Αγκάθα Κρίστι: Η Γυναίκα - Φαινόμενο [Agatha Christie]

Το βιβλιο της ''10 μικροι νεγροι'' εχει δεχθει τα τελευταια χρονια ''επιθεση'' απο τους «sensitivity readers” (μια συγκεκριμενη κλικα) και με αποφαση του δισεγγονου της αλλαζει τιτλο και πλεον θα λεγεται ''Ηταν δεκα".
Η τελευταια ταινια ''Εγκλημα στο Οριαν Εξπρες'' ειναι μια χαζομαρα και μιση απο τις ''πολιτικα ορθες αλλαγες'' που εχουν κανει, κανενας σεβασμος στην συγγραφεα, ειλικρινα πιεσα στα ορια τον εαυτο μου να την δει, ελεγα αντε ποτε θα τελειωσει η ρημαδα.
Η Α.Κριστι ειχε ερθει στην Ελλαδα αλλα δυστυχως στα βιβλια δεν μας παρουσιασε και πολυ καλα σαν εθνος.
 
Το βιβλιο της ''10 μικροι νεγροι'' εχει δεχθει τα τελευταια χρονια ''επιθεση'' απο τους «sensitivity readers” (μια συγκεκριμενη κλικα) και με αποφαση του δισεγγονου της αλλαζει τιτλο και πλεον θα λεγεται ''Ηταν δεκα".
Η τελευταια ταινια ''Εγκλημα στο Οριαν Εξπρες'' ειναι μια χαζομαρα και μιση απο τις ''πολιτικα ορθες αλλαγες'' που εχουν κανει, κανενας σεβασμος στην συγγραφεα, ειλικρινα πιεσα στα ορια τον εαυτο μου να την δει, ελεγα αντε ποτε θα τελειωσει η ρημαδα.
Η Α.Κριστι ειχε ερθει στην Ελλαδα αλλα δυστυχως στα βιβλια δεν μας παρουσιασε και πολυ καλα σαν εθνος.
Όντως σε μερικά βιβλία της δεν γράφει και τα καλύτερα για εμάς, δεν έχω διαβάσει το βιβλίο που διαδραματίζεται στην Ρόδο με το ερωτικό τρίγωνο να δω τι λέει εκεί για τους ντόπιους.
 
Όντως σε μερικά βιβλία της δεν γράφει και τα καλύτερα για εμάς, δεν έχω διαβάσει το βιβλίο που διαδραματίζεται στην Ρόδο με το ερωτικό τρίγωνο να δω τι λέει εκεί για τους ντόπιους.
Δεν ειχε και πολυ αδικο η γυναικα. Στην Αγγλια μεχρι προτινος σε διαφορους χωρους εστιασης υπηρχε η ταμπελα "Απαγορευονται τα σκυλια και οι Ελληνες."
 
Δεν ειχε και πολυ αδικο η γυναικα. Στην Αγγλια μεχρι προτινος σε διαφορους χωρους εστιασης υπηρχε η ταμπελα "Απαγορευονται τα σκυλια και οι Ελληνες."

Τα ιδια μας εκαναν και με την ΚΚΚ στην αμερικη και μετα στον Καναδα,το αγγλοσαξωνικο μισος για εμας ειναι ανα τους αιωνες, το κρατουν ακομη και τα τσιρακια τους στην βορειο ιρλανδια (οχι βεβαια εκει που ηταν του IRA) και οι νοτιοι σκωτσεζοι (Lowlanders) οχι οι βορειοι.
 
Κάπου στις αρχές του 90 στις Αυγουστιάτικες καλοκαιρινές διακοπές μου είχαν πάρει το πρώτο βιβλίο της Christie για να διαβάζω τα μεσημέρια όσο οι "μεγάλοι" κλασσικά κοιμόντουσαν με τις ώρες. Εκεί σε κάποιο camping της επαρχίας, με τα τζιτζίκια να σου παίρνουν το κεφάλι, πέρναγα τα μεσημέρια μου ξαπλωμένος σε ένα στρώμα θαλάσσης κάτω από μια ελιά και διάβαζα, διάβαζα... Πάει αυτό ήταν, έγινε κατευθείαν αγαπημένη καλοκαιρινή συνήθεια.

Στα επόμενα χρόνια συνέχισα να αγοράζω, όχι συστηματικά αλλά όπου τα πετύχαινα αυτά τα χαρακτηριστικά κίτρινα βιβλιαράκια των εκδόσεων Λυχνάρι, συνήθως σε κάποιο βιβλιοπωλείο ή τουριστικό κατάστημα της επαρχίας που είχε σταματήσει ο χρόνος.

Μέχρι που σε μια πρόσφατη μετακόμιση βάζοντάς τα στο καινούργιο τους ράφι παρατήρησα πως έχουν μαζευτεί πολλά όλα αυτά τα χρόνια και μου μπήκε η ιδέα να ολοκληρώσω τη σειρά και με την ευκαιρία να διαβάσω και όσα δεν είχα διαβάσει ακόμα. Ιδού λοιπόν μία, ξεδιάντροπα επιδεικτική :D, photo και των 84 βιβλίων της Christie που είχαν κυκλοφορήσει από τις εκδόσεις Λυχνάρι. Κάποια απ' αυτά έχουν σίγουρα χυμένη βανίλια-υποβρύχιο πολλών χρόνων για να μου θυμίζουν εκείνα τα καλοκαίρια όποτε κοιτάζω το ράφι

ac.jpg
 
Mια τετοια κουπα ακριβως θα επρεπε να εδινε στον ενοχο του Sad cypress ο Πουαρο την ωρα που πινουν το τσαϊ τους μαζι στο τελος του εργου.
 
Απόψε στις εννιά και μισή από την ερτ3 " έγκλημα στον Νείλο" το αυθεντικό με τον Πήτερ Ουστίνοφ.
 
Απόψε στις εννιά και μισή από την ερτ3 " έγκλημα στον Νείλο" το αυθεντικό με τον Πήτερ Ουστίνοφ.
Νομιζω πως αυτη ειναι και η καλυτερη μεταφορα του βιβλιου στην μεγαλη / μικρη οθονη.
Παντως και το επεισοδιο με τον David Suchet μου αρεσε παρα πολυ, οπως επισης και η Emily Blunt που ειχε τον ρολο της πλουσιας και κακομαθημενης Linnet.
 
Νομιζω πως αυτη ειναι και η καλυτερη μεταφορα του βιβλιου στην μεγαλη / μικρη οθονη.
Παντως και το επεισοδιο με τον David Suchet μου αρεσε παρα πολυ, οπως επισης και η Emily Blunt που ειχε τον ρολο της πλουσιας και κακομαθημενης Linnet.
Είναι όντως η καλύτερη μεταφορά, με αστέρες πρώτης διαλογης, ραντεβού στις εννιά και μισή.
 
Το βλέπω , δεν θα το έχανα με τίποτα, δεύτερη φορά αλλά αλλιώς στην τιβι. Ηθοποιοί ένας και ένας μόνο την κοπέλα που παίζει την Λυνετ δεν ξέρω , τους άλλους τους έχω δει πολλές φορές σε ρετρο σειρές κτλ.
 
Το βλέπω , δεν θα το έχανα με τίποτα...
Πληροφοριακά, όπως και πολλές άλλες ταινίες παραμένει διαθέσιμη στο ertflix για 2 εβδομάδες οπότε δεν χρειάζεται να στηθεί κανείς στην tv όταν το παίζει. Ευκαιρία και για όποιον το έχασε χθες!
 
Έχει η ερτφλιξ και το εγκλημα στο οριαντ εξπρές του 74 , δεν το έχω δει ποτέ με την Ιγκριντ Μπέργκμαν . Όταν τα καταφέρω μες στην βδομάδα θέλω οπωσδήποτε να την δω.
 
Ποτε δεν μου αρεσε το Εγκλημα στο Οριαν Εξπρες. Στο λαιμο μου εχει καθισει αυτο το εργο της Κριστι.
 
Έχω πάρα πολλά απο τις εκδόσεις Λυχνάρι και συνεχίζω να ψάχνω για όσα μου λείπουν. Οι μεταφράσεις τους ήταν οι καλύτερες για μένα .
 
Απόψε στην ετ 3 , στον καθρέπτη είδα τον δολοφόνο με Τέιλορ , Κιμ Νόβακ , ροκ χατσον και την λανσπερι
 
Δεν μου άρεσε η ταινία με την λιζ τευλορ δεν ξέρω γιατί δηλ.στα μισά την βαρέθηκα.
 
Πίσω
Μπλουζα