Αλίκη: Εθνική σταρ ή όχι;

Λεει μια κυρια στην αρχη του βιντεο: "Προς το παρον, ακομα η Βουγιουκλακη".

Κι εγω λεω οτι η Αλικη συνεχιζει και σημερα να ειναι η Εθνικη μας Σταρ, κι ας κοντευουν 18 χρονια απο τοτε που εφυγε......

Μα εφυγε στ' αληθεια; Αφου ολοι εμεις που την αγαπησαμε τη νιωθουμε παντα εδω! Εθνικη Σταρ και τοτε και τωρα και παντα γιατι οπως λεει ο φιλος στο τελος του βιντεο ειναι ανεπαναληπτη!
 
όπως λεει και μια φιλη μου γατουλα μονο η αλικη, η μονροε και η μπε-μπε, υπήρξαν ;) δεν ξερω αν συμφωνειτε
 
Συμφωνώ ότι ήταν εθνική σταρ η Αλίκη. Είχε το ταλέντο, αλλά φέρθηκε κι έξυπνα κι επίσης δούλεψε πολύ σκληρά για να αποκτήσει και να διατηρήσει αυτόν τον τίτλο. Μου είχε κάνει εντύπωση κάτι που είχε πει κάποιος, μπορεί να ήταν ο Σακελλάριος αλλά δεν θυμάμαι καλά, ότι "η Αλίκη ήταν μία έξυπνη που έπαιζε τη χαζή και η Τζένη μία χαζή που έπαιζε την έξυπνη". Εγώ βέβαια συμπαθώ πολύ και την Τζένη, και σαν άνθρωπο τη συμπαθώ περισσότερο από την Αλίκη, αλλά η Αλίκη ήταν όντως πρώτη για μένα. Επίσης, εντύπωση μου είχε κάνει μία δήλωση της Αλίκης στη συνέντευξη με τον Χατζηνικολάου, που έλεγε ότι αν η Τζένη δεν ακολουθούσε διαφορετική πορεία στην καριέρα της, οι δυο τους θα ήταν κάπου το ίδιο όσον αφορά την πρωτιά.
 
perlastar είπε:
Συμφωνώ ότι ήταν εθνική σταρ η Αλίκη. Είχε το ταλέντο, αλλά φέρθηκε κι έξυπνα κι επίσης δούλεψε πολύ σκληρά για να αποκτήσει και να διατηρήσει αυτόν τον τίτλο. Μου είχε κάνει εντύπωση κάτι που είχε πει κάποιος, μπορεί να ήταν ο Σακελλάριος αλλά δεν θυμάμαι καλά, ότι "η Αλίκη ήταν μία έξυπνη που έπαιζε τη χαζή και η Τζένη μία χαζή που έπαιζε την έξυπνη". Εγώ βέβαια συμπαθώ πολύ και την Τζένη, και σαν άνθρωπο τη συμπαθώ περισσότερο από την Αλίκη, αλλά η Αλίκη ήταν όντως πρώτη για μένα. Επίσης, εντύπωση μου είχε κάνει μία δήλωση της Αλίκης στη συνέντευξη με τον Χατζηνικολάου, που έλεγε ότι αν η Τζένη δεν ακολουθούσε διαφορετική πορεία στην καριέρα της, οι δυο τους θα ήταν κάπου το ίδιο όσον αφορά την πρωτιά.
περλα, εχεις δικιο γι'αυτο που λες για τον σακελάριο και να σου πω δεν καταλαβα ποτε τι εννοουσε, επίσης ο Χατζηδακης ελεγε να μην λέμε κανενα κακο για την αλικη γιατι είναι η γυναικα που πάντα θα αντιπρισωπευει τα χρονια της αθωότητας! και η αλικη τονιζε πως για να παιξεις την γατούλα χρειαζεται ταλέντο, ειδάλλως θα το κάνανε και άλλες και παραδεχότανε πως η Τζενη ηταν ένα πανεμορφο κοριτσι στα μικρατα της/ η τζενη ειχε φοβερο ταλεντο στην κωμωδια, ισως όμως στην πορεια να ειδε αλλιως τα πραγματα και να εκτιμησε αλλιως τις καταστασεις γι'αυτο και δεν διεκδικησε τον τιτλο της εθνικης :) αυτος ο τιτλος σημαινε μεγάλη αφιερωση και ισως χασιμο πολλων μικρων ομορφων στιγμων
 
Να ρωτήσω κατι σχετικο με την Αλίκη: Εβλεπα αυτό το βίντεο στο youtube και σε καποιο σημειο η Νόρα Βαλσάμη λεει:

"Η Αλικη τον λατρευε τον Δημήτρη, αλλα εκει που πικράθηκε με τον Δημήτρη μια για παντα, ήταν με μια συνεντευξη του Δημήτρη λίγο πριν αρρωστήσει (η Αλίκη). Βγήκε και έκανε μια συνεντευξη πολυ σκληρή και η Αλίκη τρελάθηκε, έπαθε πλακα. Και απο τότε για εκείνη, είχε πεθάνει ο Δημήτρης".

Και λιγο πιο κατω, ο Τακης Βουγιουκλακης λεει: "Ενα θα πω και το καταθέτω και το έχω ξαναπει. <<Ξέρω ποιος φταίει για την αρρώστεια μου>>. Το ειπε στο ιατρικο κέντρο η Αλίκη".

Τι ακριβώς είχε υποθεί σε αυτην την συνεντευξη απο τον Παπαμιχαήλ, η οποια οπως λενε παρακάτω ήταν στο Παναγιωτόπουλο στον τότε Σκαι???

Οπως αναφέρει η Βαλσάμη ήταν επιθεση του Παπαμιχαήλ κατα της Αλικης.

Βεβαια η συνεντευξη αυτή του Παπαμιχαηλ ήταν μαγνητοσκοπημένη και επροκειτο να βγει στον αερα Δευτέρα. Την Κυριακη ομως, μια μερα πριν, η Αλικη σταμάτησε τις παραστασεις στη Θεσσαλονικη λόγω των ενοχλήσεων που ειχε. Δεν γνωριζε ακομη την αρρώστεια της, ουτε ο Παπαμιχαηλ γνωριζε οτι ήταν άρρωστη. Οταν ο Παπαμιχαηλ εμαθε οτι η Αλικη σταμάτησε τις παραστασεις, καταλαβε οτι κατι συμβαίνει και προσπαθησε να μην βγει η συνεντευξη στον αερα, κατι που φυσικά δεν αποφεύχθηκε γιατί οπως λενε στο βιντεο ο Παναγιωτόπουλος δεν βρεθηκε για να του μιλησει.

Τι ειχε ειπωθει σε αυτην την συνεντευξη απο την πλευρά του που εξοργισε τοσο πολυ την Αλικη?

Θα πρεπει να ήταν κατι παρα πολυ σοβαρό γιατί η Αλίκη ήταν "μαθημένη" σε "επίθεσεις" του Δημήτρη. Για να φτάσει να τον διαγραψει οριστικά, θα πρεπει να είχαν ακουστεί βαριά λόγια......

Επίσης σε μια ερωτηση της δημοσιογραφου -επειδη ο Δημήτρης είχε παραδεχτεί οτι η Αλικη ήταν η γυναικα της ζωής του- αν το είχε ειχε πει και η Αλικη για εκείνον, η απάντηση ήταν οχι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ο Παπαμιχαήλ πρώτος με διαφορά απο τον Μπάρκουλη που ήταν "Κορίτσια ο Μπάρκουλης"????? εντύπωση μου κάνει....
 
Τα είπε όλα η Αλίκη σε αυτό το άρθρο. Έχει απόλυτο δίκιο γι'αυτά που λέει για τον κινηματογράφο και το θέατρο και πράγματι γι'αυτούς τους λόγους οι περισσότεροι, μπορεί και όλοι, οι ηθοποιοί προτιμούν το θέατρο. Κι αυτό με το "καρότο" που της συνέβη στην Κρήτη φοβερό :)
 
περλα μου, θα βρεις και αρθρακι με την αλικη να αρθρογραφει ;) σε θαυμαστες μεσα σε αυτό το ρετρομπλογκ που 'χει θησαυρούς ρετρότητας
 
perlastar είπε:
Τα είπε όλα η Αλίκη σε αυτό το άρθρο. Έχει απόλυτο δίκιο γι'αυτά που λέει για τον κινηματογράφο και το θέατρο και πράγματι γι'αυτούς τους λόγους οι περισσότεροι, μπορεί και όλοι, οι ηθοποιοί προτιμούν το θέατρο.
Δεν λεω οτι εχει αδικο,αλλα εχω βαρεθει να ακουω ολους τους ηθοποιους να λενε για το θεατρο.Ναι,εχουν δικιο αλλα χωρις τον κινηματογραφο και κανεις (ή σχεδον κανεις) δεν θα τους ηξερε,αλλα ουτε και οι επομενες γενιες...πχ ποιος απο την νεα γενια θα ηξερε την Αλικη εαν δεν υπηρχαν οι ταινιες της?
 
angel_grig είπε:
Δεν λεω οτι εχει αδικο,αλλα εχω βαρεθει να ακουω ολους τους ηθοποιους να λενε για το θεατρο.Ναι,εχουν δικιο αλλα χωρις τον κινηματογραφο και κανεις (ή σχεδον κανεις) δεν θα τους ηξερε,αλλα ουτε και οι επομενες γενιες...πχ ποιος απο την νεα γενια θα ηξερε την Αλικη εαν δεν υπηρχαν οι ταινιες της?
Αυτό το ξέρουν πολύ καλά και οι ίδιοι, και είναι από τους βασικούς λόγους που επιλέγουν να κάνουν ταινίες, απλά είναι τέτοια η ψυχική και σωματική κούραση στα γυρίσματα, και τέτοιος ο αποπροσανατολισμός ενός ηθοποιού όταν του λένε στοπ κάθε λίγο ή όταν τον βάζουν να παίξει ανακατεμένες τις σκηνές, που σε όλους τους βγαίνει να μιλάνε θετικά κυρίως για το θέατρο, το οποίο έχει όλα τα σημαντικά πλεονεκτήματα που είπε και η Αλίκη. Ο ηθοποιός είναι καλλιτέχνης και δημιουργεί κάτι τη στιγμή του ρόλου, είναι απαίσιο να τον κόβεις εκείνη την ώρα. Έτσι, μπροστά στις δυσκολίες αυτές τις περισσότερες φορές δεν τους βγαίνει να μιλάνε έστω για το πλεονέκτημα της αναγνώρισης που προσφέρει μία ταινία.
 
Σήμερα συμπληρώνονται 80 χρόνια από τη γέννηση της πιο δημοφιλούς Ελληνίδας ηθοποιού, της Αλίκης Βουγιουκλάκη. Η “Εθνική Σταρ” κατοχυρώθηκε στη μυθολογία του Ελληνικού Κινηματογράφου και στη συνείδηση όλων των Ελλήνων, ανεξαρτήτου φύλου και ηλικίας. Συνεργάστηκε με τον Φίνο σε 19 ταινίες και δημιούργησε μια σχέση στοργής τόσο με τον ίδιο όσο και με την σύζυγό του Τζέλλα, η οποία βάφτισε και τον γιό της Γιάννη Παπαμιχαήλ. Οι ταινίες που γύρισε αγαπήθηκαν από τέσσερις διαφορετικές γενιές και συνεχίζουν να αποκτούν νέο κοινό μέχρι σήμερα. Το φαινόμενο “Αλίκη” έγινε το διαχρονικό σύμβολο μιας ολόκληρης εποχής. Διαβάστε περισσότερα για την Αλίκη Βουγιουκλάκη εδώ: http://finosfilm.com/movies/artistView/380

(από τη σελίδα της Finos στο fb) https://www.facebook.com/FinosFilm?fref=nf
 
Σημερα που η Αλικη θα ειχε γενεθλια αμα ζουσε, εχει τα γενεθλια του και ο αντρας μου.

Γελαω οταν σκεφτομαι οτι συμπιπτει ο μηνας και η μερα της γεννησης τους γιατι ο αντρας μου ειναι ορκισμενος εχθρος της. Διαδραματιζονται σκηνες απειρου καλλους καθε φορα που την πετυχαινει στην τηλεοραση!
 
Αγαπητή bambinella, χρόνια πολλά για τον άντρα σου!!!! Από την άλλη η γυναίκα μου είναι παιδιόθεν μεγάλη φαν της Αλίκης!
 
Να εισαι καλα, atanasio. Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου! Το σιγουρο ειναι πως οι συζυγοι μας βλεπουν εντελως διαφορετικα το θεμα "Αλικη". :)
 
18 χρόνια από τη φυγή της , 28 και 58 να περάσουν το μόνο σίγουρο είναι πως θα μείνει ΑΞΕΧΑΣΤΗ σε όλους. Θαυμαστές της και μη...
 
Σημερα συμπληρωνονται 18 χρονια απο τη μερα που εφυγε η Αλικη απο κοντα μας.
 
Πίσω
Μπλουζα