Γιατί δεν εργάζομαι σε τεχνική υποστήριξη!!!

ΟΚ, θεωρώ λίγο άσχετη τη σύγκριση με το συνεργείο.

Όταν πάω το αμάξι για να αλλάξει κάποιος μπουζί και μπουζοκαλώδια, μπορεί να το κάνει σε 15 λεπτά. Αυτό δεν λέει ότι δεν θα αξίζει την 50άρα, στην τελική ας τα άλλαζα μόνος μου, έχοντας επενδύσει και στα κατάλληλα εργαλεία φυσικά.

(Ειδικά στον VVTi της TOYOTA θες ειδικό σπαστό εργαλείο για να φτάσεις τα μπουζί, που δεν αξίζει να το αγοράσεις μια και κοστίζει ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ...... )

Άσε που όσα κλικ σε Τζούλιες και να κάνεις τα μπουζί δεν χαλάνε.....
 
Το συνεργείο ήταν παράδειγμα, εντάξει κ εμένα πιάνουν τα χέρια μου από μηχανολογικα, ηλεκτρολογικά κλπ αλλά από ένα σημείο και μετά θα ζητήσω βοήθεια επαγγελματία, και θα τον πληρώσω ΑΦΟΥ πρώτα ρωτήσω «Συγχωρνάτε με κύριε πόσα θέλετε για αυτή την δουλειά;»
 
Το κακό είναι ακριβώς αυτό:

Ενώ ένα γιατρό, έναν δικηγόρο, έναν μπετατζή, έναν κουρέα σκύλων τον θεωρούν επαγγελματία, έναν τεχνικό υπολογιστών ΔΕΝ τον βλέπουν έτσι. Ειδικά αυτό το κακό με το συγγενολόι μπορεί να πάρει διαστάσεις λαίλαπας.

"Ο Μήτσος ξέρει από κουμπιούτερ ρε, φώναχτον να αλλάξει τον ηλεκτρικό πίνακα που κάηκε, με την ευκαιρία να ρίξει και μια ματιά στο πλυντήριο γιατί κάνει θόρυβο"

Οι mainstreamers δεν θέλουν να δεχτούν, γιατί δεν φτάνει το "μυαλό" τους ότι ο υπολογιστής δεν είναι ραδιόφωνο. Δεν είναι τοστιέρα, δεν είναι φραπεδιέρα. Δυτυχώς σε αντιμετωπίζουν έτσι. "Έλα μωρέ κουμπιούτερες φτιάν΄ σιγά του δύσκουλο, κι ο Κίτσος της Μήτσαινας του κάνει αυτού."

Να φωνάξουν το Κίτσο λοιπόν.
 
pooky(1) είπε:
Το κακό είναι ακριβώς αυτό:
Ενώ ένα γιατρό, έναν δικηγόρο, έναν μπετατζή, έναν κουρέα σκύλων τον θεωρούν επαγγελματία, έναν τεχνικό υπολογιστών ΔΕΝ τον βλέπουν έτσι. Ειδικά αυτό το κακό με το συγγενολόι μπορεί να πάρει διαστάσεις λαίλαπας.

"Ο Μήτσος ξέρει από κουμπιούτερ ρε, φώναχτον να αλλάξει τον ηλεκτρικό πίνακα που κάηκε, με την ευκαιρία να ρίξει και μια ματιά στο πλυντήριο γιατί κάνει θόρυβο"

Οι mainstreamers δεν θέλουν να δεχτούν, γιατί δεν φτάνει το "μυαλό" τους ότι ο υπολογιστής δεν είναι ραδιόφωνο. Δεν είναι τοστιέρα, δεν είναι φραπεδιέρα. Δυτυχώς σε αντιμετωπίζουν έτσι. "Έλα μωρέ κουμπιούτερες φτιάν΄ σιγά του δύσκουλο, κι ο Κίτσος της Μήτσαινας του κάνει αυτού."

Να φωνάξουν το Κίτσο λοιπόν.
Η μάνα μου μια φορά με είχε φωνάξει να φτιάξω την κουζίνα, αφού, όπως είπε «ασχολούμε με ηλεκτρονικά»..

Εμένα με εκνευρίζει πραγματικά, ο χρήστης (είτε υπάλληλος είτε ιδιοκτήτης) που ΠΡΈΠΕΙ να μάθει, γιατί είναι η δουλειά του, αλλά βρίσκει πάτημα στο «πρόβλημα» για να λουφάρει..
 
Πανκλικάκηδες!!! Φοβερός ο αδόκιμος όρος!

Η ειρωνία είναι πως αν δαπανούσαν το 1/10 του χρόνου που

ξοδεύουν παίζοντας φάρμα, θα είχαν γίνει ξεφτέρια.

Προτείνω λοιπόν ένα πρόγραμμα για τις περιπτώσεις

που στήνουμε pc γνωστού μας...

Deep freeze σεταρισμένο με password που ξέρουμε μόνο εμείς...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
statusgr είπε:
Η μάνα μου μια φορά με είχε φωνάξει να φτιάξω την κουζίνα, αφού, όπως είπε «ασχολούμε με ηλεκτρονικά»..
Αυτό κι αν είναι κλασσικό! Εγώ ακόμα δεν έχω καταφέρει να εξηγήσω στον κόσμο πως γίνεται το πτυχίο μου να γράφει Ηλεκτρολόγος Μηχανικός τη στιγμή που δεν μπορώ να πιάσω κατσαβίδι χωρίς να αυτοτραυματιστώ... η ίδια μου η γυναίκα με λέει "μαϊμού ηλεκτρολόγο"! Κι όλα αυτά επειδή για κακή μου τύχη στην Ελληνική γλώσσα χρησιμοποιούμε την ίδια λέξη τόσο για τον επιστήμονα όσο για τον τεχνικό...
 
Εγώ όσες φορές έχει τύχει να μην μπορώ να λύσω πρόβλημα πάνω σε PC ή σε ηλεκτρονικά παντός είδους (είπαμε, εμείς που ξέρουμε απο κομπιουτέρια, πρέπει να ξέρω τα ΟΛΑ όσα αφορούν τεχνολογιά και ηλεκτρονικά), εισπράτω την έκφραση "καλά, τί διάλο σπούδαζες 4 χρόνια??" και άλλα παρόμοια.

Άντε να τους εξηγήσω οτι η σχολή που έχω βγάλει ΔΕΝ μου έμαθε:

*Να σετάρω fullHD 50' οθόνη, με ηχεία 7.1, ξεχωριστούς ενισχυτές, dvd players και δορυφορικά πιάτα. Θα το κάνω, αλλά μην έχεις την απαίτηση να "είναι έτοιμο σε κανα μισάωρο". Μπορεί να μου πάρει όλο το απόγευμα.

*Ποιός ήταν ο αντιπρόεδρος της Intel, όταν αυτή έβγαλε τον πρώτο Pentium. Επόμενως, ΔΕΝ ξέρω να απαντήσω σε αυτήν την ερώτηση στο Trivial Pursuit.

*Πού είναι το πρόγραμμα που κάνει ρετουσάρισμα και αυτόματο blur, στο ολοκαίνουριο 18ΜΡ κινητό, το οποίο δεν ήξερα καν οτι υπάρχει.

*Να μυρίζω τα νύχια μου για να καταλάβω τον λόγο για τον οποίο το PC του φίλου μου δεν ξεκινάει, όταν αυτός με παίρνει τηλ. και ακολουθεί ο εξής ο διάλογος:

-Δεν ανάβει το PC μου με τίποτα.

-Το μπροστινό λαμπάκι ανάβει?

-Ποιό λαμπάκι?

- . . . Μέσα απ' το κουτί ακούγεται το τροφοδοτικό?

-Δεν ξέρω, είχα μουσική.

-Τί εννοείς "είχες"?

-Είμαι στο αμάξι τώρα, καλά ρε μλκ, δεν ακούς τους θόρυβους, τις κόρνες?!?!

- . . . *καντήλια*
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1997 - User Friendly...

picture.php
 
Pooky(1), έγραφα με Imgburn χθες και μου έβγαζε συνεχώς Device I/O Error με αποτέλεσμα να κολλάει όλο το PC. Πότε μπορώ να σε πάρω τηλεφωνάκι να το δούμε. Με βολεύει μετά τις 2 τη νύχτα.

:D
 
Προβλέπω να σου δίνει ραντεβού στο Ελ. Βενιζέλος για να στο φτιάξει...
 
χαχα, αυτό περίμενα οτι θα μου απαντήσει :D
 
alkis21 είπε:
η ίδια μου η γυναίκα με λέει "μαϊμού ηλεκτρολόγο"!
Σου είπα να πάψεις να παίζεις φανατικά Monkey Island. Εσύ το χαβά σου..... :p :p:p

@Storm: Για πάρτυ σου έρχομαι να στήσουμε σύστημα από την αρχή. Κερνάς FIX βέβαια. Τώρα τι σύστημα θα βγει, άλλο.....
 
Σημερινό, φρέσκο, πρωϊνό:

Έχω πάει στο ΙΚΑ για να βάλω στο βιβλιάριο τη σύζυγο και το μπόμπιρα...

Η διπλανή υπάλληλος από αυτόν που με εξυπηρετεί, λέει πανικόβλητη:

"Αααα... Δε δουλεύει" (ο εκτυπωτής)...

Ο υπάλληλος που με εξυπηρετεί:

"Βγες από το πρόγραμμα και ξαναμπες!"

Η κυρία βγαίνει και ξαναμπαίνει αλλά δεν λειτουργεί παλι τίποτα.

Εγώ ρίχνω μια ματιά στη φάτσα του εκτυπωτή και κανένα λαμπάκι δεν είναι αναμένο, ενώ ο διακόπτης είναι στο ΟΝ...

"Πάλι δε δουλεύει", λέει αυτή ξανά με απελπισία...

Αποφασίζω να επέμβω: Δείτε λίγο το καλώδιο του ρεύματος του εκτυπωτή, μήπως είναι χαλαρό, λεω...

ΑΑΑΑΑ! Δεν ξέρω από αυτά λέει η κυρία με τρόμο, κοιτώντας την οθόνη του κομπιούτερ της...

Του εκτυπωτή το καλώδιο, ξαναλέω....

"Μπα δεν είναι το ρεύμα το πρόβλημα" , λέει ο υπάλληλος που με εξυπηρετεί...

"Βγες πάλι", της λέει...

Αφού επαναλήφθηκε ακόμα δύο φορές όλο το σκηνικό, ο τύπος που με εξυπηρετούσε, σηκώνεται λέγοντας, "μάλλον έχει δίκιο ο κύριος"...

Πειράζει λίγο τα καλώδια από πίσω και τζουπ... Όλα πήραν μπροστά (και ο εκτυπωτής του κυρίου, που μεχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχε πάρει πρέφα οτι δεν είχε ρεύμα)...

Μετά από λίγο, λέει η κυρία στον κύριο:

"Η δική σου οθόνη γιατί έχει περισσότερα σύμβολα;"

Και κάπου εκεί, τους άφησα.........
 
pooky(1) είπε:
@Storm: Για πάρτυ σου έρχομαι να στήσουμε σύστημα από την αρχή. Κερνάς FIX βέβαια. Τώρα τι σύστημα θα βγει, άλλο.....

Pooky(1) είσαι αρχηγός. Ευτυχώς πιάνει το χέρι μου σε αυτά και δεν χρειάστηκε να τσιμπουρωθώ σε κανένα.
 
Παιδιά εδώ μέσα έχουν ειπωθεί επικές φράσεις.....

Φταίει ο gates ρε! Μα να απαιτούν οι εκτυπωτές ρεύμα! Που ακούστηκε αυτό; Πού βαδίζομεν συνπάλαβοι;

Storm εννοείται ότι οι παρόντες εξαιρούνται. Τουλάχιστον εδώ ξέρω ότι κανείς δεν θα φερθεί μικρόψυχα.
 
Μα είναι δυνατόν να ξέρετε από υπολογιστές και να μην μπορείτε να σεταρετε ένα home cinema , το κάτοπτρο της δορυφορικής να βλέπει τον δορυφόρο thor η να μπορείτε να συνδέσετε την κουζίνα ????

Αστειεύομαι.

Πριν λίγο με πήρε τηλέφωνο ένας γνωστός να μου πει ότι χάλασε το Remote control της τηλεόρασης του και αν ξέρω συμβατά μοντέλα γιατί το γνήσιο έχει 35 Ευρο.

Ε…. τελικά είμαι απαράδεκτος, να μην ξέρω να απαντήσω μια τόσο απλή ερώτηση???

Η τηλεόραση πάντως είναι Bravia και την αγόρασε το 2002.
 
Δουλεύω σε τεχνική εταιρεία (μηχανικός), και ως ο "μονόφθαλμος που βασιλεύει στους τυφλούς" με αρκετή εμπειρία σε Η/Υ υποστηρίζω τα συστήματα (first line of defense).

Οι χρήστες / υπάλληλοι κατηγοριοποιούνται σε "άσχετους" (με ρώτησαν που βρίσκεται το τελικό "ς" στο πληκτρολόγιο), μέχρι "αρκετά ψαγμένους" (φτιάξαμε με κάποιον ένα προχωρημένο excel-όφυλλο με πολύ VB μέσα, το αποτέλεσμα ήταν δουλειά που παλιά ήθελε 1 εβδομάδα να γίνεται πλέον σε 5 λεπτά.... ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ).

Η πλειοψηφία όμως είναι στην φάση: "κλικάρω τα πάντα" και "αφού έχω AV γιατί κολάω ότι κολάω?" [η απάντηση μου είναι ότι αν κάνεις εμβόλια και χώσεις το πληγωμένο χέρι σου σε σκατά ΚΑΤΙ ΘΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ].

Η καλύτερη φάση ήταν όταν το 2008 πήγαμε υπολογιστές στο Υπ. Αγροτικής Ανάπτυξης (μέσα στην σύμβαση του τεχνικού έργου ήταν και η προμήθεια 3 ακριβών Η/Υ με 3 σαρωτές υψηλής ανάλυσης και 3 έγχρωμους laser εκτυπωτές για τους υπαλλήλους που θα "παρακολουθούσαν" / επέβλεπαν το έργο). Ο διάλογος που ακολουθεί πήγε να με "στείλει":

- Δημ Υπ: τι μπακατέλες μας φέρατε, η δημοπρασία έγινε πριν 6 μήνες, αυτά που ζητούσαμε ΤΟΤΕ είναι πλέον πεπαλαιωμένα, άχρηστα, πως να δουλέψουμε με αυτά.

- εγώ: καινούργια μηχανήματα σας φέραμε, με βάση τις προδιαγραφές που ζητήσατε, 6 μήνες δεν κάνουν τόσο μεγάλη διαφορά. Άλλωστε δεν κάνετε τόοοοοσο έντονη χρήση Η/Υ (εννοόντας ότι δεν προγραμματίζουν, δεν επεξεργάζονται εικόνα / ήχο κλπ).

- Δημ Υπ: (προσβεβλημένος) μα τι λες τώρα, εγώ όλη μέρα μπροστά στον υπολογιστή κάθομαι (σημειωτέον, στο γραφείο του ΔΕΝ είχε Η/Υ, περίμενε αυτόν που θα φέρναμε....).

....

με τα πολλά, τελειώνουμε με την τοποθέτηση / εγκατάσταση / εκκίνηση όλων των συστημάτων, οπότε ο ΕΙΔΗΜΩΝ υπάλληλος με πλησιάζει και με χαμηλό τόνο με ρωτάει:

"τι ακριβώς κάνει ένας scanner?"

.

.

.

το μηχάνημα με προδιαγραφές 6 μηνών πίσω τον πείραξε...!!!!!!!!

Απο κει και πέρα, η μπάλα χάθηκε, η ψυχραιμία μου επανήλθε και απλά αντιμετώπισα ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΥΦΑ που μου είπαν με πολύ στωικότητα.....
 
RockaRolla είπε:
Η πλειοψηφία όμως είναι στην φάση: "κλικάρω τα πάντα" και "αφού έχω AV γιατί κολάω ότι κολάω?" [η απάντηση μου είναι ότι αν κάνεις εμβόλια και χώσεις το πληγωμένο χέρι σου σε σκατά ΚΑΤΙ ΘΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ].
Από εδώ και πέρα θα το λέω κι εγώ αυτό! :p
 
alkis21 είπε:
Αυτό κι αν είναι κλασσικό! Εγώ ακόμα δεν έχω καταφέρει να εξηγήσω στον κόσμο πως γίνεται το πτυχίο μου να γράφει Ηλεκτρολόγος Μηχανικός τη στιγμή που δεν μπορώ να πιάσω κατσαβίδι χωρίς να αυτοτραυματιστώ... η ίδια μου η γυναίκα με λέει "μαϊμού ηλεκτρολόγο"! Κι όλα αυτά επειδή για κακή μου τύχη στην Ελληνική γλώσσα χρησιμοποιούμε την ίδια λέξη τόσο για τον επιστήμονα όσο για τον τεχνικό...
Ο Ορθός για τον τεχνικό δεν είναι Ηλεκτρολόγος Εγκαταστάτης; :)

Το καλύτερο ειναι να πας σε φιλαράκι, άσχετο, και να ξεχάσεις ένα cd με ubuntu στο cd του...Τρελλά γέλιαααα!:Ρ
 
statusgr είπε:
Ο Ορθός για τον τεχνικό δεν είναι Ηλεκτρολόγος Εγκαταστάτης;
Ναι τώρα σώθηκες... ο κόσμος ακούει ηλεκτρολόγος και αμέσως φαντάζεται σαλοπέτα και κατσαβίδι. Το τι ακολουθεί μετά δεν τους απασχολεί. Αυτό με τρελαίνει είναι ότι τους πολιτικούς μηχανικούς τους ξέρουν όλοι! Δεν φαντάζεται κανείς ότι δουλεύουν στη Βουλή.
 
Πίσω
Μπλουζα