Αποθήκες (παλιών) παιχνιδιών

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Παίδες, ευτυχώς ή δυστυχώς από τη στιγμή που γράφεις δημόσια εδώ κάτι, είτε πληροφορίες για μαγαζί/αποθήκη είτε για τα ίδια τα παιχνίδια, πρέπει να έχεις πάντοτε κατά νου ότι δεν μπορείς να έχεις έλεγχο πάνω στο ποιος θα διαβάσει αυτό που γράφεις και πώς θα το χρησιμοποιήσει/εκμεταλλευτεί...

Με την κατάσταση όπως έχει διαμορφωθεί αυτή τη στιγμή, λόγω της ζἠτησης των παιχνιδιών, οι στοκατζήδες κάνουν χρυσές δουλειές, ξέρουν δεν ξέρουν πολλά για τα παιχνίδια, και αυξάνονται με ταχείς ρυθμούς... :( Και βέβαια πλέον η λέξη "συλλέκτης" κολλάει σαν ταμπέλα σε πολλούς, πόσοι όμως από αυτούς είναι... είναι άλλο θέμα...

Όσο για αυτούς που εκμεταλλεύονται άτομαι και καταστάσεις που αναφέρει ο wheeled warrior... περαστικά μας! :(
 
αφηστε τους να στοκαρουν.ετσι οπως εχουν τα πραγματα απουλητα θα ειναι για καμμια δεκαετια με τις τιμες που εχουν.και μολις μεγαλωσουμε εμεις κι αλλο να δω σε ποιους θα τα δωσουν.στα νεα παιδια που δεν ασχολουνται?κριμα γιατι παλευουν τοσο για να καταληξουν τελικα να μην δωσουν τιποτα.΄καθολου μυαλο για εμπορικοτητα κανεις τους.
 
retrosilektis είπε:
αφηστε τους να στοκαρουν.ετσι οπως εχουν τα πραγματα απουλητα θα ειναι για καμμια δεκαετια με τις τιμες που εχουν.και μολις μεγαλωσουμε εμεις κι αλλο να δω σε ποιους θα τα δωσουν.στα νεα παιδια που δεν ασχολουνται?κριμα γιατι παλευουν τοσο για να καταληξουν τελικα να μην δωσουν τιποτα.΄καθολου μυαλο για εμπορικοτητα κανεις τους.
Ακριβώς. Όλα απούλητα κάθονται στο eBay... φοβάμαι ότι ίσως τα πετάξουν όταν χρειαστούν χώρο!
 
Παιδιά, δεν είχα σκοπό να μιλήσω άλλα από ότι βλέπω υπάρχουν και άλλα άτομα που διαπίστωσαν ότι γίνεται χαμός τελικά με τους υποτιθέμενους συλλέκτες και στοκαδόρους!!!


Εκ πείρας μιλώ, οκ, υπάρχει ένα άτομο το όποιο ουσιαστικά έχει κάνει όλη την ζημιά χρησιμοποιώντας διάφορα fake nicknames. Εκτός του ότι δυστυχώς έβαλε αρκετά άτομα να μαλώσουν μεταξύ τους χωρίς λόγο κι επίσης έπαιρνε ό,τι πληροφορία δίναμε ανυποψίαστοι και την χρησιμοποιούσε προκειμένου να βρει παιχνίδια, δεν αρκέστηκε μόνο σε αυτά αλλά μετά μόνο και μόνο για να μην καταφέρει κανείς άλλος να βρίσκει παιχνίδια το έλεγε σε στοκαδόρους και πήγαιναν και ξεσήκωναν τα μαγαζιά. Φυσικά αυτό δεν τον νοιάζει γιατί οι στοκαδόροι τα βάζουν σε τρελές τιμές κι επομένως κάνεις δεν θα τα αγοράσει, οπότε και εκεί πάλι είναι κερδισμένος, σωστά?? Έχω ήδη μαρτυρία από 2 στοκαδόρους για το ποιος είναι γιατί σε αυτήν την ζώη ο Θεός αγαπά τον κλεφτή άλλα προστατεύει και τον νοικοκύρη (ή κάπως έτσι)!!


Προσωπικά μου αρκεί ότι εγώ γνωρίζω ποιος είναι, το όνομα του δεν υπαρχει περίπτωση να αναφερθεί μόνο και μόνο από σεβασμό στον εαυτό μου και στο
site αυτό !!!


Ούτε που θα έκανα τον κόπο να ασχοληθώ, όμως με ενόχλησε παρά πολύ το γεγονός ότι δεν του ήταν αρκετά όλα αυτά, αλλά ξεκίνησε και πόλεμο λάσπης από πάνω!! Χωρίς να με γνωρίζει προσωπικά με δυσφημίζει παντού και φυσικό είναι κάποια παιδιά που μας βοηθούσαν να βρούμε κάποια παιχνίδια να διστάζουν, :( αν και δεν σταμάτησαν τελείως να μας βοηθάνε. Παρ' όλα αυτά, νομίζω ότι η δύναμη της αγάπης για αυτό που κάνουμε είναι που τα φέρνει σε εμάς, γιατί τελικά όλο και περισσότερα βρίσκουμε καθημερινά.. Κι εδώ θα ήθελα να αναφέρω το εξής τελευταίο: αν συλλέγεις κάτι άπλα για να αποδείξεις ότι είσαι κάποιος, αστό ,είναι καμένο χαρτί. Πρέπει να αγαπάς αυτό που κάνεις αλλιώς δεν έχει νόημα!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια οτι μπορει και ειναι στις δυνατοτητες της διαχειρισης του φορουμ να κανει για να σας προστατευσει απο τετοιους ειδους περιστατικα το εκανε και το κανει.

Προσπαθει και εδω και στις αγγελιες να απομονωνει τετοια ατομα.

Απο την αλλη για λογους που καταλαβαινετε δεν γινεται να εχουμε εδω μεσα προσωπικες αντιπαραθεσεις και αψιμαχιες.

Οτι παραπονο εχετε για συγκεκριμενα γεγονοτα στειλτε ενα pm προς ενημερωση στους αρμοδιους.
 
νομιζω οτι ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα

για να αποφυγουμε καταστασεις που αναφερουν πιο πριν οι φιλοι μας καλυτερα να μιλαμε με pm και

να αναφερουμε αποθηκες για μας που συλλεγουμε και να μην δινουμε τροφη σε επιτηδιους
 
παντως και εγω αν εβρισκα αποθηκη με πολυ μεγαλο στοκ θα επαιρνα μερικα λιγα απο ενα δυο κομματια και μετα θα ενημερωνα το φορουμ να παρουν αλλα πολλα μελοι τα υπολοιπα,ετσι ωστε να μοιραστουν σε πολλους,τι να κανω ενα παλιο παιχνιδι που θα το εχω σε 10 κομματια.
 
[Edit] αγγελία [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ριχνω πολυ γελιο ebay με τις κουλες τιμες σε ακυρα παιχνιδια που δεν τα ζηταει κανεις.καλυτερα να τα δωσουν στο μουσειο παιχνιδιων να κανουν και καμμια καλη πραξη.ειπαμε οχι τσαμπα αλλα να μην νομισουν οτι θα πλουτισουν πουλωντας μια και μονο φιγουρα.
 
Αυτό ξαναπές το! Ο καθένας ζητά οτι θέλει ποσοι τα αγοράζουν ειναι αλλο θέμα και μην πιστευετε πως πουλιούνται κιόλας. Λοιπόν τις απόψεις μου για το θέμα τις έχω αναφέρει σε διάφορα θρεντ αλλά ας τα ξαναπώ. Εγώ για λόγους που έχω προααναφέρει τα περισσοτερα παιχνίδια μου τα χάρισα το 2007-8 στην γειτονιά και τη πολυκατοικία και 99/100 κατέληξαν σε παιδάκια διότι εκεί που έμενα πολύ αμφιβάλω αν υπάρχει κάποιος συλλέκτης μάλλον σε τιποτα μικρούς μετανάστες πήγαν και αν λυπάμαι για κάτι ειναι που δεν σας βρήκα νωρίτερα να τα δώσω ή να τα ανταλλάξω με κάτι άλλο. Αν και ήταν σε κακή κατάσταση όπως βλέπετε και στις φωτος μου. Το σκέφτομαι για οσα έχουν απομείνει πάντως... Τουλάχιστον δεν πέταξα (γενικά το χω σε κακό δεν πετάω).

Και το παιχνιδάδικο που σας ἐλεγα στο Ηράκλειο και έκλεισε δυστηχώς ειναι αντιστοιχη περιπτωση, ειδα στον δρομο τον ιδιοκτητη και λιγο πριν κλεισει ηρθε κάποιος και το σηκωσε και πήρε αρκετά.

Ειχα μια συμφοιτήτρια που πουλαγε συλλεκτικά παιχνιδια σχεδον ως δευτερο επάγγελμα. Αυτή η κοπέλα ασχολιόταν πάρα πολύ, πήγαινε σε εκθέσεις memorabilia και βινταντζάδικα (και εγώ μαζί) και σήκωνε τα πάντα και αγοραζε και σχετικά περιοδικά. Πέρναγε την ζωή της μπρος στον υπολογιστή. Τα παιχνίδια έμεναν στα κουτιά τους. Σε μια μονο περίπτωση χτύπησε λαχείο οταν αγορασε αρκετά παιχνιδια οταν βγηκε ο ᾽Χριστουγενιάτικος Εφιάλτης᾽ και τα πουλησε μετά απο χρόνια χρυσά. Τωρα βεβαια η Ντισνευ τα επανακυκλοφορεί οπόταν κριμα οσοι τα πήραν. Εκανε διάφορα κόλπα που παιζουν γενικά στο εμποριο οπως

α. Δικος της και καλά χτυπάει το παιχνιδι σε απιθανη τιμή και μετά το παιχνιδι εμφανιζεται στην μιση τιμή οποταν οσοι το λαχταρουσαν ορμανε νομιζοντας πως ειναι η ευκαιρία! Δεν θες και πολλούς ενας να τσιμπησει αρκεί.

β. Ζητάς εξωφρενικές τιμές για ένα παιχνίδι που το έχεις σε πολλές βερσιον. Ανεβάζεις και μια βερσιον σε λιγο πιο χαμηλη τιμή και βλέπεις τι γίνεται.

Παρολαυτά κερδισμένη σπάνια εβγαινε και απλά ειχε ένα δωμάτιο γεμάτο απο πάνω ως κάτω με παιχνιδια και αντικειμενα που δεν χρησιμοποιούταν ποτέ, πολύ θλιβερό πολύ θα ήθελα εγώ να ειχα την δυνατοτητα να έχω έστω δυο τρια απο αυτά. Ελάχιστοι πείθοταν οταν οι τιμές ηταν φουσκωμένες αν και το στοκ της ηταν εκπληκτικό. Τα περισσοτερα έφευγαν σε τιμές λιγο παραπάνω απο την τιμή αγοράς.

Η αδερφη μου μαζεύει Μπάρμπι και Μπράντζ (εχει μεγάλη αγάπη στις αρχές 90ς) αλλά δεν αγοράζει κάτι αν η τιμή δεν ειναι λογική. Μη ξεχνάμε πως τα παιχνίδια ειναι πάνω απο ολα για να παιζουμε. Η συμβουλή μου ειναι πως οποιος δεν τα θέλει πια, καλο ειναι να τα ανταλλάξει με καποιον άλλο ρετρομανή ή τα χαρισει ακομα καλύτερα σε κανένα παιδάκι. Αν θέλει να τα πουλήσει ας το κανει ζητώντας κάτι λογικό. Στο δικτυο έχει πάντα διάφορους που ζητάν τρελλές τιμές για κάτι και περιμένουν να δουν τι θα γίνει (τα Χριστουγεννα κάποιος πουλαγε 250 λιρες μια πουτιγκα που ένας διάσημος σεφ έφτιαξε για ένα σουπερ μαρκετ εδώ και κανονικά έκανε 16 αλλά εξαντλήθηκε...). Οποιος θέλει να ασχολοθεί επαγγελματικά με συλλογές (οι λεγομενοι στοκατζήδες) καλό ειναι να γνωρίζει

α. τα παιχνιδια πρεπει να ειναι σε εξαιρετική κατάσταση και

β. πάντα υπάρχει το ρισκο η επένδυση να μην αποδώσει τα δέοντα.

γ. τελος για να ενδιαφερθει ένα σοβαρό μουσειο να αγοράσει πρέπει συνηθως το αντικειμενο να ειναι πάνω απο 40 ετων.

Δηλαδή αν δεν τα αγαπάτε πρώτα πρώτα αφήστε το καλύτερα!

Αν τώρα ειστε (οπως θέλω να πιστεύω ειναι οι πιο πολλοί απο δω μέσα) σοβαροί συλλέκτες με αγάπη στο θέμα καλό ειναι να μην αγοράζετε σε απίθανες τιμές οσο και αν επιθυμείτε κάτι διότι έτσι ενθαρρύνετε τους κερδοσκόπους. Ειμαι πολύ ρετρό τυπος και μπορεί να ακουγομαι ηθικοπλαστική αλλά μη ξεχνάτε πως πάνω από ολα τα παιχνιδια ειναι χαρά και τέτοια φαινομενα ειναι απλά θλιβερά. Ειδικά στις εποχές που ζούμε. Και δεν ειμαι καμμιά πλούσια που κάνει κυρηγμα εκ του ασφαλούς νομιζω πως λέω τα προφανή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
El_Greco_Fanatic είπε:
Παιδιά, δεν είχα σκοπό να μιλήσω άλλα από ότι βλέπω υπάρχουν και άλλα άτομα που διαπίστωσαν ότι γίνεται χαμός τελικά με τους υποτιθέμενους συλλέκτες και στοκαδόρους!!!
Εκ πείρας μιλώ, οκ, υπάρχει ένα άτομο το όποιο ουσιαστικά έχει κάνει όλη την ζημιά χρησιμοποιώντας διάφορα fake nicknames. Εκτός του ότι δυστυχώς έβαλε αρκετά άτομα να μαλώσουν μεταξύ τους χωρίς λόγο κι επίσης έπαιρνε ό,τι πληροφορία δίναμε ανυποψίαστοι και την χρησιμοποιούσε προκειμένου να βρει παιχνίδια, δεν αρκέστηκε μόνο σε αυτά αλλά μετά μόνο και μόνο για να μην καταφέρει κανείς άλλος να βρίσκει παιχνίδια το έλεγε σε στοκαδόρους και πήγαιναν και ξεσήκωναν τα μαγαζιά. Φυσικά αυτό δεν τον νοιάζει γιατί οι στοκαδόροι τα βάζουν σε τρελές τιμές κι επομένως κάνεις δεν θα τα αγοράσει, οπότε και εκεί πάλι είναι κερδισμένος, σωστά?? Έχω ήδη μαρτυρία από 2 στοκαδόρους για το ποιος είναι γιατί σε αυτήν την ζώη ο Θεός αγαπά τον κλεφτή άλλα προστατεύει και τον νοικοκύρη (ή κάπως έτσι)!!


Προσωπικά μου αρκεί ότι εγώ γνωρίζω ποιος είναι, το όνομα του δεν υπαρχει περίπτωση να αναφερθεί μόνο και μόνο από σεβασμό στον εαυτό μου και στο
site αυτό !!!


Ούτε που θα έκανα τον κόπο να ασχοληθώ, όμως με ενόχλησε παρά πολύ το γεγονός ότι δεν του ήταν αρκετά όλα αυτά, αλλά ξεκίνησε και πόλεμο λάσπης από πάνω!! Χωρίς να με γνωρίζει προσωπικά με δυσφημίζει παντού και φυσικό είναι κάποια παιδιά που μας βοηθούσαν να βρούμε κάποια παιχνίδια να διστάζουν, :( αν και δεν σταμάτησαν τελείως να μας βοηθάνε. Παρ' όλα αυτά, νομίζω ότι η δύναμη της αγάπης για αυτό που κάνουμε είναι που τα φέρνει σε εμάς, γιατί τελικά όλο και περισσότερα βρίσκουμε καθημερινά.. Κι εδώ θα ήθελα να αναφέρω το εξής τελευταίο: αν συλλέγεις κάτι άπλα για να αποδείξεις ότι είσαι κάποιος, αστό ,είναι καμένο χαρτί. Πρέπει να αγαπάς αυτό που κάνεις αλλιώς δεν έχει νόημα!!
Ειλικρινά El_Greco_Fanatic όταν σκέφτηκα να ανοίξω το συγκεκριμένο thread για αποθήκες παιχνιδιών (κυρίως Θεσσαλονίκη), δεν μου πέρασε καν απο το μυαλό ότι τα πράγματα θα εξελίσσοταν έτσι, καθώς πίστευα ότι το συγκεκριμένο φορουμ το διαβάζουν πραγματικοί συλλέκτες και retromaniaxs και όχι κατ' επάγγελμα εκμεταλλευτές. Προφανώς ήμουν αρκετά αφελής.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως, ο πιο καλός τρόπος για να βρείτε παιχνίδια όσοι μένετε σε όχι πολύ μεγάλες πόλεις είναι να πηγαίνετε στα πιο παλιά καταστήματα -όλοι τα γνωρίζουν- ψάξε ψάξε κάτι βρίσκεις. Βέβαια η ανασκαφή καμία φορά είναι επίπονη. Εγώ που είμαι και αλλεργική στη σκόνη υποφέρω. #)
 
spirtoulis πρεπει κατι να ξερεις εσυ #)
 
Οπως και να εχει, θεωρω μεγαλη απωλεια για τη κοινοτητα την "λευκη" αποχωρηση της Toys Team (οπως συνηθως τους αποκαλω) για τετοιους λογους.

Παντα θα υπαρχουν "στοκατζηδες", παντα θα υπαρχουν κοινοτητες που τσιμπανε "προμηθειες", παντα θα υπαρχουν ανθρωποι που εκμεταλευονται το μερακι του διπλανου τους.

Εδω δεν ισχυουν τετοια πραγματα ή για να το εκφερω σωστοτερα...η διαχειριστικη ομαδα κανει οτι μπορει ωστε να ανεβαινουν σωστες αγγελιες απο ατομα που δεν εχουν δωσει το παραμικρο δικαιωμα...και παλι με εναν αριθμο αγγελιων εντος λογικων οριων! Αποβαλει απο το RetroManiaX κοσμο που δεν συναδει με τη φιλοσοφια του χωρου.

Περιμενω με μεγαλη ανυπομομησια την Toys Team πισω, διοτι εχουμε καποια δημιουργικα και χρηστικα σχεδια για τα οποια η βοηθεια των παιδιων ειναι αναγκαια.
 
Καταστήματα που πωλούν παλιά παιχνίδια.

Καλημέρα αγόρια και κορίτσια, μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που να πουλάει παλιά παιχνίδια; Έχω κοιτάξει στο κέντρο, αλλά προς το παρόν δεν έχω βρει κάποιο. Αν γνωρίζει τίποτα κανείς, ας επικοινωνήσει!

Ευχαριστώ και καλό μήνα σε όλους!

Λίλα
 
και εγω ξερω μαγαζι οχι αποθηκη..τυπικο δηλαδη παλιο παιχνιδαδικο των 90s που εχει πολλα παλια παινχιδια απο game gear games μεχρι παλια επτραπεζια και παλια παιχνιδια ολων των τυπων,εχει αρκετα αν και πλεον ο τυπος το εχει αλλαξει σε αλλο ειδος,βεβαια τα εχει εκει στη βιτρινα στεκονται και οποιος τα παρει,ο τυπος ομως ειναι της λογικης 10000 δραχμες ειχε τοτε..30 ευρω εχει τωρα,κοινως δεν τα ξεπουλαει..λεει χαρακτηριστικα..αυτα ολα αξιζουν αν τα παρεις με της παλιες τιμες 3 4 εκατομμυρια..γιατι να τα δωσο φθηνα...δεν καιγομαι να τα δωσο..ενταξει αμα ερθει καποιος και παρει κατι πηρε αλλα δεν καιγομαι και ολας,κοινως λεει δεν εχω αναγκη τα χρηματα αμεσα οποτε τα πουλαω με της παλιες τιμες που εκανα και οποιος θελει...
 
Και που βρίσκεται αυτό το μαγαζί;...
 
δεν θα σου πω φυσικα,με 5 ποστ προφανως θα εχεις αλλο σκοπο.
 
Δεν ήξερα πως οι απαντήσεις έρχονται με τον αριθμό των ποστ. Κρίμα, επειδή ο μόνος σκοπός μου ήταν να βρω πράγματα για αγορά, πράγματα που έχω να δω από τότε που ήμουν μικρή. Δεν πειράζει, να είσαι καλά και ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες, αν και καχύποπτός μου έδωσες ελπίδα πως κάπου θα βρώ αυτά που ψάχνω.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα