Ανταλλαγή δώρων μελών RetroManiaX (Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά 2014-2015)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πολύ ωραία η ιδέα και ο τρόπος πραγματοποίησης της....Συγχαρητήρια σε όλους... Χρόνια Πολλά σε όλους με Υγεία... :D
 
Απλά για το τυπικό του πράγματος:

20141217_010448.jpg

P.S. Και του χρόνου, με υγεία! :flower:

20141217_010406.jpg

20141217_010418.jpg
 
angel_grig είπε:
Tι random.org και πρασινα αλογα..το σωστο ειναι να γινει σε zx spectrum με RANDOMIZE USR x (οπου x=αριθμος συμμετεχοντος) :D
Χαχαχαχα, ΟΧΙ!! Δεν τα θυμάσαι καλά Γρηγόρη...

Ακολουθεί useless (και τραγικά geeky!) trivia που αξίζει να διαβάσετε μόνο αν είστε Spectrum fans. :p

Αν κάνεις RANDOMIZE USR x, αυτό που θα καταφέρεις είναι να πεις στον Spectrum να αρχίσει να εκτελεί πρόγραμμα machine code από την διεύθυνση x.

Στην παρούσα φάση, με τα x σε range 1-19, καλείς ένα σημείο στην αρχή της ROM του μηχανήματος. Σε αρκετές τιμές σε αυτό το εύρος, θα πάρεις ως αντάλλαγμα ένα ωραίο reset καθώς είναι μέρη από τις ρουτίνες εκκίνησης. Στις υπόλοιπες, δεν θα πάρεις τίποτα ιδιαίτερα χρήσιμο...

Αυτό που πιστεύω ότι θυμάσαι και μπερδεύτηκες είναι η χρήση του RANDOMIZE x, που τοποθετεί την γεννήτρια ΨΕΥΔΟτυχαίων αριθμών του Spectrum σε συγκεκριμένο σημείο. Που πάλι είναι λάθος, αφού η επόμενη κλήση της RND θα δίνει ΠΑΝΤΑ την ίδια τιμή. Με RANDOMIZE χωρίς αριθμό, την τοποθετείς σε σημείο που εξαρτάται από τον χρόνο που έχει περάσει από την εκκίνηση του μηχανήματος. Ποτέ δεν μπορείς επομένως να είσαι πραγματικά τυχαίος, αλλά το κοντυνότερο σε τυχαίο είναι να κάνεις ένα σκέτο RANDOMIZE πριν από την κλήση της RND και αυτό σε τυχαίο χρόνο μετά το άναμμα του μηχανήματος. Ή και απλά να καλέσεις την RND σε τυχαίο χρόνο μετά το άναμμα του μηχανήματος, χωρίς κανένα RANDOMIZE.

Τελικό συμπέρασμα, ο Spectrum δεν κάνει για πραγματικά τυχαίες κληρώσεις.

:cool: :cool: :cool:
 
Καλημεέρααααα και Χρονια πολλά!!! Το δωράκι μου το έλαβα χερι χερι!!! Σε ευχαριστώ Δημήτρη! :)
 
Το εστειλα σημερα και καταλαβα την διαφορα μεταξυ γραμματος και δεματος, το εστειλα ως γραμμα να φτασει στα χερια του παιδιου πιο γρηγορα, ασε το δεμα εχει και γραφιοκρατικη δουλεια! και του χρονου
 
Maddog είπε:
Χαχαχαχα, ΟΧΙ!! Δεν τα θυμάσαι καλά Γρηγόρη...Ακολουθεί useless (και τραγικά geeky!) trivia που αξίζει να διαβάσετε μόνο αν είστε Spectrum fans. :p

Αν κάνεις RANDOMIZE USR x, αυτό που θα καταφέρεις είναι να πεις στον Spectrum να αρχίσει να εκτελεί πρόγραμμα machine code από την διεύθυνση x.

Στην παρούσα φάση, με τα x σε range 1-19, καλείς ένα σημείο στην αρχή της ROM του μηχανήματος. Σε αρκετές τιμές σε αυτό το εύρος, θα πάρεις ως αντάλλαγμα ένα ωραίο reset καθώς είναι μέρη από τις ρουτίνες εκκίνησης. Στις υπόλοιπες, δεν θα πάρεις τίποτα ιδιαίτερα χρήσιμο...

Αυτό που πιστεύω ότι θυμάσαι και μπερδεύτηκες είναι η χρήση του RANDOMIZE x, που τοποθετεί την γεννήτρια ΨΕΥΔΟτυχαίων αριθμών του Spectrum σε συγκεκριμένο σημείο. Που πάλι είναι λάθος, αφού η επόμενη κλήση της RND θα δίνει ΠΑΝΤΑ την ίδια τιμή. Με RANDOMIZE χωρίς αριθμό, την τοποθετείς σε σημείο που εξαρτάται από τον χρόνο που έχει περάσει από την εκκίνηση του μηχανήματος. Ποτέ δεν μπορείς επομένως να είσαι πραγματικά τυχαίος, αλλά το κοντυνότερο σε τυχαίο είναι να κάνεις ένα σκέτο RANDOMIZE πριν από την κλήση της RND και αυτό σε τυχαίο χρόνο μετά το άναμμα του μηχανήματος. Ή και απλά να καλέσεις την RND σε τυχαίο χρόνο μετά το άναμμα του μηχανήματος, χωρίς κανένα RANDOMIZE.

Τελικό συμπέρασμα, ο Spectrum δεν κάνει για πραγματικά τυχαίες κληρώσεις.

:cool: :cool: :cool:
Mια χαρα τα θυμαμαι(και τα θυμασαι :thumbup: ) και οπως τα λες ειναι αλλα το εγραψα ετσι just for fun!!Αλλωστε οι non-spectrum fans δεν πηραν ειδηση.... :sleep:
 
Για μένα το λέει... :sleep:
 
Σήμερα πήρα το δωράκι απο την Αριάδνη και πολύ το χάρηκα...!! Πολύ ομορφη και γιορτινή κίνηση, μπραβο και πάλι μπράβο για την πρωτοβουλία και την οργάνωση.!!

Χίλια ευχαριστω και στην Αριάδνη για τα όμορφα καλούδια που μου έστειλε :) :thanx2: :thanx2:
 
ελαβα σημερα το δωρο μου κι εγω απο τον φιλο, μπραβο και παλι στην παρεα παρεα για την ομορφη αυτη οργανωση, εγω λογο υποχρεωσεων δεν εχω προλαβει ακομα να παω ακομα ταχυδρομειο αλλα απο Δευτερα θα το κανω 100%!
 
Σήμερα παρέδωσα το δώρο στην Μαριάννα ενώ το δώρο του Tonytony το παρέλαβα την Πέμπτη.
 
and1 είπε:
Σήμερα παρέδωσα το δώρο στην Μαριάννα ενώ το δώρο του Tonytony το παρέλαβα την Πέμπτη.

Μαριαννα....θελουμε φωτο......αμεσα!!!!!!!!! :flower:
 
Έλαβα κι εγώ τα δωράκια της Kambia, η οποία δεν αντιστάθηκε στον πειρασμό να παρεισφρήσει κι ένα στοιχείο Candy μέσα στο φάκελλο! :D Ευχαριστώ πολύ! Η γυναίκα μου έπαθε πλάκα γιατί είχε ακριβώς το ίδιο παραμύθι μικρή!

attachment.php


1.jpg
 
Tέλεια. Πολύ χαίρομαι :D
 
Για το τυπικο να πω οτι παρελαβα την Παρασκευη και εγω το δωρο μου απο τον Ιωαννης1ος τον οποιο ευχαριστω πολυ.

Επισης την πεμπτη εστειλα το δικο μου δωρακι στον Wally.

Update .

stayros είπε:
Για το τυπικο.....Θελουμε φωτο!!!!!!!! :p

Αντε για να μην λες :p

3d puzzle.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
Για το τυπικο να πω οτι παρελαβα την Παρασκευη και εγω το δωρο μου απο τον Ιωαννης1ος τον οποιο ευχαριστω πολυ.
Για το τυπικο.....Θελουμε φωτο!!!!!!!! :p
 
johnny19818 είπε:
Τι είναι αυτά; Τον θέλουμε φώτο ολοκληρωμένα φτιαγμένο από σένα :p
Πολλα θελετε χαχαχαχα :p .

ps. Καποια στιγμη θα ερθει η ωρα του :D
 
johnny19818 είπε:
Τι είναι αυτά; Τον θέλουμε φώτο ολοκληρωμένα φτιαγμένο από σένα :p
Το αυτο....+1!!!! :thumbup:

Να φτιαχτει απο τα χερακια σου και να ποσταριστει εντος 2 ημερων!!!!
attachment.php


Η' κανεις δουλεια Η' δεν κανεις.... :p

Τι μεσοβεζικα πραγματα ειναι αυτα?..... :p
 
Ajax87 είπε:
Πολλα θελετε χαχαχαχα :p .

ps. Καποια στιγμη θα ερθει η ωρα του :D
Δεν κέρδισες απλά ένα δώρο. Κέρδισες μία ευθύνη. Και πρέπει να ανταπεξέλθεις. Δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά όλο το forum βασίζεται σε σένα τώρα. Δεν υπάρχει πολύς χρόνος. Και μόνο εσύ μπορείς να κλείσεις το κεφάλαιο "ανταλλαγή δώρων μελών Retromaniax" ολοκληρώνοντας αυτό το έργο. Είσαι ο εκλεκτός και είναι το πεπρωμένο σου. Αν δεν το κάνεις δεν θα σωθούν τα Χριστούγεννα, ο Αγιος Βασίλης δεν θα μπορέσει να κατασκευάσει όλα τα δώρα και τα παιδάκια στον κόσμο δεν θα πάρουν τα δώρα τους.

Αλλά δεν θέλω να σε αγχώσω.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα