το βιβλιο μεσα στο παρον θεμα. Ποσο ακομα; Ειναι απο τα πιο αγαπημενα μου!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σκέψου πως ήταν το πρώτο που διάβασα! Μου είχε φανεί αριστούργημα απ ότι θυμάμαι κ γι αυτό θα ήθελα να το διαβάσω πάλι να δω τι εντύπωση θα μου κάνει!
Από τα βιβλία της Κρίστι με είχε τρομάξει πολύ το δέκα μικροί νέγροι ( ήμουν κι έφηβη όταν το διάβασα) κι αυτό με μια τσιγγάνα που μου είχε φανεί τρομερά καταθλιπτικό αλλά μου άρεσε. Αυτό με την τσιγγάνα Γενικά νομίζω είναι από τα πιο ιδιαίτερα βιβλία της. Καθόλου σε γραμμή ' Κριστι". Παρά πολύ δυνατό βιβλίο και γραμμένο σε πρώτο πρόσωπο
Πως λέγεται μπαμπι το βιβλίο με την τσιγγάνα; Α ή ατέλειωτη νύκτα τωρα το είδα.
Σκέψου πως ήταν το πρώτο που διάβασα! Μου είχε φανεί αριστούργημα απ ότι θυμάμαι κ γι αυτό θα ήθελα να το διαβάσω πάλι να δω τι εντύπωση θα μου κάνει!
Από τα βιβλία της Κρίστι με είχε τρομάξει πολύ το δέκα μικροί νέγροι ( ήμουν κι έφηβη όταν το διάβασα) κι αυτό με μια τσιγγάνα που μου είχε φανεί τρομερά καταθλιπτικό αλλά μου άρεσε. Αυτό με την τσιγγάνα Γενικά νομίζω είναι από τα πιο ιδιαίτερα βιβλία της. Καθόλου σε γραμμή ' Κριστι". Παρά πολύ δυνατό βιβλίο και γραμμένο σε πρώτο πρόσωπο
Και βρίσκεις τον δολοφόνο στην " ώρα μηδέν" κλασσική Αγκαθα αν προσέξεις λιγο, δεν υπάρχει περίπτωση.
 
To Towards Zero που εβαλε η τηλεοραση χθες βραδυ ουτε το ειδα, ουτε το εγραψα. Ξεχαστηκα τελειως.
Για ολους τους ξεχασιαρηδες λοιπον σαν εμενα, υπαρχουν τα περισσοτερα επεισοδια στο επισημο Web site της ΕΡΤ:

Μις Μαρπλ
Πουαρο
 
Καπου στον αμβρακικο και είχα να ρθω εδω από μωρό 9-10 χρονων( τα πάντα είναι αλλαγμενα και φυσικά ήρθα με αγκαθα! Βεβαίως δεν είναι Νικαια και Ριβιερα που περιγράφει το βιβλιο
 

Συνημμένα

  • IMG_20200819_103235.png
    IMG_20200819_103235.png
    665,5 KB · Προβολές: 6
Τελευταία επεξεργασία:
Αποψε στις 10:00 απο την ΕΡΤ1 θα προβληθει σε μορφη τηλεταινιας ενα απο τα καλυτερα εργα της Αγκαθα Κριστι:
Οκτω κοκοι μορφινης, η αλλιως, Why didn't they ask Evans?
Το βιβλιο το πρωτοδιαβασα γυρω στα 20 και δε θα ξεχασω ποτε ποσο με ειχε συνεπαρει. Θυμαμαι ετρωγα μεσημεριανο και βιαζομουν να τελειωσω για να παω να διαβασω τη συνεχεια. :)
 
Αποψε στις 10:00 απο την ΕΡΤ1 θα προβληθει σε μορφη τηλεταινιας ενα απο τα καλυτερα εργα της Αγκαθα Κριστι:
Οκτω κοκοι μορφινης, η αλλιως, Why didn't they ask Evans?
Το βιβλιο το πρωτοδιαβασα γυρω στα 20 και δε θα ξεχασω ποτε ποσο με ειχε συνεπαρει. Θυμαμαι ετρωγα μεσημεριανο και βιαζομουν να τελειωσω για να παω να διαβασω τη συνεχεια. :)
Α θα το δω μπράβο μπαμπι που ειδοποιησες
 
Έβαλα να δω χθες το επεισόδιο «Έγκλημα στο Όριεν Εξπρές». Είχα δει φυσικά τη θρυλική ταινία του 1974 ( η καλύτερη όσων ταινιών έχω δει από Κρίστι), αλλά δεν έτυχε να διαβάσω το βιβλίο κι αναρωτιέμαι σε ποια εκδοχή είναι πιο κοντά. Στην τηλεοπτική που βλέπουμε έναν Πουαρό να αμφιταλαντεύται μέχρι τελευταία ώρα με έντονες αμφιβολίες ή στην κινηματογραφική που εντάξει το σκέφτηκε λίγο αλλά δεν το έβαλε και μαράζι;
Η άλλη πολύ σημαντική διαφορά είναι πως στην κινηματογραφική ο εγκέφαλος είναι η μαμά ενώ στην τηλεοπτική η Ντέμπινχαμ. Από εκεί και πέρα υπάρχουν κι άλλες διαφορές, μικρότερης όμως σημασίας.
Λόγω του ότι η ταινία ήταν πραγματικά αριστούργημα σκέφτηκα πως θα δυσκολευόταν να το δώσουν τηλεοπτικά. Ωστόσο διαφοροποίησαν την εκδοχή και είναι κι αυτό καλό. Σε ποια όμως είναι πιο κοντά το βιβλίο;
 
Το Εγκλημα στο Οριαν Εξπρες ανηκει στα ελαχιστα των ελαχιστων εργα της Κριστι που δεν μου αρεσουν καθολου.
Το βιβλιο το παρατησα καπου στη μεση και εχω δει την ταινια του '74. Οχι, δεν ειναι για μενα, οπως δεν ειναι για μενα Οι μεγαλοι τεσσερις και η Αυλαια.
 
Εμένα η ταινία μου άρεσε πολύ. Και ερμηνείες κ σκηνοθεσία κ όλα...
Οι Μεγάλοι Τέσσερις είναι από τα βιβλία που δεν πίστευα πως το έγραψε η Κρίστι. Το τελείωσα τελικά ψυχαναγκαστικά.
Επίσης στη μέση ήθελα να παρατήσω το γαλάζιο τρένο αλλά κ ένα που νομίζω λεγόταν τα γενέθλια της Ροζμαρι ή κάτι τέτοιο.
 
Έχουν ανέβει πολλά παλια επεισόδια του Πουαρο εποχές 90' και είναι υπέροχα!
 
Τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να συμπληρώσω ότι μου λείπει από Λυχνάρι καθώς στο παρελθόν είχα δανείσει (βλακωδώς) κάποια από τα βιβλία της σειράς. Εννοείται ότι δεν επεστράφησαν ποτέ. Τώρα πια που το Λυχνάρι έδωσε τα δικαιώματα σε άλλο οίκο και που το κρατικό κανάλι προβάλει τη σειρά, τα βιβλία έχουν γίνει ανάρπαστα κι επομένως εξαιρετικά δυσεύρετα.
Σήμερα όμως είχα την τύχη να βρω βιβλιοπωλείο στην Αθήνα που διαθέτει πολλά από αυτά και μάλιστα σε αρκετές κόπιες για τον κάθε τίτλο κι έτσι πήρα κάποια. Επειδή η διαφήμιση αντιτίθεται στους κανονισμούς του φόρουμ, αν κάποιος ενδιαφέρεται για τη διεύθυνση, ας στείλει ένα pm.
 
@Bajar Ποια αγορασες σημερα; Για να δω δηλαδη αν ανηκουν στα αγαπημενα μου. ;)
 
@Bajar Ποια αγορασες σημερα; Για να δω δηλαδη αν ανηκουν στα αγαπημενα μου. ;)
Αγόρασα δύο μόνο γιατί δεν είχα τη γνωστή λίστα μαζί μου και ήταν αυτά που σίγουρα θυμόμουν ότι δεν είχα:
Κρυφός αντίπαλος (The Secret of Chimney's) και τα Εφτά ρολόγια (Seven Dials).
Τα εφτά ρολόγια ήταν από αυτά που είχα και δάνεισα πριν καμιά δεκαριά χρόνια. Δε θυμάμαι υπόθεση αλλά θυμάμαι ότι μου άρεσε. Τον Κρυφό αντίπαλο σίγουρα δεν τον είχα ποτέ αλλά μπορεί και να το έχω δανειστεί και να το έχω διαβάσει ως έφηβη, πού να θυμάμαι τώρα.
Αν υπάρχει ενδιαφέρον, ανεβάζω και τα εξώφυλλα, γιατί πολλοί από εσάς αναγνωρίζουν τα βιβλία έτσι και κάποιοι επίσης θέλουν να βλέπουν τυχόν διαφορές σε παλιά και νέα έκδοση.
 
@Bajar Τα εφτα ρολογια μου αρεσαν παρα πολυ! Καλοδιαβαστα ευχομαι και σε ευχαριστω.
 
Πίσω
Μπλουζα