Αλίμονο στους νέους

Τωρα ειναι κλειστα..χαχα
Εχει δεκαδες πραγματικα φωτογραφιες και βιντεο  και είναι ανοιχτό  facebook  σε κοινή θέα  ( με φωτογραφίες όμως των παιδιών της Ομάδας - 17ης Ακροπόλεως ). Δεν τολμω   να τις αναπαράγω, απεικονίζονται μικρά παιδιά. Αν τις δει το  καλό μάτι των ειδικών εδώ, θα βγουν άμεσα συμπεράσματα . Μάλλον διατηρούνται ακόμη και κτίσματα και σκαλάκια και τοιχάκια με γλάστρες... . Τα  αρχαιοπρεπή κολωνάκια τί να έγιναν... 
 
Τωρα ειναι κλειστα..χαχα
Μπραβοοοο Αρτεμη ?? :d@redevil :award: :bow: και να φανταστεις  οτι ελεγα προχθες εχθες οτι στην βακχου δεν θυμιζει κατι,,,,βοηθησανε οι πληροφοριες οπως ειπες να λυθει ο πιο δυσκολος γριφος πιστευω...αμα πας την κυριακη βγαλε φωτο απο την αυλη σκαλα δεντρο,,δες πλεον αν υφισταται και ο τρουλος που λεγαμε..

xortiani δωσε το λινκ να μπουμε να δουμε......αρτεμη αναμενουμε αμα πας φωτογραφιες.
 
μπραβο αρτεμη και στα υπολοιπα παιδια φυσικα ,ολων η συνεισφορα ηταν πολυτιμη

μια ιστορικη ελληνικη ταινια ,λυθηκε ο γριφος του σπιτιου που γυριστηκε,παραδιδοντας στους επιγονους μια σημαντικη γνωση μεσα απο αυτο το φορουμ

ευγε!!
 
μπειτε facebook, βρείτε  ¨17 συστημα προσκοπων ακροπολεως¨, θα τα δειτε ολα αμεσως  στις αναρτηθείσες φωτογραφίες  τους , εδώ τις είδα  εγώ , η πλέον άσχετη με την τεχνολογία.   
 
Σιγουρα υπαρχει το δεντρο που ηταν στο κεντρο της αυλής...μουρια μαλλον...δεν ξερω αν εχει σωθει αυτο που ηταν ακριβως μετα την σκαλα...εχει διατηρηθει η ιδεα των πολλων γλαστρων οπως τοτε..

Σιγουρα απο κοντα θα βρω και αλλα καλουδια..ελπιζω καπου να εχουν διατηρηθει τα κυλινδρικα μάρμαρα εισόδου...
 
Αρτεμη αμα πας τσεκαρε καλα τα σημεια απο εξω προς τα μεσα αν ειναι ο ιδιος τοιχος απεξω,, κατι δεν μου κολλαει καλα που εβλεπα τις φωτο απο τους προσκοπους στο facebook απο  μεσα απο την αυλη,,,,,πηγαινε με ενα ταμπλετ η κινητο μαζι σου ωστε να εχεις και τις φωτο απο τις σκηνες της ταινιας για συγκριση τοτε με τωρα,,δες οπως μπαινεις απο την πορτα στο δρομο μεσα αν ειναι πιο αριστερα η πορτα δεν εχει σημασια εκει δεν υπαρχει η σκαλα μπαινοντας ουτε και το δεντρο στην αρχη της σκαλας και μην ξεχνας οτι κανονικα απο την ταινια στην σκηνη που κατεβαινει τα σκαλοπατια της αυλης ο χορν ειναι 3 σκαλοπατια,,,,δεν μπορω να καταλαβω επεσε μετα τοσο μπαζωμα η τσιμεντο????γιατι στις καινουργιες φωτο των προσκωπων στην αυλη εχει μονο 1 σκαλοπατακι,,,αμα πας τσεκαρε καλα και τραβα βιντεο και φωτο αναλυτικα αν θελεις ωστε να συγκρινουμε τις φωτο τοτε με τωρα γιατι εχω καποιες αμφιβολιες αν ειναι εκει...Μακαρι να βγουνε ολα σωστα  αμα πας και δεις ,και αν ειναι ενταξει τοτε να παρεις την κοντου και να της το πεις και να την ευχαριστησεις οτι υπαρχει η αυλη και αν θελει να την δει και σημερα πως ειναι.Επισης και τους υπολοιπους που σου εδωσαν πληροφοριες  και δημοσια ευχαριστηση εδω στο σαιτ την κοντου τον πλακιωτη που ελεγες και οποιος αλλο συνεβαλε σε πληροφορια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχει πεσει πολυ οικοδομικη περεμβαση φιλε..πολυ μπετον δυστυχως...η αυλη που ηταν με χωμα και αρκετα δεντρα ειναι παρελθον...το εχουν αυτο το κακο οι μηχσνικοι...οπου δουνε πρασινο ειναι κοκκινο πανι..γισ αυτο χαλασε η Αθηνα...δες την Ομόνοια για παραδειγμα..περα απο αυτα θα μπω μεσα και θα κσταλάβω καποια πραγματα..θα μιλησω και με την υπευθυνη των Προσκοπων κσι θα σας ενημερωσω...επισης σας θυμιζω οτι κατι που δεν το εγραψε κανεις...υπηρχε και πηγαδι στην αυλή...τι να εγινε;...απο Κυριακη τα πιο σπουδαια...ελπιζω οχι μονο με φωτο αλλα και πληροφοριες..σου τονιζω και παλι οτι οι παρεμβασεις απο μπετον ειναι πολλες και αναγκαιες σε κσποια σημεια..εκει που ηταν η εισοδος τωρα υπαρχει οικημα κολλητα με την νεα μαντρα...που θα πατουσε το οικημα; εχει γίνει επιπέδωση εχουν ξηλωθει δεντρα  εχουν πεσει βασεις απο τσιμεντο και παει λεγοντας...κσι δεν ειναι ενα οικημα μόνο..αυτο που υπαρχει κολλητα στον τοιχο..υπαρχει αλλο απεναντι ...ισως και τριτο...η αυλη εχει μικρυνει...ας ξεχασουμε αυτο που ηταν...δεν ξερω αν στο τελειωμα του οικοπεδου εκει που ηταν ο μαντροτοιχος στο βαθος τι υπαρχει...ειδωμεν
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχως παιδια.....Δεν ειναι Βακχου 5...μπηκα στην αυλη...εχει γυρω πολυ παλια κτιρια και η αυλη ειναι στο κεντρο αλλα καμια σχεση...δεν αξιζει τον κόπο να βαλω φωτο...απογοητευτηκα...δεν προκειται να ψαξω σλλο....θα επιδιωξω να μαθω απο αλλες πηγες...αυτη τη στιγμη το πιθανότερο ειναι Τριποδων 5 διπλα στο καφε πλακα με την παραδοχή οτι τα κεραμίδια που φαινονται ειναι απο το νεοκλασικο που υπαρχει απεναντι απο το καφε...το κτισμα με το υπογειο παραθυρακι εχει γκρεμιστει και ειναι υπαιθριο παρκινγκ και στο βαθος του οικοπεδου η γραμμη της κεραμοσκεπης που φαινετσι ειναι το κτιριο στην απο κατω οδό ...Σχολειου νομιζω λεγεται...συγνωμη για τη σιγουρια μου...η ελπιδα πεθαινει τελευταια..καλυτερα να τρωει κανεις παρα να μιλαει...αν δεν δεις κατι απο κοντα...υποθεση φιάσκο η Βάκχου 5....σορυ και παλι... αυτο που δεν μου καθεται καλα στην Τριπόδων ειναι το εξης...σε αυτο το μεγαλο οικοπεδο αντιστοιχουν οι αριθμοι 3-9...αρα το 5 πεφτει στο κουφαρι του σπιτιου το οποιο δεν κολλαει καθολου  με την ταινια...αν δεν ειναι το 5 παμε πιο δεξια αλλα εκει υπαρχει τοιχος πριν το τωρινο γηπεδο μπασκετ που μικραινει πολυ το οικόπεδο για να ειναι αυτο που ψαχνουμε....ουφ....μπλεξιμο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρτεμη γι αυτο ελεγα στο ποστ μου 127 οτι κατι δεν μου κολλαει απο τις φωτογραφιες των προσκοπων στο facebook τελικα δεν ειναι εκει...Εξαλου να στο πω και αλλιως αν ηταν πραγματικα εκει θα το ειχαν αναρτησει σαν ιστορικο σπιτι η και αυλη η ιδια ομαδα και υπευθυνη της ομαδας προσκοπων ((17ης Ακροπόλεως)) στο facebook οτι εκει γυριστηκε η συγκεκριμενη ταινια και ισως αμα ηθελε ο κοσμος να επισκεφτει την αυλη εφοσον ηταν εκει ωστε να δει την αυλη τοτε με τωρα και το πιο απλο αν ηταν εκει θα υπηρχε μια ταμπελα που θα το ελεγε εξω απο την εισοδο του σπιτιου-αυλης....Και επιμενω χωρις να ειμαι λογικα 100 τις 100 σιγουρος οτι ειναι στην τριποδων 5 απο τα τοσα ποστ μου και φωτο που εγραψα εδω,,,, και υποστηριζω αυτο που λες και εσυ οτι απεναντι πρεπει να υπηρχε το σπιτι που τωρα ειναι παρκινγκ...Η οδος σχολειου ειναι απο την πισω μερα της τριποδων και εγω την εχω δει στο street view.Πιασε να πεις εναν καφε στο καφε πλακα αφου το ανεφερες προχθες και ρωτα αμα μπορεις κανα παλιο κατοικο εκει...μακαρι να ημουν επανω αθηνα να πηγαιναμε μαζι.Οποτε ξαναψαχνουμε απο την αρχη να δουμε αν μπορουμε να βγαλουμε καποια ακρη,το σιγουρο κατ εμε οτι δεν ειναι στην αρετουσας και κλεψυδρας λογω του σχεδιου του τοτε μπατζουριου στην σκηνη που φαινεται με το σχεδιο στην τωρινη φωτο στο street view δες καλα τις λεπτομερειες στο σχεδιο των μπατζουριων..και φυσικα χωρις υπογεια παραθυρακια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατά  μη διασταυρωμένες φήμες  πάντως στο διαδίκτυο,στην Βάκχου 5 γυρίστηκε η σκηνή του τραπεζιού στη μοντέρνα Σταχτοπούτα ,που είχα την εντύπωση ότι ήταν σε στούντιο.
 
Δυστυχως παιδια.....Δεν ειναι Βακχου 5...μπηκα στην αυλη...εχει γυρω πολυ παλια κτιρια και η αυλη ειναι στο κεντρο αλλα καμια σχεση...δεν αξιζει τον κόπο να βαλω φωτο...απογοητευτηκα...δεν προκειται να ψαξω σλλο....θα επιδιωξω να μαθω απο αλλες πηγες...αυτη τη στιγμη το πιθανότερο ειναι Τριποδων 5 διπλα στο καφε πλακα με την παραδοχή οτι τα κεραμίδια που φαινονται ειναι απο το νεοκλασικο που υπαρχει απεναντι απο το καφε...το κτισμα με το υπογειο παραθυρακι εχει γκρεμιστει και ειναι υπαιθριο παρκινγκ και στο βαθος του οικοπεδου η γραμμη της κεραμοσκεπης που φαινετσι ειναι το κτιριο στην απο κατω οδό ...Σχολειου νομιζω λεγεται...συγνωμη για τη σιγουρια μου...η ελπιδα πεθαινει τελευταια..καλυτερα να τρωει κανεις παρα να μιλαει...αν δεν δεις κατι απο κοντα...υποθεση φιάσκο η Βάκχου 5....σορυ και παλι... αυτο που δεν μου καθεται καλα στην Τριπόδων ειναι το εξης...σε αυτο το μεγαλο οικοπεδο αντιστοιχουν οι αριθμοι 3-9...αρα το 5 πεφτει στο κουφαρι του σπιτιου το οποιο δεν κολλαει καθολου  με την ταινια...αν δεν ειναι το 5 παμε πιο δεξια αλλα εκει υπαρχει τοιχος πριν το τωρινο γηπεδο μπασκετ που μικραινει πολυ το οικόπεδο για να ειναι αυτο που ψαχνουμε....ουφ....μπλεξιμο...

Αρτεμη δεν πειραζει εγινε ενα λαθος ειναι αληθεια μια δυσκολη περιπτωση ταινιας το παλευουμε και βλεπουμε το κοιταμε ξανα ,,αν μπορεις και βρεθεις να πεις ενα καφε εκει στο καφε πλακα και να ρωτησεις κανα παλιο γειτονα,,,και εγω θα ψαχνω μηπως βρω κατι απο το διαδικτυο.θα το παλεψουμε ολοι μαζι να ψαξουμε....Αρτεμη τα ποστ μου απο σελιδα 5 και ποστ 44 και κατω και τις φωτο μου και τις αναλυσεις μου τις εχεις διαβασει??δες τα και πες μου την γνωμη σου.....για αυτο και επιμενω για τριποδων 5,,,αλλα και βεβαια να δουμε αυτο που λες για αριθμους 3-9....Για αυτο λεω αν πας να ρωτησεις κανα παλιο γειτονα εκει,,,το βλεπω λιγο δυσκολο να ειναι εκει που φαινεται απο την τριποδων το γηπεδο μπασκετ.....Αν θυμασαι στην σκηνη που καθεται ο χορν με τον μουσουρη στην αυλη στην κατω μερια της αυλης φαινεται ενας φοινικας,,Εαν πας απο την πανω μερια της τριποδων εκει που ειναι η εκκλησια και σταθεις εκει απεξω που ειναι πιο ψηλα υψομετρικα απο τα οικοπεδα της τριποδων λογικα λεμε τωρα θα πρεπει να φαινεται απο εκει αν υπαρχει περιπου καπου εκει απεναντι πιο μακρια ο περιβοητος φοινικας....Α και κατι ακομα εκει που φαινεται το γηπεδο μπασκετ απο την τριποδων σε εκεινο το οικοπεδο λεει μια ταμπελα στο συρματοπλεγμα --κατεδαφιση   1ο πειραματικο γυμνασιο αθηνας---..Αν πας απο την οδο σχολειου μεσω street view και κοιταξεις στο γηπεδο μπασκετ απο κατω προς τα επανω θα δεις οτι ειναι πολυ κατηφορικο το σημειο για να πουμε οτι βρισκοταν εκει το σπιτι και λογω οτι ειναι μακρινη αποσταση απο πανω στην τριποδων μεχρι κατω την σχολειου για να ηταν εκει.


ali25.Movie_Snapshot.jpg.3c3ca7fc5fcf96e6b35ec6b44fda3763.jpg

5aca9bbe51592_5-2011.thumb.png.0f34c56ae492b892d4acd1c13894bdd8.png

foto.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
φίλε σε αυτά τα καφέ δουλεύουν νέα παιδιά που ούτε την ταινια δεν θα έχουν δει...έχω πάει από το ύψωμα του Ραγκαβά αλλά είναι τόσο πυκνή η βλάστηση από τις  βρωμοκαρυδιες (βρωμόδεντρα) που δεν φαίνεται τίποτα...η μόνη ελπίδα είναι η ταράτσα του νέου καφέ (παλαιο Μοστρου) Λυσίου και Μνησικλεους για να φανεί κανένα φοινικοειδες...πάντως το μόνο φοινικοειδές που μοιάζει είναι αυτό που φαίνεται από Πρυτανείου και από Θρασυβούλου..αλλά μπαίνουμε σε άλλη συζήτηση...(Θόλου κλπ)...
 
καρυδιες ειναι??σιγουρα αμα ειναι νεα ατομα δεν θα ξερουν,,,τωρα στο αλλο καφε αν φαινεται απο εκει κανας φοινικας τι να πω,,,,παντως εκει στην εκκλησια  στην φωτο που φαινεται και εκεινο το σπιτι διπλα στην εκκλησια το ασπρο το διατηρημενο με τα καφε παραθυρα εχει ενα ταρατσακι μηπως ειναι λιγο πιο ψηλα και μπορεις να δεις αν και οι καρυδιες ειναι μαλλον που ψηλες,,,αλλα μαλλον κανας παλιος γειτονας ισως ξερει κατι εκει στην τριποδων.
 
εγω θα ελεγα να ρωτησετε την κυρια κοντου αν ολες οι σκηνες γυριστηκαν στον ιδιο σπιτι,γιατι μπορει καποια σκηνη να γυριστηκε σε παρακειμενο σπιτι και αυτο να ειναι το στοιχειο που μπερδευει
 
αρτεμη εχει ενα δικιο ο elsint17.
 
ξαναδιαβασα τα ποστ ,και πιστευω οτι το νουμερο 5 δεν ειναι το πραγματικο νουμερο του δρομου αλλα κατα 80% να πω,μην πω και παραπανω ειναι του σκηνοθετη

και δεν αντιστοιχει στο νουμερο που ειχε το πραγματικο σπιτι της συγκεκριμενης οδου 
 
Οχι καρυδιες βρε παιδια...αιλανθοι...βρωμόδεντρα που λεμε...φυτρωνουν ακομα και σε μπαζα...οι σκηνες ειναι γυρισμενες σε μια αυλή...ουτε αυτη θυμαται που ακριβως...ειναι πολυ παραξενο όμως για μια τοσο γνωστη ταινια να μην βρισκουμε την τοποθεσια...αυτα μαθαινονται στομα με στομα σε επομενες γενιες...εδω τιποτα...πολυ μυστηριο...αυτη τη στιγμη φανταζει πιθανότερο το να εχει χτιστει το οικοπεδο και βρασε ρυζι...αν λεω αν...δεν ειναι αυτο της Τριποδων...δασκαλε που εισαι;  διαβασεις τα χαλια μας και γελας; μας βαρεθηκες; δωσε σημειο ζωης και ελπιδας....καλο βραδυ μια ωραια φωτο Πλάκας....εκτακτο ανακοινωθεν..δεν μπορειτε να πειτε..το παλευω...ανακαλυψα τον Προεδρο του Συλλογου των παλαιων πλακιωτων...θα ερθω σε επαφη και με αυτον...

FB_IMG_1526099413520.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρτεμη αν μπορεις ρωτα κανα παλιο απο τον συλλογο ..μαλλον τον προεδρο κατευθειαν,,μεχρι το 2000 ημουν πειραια γιατι εκει γεννηθηκα αν ηταν οι τωρα εποχες τοτε,, εννοω αν υπηρχε το retromaniax  και τεχνολογικα ημασταν τοτε μπροστα π.χ. street view και φουλ ιντερνετ θα το ψαχναμε μαζι οσο ημουν πειραια,,μακαρι να μπορουσα να βοηθησω απο κοντα...Αν καποιος που μας διαβαζει και θελει να βοηθησει ας γραψει εδω να βρεθειτε μαζι να πατε και μαζι να ψαξετε ωστε να μην τραβας το λουκι μονο σου.....Το κακο στις συγκεκριμενες σκηνες στην πορτα της αυλης απο την εξω μερια του δρομου ειναι οτι τυχαινει να μην  υπαρχει καποιο μακρινο πλανο εξω απο τον δρομο που να δειχνει οτι καποιος μπαινει μεσα στην αυλη ωστε να δουμε πως ηταν αυτος ο δρομος τοτε και ισως να βλεπαμε και τι οδο να ηταν,,,δηλαδη τετοια γκαντεμια,ακομα και εκει που ειναι στις σκαλες η στεφανιδου δεν τυχαινει να φαινεται η οδο,,,,τοση μυστικοπαθεια  ειχε ο σακελαριος??Ειχα γραψει σε ενα ποστ μου οτι η μονη λυση ειναι να αναστησουμε τον σακελαριο για να μας πει που ηταν τελικα  το σπιτι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρτεμη μαλλον τονιζω μαλλον βρηκα κατα τυχη τον φοινικα που βλεπουμε στην φωτο στην αυλη που εινα ο χορν με τον μουσουρη στην κατω μερια του οικοπεδου,,και απο οτι εριξα μια ματια στους γυρω δρομους απο την θουκυδιδου και μπροστα δεν ειδα να υπαρχει αλλος φοινικας....Εννοω την διαδρομη στον χαρτη και στον δορυφορο  αμα δεις απο τριποδων προς θουκυδιδου που βρισκεται ο φοινικας...Και λεω οτι μπορει να ειναι αυτος γιατι αν σκεφτεις τοτε δεν ειχε  η περιοχη ψηλα καινουργια κτηρια λογικα και μαλιστα αν σκεφτεις οτι η τριποδων βρισκεται πιο ψηλα υψομετρικα απο την θουκυδιδου λογικα φαινεται απο την τριποδων και ειδικα τοτε που ηταν η περιοχη λιγοτερο χτισμενη απο ψηλα κτηρια....Αν ειναι ετσι τελικα ενισχυεται η περιπτωση της τριποδων 3-5 οτι το σπιτι-αυλη ειναι εκει....Απο την θολου να φαινεται ο φοινικας στην θρασυβουλου δεν ειναι σιγουρα παντως γιατι αμα δεις τον  χαρτη η θολου ειναι πισω απο την τριποδων με σχεδον αντιθετη φορα κατευθυνσης του οικοπεδου που βρισκεται στην θολου και το οικοπεδο στην θολου κοιταει αλλου οποτε την αποκλειουμε την θολου για μια ακομα φορα.....Δες τις φωτο αρτεμη και προσπαθησε να βρεις τον προεδρο του συλογου των πλακιωτων..

ali25.Movie_Snapshot.jpg.3c3ca7fc5fcf96e6b35ec6b44fda3763.jpg.30dc39949e803f5708cc2930bff89080.jpg

φοινικας θουκυδιδου.jpg

διαδρομη τριποδων σε θουκυδιδου χαρτης.jpg

διαδρομη τριποδων σε θουκυδιδου δορυφορος.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα