Εξωγήινοι

καλοι οι εξωγηινοι αλλα εγω ειχα περισσοτερους τερατομαχους!!!
 
Mojo είπε:
Αυτοι ποια χρονια κυκλοφωρησαν ? γεννηθηκα το 1985 , και περασαν μερικοι απο τα χερια μου τους οποιους μου τους εδωσαν μεγαλυτερα ξαδερφια.....χαβαλεδιαρικοι ηταν
Γυρω στο 87 εσκασαν στα ψιλικατζιδικα.
 
[edit] greeklish [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
http://home.comcast.net/~BattleBeastSD/GreekBattleBeasts814.html

bspus είπε:
Οι τερατομαχοι. Η αλλιως battle beasts. Απότι εχω δει σε φωτογραφιες, η ελληνικη εκδοση μαλλον υπολειπεται της αυθεντικης. Παντως τα κουτια ηταν ο μονος τροπος να τους βρεις χωρις κουσουρια. Σε σακουλακια πολλες φορες ειχαν λαθος χερια (γιατι κουμπωναν και ξεκουμπωναν δεν ηταν κολλημενα)
Αυτες οι γαλαζιες και γκρι φιγουρες στην πρωτελευταια φωτογραφια νομιζω ηταν απο μια σειρα που λεγοταν σαμουραι η κατι τετοιο. Μεγεθος παρομοιο με τους εξωγηινους
 
τελικα μαθαμε πως λεγονται αυτα στο 5ο κουτι?νομιζω ηταν gijoe??
 
exogini.jpg


Μερικα απο την συλλογή μου , συμπεριλαμβάνονται εξωγιήνοι-cosmix-ninza
 
Οι τερατομάχοι ήταν από τις μινιατούρες που κουβαλούσα όπου κι αν πήγαινα!!!

Μου άρεσε να τους αλλάζω χέρια...και να τους κολλάω το τετράγωνο αυτοκόλλητάκι στο στήθος!

Παρατήρησα ότι αναγράφεται στην πλάτη τους Τakara '85 και λίγο πιο κάτω Hasbro '86.

Αλλά απ' ό,τι διάβασα πιο πάνω είχαν κυκλοφορήσει από τη el Greco, σωστά;

Η ένδειξη Takara '85 ξέρετε τι σημαίνει;

Οι εναπομείναντες στη συλλογή μου τερατομάχοι:

Tερατομάχοι.JPG
 
Γεια χαρά σε όλους. Είμαι νέος στο forum. Πρόσφατα πούλησα 15 Τερατομάχους στο Ebay για 80 ευρώ, που θα πει ότι υπάρχει ζήτηση από συλλέκτες. Οπότε όποιος θέλει να αδειάσει το πατάρι του ας το ψάξει λίγο πριν τα πετάξει όλα στα σκουπίδια! ;)
 
καλά τί μου θυμήσατε τώρα!!πρέπει να έχω στο πατάρι καμία 150αριά εξωγήινους και των 3 ειδών(εξωγηινους.τερατομάχους και νιντζα).αύριο θα τους βρω!από τα ελάχιστα παιχνίδια που δεν πέταξα καθότι απο τα πιό αγαπημένα![edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε μου είμαι έτοιμος να κλάψω.

Σχεδόν όλα αυτά τα είχα. Και μάλιστα μέσα στα τετραγωνάκια πέρνανε τα αυτοκόλλητα ξύλο - νερό - φωτιά....

Παρεπιπτόντως, παλιά υπήρχε ένα παιχνίδι, οπου ήτανε μικροί σωλήνες και συνδεότανε με κάτι μικρότερα κίτρινα σωληνάκια και έφτιαχνες αυτοκινητάκια, αεροπλάνα, μηχανές κλπ.

Όποιος θυμάται ας απαντήσει παρακαλώώώώ....

ΑΑ... θυμάται μήπως κανένας το πετάει - πετάει ο πειρατής?....

Αν βρείτε φωτογραφία βάλτε την, να το δω ξανά....
 
jimdemer είπε:
Παρεπιπτόντως, παλιά υπήρχε ένα παιχνίδι, οπου ήτανε μικροί σωλήνες και συνδεότανε με κάτι μικρότερα κίτρινα σωληνάκια και έφτιαχνες αυτοκινητάκια, αεροπλάνα, μηχανές κλπ.

Όποιος θυμάται ας απαντήσει παρακαλώώώώ....
Φίλε μου, ψάχνω καιρό πληροφορίες γι' αυτά τα συναρμολογούμενα - ήταν από τα αγαπημένα μου παιχνίδια!

Για δες στο παρακάτω θέμα...

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?19173-%CA%FD%EB%E9%ED%E4%F1%EF%E9-%F3%F9%EB%DE%ED%E5%F2-%F4%E1-%E8%F5%EC%DC%F4%E1%E9-%EA%E1%ED%E5%DF%F2
 
Εγώ πάντως έχω όλους τους εξωγήινους 40 σε σύνολο αν και η αντίστοιχη σειρά στην Αμερική που ονομαζόταν M.U.S.C.L.E είχε γύρω στα 230 διαφορετικά κομμάτια. Επίσης έχω και τη δεύτερη σειρά που την αποτελούσαν οι νίντζα και φυσικά αρκετούς (αλλά όχι όλους) απο τους τερατομάχους με τα όπλα τους. Μιλάμε για μεγάλο κόλλημα τα μάζευα μανιωδώς και τα έχω στο δωμάτιό μου! Ιδού και το ανάλογο link με την αμερικάνικη σειρά και 233 φιγούρες.

http://www.raumhafen.de/cgi-bin/showp.pl?pic=/galerie/rubber_guys/muscle/poster&titel=M.U.S.C.L.E.%20Poster
 
Εδω ειναι και η δικια μου συλλογη!!!14092011402.jpg

14092011401.jpg

14092011403.jpg
 
ωραια συλλογη αλλα πολυ δυσκολη να την βρεις σε ενα χρωμα.αμα ξεκινησεις και μαζευεις ολα τα χρωματα δεν τελειωνει αλλα πραγματικα οι εξωγηινοι ειναι χαρακτηριστικο παιχνιδι της γενιας των 80ς

ωραιες συλλογες μπραβο σε ολους
 
Η συλλογή ολοκληρωμένη πόσους εξωγήινους αριθμεί?
 
Ωραίες συλλογές παιδιά, μπράβο. ;)

Θυμάμαι που οι ίδιοι εξωγήινοι πωλούνταν και σε πυραμίδα (=respect) των 40!! (είχα δει μια τέτοια από κοντά σ'ένα ταξίδι στην Ιταλία, αλλά παίζει η ίδια συσκευασία να υπήρχε κι εδώ.)

1209512428.jpg
 
ScarletBeherit είπε:
Ωραίες συλλογές παιδιά, μπράβο. ;) Θυμάμαι που οι ίδιοι εξωγήινοι πωλούνταν και σε πυραμίδα (=respect) των 40!! (είχα δει μια τέτοια από κοντά σ'ένα ταξίδι στην Ιταλία, αλλά παίζει η ίδια συσκευασία να υπήρχε κι εδώ.)

Προβολή συνημμένου 36568
Η πυραμιδα πουλιωταν και στην ελλαδα και την εχω ακομα μαζι και με τους εξωγηινους βεβαια.Θα ψαξω να τα βρω και αυριο η μεθαυριο αν μπορεσω θα τα βγαλω photo και θα της ανεβασω.
 
Εψαξα βρηκα τους εξωγηινους οπως τους ειχα αγορασει καποτε μαζι με την πυραμιδα φυσικα ειναι πανω απο 40 γιατι υπαρχουν και καποιοι αλλοι που αγοραστηκαν μετα.IMG_1000000329.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα