Επιλογή smartphone.

ακομα με αυτο ασχολουμαστε; σβηστε το μνμ μου αν ειναι off. κανενα προβλημα
 
@breakbeats

Εδω και 3 σελιδες ο καθενας γραφει τι εχει και αν δουλευει καλα - σε αυτο το πλαισιο και η αναφορα του witch king οτι εχει blade και galaxy tab και δουλευουν σφαιρα ειναι ενα feedback.

Οσο για το thread που αναφερες - δεν ειναι για τα ματια του κοσμου - αλλα γιατι δεν κανεις μια βολτα να δεις ποσο offtopic υπαρχει εκει. Παντως για το θεμα του offtopic μη μου τη λες, γιατι ξερεις οτι μονιμα κανω τη "δουλεια" που και καλα εκανες εσυ χτες το βραδυ.
 
@Paspartoo

παρακολουθω πολυ λιγα θεματα για να ξερω ποσο καλος μπορει να εισαι
 
Δεκτο, θα στειλω αναφορα προοδου :D
 
witch king είπε:
εκτος απο το blade μου εχω ενα galaxy Tab και το ατιμο πεταει.
Από πλευράς οθόνης σου αρέσει; Γιατί δεν μου γέμισε το μάτι.......

Βέβαια μπορεί να φταίει και το μαγαζί που το είδα, δεν είχα και χρόνο να ρυθμίσω τίποτε μια και δεν πολυκάθομαι σε μαγαζιά γιατί μου τη σπάει αφάνταστα η "ατμόσφαιρα" σε τέτοιους χώρους και φρικάρω. Αλλά αν δεν τα δεις και από κοντά.....
 
λοιπον η οθονη ειναι πολυ καθαρη και φωτεινη, σαν κινητο ειναι αρκετα γρηγορο για μενα αξιζει τα λεφτα του.
 
Λίγες εντυπώσεις από το ΖΤΕ Blade που αγόρασα χτες.

Τιμή 159 ευρώ (όχι και το φθηνότερο με wifi αλλά σίγουρα όχι και το ακριβότερο).

Πολύ καλή οθόνη 3.5" και η οθόνη αφής ανταποκρίνεται άμεσα.

Λειτουργικό android με αρκετές δωρεάν εφαρμογές(ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί είναι καλύτερο από windows ce γιατί πραγματικά μου φένεται χειρότερο).

Wifi (με το σερφάρισμα βέβαια η μπαταρία τελειώνει δραματικά).

Πολύ δυνατό ηχείο (άλλο λίγο και θα έκανα πάρτυ στο δωμάτιο).

Δεν μπορείς να ορίσεις mp3 για ήχο κλήσης (ή τουλάχιστο μέχρι στιγμής εγώ δεν τα έχω καταφέρει).

Το ρημάδι το σημειωματάριο είναι κενό (λογικό αφού είναι καινούργιο κινητό) αλλά με καμιά δύναμη δεν μπορώ να γράψω νέα σημείωση, ανάθεμα και αν δουλεύει).

Έχει GPS (δεν το έχω δουλέψει ακόμη και δεν με ενδιαφέρει είμαι έτοιμος να σκάσω 170 ευρώ για κανονικό GPS).

Δεν έχει ένα user's manual μέσα στο κουτί. Ούτε καν cd (μην μου πει κανείς έλα ρε μεγάλε θες και manual, ναι ρε θέλω! είμαι ηλίθιος σε αντίθεση με σένα).

Όταν έχεις μια αναπάντητη για να διαγράψεις την ειδοποίηση πρέπει να πας μέσα στο μενού των κλήσεων. Κάθε φορά που ανοίγει η οθόνη εμφανίζει την αναπάντητη (με το στανιό που λένε). Δεν γίνεται να την διαγράψεις αμέσως όπως γινόταν τόσο απλά στο Samsung S5230 που είχα.

Δεν έχει επιλογή αυτόματης απόρριψης αριθμού (γκρρρρρρρ).

Αυτά προς το παρόν. Σίγουρα θα επανέλθω με νέο φτυάρι για περισσότερο χαντάκωμα..
 
Μάριε το manual είναι μέσα στην κάρτα μνήμης σε μορφή PDF.

Για τα υπόλοιπα πρέπει να τα πούμε από κοντά. Πολλές ερωτήσεις βρε παιδί μου :)

Αα και αν το πήρες εχτές σε πιάσανε κότσο, 143ε πήγε!
 
Δεν το ήξερα πως είναι μέσα στην κάρτα μνήμης. Φχαριστώ θα το τσεκάρω.

Για τις ερωτήσεις τι να κάνω; Δεν τα πάω καλά με την τεχνολογία.

Για τα 16 ευρώ επιπλέον λες; Δεν βαριέσαι, πραγματικά.. Περίεργο πάντως γιατί πήρα τηλέφωνο σε περισσότερα από 10 καταστήματα wind και δεν είχαν απόθεμα, και η τιμή ήταν πάντως σε όλα 159 ευρώ. Σε ένα μαγαζί μόνο το βρήκα από τα 10+ που πήρα τηλέφωνο.
 
Είναι εποχή εκπτώσεων και κόβουν 10% από συσκευές και 30% από accessories.

To manual δε θα σε βοηθήσει και πολύ...
 
telonio είπε:
Λίγες εντυπώσεις από το ΖΤΕ Blade που αγόρασα χτες.
Τιμή 159 ευρώ (όχι και το φθηνότερο με wifi αλλά σίγουρα όχι και το ακριβότερο).

Πολύ καλή οθόνη 3.5" και η οθόνη αφής ανταποκρίνεται άμεσα.

Λειτουργικό android με αρκετές δωρεάν εφαρμογές(ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί είναι καλύτερο από windows ce γιατί πραγματικά μου φένεται χειρότερο).

Wifi (με το σερφάρισμα βέβαια η μπαταρία τελειώνει δραματικά).

Πολύ δυνατό ηχείο (άλλο λίγο και θα έκανα πάρτυ στο δωμάτιο).

Δεν μπορείς να ορίσεις mp3 για ήχο κλήσης (ή τουλάχιστο μέχρι στιγμής εγώ δεν τα έχω καταφέρει).

Το ρημάδι το σημειωματάριο είναι κενό (λογικό αφού είναι καινούργιο κινητό) αλλά με καμιά δύναμη δεν μπορώ να γράψω νέα σημείωση, ανάθεμα και αν δουλεύει).

Έχει GPS (δεν το έχω δουλέψει ακόμη και δεν με ενδιαφέρει είμαι έτοιμος να σκάσω 170 ευρώ για κανονικό GPS).

Δεν έχει ένα user's manual μέσα στο κουτί. Ούτε καν cd (μην μου πει κανείς έλα ρε μεγάλε θες και manual, ναι ρε θέλω! είμαι ηλίθιος σε αντίθεση με σένα).

Όταν έχεις μια αναπάντητη για να διαγράψεις την ειδοποίηση πρέπει να πας μέσα στο μενού των κλήσεων. Κάθε φορά που ανοίγει η οθόνη εμφανίζει την αναπάντητη (με το στανιό που λένε). Δεν γίνεται να την διαγράψεις αμέσως όπως γινόταν τόσο απλά στο Samsung S5230 που είχα.

Δεν έχει επιλογή αυτόματης απόρριψης αριθμού (γκρρρρρρρ).

Αυτά προς το παρόν. Σίγουρα θα επανέλθω με νέο φτυάρι για περισσότερο χαντάκωμα..
υπαρχουν πολλα free προγραματα στο market που κανουν τη δουλεια αυτη με τα mp3 που θες.

τα windows ce που λες ειναι πολυ παλαιο λειτουργικο και παραπολυ βαρυ ειχα αρκετα στο παρελθον και με τελευταιο το omnia i900 επισης ετρωγαν αρκετα κολληματα.

Δεν εχουν τοσα πολλα προγραματα οσο το android και αν βγαλεις τα αξιολ προγραματα για το gps ολα τα αλλα ειναι λιγα σαν δυνατοτητες.

το android εχει αρκετα καλα games με 3d γραφικα που τα ce δεν ειχαν.

αυτα προς το παρων.

υγ.σαν interface το android για μενα παντα ειναι πολυ φιλικοτερο και πολυ ομορφοτερο απο τα windows mobile.
 
Καλημέρα σε όλους!

Πρόσφατα απέκτησα το Sony Ericsson Xperia X10. Είναι με Android 2.1 , και έχω "πήξει" στις εφαρμογές και στα παιχνίδια... Πολύ καλή οθόνη,αρκετά καλή κάμερα, καταπληκτικά παιχνίδια (έφαγα κόλλημα με το Asphalt 5!!!) και χρήση όσο δεν πάει... Σχεδόν έχω καταργήσει το Notebook μου, ειδικά σε ότι έχει να κάνει με σερφάρισμα στο internet. Ακόμα και εφαρμογή για "κατέβασμα" torrents του έχω περάσει... Ελπίζω να μην το αφήσει έτσι η Sony Ericsson το πράγμα, και να προχωρήσει και σε καμία αναβάθμιση του Android... καθώς την ώρα που οι άλλοι είναι στο 2.3, αυτή μόλις τώρα έκανε αναβάθμιση από το 1.6 στο 2.1 !!!

Εκεί που μου τα χαλάει λίγο, είναι με το ΒΤ του αυτοκινήτου μου, καθώς δεν είναι συμβατό με τον τηλ. κατάλογο του κινητού, και έτσι δεν μου εμφανίζει στην οθόνη του αυτοκινήτου τις επαφές, για να επιλέξω ποιά θα καλέσει (δυνατότητα που μέχρι και το ταπεινό V640i την είχε)...αλλά μικρό το κακό για εμένα, μιάς και δεν είμαι από τους ανθρώπους που θα κάνουν κλήση, ενώ είναι εν'κινήση με το αυτοκίνητό τους
 
Καπου εδω θα επρεπε να κλεισει το thread - μιας και η επιλογη smartphone εφτασε στο τελος της - ή μηπως εδω αρχιζουν ολα ?

Με τις υγειες μας :D

marketshare_q42010.jpg
 
καλο θα ηταν να μην γινεται παραπλανηση των καταναλωτων απο εταιριες οπως η Google

καποιο μας ειπαν οτι το Q4 του 2010 το Os wannabe Android ξεπερασε σε πωλησεις το Symbian

ας δουμε λοιπον τα νουμερα

33 εκατ android με περισσοτερους απο 15 κατασκευαστες συσκευων

31 εκατ symbian απο τα οποια 28,3 απο τη νοκια που ειναι ΕΝΑΣ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ

αναρωτηθηκατε ποτε ποσες συσκευες Symbian πουληθηκαν το 2010 και ποσα Os wannabe Android

αναρωτηθηκατε ποτε οτι οι χρηστες της Symbian πλατφορμας ξεπερνουν το 50% των χρηστων Smartphone

Αληθεια γιατι πουθενα δεν γινεται λογος για το symbian 3 του οποιου οι πωλησεις εχουν ξεπερασει τα 10 εκατ μεσα σε 2 μηνες μονο?

οι αριθμοι μιλησαν ας κλεισει λοιπον το thread
 
To symbian ανήκει στη NOKIA και αυτή το έχει ψιλοπαρατήσει το development...
 
Με το πόδι επάνω στη ταφόπλακα, στον ώμο το καινούργιο φτυάρι και ένα ραγισμένο χαμόγελο συνεχίζω το χαντάκωμα του ZTE BLADE. :p

Κάρτες sd αναγνωρίζει μόνο αυτή που είχε μέσα στο κουτί των 2gb. Bug του android 2.1 μου είπανε. Δεν ξέρω, έπρεπε να αγοράσω καινούργια κάρτα για να το πάρω χαμπάρι. Δεν είμαι μάγος ρε! Βάλτε μια ειδοποίηση μέσα στο ρημάδι το κουτί να το γνωρίζει ο κόσμος!

Αντιγραφή από το pc μέσα στην κάρτα sd μεγάλα αρχεία όπως πχ παιχνίδια δεν δέχεται. Ξαναμανά bug του android μου είπανε. Ξανά δεν ξέρω. Ξανά δυσάρεστη έκπληξη.

Ανάθεμα και αν μπορείς να στείλεις ένα αρχείο με bluetooth..

Πολλά δωρεάν παιχνίδια από το android market όντως δεν λέω, αλλά τα καλύτερα είναι demo. Για τις full version πρέπει να πληρώσεις.

Τέτοια κατανάλωση ούτε πυρηνικός αντιδραστήρας να ήταν. Με νορμάλ χρήση κρατάει 3 ημέρες με τα χίλια ζόρια. Και φυσικά όταν λέω νορμάλ χρήση δεν εννοώ χρήση του wifi, παιχνίδια, gps κλπ. Νισάφι πια. Αγόρασα καινούργια μπαταρία για το παλιό S5230 και αν λειτουργήσει, το σκέφτομαι σοβαρά το blade θα μείνει στο ράφι.

Το έγραψα σε προηγούμενο post και θα το ξαναγράψω. Δεν έχει επιλογή αυτόματης απόρριψης κλησης... :banghead:
 
Είναι κλασσικό πρόβλημα του 2.1 ο ελεύθερος χώρος των εφαρμογών. Οι λύσεις δύο:

  • Πας στο 2.2 που στο Blade είναι beta με αρκετά θέματα (τις έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις εκδόσεις μέχρι R9) και ελπίζεις ότι δεν θα έχεις θέματα στη μεταφορά της εφαρμογής στη κάρτα ή ευελπιστείς ότι αυτός που σχεδίασε την εφαρμογή/παιχνίδι εκμεταλλεύτηκε τη δυνατότητα του 2.2 να πάει απευθείας στην SD (χλωμό).
  • Root και μεταφορά με utility αλλά με πιθανότητες να μη δουλεύει σωστά.

Για το Android Market.... μεγάλη κουβέντα. Βέβαια το ότι ζητάνε χρήματα δε ξέρω γιατί σου φαίνεται παράλογο, εσύ δουλεύεις αφιλοκερδώς υποθέτω :) (αστιεύομαι) *

Για την μπαταρία, 3 μέρες και παραπονιέσαι? Smartphone είναι. Ακόμα και τίποτα εμφανισιακά να μην κάνει, τρέχει ένα σοβαρό λειτουργικό από κάτω δεν είναι... Νοκια :)

Και 3 μέρες είναι πάρα πολύ, η σύζυγος (μιας και της το έδωσα) δύο μέρες στην καλύτερη περίπτωση!

Επιμένω ότι για τα λεφτά του είναι πάρα πολύ καλό και αν δεν ήταν Κινέζικο θα κόστιζε παραπάνω από τα διπλάσια.

*Φαντάζομαι ότι για να βλέπεις paid εφαρμογές το έχεις rootάρει
 
Shock είπε:
Για το Android Market.... μεγάλη κουβέντα. Βέβαια το ότι ζητάνε χρήματα δε ξέρω γιατί σου φαίνεται παράλογο, εσύ δουλεύεις αφιλοκερδώς υποθέτω :) (αστιεύομαι) *
Εντάξει δεν λεω, στο κάτω κάτω τα παχνίδια δεν είναι ακριβά. Πάντως, ναι τώρα τελευταία κάποιες ώρες δούλεω αφιλοκερδώς θέλοντας και μη. Κατάλαβες. :)

Shock είπε:
Για την μπαταρία, 3 μέρες και παραπονιέσαι? Smartphone είναι. Ακόμα και τίποτα εμφανισιακά να μην κάνει, τρέχει ένα σοβαρό λειτουργικό από κάτω δεν είναι... Νοκια :)
Το samsung S5230 που είχα κρατούσε μια εβδομάδα ανοιχτό με μπαταρία 1000mah. Ηταν touch screen και μονό που δεν είχε android και wifi. Το blade έχει μπαταρία 1250mah. Τώρα μην μου πεις πως το android τρώει τόσο πολύ μπαταρία..

Shock είπε:
*Φαντάζομαι ότι για να βλέπεις paid εφαρμογές το έχεις rootάρει
Κάνε ένα explain γιατί δεν κατέχω αυτή τη γλώσσα του μέλοντος. ;) Αν εννοείς πως το έχω λιώσει στα χέρια μου τότε ναι έχεις δίκο.
 
Προς ενημερωση μερικων να πω οτι το καλυτερο κινητο smartphone σε θεμα αυτονομιας ειναι το Ν8. Επισης ο χαρακτηρισμος του BLADE ως smartphone ειναι ατοπος τοblade ειναι ενα low budget piece of crap.
Τελος το σοβαρο κατα αλλα Os wannabe προιον της google πηρε 2 ΧΡΟΝΙΑ αναπτυξης για να μπορεσουν να κανουν εγκατασταση εφαρμογων στη καρτα μνημης.
Αληθεια οσοι απο εσας λετε αρχαιο το symbian το ξερατε οτι το android στηριζετε σε ακομη πιο αρχαια βαση;
 
Πίσω
Μπλουζα