Ανέστησες τον πεθαμένο! (ή αλλιώς από καμπίνα στα σκουπίδια, ΜΑΜΕ arcade) WIP

Το δικο μου καμπινακι ειναι κομπλε!τερμα τα πειραματα! :D

Η αληθεια ειναι πως θελω να δω πως θα ειναι το δικο σου θηριο οταν καταφερεις να το φτιαξεις!
 
vfr400sak είπε:
τα κουμπια που πηρες ειναι σαν αυτα?http://www.ebay.com/itm/8-X-TRANSLUCENT-ILLUMINATED-ARCADE-BUTTON-1-BLUE-/370554547294?pt=UK_Video_Games_Coin_Operated_MJ&hash=item5646c5ac5e
Ναι τέτοια είναι, έχω και φώτο σε προηγούμενη σελίδα.
NLS είπε:
άντε κάντε εσείς τα πειράματα να μου πείτε τα τελικά μην κουράζομαι να ψάχνω :)
Κάπως έτσι θα γίνει η δουλειά, βοήθα με να σε βοηθώ :)
 
Η πρώτη απόπειρα για να κάνω τις τρύπες στο ξύλο για το control panel στέφθηκε με αποτυχία, έσπασε στην άκρη. Οπότε θα πάρω ένα άλλο κομμάτι ξύλο να τρυπήσω σήμερα. Ένα παλικάρι εδώ μέσα μου έδωσε ιδέα και θα δοκιμάσω ντεκουπάζ στο πανελ να δω πώς φαίνεται.
 
Ti εννοείς με το "έσπασε στην άκρη" ?

Καλύτερος τρόπος να κάνεις τρύπες είναι να πάρεις ποτηροτρύπανα ή τρυπάνι για μεντεσέδες 60H825-VERTO.jpg
 
Ειχα κάνει όλες τις τρύπες του panel μια χαρά, και στις τρεις τελευταίες από τη βιασύνη μου έφυγε το τρυπάνι και κόπηκε το ξύλο που θα χωρίζε τις 3 τελευταίες τρύπες μεταξύ τους. Δική μου χαζομάρα ήταν. Βρήκα ήδη άλλο ξύλο κ όταν πάω σπίτι το απόγευμα θα το τρυπήσω και θα αναρτήσω φώτο (και με την αποτυχία). Με προσοχή αυτή τη φορά :p
 
Αν το έκανες με τρυπάνι φτερού θέλει αρκετή προσοχή διότι μόλις ανοιχθεί η τρύπα και πάς να βγάλεις το τρυπάνι αυτό "κλωτσάει" αρκετά. Με ποτηροτρύπανο γίνονται πολύ καλά και βγάζουν το λιγότερο πριονίδι. Το τρυπάνι φτερού δε είναι ότι χειρότερο στο θέμα πριονίδι.
 
Στα πάντα οι :rant: (λάθη, ατυχήματα κλπ.) στα "τελειώματα" ή όταν "χαλαρώσεις".

Πχ. στα τρακαρίσματα λένε ότι γίνονται συνήθως στα 300 μέτρα από το σπίτι ή την δουλειά, όταν ο εγκέφαλος μπαίνει σε mode "οκ φτάσαμε, κλείσε, εδώ τα ξέρω όλα απέξω" ή βλέπεις και πέφτουν (φτου φτου) από την μηχανή μετά από 3-4 χρόνια όταν θεωρούν ότι "έμαθαν πια". :)

...και φυσικά στην περίπτωση μας, όταν πιάνει και η αδρεναλίνη του "άντε τελειώνω να βιδώσω να δω να δουλεύει". :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kombatant έσπασε τελείως? Με ξυλόκολλα δε σώζεται η κατάσταση?
 
Kambia είπε:
Kombatant έσπασε τελείως? Με ξυλόκολλα δε σώζεται η κατάσταση?
Ναι, όπως φαίνεται και στην φώτο έσπασε εντελώς, άσε που έχει κάνει και μια ρωγμή (δε ξέρω αν φαίνεται στη φώτο)2013-12-04 18.59.07.jpg

Γενικά η μέθοδος είναι η εξής: Έχω εκτυπώσει το panel που θέλω σε πραγματικό μέγεθος στο plotter της δουλειάς. Το βάζω πάνω από το ξύλο (όπως στη φώτο 2), και με κάτι μυτερό τρυπάω στο κέντρο των κύκλων, ώστε να κάνει σημαδάκι από κάτω. Βγάζω μετά το χαρτί, και στα σημαδάκια βάζω το τρυπάνι φτερού και ανοίγω την τρύπα.

2013-12-04 19.21.53.jpg

...και το τελικό προϊόν :

2013-12-04 19.58.40.jpg

2013-12-04 21.22.14.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξύλο ελάτης έβαλες ε? Πρόσεχε μη τραβήξει υγρασία μόνο και σου σκεβρώσει.
 
Kombatant είπε:
Ναι, όπως φαίνεται και στην φώτο έσπασε εντελώς, άσε που έχει κάνει και μια ρωγμή (δε ξέρω αν φαίνεται στη φώτο)Προβολή συνημμένου 92077
Μωρε η ολη ζημια φαινεται μια χαρα,αυτο που δεν εχω καταλαβει ομως ειναι το εξης...

Το πηρουνι τι ρολο παιζει στην κατασκευη της καμπινας? :eek: :what:

By the way...Συγχαρητηρια για την προοδο μεχρι τωρα!!!! :thumbup:
 
stayros είπε:
Μωρε η ολη ζημια φαινεται μια χαρα,αυτο που δεν εχω καταλαβει ομως ειναι το εξης...Το πηρουνι τι ρολο παιζει στην κατασκευη της καμπινας? :eek: :what:

By the way...Συγχαρητηρια για την προοδο μεχρι τωρα!!!! :thumbup:
Το πηρούνι είναι το μυστικό συστατικό, μη τα λέμε κι όλα :rofl: :rofl:
Μόλις με το καλό πάρω τα joystick θα αρχίσει το πραγματικό party. Α, δε σας είπα, χθες πήρα αυτό από ένα παλικάρι που το πούλαγε σε ένα forum:

2013-12-07 10.37.33.jpg

Νομίζω για σύνδεση PC με τηλεόραση είμαι καλυμμένος :)

2013-12-07 10.36.57.jpg
 
Ήρθαν τα joysticks σήμερα και οι πλακετούλες USB :D Ερώτηση: έχει κάνει κανείς decasing τηλεόρασης, να βγάλει δηλαδή το περίβλημα της για να την βάλει σε καμπίνα;
 
Ας ποστάρω και μερικές φωτογραφιούλες για το work in progress :)

Πήρα τα joystick λοιπόν και αμέσως τα έβαλα πάνω στο ξύλο για να δω πώς θα είναι. Δυστυχως όμως το ξύλο που έχω βάλει τώρα είναι πιο παχύ από το προηγούμενο που κατέστρεψα, με αποτέλεσμα οι λεβιέδες να μην έχουν αρκετό χώρο. Εργαλεία πολλά δεν έχω, οπότε με το τρυπανάκι που έκανα τις τρύπες έκανα το εξής από την από κάτω πλευρά:

2013-12-14 16.00.39.jpg

Με αυτό τον τρόπο μπόρεσα να ανοίξω 2 τρύπες, και να στερεώσω τα joysticks, και να έρθουν σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο:

2013-12-14 18.42.28.jpg

Σημειώστε ότι για να μπορέσω να βάλω τα παξιμάδια από την από κάτω πλευρά, χρειάστηκε να κόψω με ένα μαχαίρι ένα μέρος του πλαστικού ώστε να χωράει το παξιμάδι (στα αριστερά φαίνεται τι mοd έκανα, στον μοχλό στα δεξιά δε το είχα κόψει ακόμα):

2013-12-14 16.00.26.jpg

Όταν τα έκανα όλα αυτά, συνέδεσα 1-2 πλήκτρα και το joystick με την USB πλακετούλα, ίσα ίσα για να δω ότι παίζει. Success! To joystick αναγνωρίστηκε πλήρως από τα Windows και όλα μια χαρά, χρειάστηκε βέβαια να ακολουθήσω τη συμβουλή από αυτό το video

ώστε να αναγνωριστεί κανονικά. Τώρα αφού είδα ότι παίζει, έβγάλα τα πλήκτρα πάλι και τα joystick, και ξεκίνησε το decoupage:

2013-12-15 13.27.31.jpg

Το μόνο που μου μένει τώρα είναι να βρώ τηλεόραση :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιος ο γειτονας!!!!! :thumbup:

Αλλα και οι μοντες μια χαρα εκατσαν. :)

Περιμενουμε εξελιξεις... ;)
 
To Decoupage πάει καλά:

IMG_20131217_183312.jpg

εντιτ: Αύριο επιτέλους θα έχω την τηλεόραση στα χέρια μου (μια 28άρα Philips) οπότε θα αρχίσουν και οι πειραματισμοί για το πώς θα τα τοποθετήσω στην καμπίνα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία δουλειά! :thumbup:

Αρχίζει και παίρνει όψη και είναι μια ομορφιά! :flower:

Thx 4 the pics!
 
Panasonic TX-28KC1C :

2013-12-19 19.23.01.jpg

28 inches of goodness :) Με παίδεψε βέβαια λίγο, και όλα αυτά γιατί βαριόμουν να ξαναβάζω Windows (το PC έχει Windows 8.1 και δεν ήθελα να τα βγάλω και να βάλω XP). Αλλά νομίζω ότι το αποτέλεσμα είναι καλό :)
 
Καλή βδομάδα και καλά Χριστούγεννα σε όλους :) Το project συνεχίζεται παρόλο που δεν έχω πολλά updates τελευταία. Το panel είναι έτοιμο:

2013-12-24 18.49.44.jpg

Το μόνο που του λείπει είναι τα καλώδια για τα LED, τώρα κάθομαι και κάνω τα daisy chain:

2013-12-24 18.49.52.jpg

Την τηλεόραση την έβγαλα από το περίβλημά της:

2013-12-24 18.48.52.jpg

Μάλλον για να τη στερεώσω θα κάνω κάτι σαν και αυτό: http://imgur.com/a/ps64D#31
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν χωρουσε ολοκληρη η tv μεσα στη καμπινα?
 
Πίσω
Μπλουζα