Ελληνική ταινία "Εφιάλτης"

Xαιρομαι που σου αρεσε ertfan.

Eγω εχω καταθεσει πολλες φορες εδω την αποψη μου για αυτην την ταινια και δε νομιζω πως χρειαζεται να πω τιποτα περισσοτερο.
 
Βρήκα κι αυτό εντωμεταξύ - ελπίζω να είναι από αυτή την ταινία και όχι από άλλη με τον ίδιο τίτλο.



;)
 
επίσης πολυ καλες ειναι οι 2 ταινιες βασισμενες σε σεναριο Γιαννη Μαρή : ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΤΟ ΚΟΛΩΝΑΚΙ και ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΤΑ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΑ (απο τα καλυτερα ελλην.νουαρ)

παιδια αν τη βρειτε ριξτε καμια ειδοποιηση ..ευχαριστω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απαπα το ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΤΟ ΚΟΛΩΝΑΚΙ το ειδα χτες συγκεκριμενα,αλλα κατα τη γνωμη μου κατωτερο του ΕΦΙΑΛΤΗ
 
MIA EΡΩΤΗΣΗ;;;;;;;;;;;;;;

[edit] Τετοιες ρωτήσεις δε γίνονται μέσα στα θρεντ [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnalepou είπε:
Απαπα το ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΤΟ ΚΟΛΩΝΑΚΙ το ειδα χτες συγκεκριμενα,αλλα κατα τη γνωμη μου κατωτερο του ΕΦΙΑΛΤΗ
Συμφωνω, john, ειναι οντως κατωτερο απο τον Εφιαλτη γιατι ειναι πολυ δυσκολο να φθασει ελληνικη ταινια του καιρου εκεινου την ποιοτητα του Εφιαλτη.

Ωστοσο, για οποιον ενδιαφερεται, το Εγκλημα στο Κολωνακι αποψε στις 11.00 απο την ΕΤ3. Μια ταινια του 1959 με ολη την ατμοσφαιρα εκεινης της υπεροχης εποχης.
 
Είδα κι εγώ χτες τον Εφιάλτη μετά από πάρα πολλά χρόνια, η σκηνή με το ψαλίδι στην σκάλα θεωρώ ότι είναι all time classic. Εκείνο που μου αρέσει στην ταινία πολύ είναι η σχεδόν αψεγάδιαστη αισθητική της. Εκείνο που δεν μου αρέσει (χωρίς να χαλιέμαι και ιδιαίτερα πάντως), είναι η εξώφθαλμη αντιγραφή του όλου κόνσεπτ της ταινίας από αντίστοιχες του Χόλιγουντ.
 
attachment.php
 
Ξερουμε την ημερομηνια κυκλοφοριας του παραπανω τευχους της Ραδιοτηλεορασης για να μαθουμε ποτε προβληθηκε η ταινιαρα;
 
Ασχέτως πότε προβλήθηκε η ταινία στην τηλεόραση, στον κινηματογράφο η επίσημη πρεμιέρα της δόθηκε στις 15 Ιανουαρίου 1962. Σε τρεις μήνες δηλαδή, μισός αιώνας...

attachment.php
 
bambinella 100 είπε:
Ξερουμε την ημερομηνια κυκλοφοριας του παραπανω τευχους της Ραδιοτηλεορασης για να μαθουμε ποτε προβληθηκε η ταινιαρα;
Βεβαίως! Πέμπτη 29 Ιουλίου 1982 στην ΕΡΤ.
 
Μια απο τις ωραιοτερες μερες της ζωης μου, αφου λογικα θα παρακολουθησα την ταινια τοτε! :D

Σε ευχαριστω πολυ, Αντωνη!
 
bambinella 100 είπε:
Μια απο τις ωραιοτερες μερες της ζωης μου, αφου λογικα θα παρακολουθησα την ταινια τοτε! :D Σε ευχαριστω πολυ, Αντωνη!
Εμένα πάλι, τότε, που ήμουν μικρό παιδάκι, μου έφερε τρόμο. Έβαζα το χεράκι μου στο πρόσωπο για να μη δω τις επίμαχες σκηνές... έστω και ασπρόμαυρες. 30 χρόνια μετά, ιδού κάποιες από τις σκηνές που θεωρούνται ολ τάιμ κλάσικ: η μαυροφορεμένη ψυχοπαθής με το κεφαλοδέσι αλλά και οι βροντές που ακούγονται πίσω από το παράθυρο. Η σκηνή της δολοφονίας στη σκάλα είναι η πιο σκληρή. Στην υπόλοιπη ταινία δεν έχει σκληρές σκηνές αλλά έντονη αγωνία. χιτσκοκικού τύπου.

efialtis psycho masked2.jpg

efialtis psycho sciss.jpg
 
Κι εγω τον Εφιαλτη τον ειδα πρωτη φορα ενω πηγαινα δημοτικο. Δε θυμαμαι ακριβως τι ταξη, αλλα νομιζω καπου στα μισα του δημοτικου.

Δε φοβηθηκα με τις επιμαχες σκηνες, αλλα ενιωσα καποια γλυκια αγωνια.

Μια δυο φορες που επιχειρησα χρονια αργοτερα να δω ταινια τρομου, ενιωσα φρικτα, απαισια. Το στομαχι μου γυρισε αναποδα απο αηδια και φυσικα υστερα απο ολα αυτα ορκιστηκα να μην ξαναδω ποτε τετοια ταινια. Τον ορκο αυτον τον τηρησα και θα τον τηρω για παντα.

Αυτο ειναι το περιεργο με εσας τους αντρες. Αντεχετε (δηλαδη τι αντεχετε - ευχαριστιοσαστε) τις ταινιες τρομου, αλλα παθαινετε ψυχικα τραυματα με τα ψυχολογικα θριλερ!
 
attachment.php


Η ταινία ξαναπροβλήθηκε στην ΕΡΤ την Πέμπτη 22 Μαρτίου 1984. Παραπάνω είναι η καταχώρηση από τη μέρα εκείνη.
 
Καταπληκτική ταινία!!!! Εντελώς τυχαία την ανακάλυψα σε ένα απίστευτο κανάλι στο You tube.

Για τα ελληνικά δεδομένα είναι εξαιρετική, αν και μεταξύ μας είναι αντιγραφή του ΨΥΧΩ από το μέγιστο Χιτσκοκ....

Ο πρωταγωνιστής εξαιρετικός.... τί στυλ, ερμηνεία, αέρας..... και κούκλος!!!! ισάξιος των αμερικανών σταρ εκείνης της εποχής....

Ψάχνω να βρω την ταινία ΧΩΡΙΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ και δεν τη βρίσκω πουθενά..... έψαξα στο You tube αλλά δεν βρήκα κάτι, είναι και μερικοί που ανεβάζουν ταινίες με συνθηματικό τρόπο και πρέπει να έχεις μεγάλη έμπνευση για να την εντοπίσεις....

Αν υπάρχει διαδιχτυακά, παρακαλώ πάρα πολύ, μη διστάσετε να μού στείλετε λινκ, έστω και με pm....

Ευχαριστώ πολύ !!!!!!!!!!!!!!
 
Έχει κάποια "ατμόσφαιρα" η ταινία που λες , αλλά , πίστεψέ με , καμία σχέση με τον "Εφιάλτη"!
 
[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

Οι τίτλοι της ταινίας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα