Βγαζει ο Spectrum 15 χρωματα;

Πάντως με το σκεπτικό της μίας "πλευρας", το 2600 έχει καλύτερα γραφικά και από τους τρεις αφού έχει περισσότερα χρώματα...
 
Μα τα παρακάτω, πού τα ξεκαθαρίσαμε αγαπητέ μου Shock;

phil_vr είπε:
- Ναι αλλα πως μπορει να ειναι ολα τοσο χαλια και να δειχνει φτωχος συγγενης σε καθε παιχνιδι σε σχεση με τα αλλα 8bit?

- Δηλαδη HD και 15 χρωματα και ακομα και ο Commodorης με την ανακατεμενη με ασβεστη παλλετα εξακολουθει να δειχνει καλυτερα?
Εδώ αφήνεται να εννοηθεί ότι o Spectrum βγάζει περισσότερα χρώματα από τον Commodore 64 και όλα τα υπόλοιπα 8bit.

phil_vr είπε:
Kung Fu Master στον Atari 2600: ναι κυριοι, ενα παιχνιδι απειρως καλυτερο (και με πολυ καλη ingame music χωρις διακοπες για ηχο χτυπηματος) σε σχεση με το εκτρωμα που παρουσιαστηκε για εκδοση στον ΖΧ! Που να ειχε ο Αταρικος δηλαδη και 48Κ μνημης, και υψηλη αναλυση, και 15 ταυτοχρονα χρωματα τι θα εφτιαχνε ο τυπος!
Εδώ αφήνεται να εννοηθεί ότι ο Spectrum βγάζει περισσότερα χρώματα από το ATARI 2600.

Shock είπε:
Θυμόμουν ότι το Prohibition ήθελε 128ΚΒ στον CPC και εγώ με τον 664 δεν μπορούσα να το παίξω.
Εδώ αφήνεται να εννοηθεί ότι δεν υπήρχε 64K έκδοση Prohibition για Amstrad.

Όλα τα παραπάνω διατυπώθηκαν λανθασμένα και δεν παρουσιάστηκε πουθενά αντίλογος

εκτός αν εσείς βλέπετε κάποια post που δεν βλέπω εγώ...

Shock είπε:
Ace αυτά τα ξεκαθαρίσαμε λίγο πιο πάνω, δες και τις φωτογραφίες και πες μας την άποψη σου αν θες
Οι απόψεις μου σε αυτά που αναφέρθηκαν είναι οι εξής:

Η έκδοση του Rainbow Islands για τον Amstrad, είναι πράγματι η κορυφαία ανάμεσα στα 8bit. Πολύ κοντά στο Arcade.

Το Prohibition του Amstrad παρομοίως, ξεπερνά και την αντίστοιχη του ATARI ST.

Το Savage στον Amstrad, είναι επίσης η καλύτερη έκδοση.

Το Extreme την καλύτερη έκδοσή του, την είδε στο ZX Spectrum. Αξίζουν συγχαρητήρια οι προγραμματιστές, που έβγαλαν τέτοιο αποτέλεσμα στο ταπεινό μηχανηματάκι με μόνο 15 χρώματα, τα οποία επιπροσθέτως απαιτούν χίλια κόλπα, για να εμφανιστούν χωρίς clash.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stormwatch είπε:
Πάντως με το σκεπτικό της μίας "πλευρας", το 2600 έχει καλύτερα γραφικά και από τους τρεις αφού έχει περισσότερα χρώματα...
Καθε αλλο. Οι εκδοσεις των CPC/CBM ειναι μια χαρα (αν και η απουσια ηχου στο CPC ειναι εντονη) και πιο λεπτομερεις απο του 2600. Απλα η εκδοση στο 2600 ξεπερνα κατα πολυ την αθλια εκδοση του ΖΧ γενικως.

Ace είπε:
- Ναι αλλα πως μπορει να ειναι ολα τοσο χαλια και να δειχνει φτωχος συγγενης σε καθε παιχνιδι σε σχεση με τα αλλα 8bit?- Δηλαδη HD και 15 χρωματα και ακομα και ο Commodorης με την ανακατεμενη με ασβεστη παλλετα εξακολουθει να δειχνει καλυτερα?

Εδώ αφήνεται να εννοηθεί ότι o Spectrum βγάζει περισσότερα χρώματα από τον Commodore 64 και όλα τα υπόλοιπα 8bit.
Αν διαβασες σωστα αναφερομαι στα χαλια παιχνιδια του ΖΧ και στην χαλια παλετα του Commodore με τα ξεπλυμμενα χρωματα.

Ace είπε:
Όλα τα παραπάνω διατυπώθηκαν λανθασμένα και δεν παρουσιάστηκε πουθενά αντίλογοςεκτός αν εσείς βλέπετε κάποια post που δεν βλέπω εγώ...
Αν προσεξες ολα εχουν ηδη διορθωθει..

Οσο για το Extreme, παρολο που ειναι πολυ καλο στον ΖΧ, τα χρωματα που εχει στον CPC εχουν 16bit οψη και πιο ομορφες λεπτομερειες χωρις το παιχνιδι να χανει οπουδηποτε αλλου εννοειται σε καμια εκδοση. Προσωπικη μου γνωμη παντα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
fruity frank ΔΕΝ υπήρξε στο σπέκτρουμ...(το γράφω για να μου βρείτε κανά κουλό screenshot τώρα!)
 
Απολαυστικό το thread!



Αφού έχει πέσει τόση "κόντρα" γιατί δεν κάνετε και κανένα συγκριτικό, να μας δείξετε σε ποια παιχνίδια αξίζει ακόμα και τώρα το αγαπημένο σας home;

Α, και οι "πουθενάδες" (CPC, Spectrum) μπορείτε να φαγωθείτε όσο θέλετε, αλλά μην βάζετε στο στόμα σας τον τιτανοτρισμέγιστο C64! Απλά ΔΕΝ σας παίρνει! :cool:
 
Πάμε πάλι...

phil_vr είπε:
- Ναι αλλα πως μπορει να ειναι ολα τοσο χαλια και να δειχνει φτωχος συγγενης σε καθε παιχνιδι σε σχεση με τα αλλα 8bit?
Γιατί έχει τα λιγότερα χρώματα από όλους.

phil_vr είπε:
Ειναι σαν να ειχαμε τον πικασο και να του διναμε ενα κοκκινο ενα πρασινο και ενα μπλε χρωμα για να φτιαξει εναν πινακα, και σε εμενα να εδιναν ολη την Βιβεχρωμ. Τι θα εφτιαχνε εκεινος και τι εγω?
Πικάσο ο Amstrad και Βιβεχρώμ ο Spectrum. Ποιος υπονοείται ότι έχει περισσότερα χρώματα;

phil_vr είπε:
Και αυτο γιατι ειχα την απορια οταν ειδα οτι ο spectrum βγαζει 15 χρωματα αλλα παντα εδειχνε πιο χαλια απο ολα τα αλλα μηχανηματα. Δηλαδη οτι δεν το βοηθησε πουθενα αυτο το feature.
Γιατί ακόμα και τα 15 χρώματα είναι λιγότερα από των άλλων 8bit. Για να σε βοηθήσω ακόμα περισσότερο στην επίλυση της απορίας σου, τα χρώματα αυτά αποτελούνται από το μαύρο και εφτά χρώματα σε δύο φωτεινότητες...

Είναι τόσες πολλές λοιπόν οι αναφορές για τα πάρα πολλά χρώματα του Spectrum, που δεν διορθώνονται...
 
Αce οντως μου ελυσες την απορια με την τελευταια φραση για τις φωτεινοτητες και το πως τα χρησιμοποιει. Παντα ειχα την αντιληψη οτι δεν εβγαζε πανω απο 8 το πολυ χρωματα. Λογικο οταν ειδα οτι μπορει να βγαλει 15 με εκανε να αναρωτηθω ποτε τα χρησιμοποιησε και πως. Thanx bro..

Leon, τις ξεχασες τις 23 σελιδες? Καπου εκει ξεμειναμε απο commodorαδες! :)

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?16614-Amstrad-CPC-vs-Commodore-64
 
Είναι τόσες πολλές λοιπόν οι αναφορές για τα πάρα πολλά χρώματα του Spectrum, που δεν διορθώνονται...
Αν εχω καταλαβει σωστα - ο Ace δεν εχει καταλαβει οτι ο Phil ειρωνευεται τον speccy (στα κειμενα που φερνει ο Ace ως παραθεσεις). O Phil δεν θα ελεγε ποτε καποια θετικη κουβεντα για τα ZXακια.
 
Aυτο ειναι ανακριβεια! Πως δεν λεω θετικα? Οριστε: Τα ΖΧ ηταν φθηνα.. ηταν.. cheap.. γενικως! Χαχαχα :)

Kαι ενα παιχνιδι που υπαρχει μονο σε ZX και το καραγουσταρω ειναι το Astroball. Aπιστευτα καλο παιχνιδι που δεν εγινε port (απο οσο ξερω) πουθενα παρα μονο σε ΖΧ/SAM.

Eδω ο μαγκας:

http://www.youtube.com/watch?v=Vi4r12xp01o

Πλακα πλακα πρεπει να κανουμε κανενα gathering, αλλα οχι αυτα που κανουμε συνηθως.. πρεπει να βρεθουμε απο νωρις, και σε παραταξεις, καλη ωρα οπως ειμαστε εδω με καφεδες και ωρες για συζητηση! Που ειναι και αυτος ο τελεταρχης να κανονισει τιποτα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα "πυρομαχικά" τι μορφής θα είναι;

Προτείνω ανοιχτό χώρο και με αρκετές εξόδους διαφυγής όταν πλακώσει το ΠΙΚΠΑ! :D :D
 
phil_vr είπε:
Leon, τις ξεχασες τις 23 σελιδες? Καπου εκει ξεμειναμε απο commodorαδες! :) http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?16614-Amstrad-CPC-vs-Commodore-64
Καλά άστο...Δεν πρόκειται να ασχοληθώ, γιατί δεν υπάρχει και λόγος. Σύγκριση CPC με C64 δεν έχει απολύτως κανένα νόημα. Μιλάμε για τον πιο επιτυχημένο computer όλων των εποχών και για ένα κακομοίρη που έκανε επιτυχία στην Ελλάδα, στην Ισπανία και στη Γαλλία. Είχαμε παιχνίδια που ούτε στα όνειρά σας δεν είχατε δει. Α ναι, την "παπυροειδή αναδίπλωση" την έχετε δει ποτέ σας; Εσείς είχατε SID Vicious; :D

Πάντως οι amstradάδες δεν πρέπει να ξεχνάτε ότι παρά την ανωτερότητα του CPC σε σχέση με τον Spectrum "στα χαρτιά", αυτό σπάνια φαινόταν αφού λόγω της μικρής επιτυχίας του CPC τα περισσότερα παιχνίδια ήταν Spectrum ports που δεν εκμεταλλεύονταν τον CPC πλήρως. Α...και για πείτε μου κανένα αποκλειστικό παιχνίδι για CPC. :animlaugh:
 
Στο εγραψε λιγο πριν ο Spyros_s
 
Παραδείγματα:

jumping jack...ελάχιστα χρώματα και παρόλα αυτά τίγκα στο color clash...παρόλα αυτά εθιστικότατο!

Συμπέρασμα: δεν κάνουν τα χρώματα τον παπά.

Batman the movie στον cpc! Κακή ανάλυση αλλά υπέροχα χρώματα και gameplay!

Συμπέρασμα: δεν κάνει η ανάλυση τον παπά!

Το ίδιο στον c64: ξεπλυμένη παλέτα χρωμάτων παντού! Πόσο όμορφη έκδοση όμως!

Συμπέρασμα: δεν κάνει το είδος των χρωμάτων τον παπά!

--------------------------------

Ερώτηση: Έχω άδικο dino που αγαπώ την αμίγκα που έχει πολλά χρώματα ταυτόχρονα στην οθόνη από τρομερή παλέτα χρωμάτων και υψηλές αναλύσεις; :p

-----------------------------------

Αυτά με τα vs ρετρό υπολογιστών είναι από τα πλέον χαβαλεδιάρικα θέματα! :)
 
Xyphoes Fantasy.. need I say more?

X_15709_1111572893_Xyphoes6.png
X_15709_1111572893_Xyphoes4.png
X_15709_1111572893_Xyphoes5.png
 
To the C64 scene: You have the wrong machine if you want to make the best demos for 8-bit. To the cpc scene: You have the best 8-bit machine and the worse demos. What have you been doing?
Απο το Batman Forever demo... Βέβαια μετά το numen όλα αυτά τα επιχειρήματα είναι χωρίς νόημα αλλά είπα να το αναφέρω!
 
Ace είπε:
  • Ο Amstrad βγάζει 16 χρώματα ταυτόχρονα στην οθόνη χωρίς περιορισμούς, από παλέτα 27.
  • Ο Commodore 64 βγάζει 16 από παλέτα 16, με αρκετούς περιορισμούς.
  • Ο ZX Spectrum βγάζει 15 χρώματα από παλέτα 15, (7basic+7bright+1black) με αρκετούς περιορισμούς. Επιγραμματικά, όχι πάνω από δύο χρώματα σε ένα 8x8 block τα οποία επιπροσθέτως πρέπει να είναι και τα δύο bright ή basic με το black μπαλαντέρ.
  • Το ATARI 2600 βγάζει 128 χρώματα στη NTSC έκδοσή του και στην PAL 104 χρώματα.
  • Έκδοση του Prohibition υπάρχει και για CPC 464-664, με κάποιες μικρές παραχωρήσεις.

Αυτά...
Έχουμε ξεχάσει κάποιον:

attachment.php


spyros_s είπε:
--------------------------------

Ερώτηση: Έχω άδικο dino που αγαπώ την αμίγκα που έχει πολλά χρώματα ταυτόχρονα στην οθόνη από τρομερή παλέτα χρωμάτων και υψηλές αναλύσεις; :p

-----------------------------------
Ψιλοχοντροάσχετο, αλλά πάμε:

Έχεις δίκιο... Κι εγώ στη θέση σου, το ίδιο θα'κανα...
 
Πες τα ρε DINO - γιατι εδω η κλαση του 84 μας εχει τσακισει στα φουμαρα.

Και μιας και εβαλες φωτο του κορυφαιου - ριχνω φωτο του πατερα του που απο το 1979 εκανε τα ιδια ακριβως πραγματα και ηταν και θα ειναι η κορυφη του 8bit computing.

image001.jpg
 
phil_vr είπε:
Xyphoes Fantasy.. need I say more?
X_15709_1111572893_Xyphoes6.png
X_15709_1111572893_Xyphoes4.png
X_15709_1111572893_Xyphoes5.png
Ναι χρειάζεται. ΔΥΟ παντελώς άγνωστα παιχνίδια (Xyphoes Fantasy και Fruity Frank) δεν λένε απολύτως τίποτα. Αν μη τι άλλο στον Speccy βγήκαν παιχνίδια που άφησαν ιστορία.

@Dino: Σωστός! Οι οκτάμπιτοι Atari είναι οι μόνοι που μπορούν να συγκριθούν με τον C64. Καταρχάς όταν πρωτοβγήκαν ('79) απλά ήταν πολύ μπροστά από την εποχή τους και έπρεπε να περάσουν τρία χρόνια μέχρι να βγει μηχάνημα να τα κοντράρει (C64), και φυσικά εδώ υπάρχει πραγματική κόντρα για το ποιο μηχάνημα είναι καλύτερο (κάπου νικάει το ένα κάπου το άλλου). Και φυσικά βγήκαν παιχνίδια διαμάντια στον Ατάρι που επηρέασαν πάρα πολύ το gaming. Και τεχνικά βλέπεις παιχνίδια όπως τα Alternate Reality, The Eidolon, Encounter! κλπ, και παθαίνεις πλάκα!
 
Leon είπε:
Α...και για πείτε μου κανένα αποκλειστικό παιχνίδι για CPC. :animlaugh:
Xyphoes Fantasy.. need I say more?

Leon είπε:
Ναι χρειάζεται. ΔΥΟ παντελώς άγνωστα παιχνίδια (Xyphoes Fantasy και Fruity Frank) δεν λένε απολύτως τίποτα. Αν μη τι άλλο στον Speccy βγήκαν παιχνίδια που άφησαν ιστορία.
Ζητησες exclusives η κανεις πλακα? Αν δεν μπαινεις στον κοπο να δεις τι ειναι το Xyphoes, τι αλλο να σου πω? Ειδικα οταν εχει φτιαξει και thread για τα καλυτερα 8bit παιχνιδια, θα περιμενα να ησουν πιο openminded.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα