Αλίκη: Εθνική σταρ ή όχι;

Οχι, δε νομιζω Ιολη. Κι εγω το '62 εχω διαβασει οτι χωρισε η Μαρω.
 
Μα καλά τόσο πουλάει η Αλίκη; Ακόμα; Το 2013; Έχω εδώ και αρκετό καιρό που googlάρω Αλίκη Βουγιουκλάκη και μετά επιλογές ''ειδήσεις'', πιστεύετε πως ανελλιπώς κάθε εβδομάδα, αν όχι συχνότερα, υπάρχει σε κάποια σελίδα θέμα για την Αλίκη;
 
dimitri10b είπε:
Μα καλά τόσο πουλάει η Αλίκη; Ακόμα; Το 2013; Έχω εδώ και αρκετό καιρό που googlάρω Αλίκη Βουγιουκλάκη και μετά επιλογές ''ειδήσεις'', πιστεύετε πως ανελλιπώς κάθε εβδομάδα, αν όχι συχνότερα, υπάρχει σε κάποια σελίδα θέμα για την Αλίκη;
Αυτο θα πει αληθινη σταρ 17 χρονια μετα το θανατο της και πουλαει και ολοι ασχολουνται μαζι της και αλλοι σημερινοι υποτιθεται οτι ειναι σταρ και κανεις δεν ασχολειται μαζι τους και κανουν τα παντα να κρατηθουν με νυχια και με δοντια στην επικαιροτητα και σε δυο τρια χρονια θα εχουν εξαφανιστει απο το προσκηνιο.
 
Η Αλικη ηταν αληθινη σταρ για τον απλο λογο οτι δεν εγινε, δεν την κανανε. δεν την εφτιαξε κανεις.

Γεννηθηκε σταρ και ετσι θα παραμεινει στην αιωνιοτητα. Πολλες γενιες εχουν να μεγαλωσουν ακομα μαζι της!
 
Μπάμπι μου θυμίζει λίγο την Κέιτ Μος που αν και μέτρια στο ύψος κατάφερε να γίνει το πιο ακριβοπληρωμένο μοντέλο, να γίνει ντοκυμαντερ η ζωή της και να ξεπεράσει τα ντερέκια του χώρου που την περνάγανε τουλάχιστον ένα κεφάλι. Η Αλίκη είχε αυτοπεποιθηση στον εαυτό της και εσωτερική, ψυχική δύναμη αυτά είναι η αρχή του παντός! έλεγε πως είχε πάντα την διαθεση της ωραίας γυναίκας.
 
Δεν ξερω αν η Αλικη ειχε αυτοπεποιθηση, Αριαδνη, γιατι ηταν αρκετα ζηλιαρα οπως πολλες φορες εχω ακουσει. Κι αυτο δε δειχνει αυτοπεποιθηση, αλλα το αντιθετο.

Φροντιζε ομως να δειχνει οτι πιστευε στον εαυτο της και την καλη της εμφανιση και να το περναει αυτο στους γυρω της.
 
bambinella 100 είπε:
Δεν ξερω αν η Αλικη ειχε αυτοπεποιθηση, Αριαδνη, γιατι ηταν αρκετα ζηλιαρα οπως πολλες φορες εχω ακουσει. Κι αυτο δε δειχνει αυτοπεποιθηση, αλλα το αντιθετο.Φροντιζε ομως να δειχνει οτι πιστευε στον εαυτο της και την καλη της εμφανιση και να το περναει αυτο στους γυρω της.
Δεν ειχε και πολυ αυτοπεποιθηση και ηταν και ζηλιαρα αμα καποια ηταν καλυτερη.Ελεγε ο Δαλιανιδης οτι στην ταινια " Η Ψευτρα" δεν ηθελε την Χλοη Λιασκου στο ιδιο πλανο γιατι ηταν πιο ψιλη απο την Αλικη.
 
Ετσι ακριβως. Η Χλοη ηταν ψηλη καπου αναμεσα στο 1,68 με 1,70 και ξανθια σαν την Αλικη και φυσικα η Αλικη δεν ανεχοταν τιποτα απ' αυτα τα δυο.

Τα ιδια εκανε και στην ταινια Η Αλικη στο Ναυτικο. Ειχαν μαζευτει πολλες ωραιες νεαρες ηθοποιοι για να διαλεξει ο Σακελλαριος ποιες θα συμμετειχαν στη σκηνη του χορου των Αξιωματικων. Η Αλικη εβαλε το σκηνοθετη να "κοψει" οσες με την εμφανιση τους αποτελουσαν απειλη για εκεινη.
 
Παιδιά off the topic αλλά η Τζενη τι ύψος είχε; μου φαινότανε και αυτή μέτρια στο ύψος, όχι πολύ ψηλή, μικροκαμωμένη αν και στην λατερνα, φτωχεια και φιλότιμο μου φαινεται κοπελάρα.
 
Δεν ξερω ακριβως το υψος της Τζενης. Δεν ετυχε να ακουσω ποτε τιποτα σχετικο.

Τη λογαριαζω 1,65 η λιγακι πιο κατω. Για σημερα αυτο μπορει να ειναι μετριο, αλλα για τοτε ηταν ψηλο. Παντως κοντη δεν ηταν με τιποτα.
 
bambinella 100 είπε:
Δεν ξερω ακριβως το υψος της Τζενης. Δεν ετυχε να ακουσω ποτε τιποτα σχετικο.Τη λογαριαζω 1,65 η λιγακι πιο κατω. Για σημερα αυτο μπορει να ειναι μετριο, αλλα για τοτε ηταν ψηλο. Παντως κοντη δεν ηταν με τιποτα.
ηταν φιλες με την Αλίκη απο τα φοιτητικά τους χρόνια :)
 
Η Τζενη Καρεζη δεν πρεπει να ηταν κι αυτη πολυ ψιλη πρεπει να ηταν γυρω στο 1.62-1.63 γιατι αν δειτε καποιες φωτογραφιες που ειναι μαζι με την Αλικη ειναι στο ιδιο υψος ακριβως στη φωτογραφια και φορανε και οι δυο τακουνια.

Επισης δεν νομιζω η Αλικη και η Τζενη να ηταν παντα φιλες νομιζω κατα καιρους εκανε η μια δηλωσεις εναντιον της αλλης οπως αυτη εδω η δηλωση που εκανε το 1967 η Αλικη για τη Τζενη http://joytv.gr/%CF%84%CE%B9-%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CE%B5-%CE%B7-%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%BA%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%B6%CE%AD%CE%BD%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%AD%CE%B6%CE%B7-%CF%80%CF%81/
 
Οπότε θα λέγαμε κατα καιρούς ήταν φίλες πιο σωστά. Στο σήριαλ με την Παπουτσάκη έδειχνε στην αρχη τουλάχιστον που πρωτοξεκίνησαν ότι είχαν μια δυνατή φιλία οι δύο τους. Loli, στις φωτο αυτό παρατηρώ και εγώ, είναι στο ίδιο ύψος με την Αλίκη και ενω στο ''τρελοκόριστο'' ή στην ''λατέρνα'' η Τζένη φαίνεται 1,65 και άνω( ύψος πολύ καλό για την εποχή σίγουρα), στο ''Ποιά είναι η Μαργαρίτα'' ή στην ''Χιονάτη'' φαίνεται πιο μικροκαμωμένη :)
 
Η Αλίκη την λάτρευε την Καρέζη, έτσι τουλάχιστον έδειχνε στις συνεντεύξεις και σε διάφορες δηλώσεις. Είναι πλέον κοινώς αποδεκτό πως υπήρξαν φίλες, αλλά ένας ανταγωνισμός σίγουρα υπήρχε, και είναι και το λογικό.

Μην ξεχνάμε πως η Καρέζη έκανε μεν μια στροφή στην καριέρα της στα 80s όμως στην αρχή κινούνταν στον ίδιο ακριβώς τομέα και υπήρχε πιο ουσιαστικός ανταγωνισμός. Η Καρέζη μάλιστα δεν κάλεσε την Αλίκη στον πρώτο γάμο της για να μην ''τραβήξει πάνω της τα φλας'' (κατά τις δηλώσεις του Χατζηφωτίου, που ήταν και ο γαμπρός).

Κατά την άποψη μου η επικράτηση της Αλίκης είναι δεδομένη και δεν τίθεται καν θέμα πρωτιάς...
 
ioli1453 είπε:
Επισης δεν νομιζω η Αλικη και η Τζενη να ηταν παντα φιλες νομιζω κατα καιρους εκανε η μια δηλωσεις εναντιον της αλλης οπως αυτη εδω η δηλωση που εκανε το 1967 η Αλικη για τη Τζενη http://joytv.gr/%CF%84%CE%B9-%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CE%B5-%CE%B7-%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%BA%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%B6%CE%AD%CE%BD%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%AD%CE%B6%CE%B7-%CF%80%CF%81/
"Ευχομαι στη Τζενη να βρει καποια στιγμη στη ζωη της εναν αντρα σαν το Δημητρη Παπαμιχαηλ...."!!!!!!!

Ολα αυτα τα ειπε η Αλικη δυο εβδομαδες μετα την ανακοινωση του γαμου της Τζενης με τον Καζακο. Και παρ' ολα αυτα, η Τζενη της ξαναμιλησε!

Βεβαια, η Αλικη διαψευστηκε απο την ιδια τη ζωη και μαλιστα παταγωδως. Ελαχιστα χρονια αργοτερα η Αλικη χωρισε απο τον αντρα της, ενω η Τζενη παρεμεινε με τον δικο της για ολη την υπολοιπη ζωη της.

Κατα τη γνωμη μου, η Αλικη δεν μπορουσε να πιαστει φιλη γιατι δεν ηταν φιλη ουτε καν με τον ιδιο της τον εαυτο.
 
bambinella 100 είπε:
"Ευχομαι στη Τζενη να βρει καποια στιγμη στη ζωη της εναν αντρα σαν το Δημητρη Παπαμιχαηλ...."!!!!!!!Ολα αυτα τα ειπε η Αλικη δυο εβδομαδες μετα την ανακοινωση του γαμου της Τζενης με τον Καζακο. Και παρ' ολα αυτα, η Τζενη της ξαναμιλησε!

Βεβαια, η Αλικη διαψευστηκε απο την ιδια τη ζωη και μαλιστα παταγωδως. Ελαχιστα χρονια αργοτερα η Αλικη χωρισε απο τον αντρα της, ενω η Τζενη παρεμεινε με τον δικο της για ολη την υπολοιπη ζωη της.

Κατα τη γνωμη μου, η Αλικη δεν μπορουσε να πιαστει φιλη γιατι δεν ηταν φιλη ουτε καν με τον ιδιο της τον εαυτο.
Αυτη τη δηλωση που εκανε τοτε η Αλικη ηταν απαραδεκτη γιατι η Τζενη ειχε ανακοινωσει το γαμο της με τον Καζακο και η Αλικη με την δηλωση της ειναι σαν να της λεει "δεν κανει αυτος για σενα βρες εναν αλλο" ενω η γυναικα αυτον θελει εσυ τι λες σε παει πισω αυτος ο αντρας απαραδεκτο αυτο να μην σεβεσαι ποιον εχει επιλεξει η αλλη.Η Αλικη φυσικα και διαψευστηκε στα επομενα χρονια και μαλιστα οταν χωρισαν με τον Παπαμιχαηλ ελεγε ο ενας για τον αλλον τα χειροτερα και οτι οσο ηταν παντρεμενη μαζι του ελεγε ψεμματα στις δηλωσεις κι οτι δεν της ταιριαζε τελικα αυτος ο ανθρωπος και μαλιστα σε συνεντευξη της των τελευταιων ετων ειχε πει "εγω δεν μιλαω για πρωην".

Η Τζενη εμεινε παντρεμενη μεχρι το τελος με τον Καζακο και οπως ειπε και ο γιος της ηταν πολυ ευτυχισμενη ολα αυτα τα χρονια που εζησαν μαζι, ο Καζακος την αγαπησε παρα πολυ.

Η Αλικη δεν πιστευω οτι ηταν πολυ φιλες μεσα στα χρονια γιατι απο τη στιγμη που ουτε ειχε καλεσει η μια την αλλη στο γαμο της,ουτε στις βαφτησεις των παιδιων τους δεν καλεσε η μια την αλλη ουτε καναν καθημερινη παρεα τι φιλες ηταν τοτε?

Το γεγονος οτι αμα συναντιοντουσαν σε μια εκδηλωση χαιρετιοντουσαν ή φωτογραφιζοντουσαν μαζι αυτο λεγεται κοινωνικη συναναστροφη που εχουμε ολοι δεν ειναι πραγματικη φιλια.
 
Η Καρέζη με τον Καζάκο γνωρίστηκαν κατά τη διάρκεια των γυρισμάτων της ταινίας ''Κοντσέρτο για Πολυβόλα'' που βγήκε στους κινηματογράφους το 1967, και ο γάμος τους τελέστηκε τον Αύγουστο του 1968...Η πηγή της σελίδας αναφέρει συνέντευξη της Αλίκης το 1967 στο περιοδικό Ταχυδρόμος...

Δεν γνωρίζουμε πότε έγινε η αναγγελία των γάμων του ζεύγους, ωστόσο, μου φαίνεται πολύ περίεργο η αναγγελία να έγινε όντως το '67 που δόθηκε η συνέντευξη, για τον γάμο που τελικά έγινε μέσα του '68...

Οπότε μην βγάζετε συμπεράσματα και μην βασίζεστε στα λεγόμενα τους γιατί μπορεί να υπάρχουν ανακριβείς πληροφορίες...

Και επανέρχομαι με τις δηλώσεις της Αλίκης όπως τις αντέγραψα κατά γράμμα από το περιοδικό...

Τι της εύχεστε;


Κατʼ αρχήν της εύχομαι να έχει θεατρικές επιτυχίες. Να εκπληρωθούν όλα της τα όνειρα-μια ευχή που της δίνω από την καρδιά μου. Και στην ιδιωτική της ζωή να βρει έναν άντρα,
όπως εγώ τον Δημήτρη και να την κάνει ευτυχισμένη, όπως με έκανε εμένα ο Παπαμιχαήλ. Που να την αγαπάει και να τη σέβεται τόσο, όσο εμένα ο άντρας μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
dimitri10b είπε:
Η Καρέζη με τον Καζάκο γνωρίστηκαν κατά τη διάρκεια των γυρισμάτων της ταινίας ''Κοντσέρτο για Πολυβόλα'' που βγήκε στους κινηματογράφους το 1967, και ο γάμος τους τελέστηκε τον Αύγουστο του 1968...Η πηγή της σελίδας αναφέρει συνέντευξη της Αλίκης το 1967 στο περιοδικό Ταχυδρόμος...Δεν γνωρίζουμε πότε έγινε η αναγγελία των γάμων του ζεύγους, ωστόσο, μου φαίνεται πολύ περίεργο η αναγγελία να έγινε όντως το '67 που δόθηκε η συνέντευξη, για τον γάμο που τελικά έγινε μέσα του '68...

Οπότε μην βγάζετε συμπεράσματα και μην βασίζεστε στα λεγόμενα τους γιατί μπορεί να υπάρχουν ανακριβείς πληροφορίες...
Νομιζω οτι τα γυρισματα της ταινιας "κονσερτο για πολυβολα" εγιναν το 1966 αλλο αν η ταινια βγηκε στους κινηματογραφους στις αρχες του 1967 οποτε ολοι ηξεραν για το δεσμο της Καρεζη με τον Καζακο.
 
Ανεξάρτητα από τη μεταξύ τους σχέση, η Αλίκη Βουγιουκλάκη και η Τζένη Καρέζη ήταν και οι δύο εθνικές σταρ. Προσωπικά προτιμώ την Καρέζη και σαν ηθοποιό και σαν γυναίκα, αλλά η πρωτιά στη δημοτικότητσ ανήκε σίγουρα στην Αλίκη. Παιδάκια 5 ετών ξέρουν, μέσα από τις ταινίες της, την Αλίκη, 17 χρόνια μετά τον θάνατό της. Ποια άλλη Ελληνίδα ηθοποιός το αξιώθηκε αυτό;
 
Το θέμα είναι πως τα λόγια της είναι κατά κάποιον τρόπο παραποιημένα, και αν προσέξατε από το δημοσίευμα απουσιάζει κάθε φωτογραφία της συνέντευξης, έχουν άκυρες φωτογραφίες τέλη '80 αρχές '90...Αυτό που μου κάνει εντύπωση λοιπόν είναι ποιος και γιατί το κάνει αυτό...
 
Πίσω
Μπλουζα