Αποκλειστική συνέντευξη του ΝΙΚΟΥ ΜΑΣΤΟΡΑΚΗ στο RetroManiaX

joe είπε:
Κοιταξε να δεις, η εποχη αυτη πιστευω πως εχει περασει. Επισης ποτε δεν ειπα πως ο Μαστορακης θα ηταν καλος στην παραγωγη προγραμματων σημερα, αλλα στην επιλογη πρωτοτυπων ιδεων πιστευω οτι θα ηταν καλος. Ξαναλεω αισθητικα δεν τον παω, αλλα εχει το μαμουνι. Και αυτο το μαμουνι ισως εδινε μια ευκαιρια σε ενα προγραμμα καλυτερο ΑΝ υπηρχε καποιος να το προτεινει.Σε τελικη να πω πως, αφου πρεπει να πληρωνω καποιον, ας πληρωνω καποιον που ξερει την δουλεια.
ΟΚ, καταλαβαίνω τί λες. Από την άλλη, νομίζω πως μία κρατική τηλεόραση πρέπει, αν μή τί άλλο, να παράγει και να προβάλει πολιτισμό. Έστω και με ένα ντοκιμαντέρ βρε αδερφέ, ή με ένα τηλεπαιχνίδι πραγματικά γνώσεων και όχι... ξανθιών.

Εκεί είναι που κολάω. Ενώ θεωρώ πως, αν ήθελε ο συγκεκριμένος άνθρωπος, θα παρήγαγε θαύματα προς αυτή τη κατεύθυνση, η πορεία του μου δημιουργεί τεράαααστια ερωτηματικά, και πιστεύω ότι τελικά θα κατέληγε μπερλουσκονική τηλεόραση...
 
Gryzor είπε:
ΟΚ, καταλαβαίνω τί λες. Από την άλλη, νομίζω πως μία κρατική τηλεόραση πρέπει, αν μή τί άλλο, να παράγει και να προβάλει πολιτισμό. Έστω και με ένα ντοκιμαντέρ βρε αδερφέ, ή με ένα τηλεπαιχνίδι πραγματικά γνώσεων και όχι... ξανθιών.
Εκεί είναι που κολάω. Ενώ θεωρώ πως, αν ήθελε ο συγκεκριμένος άνθρωπος, θα παρήγαγε θαύματα προς αυτή τη κατεύθυνση, η πορεία του μου δημιουργεί τεράαααστια ερωτηματικά, και πιστεύω ότι τελικά θα κατέληγε μπερλουσκονική τηλεόραση...
Πιστευω πως αναλογα με το πεδιο που κινειται ο καθενας, προσαρμοζει και την δουλεια του. Οταν εχεις εναν επιχειρηματια να αφριζει για νουμερα, τοτε κωλους θα βγαλεις, ειναι το πιο αμεσο και αποτελεσματικο απο απαρχης ανθρωπινου γενους, τι να κανουμε. Αν ομως θες μια ποιοτικα τηλεοραση ταυτοχρονα ομως συγχρονη και ανταγωνιστικη, τοτε χτιζεις σιγα σιγα και σταθερα. Χτιζεις ομως. Δεν πληρωνεις μυθικα ποσα 2 Μποζο να κανουν πρωινη εκπομπη που δεν βλεπει κανεις, δεν πληρωνεις ''συμβουλους'' εκατονταδες χιλιαρικα και δεν διατηρεις ενα τηλεοπτικο γλεντι που κοστιζει 26000 ανα επεισοδιο για 3 σεζον. Με αυτα τα χρηματα εστηνες απιστευτες παραγωγες, για να μην λαικισω και πω πως τραπεζωνες εκατονταδες ατομα σε πλουσιοπαροχο γευμα.
 
Εσένα σου είπαμε να ζήσεις και να ευτυχήσεις.

Τώρα τι σχέση έχουν οι αρλούμπες αυτές που γράφεις παραπάνω με την παρούσα συνέντευξη,ούτε ο Θεός ο ίδιος θα ήξερε,διότι,αν μη τι άλλο,δεν ασχολείται με ανούσια posts σε δημόσια boards του world wide web.

ΟΚ,το καταλάβαμε ότι θες να μειώσεις τη σημασία της συνέντευξης αυτής,αλλά πολύ ζόρι τραβάς ρε αδερφέ τελικά.Μας κουράζεις και κυρίως (επαν)εκμεταλλεύεσαι την ανοχή που δείξανε προ ημερών τα παιδιά στην επανεγγραφή σου,με μουφέ nickname,με αφορμή την ανακοινώση που έκανες περί του επικείμενου γάμου σου.

Λίγο φιλότιμο όμως δεν έβλαψε κανέναν ξέρεις...
 
manos426f είπε:
Εσένα σου είπαμε να ζήσεις και να ευτυχήσεις.
Τώρα τι σχέση έχουν οι αρλούμπες αυτές που γράφεις παραπάνω με την παρούσα συνέντευξη,ούτε ο Θεός ο ίδιος θα ήξερε,διότι,αν μη τι άλλο,δεν ασχολείται με ανούσια posts σε δημόσια boards του world wide web.

ΟΚ,το καταλάβαμε ότι θες να μειώσεις τη σημασία της συνέντευξης αυτής,αλλά πολύ ζόρι τραβάς ρε αδερφέ τελικά.Μας κουράζεις και κυρίως (επαν)εκμεταλλεύεσαι την ανοχή που δείξανε προ ημερών τα παιδιά στην επανεγγραφή σου,με μουφέ nickname,με αφορμή την ανακοινώση που έκανες περί του επικείμενου γάμου σου.

Λίγο φιλότιμο όμως δεν έβλαψε κανέναν ξέρεις...
Και βέβαια ισχύουν ακόμα οι ευχές, όμως θα πρέπει να σεβόμαστε και τους κανόνες αυτού του φόρουμ. Το να γράφεις δημοσίως σε ένα φόρουμ εναντίον κάποιου απόντος ή παρόντος προσώπου δεν συνάδει. Κι εγώ επαυξάνω. Και επαναλαμβάνω ότι η συνέντευξη είναι εφάμιλλη μιας επαγγελματικής , δημοσιογραφικής συνέντευξης.
 
stakovios είπε:
Και επαναλαμβάνω ότι η συνέντευξη είναι εφάμιλλη μιας επαγγελματικής , δημοσιογραφικής συνέντευξης.
Θα τολμήσω να πω ότι τη ξεπερνάει. Τα παιδιά έκαναν μια συνέντευξη που δεν είχε δάκτυλο κατευθύνσεως από κανένα και για τίποτε. Τέτοια, αγνά, γραφόμενα, είναι σε τεράστια έλλειψη σήμερα. :)
 
Aκομα ξυλο πεφτει? Ρε το Μαστορακη φωτιες που αναψε. Παντως κατα την γνωμη μου η συνεντευξη ηταν πολυ καλη και σιγουρα καλυτερη απο τις επαγγελματικες των τσοντοεκπομπων της τουβου. Αν οπωσδηποτε επρεπε να βρω ψεγαδι, θα ελεγα πως αφου εχουμε αυτο το ρημαδιασμενο τον κανονισμο, να ενημερωνοταν ευγενικα παντα ο μαστορας οτι τα πολιτικης χροιας σχολια του θα παραλειφθουν. Αλλωστε ηταν ενα προσωπικο παρελειπομενο και δεν ειχε σχεση με καθεαυτη την δουλεια στην τηλεοραση.

Θα κανω και ενα σχολιο και αν θελουν οι αγαπητοι αντμινιστρατορες, το λαμβανουν υποψιν. Αν οχι δεν εγινε τιποτα εχασα 3 δευτερολεπτα. Ειμαστε αρκετα μελη εδω μεσα, σε γενικες γραμμες ολοι σεβονται τον χωρο και κανουμε καλη παρεα. Οταν καποιος ειναι σε καποια στιγμη φαουλ σαν ανθρωπος, μπορειτε να αντιδρατε λιγο πιο ηρεμα και ευγενικα. Οι προθεσεις μπορει να ειναι καλες αλλα και ο τροπος που κανουμε μια παρατηρηση παιζει ρολο. Και please μην αρχισουμε τα "δικος μας ο χωρος και η ευθυνη κτλ". Κατανοητοτατο ειναι. Αλλα και ο χωρος εδω δεν ειναι μονο ενα administration, ενα template και ενα hosting. Eiναι και τα χιλιαδες ποστ που τον γεμιζουν με πληροφοριες πολυτιμες ή και παρειστικη διαθεση. Να γινουν παρατηρησεις λοιπον οπου πρεπει αλλα χωρις περιττη ασχημη συμπεριφορα. Αυτη ειναι η αποψη μου, αν δημιουργει προβλημα ας σβηστει, εγω παντως την ειπα ως οφειλα.
 
Έχω και γω να πω ένα τεράστιο ΜΠΡΑΒΟ στα παιδιά που κατάφεραν αυτή τη συνέντευξη και ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον κ. Νίκο Μαστοράκη που την παραχώρησε! Και τι δεν θα δινα να τον γνωρίσω αυτόν τον άνθρωπο!!! Τώρα...όλα τα περαιτέρω τα θεωρώ τουλάχιστον ανούσια και κακεντρεχή! Συγνώμη κιόλας...
 
Προ ολιγον ημερων διαπιστωσα οτι ο Νικος Μαστορακης ανεβασε καποιες απο τις ταινιες του στο αντιστοιχο καναλι του goldtv...

Kαι τωρα σορυ...βλεπω ξανα το Κοριτσι Βομβα...Αλιφερη FTW! :headbangdude:
 
[φτυάρι (= ξέθαμα) mode on]

...Έτυχε (όπως πάντα τυχαίνει με το Retromaniax...) να πέσω στη συνέντευξη του "Μαστ".

Κι αφού αρχικά "παραξενεύτηκα", διάβασα συνέντευξη και θρεντ.

Σχόλια :

Ούτε εμένα με τρελλαίνει να ψάχνομαι για τον άνθρωπο που ήταν υπεύθυνος πχ για το "Χωρισμένοι Με Παιδιά" (<-αρκετά ενδεικτικό θα έλεγα, του είδους της ποιότητάς του).

Εντύπωση όμως μου έκανε η διάθεσή του να "ασχοληθεί" με το Retromaniax (οκ, σηκώνει θεωρίες συνωμοσίας το ζήτημα, το καταλαβαίνω).

Όπως κι εντύπωση μου έκανε ειδικά ένα του σχόλιο σχετικά με το Ψ.Α. της ΕΡΤ : ευστοχότατο, καθώς είναι για...ξύλο ο ντηβέλοπερ. Την ίδια επίσης εντύπωση μου έκανε το ότι έχει χωθεί τόσο στα της νέας τεχνολογίας (video authoring κτλ). Ενδεικτικά αυτά, του ότι τεχνικά ο άνθρωπος δεν είναι άσχετος, παρ' ότι μόνο πιτσιρικάς δεν είναι.

Από 'κει και πέρα, δεν παύει να είναι αυτός που "οργανωτικά" έθεσε τις βάσεις του τηλεοπτικού κιτς ("καλλιστεία", μεσημεριανάδικο μεντάλιτι - γενικά την τιβή "της νέας εποχής", με ρουλοκορομηλάδες και τερενσοκουικάρες...). Και σαν άνθρωπος είχε πάντα κάτι το αντιπαθητικό για 'μένα, εκπροσωπώντας τον κόσμο της κιτσογκλαμουριάς, του εφήμερου, του ανούσιου (μιλώντας για το '90 και μετά, που τον "γνώρισα").

Στη δε συνέντευξή του, ομολογώ πάντως πως όπως το έχω ξαναπετύχει, ξέρει να διηγείται καλύτερα γραπτώς και...ομιλητικώς, απ' ότι τηλεοπτικώς και ΔΗ "κινηματογραφιστικώς" (το να θεωρεί κανείς τον Μαστοράκη, ΚΑΙ σινε-σκηνοθέτη, αποτελεί το λιγότερο ύβρι).

Τα δε..."παιδιά" που κάνανε την κίνηση, και πήρανε την συνέντευξη κτλ, ανεξαρτήτως αν ο συνεντευξιαζόμενος είναι persona non grata για πολλούς, θα έλεγα ότι πολύ καλά κάνανε (διότι αποκομίσανε αρκετή πληροφορία σχετική με το παρελθόν της ελληνικής τηλεόρασης).

Κάπου εδώ να τονίσω ότι μου έκανε εντύπωση η προτροπή του Μαστοράκη να βοηθήσει με διορθώσεις και εμπλουτισμό την RetroDB. Αξιέπαινη (...αν και...αμέσως αναρωτήθηκα "ε και γιατί δεν είχε προσφερθεί ήδη από μόνος του, πριν τον προσεγγίσουν, αφού λέει ότι ξέρει για το φόρουμ κτλ",,,,,,,,,,,αλλά αυτά είναι μάλλον ψιλά γράμματα, κι αν όντως έκτοτε βοήθησε, είναι προς τιμήν του).

...Aμφιλεγόμενος λοιπόν, όχι για τον όγκο της δουλειάς του, αλλά για την "ποιότητα" αυτής, και κάθε άλλο παρά άκυρη η παρουσία του στις σελίδες του Retromaniax.

Κι αν τελικά έβγαζα κάποια στιγμή συμπέρασμα, πόσο υπέρ ή όχι του καθεστώτος ήταν η "περίφημη" εκπομπή του μέσα απ' το ΚΕΒΟΠ, καλά θα ήταν......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλήθεια παιδιά,βοηθησε ο "Μαστ" με λιστες οπως ειπε για να μας διορθωσει στη Retro DB? Αχχχ κριμα που δεν τον ρωτησατε για την τηλεταινια με τη Νόρα!!! ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ η συνεντευξη δεν την ειχα διαβασει μεχρι τωρα!

 


ΕΥΓΕ!!!!
 
Ο Μαστορακης ειχε διαθεση να βοηθησει και σας διαβεβαιωνω οτι βοηθα.

Φυσικα και δεν μπορουσε ο χριστιανος να δει ενα site και να δινει στην ψύχρα ντοκουμεντα ή αναμνησεις του χωρις να γνωρισει συντελεστες, κινητρα και φιλοσοφια!

Αυτα τα περι ψευτογκλαμουριας...να σας πω οτι ηταν απο τους πιο "απλους" και ευγενεις "επωνυμους" ανθρωπους που εχω πετυχει και με εξαιρετικη χρηση της Ελληνικης γλωσσας (σπανιο πλεον).

Ο ανθρωπος εκανε πρωτος τα παντα στην Ελληνικη TV (scifi σηριαλς που δεν ξαναγιναν απο τοτε, σειρες θριλερ, τηλεοπτικες συναυλιες, ζωντανα σοου και τηλεπαιχνιδια κτλ κτλ) και οπως βλεπουμε στο goldtv ειχε τη νοημοσυνη να περισωσει κομματι απο αυτα.

Τωρα αυτα περι κινηματογραφικης σκηνοθεσιας, ο ανθρωπος απαντησε στη συνεντευξη. Εκανε εως εκει που εφτανε το budget. Εχει κανει αξιολογες ταινιες (Zero Boys, Blood Tide, Nightmare at Noon κτλ) και εχει χρησιμοποιησει ηθοποιους που αργοτερα εγιναν μεγαλοι σταρς. Εν πασει περιπτωσι ειναι ενας Ελληνας σκηνοθετης που ξεφυγε απο τα στενα πλαισια της χωρας μας, χωρις κρατικες επιδοτησεις και τετοια και καταφερε μια καριερα στο εξωτερικο.

@johnalepou Η βουτια στο goldtv μας εχει "δωσει" νεα ερωτηματα που ελπιζω στο κοντινο μελλον να τον ξανασυναντησουμε ωστε να απαντηθουν και αυτα...
 
Χμμμμ ναι και εξαλλου εχει βαλει ολοκληρη την τηλεταινια της Νορας! Και γενικα πολυ υλικο απο αυτην! Ευγε Μαστ και ευγε και σε σας για την σουπερ-ντουπερ συνεντευξη!!! Παντα τετοια παιδια μου!
 
θέλω να σας πω ένα μεγάλο μπράβο και συγχαρητήρια για τη συνέντευξη του νίκου μαστοράκη,δεν έχω λόγια πραγματικά.Σας ευχαριστώ!
 
και το πιο σημαντικό απʼ όλα, του είχα φέρει τον John Lennon και την Yoko Ono, για live εκπομπή που δυστυχώς δεν είχε γραφτεί ποτέ σε βίντεο και δεν σώζεται. Και επειδή ο Lennon ήταν αντι-χουντικός, αντι-καθεστωτικός, αντι-απʼ όλα, όταν γύρισε στο Λονδίνο, μια δημοσιογράφος των New York Times που του έπαιρνε συνέντευξη, τον ρώτησε, ανάμεσα στα άλλα: “Πώς και εσείς εμφανιστήκατε στην τηλεόραση της Χούντας;”. Και είπε ο John με το χιούμορ και την καυστικότητα που τον διέκρινε: “Δεν με θαυμάζετε που προσφέρθηκα για να πάω στο στόμα του λύκου και μπήκα μέσα στη στρατιωτική τηλεόραση και είπα πράγματα που δεν θα φανταζόταν ποτέ η χούντα ότι θα ακουστούν live;” Λοιπόν, είναι αυτό που λέγαμε -- εκείνο τον καιρό δεν ξέραμε τι κάνουμε… Το κάναμε χωρίς να ξέρουμε τι θα μας ξημερώσει…
Τι κρίμα που δεν υπάρχει...αυτό κι αν θα ταν ντοκουμέντο!!!
 
joe είπε:
Παμε δεν παμε τον Μαστορακη, οφειλουμε να αναγνωρισουμε οτι επαιξε μεγαλο ρολο στην διαμορφωση της ελληνικης τηλεορασης. Δεν ξερω αν ηταν ο απολυτος θεος οπως διατεινεται. Αλλα οσο σαλτσα και να βγαλεις η ουσια ειναι πως υπηρξε σημαντικος και κυριως ηθελε την δημιουργια μιας πραγματικης τηλεορασης στα ξενα προτυπα. Σε πολλα μπορει να εχω ενστασεις, απο την αισθητικη μεχρι τις στεγνες αντιγραφες ξενων σειρων χωρις καμια προσαρμογη στην ελληνικη κουλτουρα. Ομως το πιο σημαντικο ειναι πως εδειξε προς την σωστη κατευθυνση. Αν υπηρχαν ανθρωποι με οραμα και αληθινο ταλεντο, θα επιαναν το μηνυμα και ισως η ελληνικη τηλεοραση να ηταν πολυ καλυτερη και με καλυτερες και πρωτοτυπες αυτη την φορα ιδεες.
Μπραβο στα παιδια που με τις ερωτησεις τους εδωσαν τον τονο και ετσι εχουμε ισως την πιο σοβαρη συνεντευξη του Μαστορακη ως σημερα, με απιστευτο πλουτο πληροφοριων. Το GoldTV ειναι μια πολυ καλη προσπαθεια και αποτελει ενα δειγμα για το τι θα μπορουσε να ειναι το αντιστοιχο πολυδιαφημισμενο αρχειο της ΕΡΤ.

Προσωπικα αν και δεν μου αρεσει ο τυπος του, του αναγνωριζω το θαρρος σε βαθμο θρασσους και την ευστροφια να ελλισεται σε δυσκολες καταστασεις δημιουργωντας πραγματα που πριν απλα δεν υπηρχαν. Αν ηταν στο χερι μου, δεν θα δισταζα να τον χρισω διευθυντη της κρατικης τηλεορασης με εντολη να καθαρισει την κοπρο του Αυγεια χωρις ελεος.

η καλυτερη περιοδος της ΕΡΤ (της ΕΡΤ, οχι της ΥΕΝΝΕΔ) θεωρειται αυτη που διευθυντης προγραμματος ηταν ο Ροβηρος Μανθουλης και στο ραδιοφωνο ο Μανος Χατζηδακης. Αμφοτεροι παραιτηθηκαν μιας και το σαμποταζ εντος και εκτος ηταν εντονο.

Ο πρωτος εγραψε και ενα διαφωτιστικο βιβλιο για αυτο το ζητημα.

Καποιους τους ξενισε η γαλλικη παιδεια του

Βεβαια στην οικτρη κατασταση που εφτασε η ΕΡΤ ο Μαστορακης σημερα θα της εκανε για διευθυντης.
 
Ο Μαστορακης εκανε προσφατα, στο Life & Style, μια εξιστορηση των τηλεοπτικων και οχι μονο πεπραγμενων της εποχης Ιωαννιδη.

Αξιζει να την διαβασετε στο προσωπικο του blog.

Συνεχιζω να πιστευω οτι πηρε (ή καλυτερα του φορτωσαν) ολες τις "αμαρτιες" της εποχης, τη στιγμη που πολλοι εμμισθοι της περιοδου εκεινης πηραν υψηλες θεσεις στο μετεπειτα μεταπολιτευτικο καθεστως. Ετσι ειδαμε ανεπαγγελτους να γινονται επαγγελματιες πολιτικοι, συνεργατες της 7ετιας να γινονται κατηγοροι της και υπερασπιστες της δημοκρατιας (της μεταπολιτευσης), ετσι παρακολουθησαμε την χλιδατη κατρακυλα της χρυσοπληρωμενης κρατικης TV, ετσι ειδαμε την ΕΡΤ να φτανει τους 3500 μονιμους και να στηριζεται σχεδον αποκλειστικα σε εξωτερικες παραγωγες(!!)

Ο Μαστορακης ανεβασε το αρχειο του στο διαδικτυο, χωρις να ζητησει φραγκο απο τους λογαριασμους της ΔΕΗ, απο το κρατικο προυπολογισμο, απο σπονσορες και χωρις να απασχολησει 300 υπαληλους που τους πληρωνε αλλος.
 
Μπράβο παιδιά κάνατε εξαιρετική δουλειά! Πολλά ευχαριστώ.

Τωρα για τον ιδιο το Μαστοράκη, σε ολα οσα λετε έχει ο καθενας το δικιο του, αλλά σιγουρα ειναι ρετρό φυσιογνωμια και αξιζει να ακουστεί. Τα αλλα οντως θα τα κρινει η ιστορια.

Προσωπικά δεν τον συμπάθησα ποτέ και οχι μονο για τα οσα του εσερναν στο σπιτι (καθε φορά που το έβλεπαν οι δικοι μου στο γυαλι ακουγα νιοστή φορά για την περιφημη εκπομπη στην ΥΕΝΝΕΔ) αλλά και για δικά του απειρα αμαρτηματα (τι να πρωτοθυμηθεί κανεις αλλά ας σταθώ στις ταινίες του για να μην πιάσουμε τις σειρες και τα παιχνιδια). Το Radio Gold θα μπορουσε να ηταν διαμάντι αν δεν υπηρχαν διαρκώς οι διαφημισεις για να αγοράσεις τις συλλογες με την κάπως ενοχλητική φωνή του Ν. Μαστοράκη. Θυμάμαι πως ξαναζωντάνεψε τον θεσμο των καλιστειων επισης.
 
...μιας και, έστω έναν χρόνο μετά, πρόσεξα πως το παρακάτω

Wally είπε:
Ο Μαστορακης ειχε διαθεση να βοηθησει και σας διαβεβαιωνω οτι βοηθα.Φυσικα και δεν μπορουσε ο χριστιανος να δει ενα site και να δινει στην ψύχρα ντοκουμεντα ή αναμνησεις του χωρις να γνωρισει συντελεστες, κινητρα και φιλοσοφια!

Αυτα τα περι ψευτογκλαμουριας...να σας πω οτι ηταν απο τους πιο "απλους" και ευγενεις "επωνυμους" ανθρωπους που εχω πετυχει και με εξαιρετικη χρηση της Ελληνικης γλωσσας (σπανιο πλεον).

Ο ανθρωπος εκανε πρωτος τα παντα στην Ελληνικη TV (scifi σηριαλς που δεν ξαναγιναν απο τοτε, σειρες θριλερ, τηλεοπτικες συναυλιες, ζωντανα σοου και τηλεπαιχνιδια κτλ κτλ) και οπως βλεπουμε στο goldtv ειχε τη νοημοσυνη να περισωσει κομματι απο αυτα.

Τωρα αυτα περι κινηματογραφικης σκηνοθεσιας, ο ανθρωπος απαντησε στη συνεντευξη. Εκανε εως εκει που εφτανε το budget. Εχει κανει αξιολογες ταινιες (Zero Boys, Blood Tide, Nightmare at Noon κτλ) και εχει χρησιμοποιησει ηθοποιους που αργοτερα εγιναν μεγαλοι σταρς. Εν πασει περιπτωσι ειναι ενας Ελληνας σκηνοθετης που ξεφυγε απο τα στενα πλαισια της χωρας μας, χωρις κρατικες επιδοτησεις και τετοια και καταφερε μια καριερα στο εξωτερικο.
αναφερόταν σε πρότερα δικά μου γραφόμενα, μου ήρθε η επιθυμία να σχολιάσω (τώρα που με..."ξύπνησε" το mail notification), ότι :

Όχι ότι δίνω και τόσο πολύ βάρος στην τότε επισήμανσή μου, σχετικά με το ότι "θα μπορούσε να είχε ήδη αυτο-προσφερθεί, για συνδρομή στην βελτίωση της DB" (...άλλωστε, και μόνο που το έκανε, έστω και μετά τη συνέντευξη, τον τιμά) - αλλά για χάριν "της κουβέντας μας", να σχολιάσω ως εξής : τί κι αν δεν γνώριζε το φόρουμ από μέσα...Νομίζω πως η εικόνα της DB είναι μοναδικά ενδεικτική για την ποιότητα, την συνέπεια, το μεράκι και την ορθότητα της. Σε βαθμό που όποιος έχει υλικό να προσφέρει, και δεν τρέχει ο ίδιος να σας βρει, να τελεί ΕΣΤΩ...εγκληματική αμέλεια. Κι ας ακόμα θεωρητικά ήσασταν οι χειρότεροι παλιοχαρακτήρες (που κάθε άλλο παρά είσαστε), το έργο σας είναι σούπερ.

...Διόρθωση : δεν είχα γράψει πως ο ΙΔΙΟΣ είναι "ψευτογκλάμουρας". Και, εννοείται, ούτε καν τίθεται θέμα της χρήσης της γλώσσας από μέρους του, της γνώσης του περί Ιστορίας (καλλιτεχνικής και όχι μόνο), κτλ... Αυτό που έγραψα ήταν πως ήταν από τους κύριους υπέυθυνους της εισαγωγής της ΚΙΤΣΟ-γκλαμουριάς στα τηλεοπτικά του τόπου, τη δεκαετία του '90. Και για την ακρίβεια, αυτό ακριβώς είναι που με χάλαγε, παν' απ' όλα, με τον Μαστοράκη : εισήγαγε ΑΚΡΙΒΩΣ το "επίπεδο" της Αμερικανικής (και έμμεσα και της Ιταλικής) τηλεοπτικής κουλτούρας του τότε. Φρέσκα πράμματα, πούλησαν στον κόσμο, ΑΛΛΑ από ποιότητα και βάθος........Δ Ε Ν. Γι' αυτό και δεν αμφισβητώ πως το ό,τι έκανε, το έκανε ευσυνείδητα (και δυστυχώς και ενσυνείδητα), αψόγως επαγγελματικά - αλλά μέχρι εκεί. Ήταν ένας καλός έμπορος ο Μαστοράκης. Σα να πούλησε Κοκακόλα. Η οποία ναι μεν είναι ουάου, αλλά οι γιατροί λένε μακρυά της.

...Και γενικά, στα υπέρ του ήταν η "διορατικότητα", ήξερε να βλέπει ευκαιρίες και να τις αρπάζει και χωρίς χρονοτριβές να τις βάζει στην πράξη να δουλεύουν, ήξερε να "κλέβει" πιασάρικες ιδέες, να μη μασάει στην προτοτυπία, και, και......Δεν αρκεί όμως η ευστροφία και η καπατσοσύνη για να "αξίζεις". Σίγουρα άνοιξε νέες αγορές, πολλοί έφαγαν ψωμάκι "εξ' αιτίας" του (...και μερικοί πολύ περισσότερα από ψωμάκι), ηθοποιοί, τεχνικοί, στούντιο, καναλάνθρωποι, σκηνοθέτες και όοοολοι οι είτε άμεσα-είτε έμμεσα σχετικοί, ΑΛΛΑ υπέθαλψε, την "αποχαύνωση μιας ολόκληρης δεκαετίας". Την Γκρηκ Τζενερέισιον Εξ. Μεγάλη δύναμη το γυαλί και η εικόνα που περνάει, ας μη κοροϊδευόμαστε, σχετικά με την κατεύθυνση συνειδήσεων... Στο μέτρο που του αναλογεί λοιπόν, ήταν διακριτά υπεύθυνος για τον...χομοκαταναλωτικισμό του '90. Κι αν δεν ήταν αυτός, θα ήταν άλλοι στη θέση του βέβαια, και θα 'ταν και πιο κιτς. Αλλά αυτό δεν τον δικαιώνει.

...Περί "ταινιών" και μπάτζετ : Άμα το 'χεις, και με ...παξίμαδα κάνεις παπαδοταινίες. Αλλά ΕΙΔΙΚΑ αναφορικά με one-on-one στη σκηνοθεσία, ε, νομίζω Η Τέχνη δεν του οφείλει και πολλά. Και για την ακρίβεια, διεκπεραιωτικός ήταν. Και τέτοιοι, υπάρχουν μιλιούνια. Οι δε ηθοποιοί -δεν ξέρω καν σε ποιούς αναφέρεσαι- δε νομίζω πως "μεγαλούργησαν", επειδή..."θήτευσαν" στο "σχολείο" του.......Κι εγώ κάποτε έσφιξα το χέρι του Γκάλη, αλλά δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι τα καλάθια τα έβαζε εξ' αιτίας μου.

Τέλος, όσο για το ότι δεν έφυγε εξωτερικό και χρεωκόπησε, συμφωνώ πως δεν είναι κατά του. Και μπράβο του για την πάρτη του. Και σίγουρα δεν ήταν λαμόγιο και δηθενατζής. Δεν ξέρω, αλλά φαντάζομαι πως δεν είναι χασομέρης σαν άνθρωπος. Για εργατικότατο τον κόβω. Αλλά όλο αυτό, απέχει πολύ από το να δρέψει δα και δάφνες, για την σκηνοθετική προσφορά του και μην τον συγκρίνουμε με τα χείριστα παραδείγματα του είδους, γι' άλλη μια φορά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα