Διαφημίσεις της ΓΙΩΤΗΣ

διαφημιση "κρεμα καραμελέ ΓΙΩΤΗΣ" (1987) :

σχολιο του uploader Akis Papadopoulos : "Διαφήμιση της "κρέμας καραμελλέ Γιώτης". Προσωπικά δεν θυμάμαι η συγκεκριμένη να προβλήθηκε πριν το 1986 αλλα ούτε την έχω στο αρχείο μου σε εγγραφές πρίν απο αυτή τη χρονιά. Όμως το πολυτονικό σύστημα γραφής στο τέλος(από τις απολαύσεις που μπορείς να απολαύσεις) μπερδεύει κάπως τα πράγματα,μιας και από το 1982 ως γνωστόν περάσαμε στο μονοτονικό σύστημα...Πάντως η προβολή της σταμάτησε το 1987 και τη διαδέχθηκε νέα vesrion με τον Βασίλη Τσιβιλίκα"
 
Φωτογραφιες του εργοστασιου ΓΙΩΤΗΣ το 1964,τα screenshots ειναι απο την ταινια " ζωη γεματη πονο " :

Giotis.JPG ΓΙΩΤΗΣ Β' εργοστασιον παιδικων τροφων

giot.JPGεδω βλεπουμε και τις εργατριες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
σχολιο του uploader Akis Papadopoulos : "Διαφήμιση της "κρέμας καραμελλέ Γιώτης". Προσωπικά δεν θυμάμαι η συγκεκριμένη να προβλήθηκε πριν το 1986 αλλα ούτε την έχω στο αρχείο μου σε εγγραφές πρίν απο αυτή τη χρονιά. "
Τη θυμάμαι αυτή τη διαφήμιση !!! Άλλωστε, εκεί στα 80ς υπήρξαν αρκετές διαφημίσεις για κρεμ καραμελλέ !!! Αυτό το γλυκό στην κυριολεξία "έκανε θραύση" εκείνη την εποχή, ιδίως το καλοκαιράκι [αααχ ... παγωμένη κρεμ καραμελλέ, ιδίως απογευματάκι καλοκαιριού !!!] και ... ό,τι πρέπει για κερασματακι σε επισκέπτες !!! Θυμάμαι στις διακοπές μας στο νησί τη μητέρα μου να γεμίζει τα ποτήρια με κρεμ καραμελλέ, να τα βάζει στο ψυγείο για να παγώσουν και, αμέσως με το που "στερεοποιούνταν" ... εξαφανίζονταν εν ριπή οφθαλμού, τόσο από εμάς, όσο και από τα άλλα παιδάκια που ερχόντουσαν στο σπίτι να παίξουμε !!! Και μάλιστα, από τη λαχτάρα μας να τις φάμε, δεν τις βγάζαμε σε πιατάκι, τις τρώγαμε με το κουταλάκι κατευθείαν μέσα από το ποτήρι !!! Άραγε σήμερα οι κρεμ καραμελλέ είναι "νούμερο 1" γλυκό για τους τωρινούς πιτσιρικάδες [όπως ήταν για εμάς εκεί στα 80ς ??? ] ???

Τι να κάνουμε ... είδα τη διαφήμιση κρεμ καραμελλέ και ... θυμήθηκα πόσο αγαπημένο μας γλύκισμα ήτανε !!!!!
 
Θυμηθηκα οτι η διαφημιση του "προφιτερολ ΓΙΩΤΗΣ" ξεκινουσε με τη χαρακτηριστικη σκηνη (Κινηματογραφικές χειρονομίες) με την περιγραφη του προφιτερολ απ τον Γιωργο Κωνσταντινου στην ταινια "χτυποκαρδια στο θρανιο" . Ελπιζω να βρεθει κι αυτη καποια στιγμη στο youtube
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Θυμηθηκα οτι η διαφημιση του "προφιτερολ ΓΙΩΤΗΣ" ξεκινουσε με τη χαρακτηριστικη σκηνη με την περιγραφη του προφιτερολ απ τον Γιωργο Κωνσταντινου στην ταινια "χτυποκαρδια στο θρανιο" . Ελπιζω να βρεθει κι αυτη καποια στιγμη στο youtube
Νομίζω η διαφήμιση που λες διαφήμιζε τη Μόρφατ και όχι το προφιτερόλ. Κάτι σαν σαντιγί μάλλον. Πάντως, είναι αρκετά νεότερη διαφήμιση.
 
stakovios είπε:
Νομίζω η διαφήμιση που λες διαφήμιζε τη Μόρφατ και όχι το προφιτερόλ. Κάτι σαν σαντιγί μάλλον. Πάντως, είναι αρκετά νεότερη διαφήμιση.
το προφιτερολ πρεπει να ηταν αλλιως τι νοημα ειχε να μπει στη διαφημιση η συγκεκριμενη σκηνη με τον Κωνσταντινου; Σιγουρα δεν ειναι απ τις πολυ παλιες διαφημισεις αυτη που λεω(δε θυμαμαι χρονολογια προβολης)

Για τη ΓΙΩΤΗΣ Garni (κατι αντιστοιχο της ΜΟΡΦΑΤ) οι διαφημισεις ηταν διαφορετικες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
το προφιτερολ πρεπει να ηταν αλλιως τι νοημα ειχε να μπει στη διαφημιση η συγκεκριμενη σκηνη με τον Κωνσταντινου; Σιγουρα δεν ειναι απ τις πολυ παλιες διαφημισεις αυτη που λεω(δε θυμαμαι χρονολογια προβολης)Για τη ΓΙΩΤΗΣ Garni (κατι αντιστοιχο της ΜΟΡΦΑΤ) οι διαφημισεις ηταν διαφορετικες
Θυμάμαι σίγουρα ότι έκοβαν τον ήχο όταν μιλούσε ο σερβιτόρος και έλεγε στη διαφήμιση: "Ο Γιώργος Κωνσταντίνου θέλει να πει... (όνομα προϊόντος και όχι το προφιτερόλ)". Και στο τέλος άφηνε την ατάκα του Κων/νου "Όχι, δεν θέλω να το μάθω, θέλω να το φάω".
 
stakovios είπε:
Θυμάμαι σίγουρα ότι έκοβαν τον ήχο όταν μιλούσε ο σερβιτόρος και έλεγε στη διαφήμιση: "Ο Γιώργος Κωνσταντίνου θέλει να πει... (όνομα προϊόντος και όχι το προφιτερόλ)". Και στο τέλος άφηνε την ατάκα του Κων/νου "Όχι, δεν θέλω να το μάθω, θέλω να το φάω".
θυμαμαι κι εγω που η διαφημιση περιειχε μονο τη σκηνη της περιγραφης του προφιτερολ και οχι την απαντηση του σερβιτορου,αλλά δε θα μπορουσε το ονομα του προϊοντος να ειναι "προφιτερολ ΓΙΩΤΗΣ" ; εκτος κι αν κανω εντελως λαθος και μιλαμε για προϊον καποιας αλλης εταιριας και οχι της ΓΙΩΤΗΣ
 
διαφημιση ΓΙΩΤΗΣ garni στα 00:39 - 00:55 λεπτα του βιντεο : http://www.youtube.com/watch?v=jS0HLBdbZNk

ευχαριστουμε πολυ τον Vhsgreece για το upload και τον foutix που εντοπισε το πακετακι με τις διαφημισεις στο ΥΤ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ θυμάμαι μια διαφήμιση του φρουί ζελέ, με μουσική υπόκρουση το "Papapa hu mah mah". Kαλά δε θυμάμαι; Κάποια στιγμή είχαν δώσει ροκαμπίλικο στυλ στα σποτ του ζελέ...
 
panp είπε:
Εγώ θυμάμαι μια διαφήμιση του φρουί ζελέ, με μουσική υπόκρουση το "Papapa hu mah mah". Kαλά δε θυμάμαι; Κάποια στιγμή είχαν δώσει ροκαμπίλικο στυλ στα σποτ του ζελέ...


panp καλα θυμασαι : η διαφημιση αυτη υπαρχει στο επισημο σάιτ της ΓΙΩΤΗΣ,ακολουθωντας τις οδηγιες που εγραψα στο ποστ μπορεις να την ξαναδεις :)

ΥΓ: τωρα θυμηθηκα οτι ο thebest20 εφτιαξε βιντεο με ολες τις διαφημισεις (ρετρο και προσφατες) που υπαρχουν στο επισημο σάιτ ,τη συγκεκριμενη θα τη βρεις στα 04:34 λεπτα post # 28
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
Εγώ θυμάμαι μια διαφήμιση του φρουί ζελέ, με μουσική υπόκρουση το "Papapa hu mah mah". Kαλά δε θυμάμαι; Κάποια στιγμή είχαν δώσει ροκαμπίλικο στυλ στα σποτ του ζελέ...
Kαλά θυμάσαι....
 
εντυπη διαφημιση ΓΙΩΤΗΣ ,λιγο διαφορετικη απ αυτη του ποστ 4, τη βρηκα εδω και αναφερεται ως πηγη η εφημεριδα ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ,23 Δεκεμβριου 1961 giotis.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μια ακομη εντυπη διαφημιση της ΓΙΩΤΗΣ,αυτη τη φορα εχει μια ιδιαιτεροτητα αφου δεν προκειται για καποιο απ τα γνωστα προϊοντα της αλλά για "τσάι Ιαπωνιας ΓΙΩΤΗΣ".Γνωριζατε την υπαρξη αυτου του τσαγιου;

ithaquegr_palies_diafimiseis_tsai_giotis.jpg

πηγη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η παρακατω διαφημιση προερχεται απ το καναλι του http://www.youtube.com/user/astronomy1971cassic , τη βρηκα σε μια 2ωρη τηλεταινια που προβληθηκε στις 23/3/1994

τουρτα σοκομπανανα ΓΙΩΤΗΣ : [video=youtube;mWnUITouy-8]

 
Katerinak απλά :worship: .Μπράβο σου που την ξετρύπωσες !
 
and1 είπε:
Katerinak απλά :worship: .Μπράβο σου που την ξετρύπωσες !
να 'ναι καλα ο astronomy1971cassic που ανεβασε την τηλεταινια και ετυχε και πηρε το ματι μου τις δυο διαφημισεις :flower:
 
γιορτινη εντυπη διαφημιση της ΓΙΩΤΗΣ (η φωτογραφια προερχεται απ τη σελιδα της ΓΙΩΤΗΣ στο fb, αναφερθηκε και απ τη zouzou εδω )

image_60012.jpg

Ακομη μια εντυπη διαφημιση με προϊοντα της ΓΙΩΤΗΣ που προσθεσε ο FORD231 εδω

attachment.php


Αλλη μια εντυπη διαφημιση που προσθεσε η krios εδω

11016.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στη σελιδα της ΓΙΩΤΗΣ στο fb ανεβηκε μια ρετρο συνταγη για βασιλοπιτα (δε γραφει ομως αν δημοσιευτηκε σε καποια εφημεριδα ή περιοδικο)

καλη χρονια σε ολους!!!

548693_484906328226388_1008515034_n.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα